Reparatie lustra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    Reparatie lustra

    Neavand ce mesteri zile astea, m-am apucat sa repar o lustra veche de prin casa. Cea mai veche lustra, nedesfacuta de cand ma stiu si de cand e blocul, adica de peste 40 de ani.

    Ce am gasit: conductori din sarma de cupru de vreo 0.75, cu invelis de cauciuc + carpa. Faceau masa (aproape) cu lustra acolo sus, probabil ca lustra a fost rotita si deh...

    Cand credeti ca o fi fost facuta? Pare solid construita, nu vreau s-o arunc.

    Am curatat-o, schimbat fire cu multifilar 2*0.75 (puneam si mai mult dar n-am mai gasit).

    Ma gandeam sa ii pun si impamantare, mai ales ca lustra-i metalica si ma pot trezi din nou ca faza pe lustra...

    Alte idei pt cine mai repara lustre? Cele noi sunt fragile si costa enorm, de la 5-600lei pt o lustra (nu se merita, dupa mine) - toate au bratele foarte subtiri si economia de material e evidenta.
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    O poza ceva? E modelul cu brate de sticla? Sau e si mai veche?
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Postat în original de raducu_ilie
      O poza ceva? E modelul cu brate de sticla? Sau e si mai veche?
      E cu brate de metal. Solida, poti sa tragi linistit de ea. Cred ca e din vremea razboiului (adica izolatiile vechi de cand blocul erau mai proaspete...

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        La ce te referi cand zici "repara". Pe partea electrica nu cred ca apar probleme majore. Daca este o piesa care merita restaurata exista ateliere unde poate fi periata mecanic, i se poate aplica un tratament galvanic etc. O poza nu ar strica!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Parerea mea este ca nu este necesara impamantarea.De altfel,nici nu prea exista circuite de iluminat (mai ales la imobile mai vechi) prevazute cu conductor de protectie la pamant.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          Procesare...