Defectiune aparat de sudura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai vasiliu
    Incepator
    • 03.ian.2009
    • 2

    Defectiune aparat de sudura

    Am legat aparatul de sudura direct din tablou si nu-mi merge pe nici o faza.L-am verificat la o priza monofazica de acasa si sudeaza.Nu sunt departe de transformator si nu-mi explic de ce motoarele trifazice merg siaparatul de sudura,nu.Am verificat toata instalatia si undeva am curent pe nul .fara sa fie legat in tablou.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    In tablou cum a fost conectat intre o faza si nulul de lucru? Ati incercat toate fazele? Ce dispozitive de protectie se gasesc in acel tablou?

    Ati mai deschis un topic pe aproximativ aceeasi tema! Pe viitor sa cititi si regulamentul acestui forum!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1104

      #3
      Motoarele nu folosesc nulul! Vedeti unde ati pierdut nulul si legati aparatul intre o faza si nul! Daca aparatul este realizat sa functioneze si pe 380V, cautati dupa schema sau instructiuni si configurati legaturile in aparat pentru 380V. Atentie sa nu-l ardeti!

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Poate ma insel sau poate nu dar daca aveti aparat de sudura bifazat atunci acesta se conecteaza intre 2 faze. Atat. Si carcasa conectata la pamantare.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        Procesare...