Realizare acoperis balcon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ioanac
    Incepator
    • 30.mai.2006
    • 5

    Realizare acoperis balcon

    Buna ziua,

    am cautat pe tot site-ul si nu am gasit nici un post despre construirea unui acoperis la etajul 4/4.

    Balconul meu arata jalnic are o structura de metal cu niste placi de beton mai mult crapate decat intregi.
    Am discutat cu constructorii si m-au sfatuit sa imi darame tot - mai putin structura de metal si sa reconstruiasca cu placi de rigips, izolata cu placi expandate, extrudate pentru podea, oricum ... ceva in genul acesta ... un pic de intelegere ok? sunt femeie si pe din afara ... dar oricum am printat cca. 50% din discutii despre izolarea balcoanelor de pe forum sa ma asigur ca ce voi cumpara va fii ce trebuie.

    Problema este ca nu stiu cum fac cu acoperisul. Nu am pe nimeni deasupra decat cerul si pe D-Zeu ... cum ma sfatuiti sa fac?

    Banuiesc ca trebuie sa fie ceva structura usoara ... caci altfel ... mi-e sa nu daram maghernita de sus pana jos.
    Mentionez ca voi pune si tamplarie PVC cu geamuri LOWE si mai pe toamna cand se va raci vremea bag si un mic calorifer ... sa nu am probleme cu umezeala.
    Pana atunci ramane problema acoperisului!
    Va multumesc anticipiat pentru raspunsuri,
    Ioana
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Doua idei:
    -tot din tamplarie PVC insa cu geam refleziv sa mai diminueze efectul soarelui
    -din panouri tip sandvis
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • sandu_snd
      Incepator
      • 14.oct.2005
      • 17

      #3
      Nu folosi rigips,este usor dar se exfoliaza in timp, asculta de d-nul stanculescu, iar in privinta acoperisului poti folosi in functie de structura de rezistenta, orice. Am vazut la cineva, sindrila bituminoasa si mi-a placut, vezi tu ce este mai acesibil.

      Comentariu

      • ioanac
        Incepator
        • 30.mai.2006
        • 5

        #4
        Buna seara,

        am vorbit cu constructorii si ei spun sa imi faca acopersiul cu tigla metalica. Am vazut ceva la Bricostore care mi-ar placea dar joi voi merge si ma decid. Cu panouri tip sandvis as fii facut ca era usor dar costa cca. 200 euro/mp si mi se pare foarte mult - balconul meu are. cca. 5 mp. si imi va distruge bugetul ... sunt sigura ca daca incerc altfel voi iesi mai ieftin.
        Am vazut un acoperis cu sindrila bituminoasa si mi s-a parut marfa rau de tot ... asa ca joi ma decid ... pana atunci astept idei trainice si ieftine

        Multumesc mult pentru idei,
        Ioana

        Postat în original de sandu_snd
        Nu folosi rigips,este usor dar se exfoliaza in timp, asculta de d-nul stanculescu, iar in privinta acoperisului poti folosi in functie de structura de rezistenta, orice. Am vazut la cineva, sindrila bituminoasa si mi-a placut, vezi tu ce este mai acesibil.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Mare atentie, acoperisul de sindrila bituminoasa/ tigla metalica necesita si partea de sustinere mult mai atent facuta si o izolatie adecvata pentru ca o tabla deasupra nu rezolva problema. Daca vrei sa alegi intre cele doua, mergi pe tigla metalica.

          Nu uita sa iei in calcul si toate accesoriile pentru montarea si izolarea acoperisului in variantele propuse de tine.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • ioanac
            Incepator
            • 30.mai.2006
            • 5

            #6
            Postat în original de viorel.stanculescu
            Mare atentie, acoperisul de sindrila bituminoasa/ tigla metalica necesita si partea de sustinere mult mai atent facuta si o izolatie adecvata pentru ca o tabla deasupra nu rezolva problema. Daca vrei sa alegi intre cele doua, mergi pe tigla metalica.
            Echipa asta de constructori i-am vazut lucrand si am vazut numai chestii meseriashe. Nu sunt din Bucuresti ci din Ploiesti (orasul meu natal ) Ei zic ca au facut astfel de balcoane cu tigla metalica dar ma invita sa le vad in Ploiesti ... nu am timp, dar am incredere in ei ... si mama a avut si a iesit misto casa.
            Asa ca de balconul meu ... parca nu mi-e asa teama. Oricum si ei mi-au zis de izolatii cu expandate si extrudate asa ca ... nu mi se par chiar niste pafaristi ... Voi merge pe mana lor. Chit ca imi voi izola balconul de parca sunt in padurea tropicala
            Multumesc,
            Ioana

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2397

              #7
              Nu stiu daca te ajuta ideea mea, dar m-am gandit sa o expun totusi. Din constructia actuala a balconului as pastra doar podeaua pe care as placa gresie peste polistiren extrudat. Gresia as placa-o inclusiv pe grosimea placii adica pe partea verticala. Urmeaza termopanul de jos pana sus cu geam low-e, iar la jumatatea inferioara poate as alege in loc de geam panou alb montat in rama termopanului. Acoperisul l-as face din structura sandwich (tabla-spuma-tabla) inclinat pentru a nu stationa zapada. Pe partile laterale, in exteriorul ramei termopan as pune un suport din cornier pentru sarmele rufelor care vin in afara balconului, sau pentru suportul ghivecelor pentru flori. Suportul care vine perpendicular pe perete va consta intr-un cornier orizontal pe latimea peretelui si un altul oblic care-l va sustine pentru rigidizare prinse cu conexpanduri. In fata unesc cele 2 suporturi cu un alt cornier orizontal pe toata lungimea balconului tot pentru rigidizare, in continuarea lui punand sarmele pentru rufe si suportul florilor. Sper sa te inspiri din ceea ce-am scris, succes!

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Pe mine nu ma incanta ideea cu tamplarie de jos pana sus. Am vazut facute la diverse balcoane si arata urat, dupa mine. Mult mai estetic este o jos zidit si sus tamplarie.

                Acum pui tamplarie frumoasa si agati rufe afara? S-a dus vremea acestor sisteme. Flori poate dar rufe nu cred, se pot pune frumos in balcon pe un uscator de rufe pliant. Elegant si Praktik....er.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • ioanac
                  Incepator
                  • 30.mai.2006
                  • 5

                  #9
                  Buna dimineata,

                  am scris acest post in ideea ca voi primi cat mai multe sugestii. Ma bucur sa vad ca am primit deja raspunsuri care din care mai bune. Initial cand am inceput sa ma gandesc la izolarea balconului si acoperirea lui aceasta a fost ideea primordiala! Am vazu cateva balcoane similare si nu mi-au displacut. Chestia este ca am vazut un alt balcon imbracta asa cum imi doresc eu, cu acoperis din tabla/sindrila bituminoasa .... nu se vedea prea bine de jos - era grena oricum, cu flori la geamuri si am avut impresia ca este balcon de casa ... deh visul oricui ... o casa pe pamant .

                  Oricum multumesc mult pentru idee,
                  Ioana

                  Postat în original de dtdajma
                  Nu stiu daca te ajuta ideea mea, dar m-am gandit sa o expun totusi. Din constructia actuala a balconului as pastra doar podeaua pe care as placa gresie peste polistiren extrudat. Gresia as placa-o inclusiv pe grosimea placii adica pe partea verticala. Urmeaza termopanul de jos pana sus cu geam low-e, iar la jumatatea inferioara poate as alege in loc de geam panou alb montat in rama termopanului. Acoperisul l-as face din structura sandwich (tabla-spuma-tabla) inclinat pentru a nu stationa zapada. Pe partile laterale, in exteriorul ramei termopan as pune un suport din cornier pentru sarmele rufelor care vin in afara balconului, sau pentru suportul ghivecelor pentru flori. Suportul care vine perpendicular pe perete va consta intr-un cornier orizontal pe latimea peretelui si un altul oblic care-l va sustine pentru rigidizare prinse cu conexpanduri. In fata unesc cele 2 suporturi cu un alt cornier orizontal pe toata lungimea balconului tot pentru rigidizare, in continuarea lui punand sarmele pentru rufe si suportul florilor. Sper sa te inspiri din ceea ce-am scris, succes!

                  Comentariu

                  • ioanac
                    Incepator
                    • 30.mai.2006
                    • 5

                    #10
                    Pentru rufe am gasit solutia. Se gasesc la hipermarketuri niste role cu sfori. Le agati unde vrei - in principiu de niste suruburi (le au in punga) si cand speli rufe le intinzi si dupa ce se usuca, strangi sforile. E foarte ingenios si praktik...er ...

                    Costa cca. 400.000 lei vechi, nu par foarte solide dar o sa vedeti ca merita banii. Eu mi-am pus in baie si intentionez sa mai cumpar unul pentru balcon.

                    O zi buna,
                    Ioana

                    PS si au parca 4 metri - eu inca nu am gasit locul unde sa le intind la maxim. au niste frane ... si opresc eventuala labartare nedorita a sforilor.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13008

                      #11
                      Stiu aceste sisteme de uscat rufe, dar nu stiu cat de fiabile sunt, ma refer la mecanismul din interior.

                      Acum daca ai folosit deja asa ceva stii mai bine cat de bun este.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Nero
                        Incepator
                        • 21.nov.2005
                        • 20

                        #12
                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        Stiu aceste sisteme de uscat rufe, dar nu stiu cat de fiabile sunt, ma refer la mecanismul din interior.

                        Acum daca ai folosit deja asa ceva stii mai bine cat de bun este.
                        am avut eu si nu tine la "tavalaeala". in final a trebuit sa le pastrez permanent agatate, pentru ca arcul ce actiona rola nu mai functiona...

                        Comentariu

                        • idg
                          Membru marcant
                          • 18.iun.2004
                          • 321

                          #13
                          Postat în original de ioanac
                          Pentru rufe am gasit solutia. Se gasesc la hipermarketuri niste role cu sfori. Le agati unde vrei - in principiu de niste suruburi (le au in punga) si cand speli rufe le intinzi si dupa ce se usuca, strangi sforile. E foarte ingenios si praktik...er ...

                          Costa cca. 400.000 lei vechi, nu par foarte solide dar o sa vedeti ca merita banii. Eu mi-am pus in baie si intentionez sa mai cumpar unul pentru balcon.

                          O zi buna,
                          Ioana

                          PS si au parca 4 metri - eu inca nu am gasit locul unde sa le intind la maxim. au niste frane ... si opresc eventuala labartare nedorita a sforilor.
                          nu iti mai lua, crede-ma
                          nu tin la tavaleala: mecanismul e din plastic, se duce repede, iar sforile putrezesc pur si simplu de la umezeala din rufe. Exista suporti de rufe pliabili in orice hypermarket pentru vreo cative zeci de metri liniari buni si par oricum mai bine facuti...
                          in ceea ce priveste acoperirea balconului, daca vrei tigla metalica, trebuie sa iei in calcul si suportul (astereala+sipci+contrasipci+folie anticondens) aferent, plus elementele de imbinare cu zidul.

                          Comentariu

                          • Codrin
                            Incepator
                            • 09.feb.2006
                            • 2

                            #14
                            Acoperis balcon 4/4

                            Buna ziua.
                            Va cer ajutorul, intr-o problema. Vrea sa-mi pun acoperis la balcon, si nu stiu ce sa folosesc. Mentionez ca vreau sa-mi pun si termopan, iar balconul sa fie bine izolat termic si fonic. Am auzit de izopan(sandwich de tabla cu spuma) special pt acoperis. Am fost incintat de el, desi cam scump, cred ca face treaba buna, dar nu stiu cum l-as putea monta.(poate imi dati si in acest sens un sfat). Oricum astept si alte sfaturi in legatura cu ce asi putea folosi.
                            Multumesc anticipat.

                            Comentariu

                            • cuciuch daniel
                              Membru Marcant
                              • 31.oct.2005
                              • 358

                              #15
                              structura de lemn, pe care puneti astereala, pe care se aseaja tabla zincata(usoara, rapid de montat,rez in timp)iar apoi termoizolatie.
                              parerea mea e ca trebuie sa fie separat stratul de protectie hidrofuga(invalitoarea) de stratul termoizolant; in cazul deteriorarii unuia sa nu trebuiasca schimbate amandoua
                              va multumesc de raspunsuri.

                              Comentariu

                              Procesare...