Constructie din boltari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • maldi
    Incepator
    • 27.sep.2008
    • 20

    Constructie din boltari

    As vrea sami fac o casa din boltari si vreau un sfat din partea voastra multa lume mia spus ca se formeaza igrasie chiar daca o sa fie izolata cu polistier pe exterior as vrea sami spuneti daca face igrasie sau ce fel de izolatie sa fac sau cum sa procedez sa nam probleme ,eu am fundatia facuta deja
    Nicu
  • sam 1973
    Incepator
    • 04.mai.2008
    • 36

    #2
    ar trebui sa hidroizolezi toata fundatia inainte de a riDica zidurile si a turna sapa pe parter si binenteles sa fie fundatia mai inalta decit terenul izolata la exterior cu polistiren expandat De 10 densitate cel putin 15 ar fi ok

    Comentariu

    • ombun
      Membru marcant
      • 12.feb.2007
      • 580

      #3
      am vazut la cineva o casa facuta doar din boltari...tr doar o izolatie mai ridicata a peretilor exteriori (de ex : polist expandat de 10 cm cu densitate de min 15 kg/mc
      vreau sa fac o casa !

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Re: Constructie din boltari..?

        Postat în original de maldi
        As vrea sami fac o casa din boltari si vreau un sfat din partea voastra multa lume mia spus ca se formeaza igrasie chiar daca o sa fie izolata cu polistier pe exterior as vrea sami spuneti daca face igrasie sau ce fel de izolatie sa fac sau cum sa procedez sa nam probleme ,eu am fundatia facuta deja
        Hidroizolati fundatia , puneti strat dublu hidroizolant intre elevatie si zidarie, ziditi cu boltari cat mai uscati, termoizolati pe exterior cu un strat termoizolant de cel putin 12 cm grosime si aplicati pe termoizolatie un finisaj de foarta buna calitate (tencuiala decorativa).
        Cu stima.

        Comentariu

        • maldi
          Incepator
          • 27.sep.2008
          • 20

          #5
          puteti fi mai explicit daca nu va deranjez prea mult ca nu ma prea pricep nu stiu ce inseamna hidroizolant ,adica carton asfaltat sau.. ?

          ma refer la fundatie sa pun si intre fundatie si boltari?
          si inca ceva cand torn placa de jos mai pun ceva dedesupt adica exturdat sau torn direct pe umplutura?

          si pe interior nu trebuie sa fac nimica decat tencuiala si glet?
          Nicu

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            -Stratul hidroizolant poate sa fie din carton asfaltat ori din membrana bituminoasa.

            -Peste umplutura din pietris 16-32 bine tasat puneti o folie de polietilena.
            Peste folie asezati polistiren extrudat de cel putin 3 cm grosime dupa care turnati placa de beton.

            -Pe interior puteti sa tencuiti ori sa montati placi de rigips.
            Cu stima.

            Comentariu

            • maldi
              Incepator
              • 27.sep.2008
              • 20

              #7
              Am inteles pana aici ,

              eu vreau sa fac tavanul din lemn adica sa nu torn placa vreau sa pun grinzi si sal plachez cu usb

              ce izolatie ami recomandati pentru tavan si in pod sa nu poata intra caldura vara si iarna frigu??
              Nicu

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Sectiunea grinzilor ar fi bine sa fie de 15/10 ori 15/15 montate la o distanta de dcel mult 60 cm. Puneti OSB3 de 24 mm grosime doar deasupra grinzilor.

                Intre grinzi termoizolati cu vata de sticla de 15 cm grosime dupa care montati 2 randuri de profile metalice CD60. Mai trageti un strat de termoizolatie din vata de sticla de 5 cm grosime intre si in profilele metalice perpendicular pe directia grinzilor.
                Acoperiti profilele metalice cu o folie de polietilena si placati cu placi de rigips rezistente la foc de 12,5 mm grosime.
                Cu stima.

                Comentariu

                • maldi
                  Incepator
                  • 27.sep.2008
                  • 20

                  #9
                  va multumesc pentru raspuns

                  dar mai vreau sami spuneti in pod pardoseala si acoperisu pe interior

                  in pod pe pardoseala mai pun exturdat ceva?
                  si acoperisu pun vata sauu tot exturdat?

                  avand in vedere ca vreau sa pun pe acoperis tabla
                  Nicu

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    In pod pe pardoseala nu mai este necesar sa termoizolati deoarece planseul este termoizolat cu 20 cm grosime de vata de sticla.

                    Sub invelitoare, dupa ce realizati montajul corect al tablei Lindab termoizolati si mai ales fonoizolati cu vata de sticla.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • maldi
                      Incepator
                      • 27.sep.2008
                      • 20

                      #11
                      va multumesc mult pentru raspunsuri daca mai am nelamuriri o sa revin

                      mult succes in continuare si multa sanatate
                      Nicu

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2501

                        #12
                        maldi , mult succes si sa mai vii pe la noi.
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • lmaqurius
                          Incepator
                          • 28.mai.2009
                          • 45

                          #13
                          1. S-ar putea construi o casa P+M din boltari ? Intr-un prospect am citit ca se pot utiliza doar pana la 3 metri inaltime si numai cu izolatie corespunzatoare daca va fi locuita.
                          2. La armarea verticala e musai sa se foloseasca si etrieri ?

                          Proiectul final va fi facut de catre un arhitect dar vreau sa ma duc pregatit la el, multumesc anticipat pentru raspunsuri !

                          Comentariu

                          • ombun
                            Membru marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 580

                            #14
                            ...intrebati un structurist...oricum la "umplutura "grea care o folositi (boltarii) trebuie o structura de rezistenta foarte buna.
                            -nici nu se pune problema vreodata a lipsei etrierilor la stilpi de rezistenta !!!
                            vreau sa fac o casa !

                            Comentariu

                            • lmaqurius
                              Incepator
                              • 28.mai.2009
                              • 45

                              #15
                              Dar stalpi de rezistenta se pot face din boltari ?

                              Comentariu

                              Procesare...