Lustre clasice sau cu transformator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    Lustre clasice sau cu transformator

    Am o dilema si va rog sa ma ajutati.
    Ce este mai rentabi din punct de vedere al consumului : becurile cu incandescenta, cele economice sau beculetele acelea mici cu transformator 220/24 V, (cu halogen ). Am uitat de cind am facut scoala , daca pui un bec de 40w la 220 V consuma tot atit cit si un beculet cu transformator de 40 w la 24 V
    Cu respect.
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 442

    #2
    Depinde unde doriti sa folositi acele becuri si anume ce fel de iluminat doriti sa realizati. Daca doriti sa folositi becurile pentru iluminatul unei locuinte atunci treaba este in felul urmator:
    Costul=cost initial(pret per produs)+cost de utilizare(energie consumata).
    De ex:
    - un bec cu incandescenta de 100W costa aprox 1 leu, are durata de functionare de aprox 2000h si consuma energie 100Wh cu un flux luminos de 1200 lumeni.
    - un bec economic de 21W costa intre 20-30 lei(nu luam in calcul chinezarii), are durata de functionare de 8000-10000h si consuma energie 21Wh cu un flux luminos de 1000 lumeni.
    Conculuzia mea este ca un bec fluorescent(nu degeaba i se mai zice si economic) este mult mai rentabil din punct de vedere al costului final.
    Daca doriti sa realizati un anumit nivel de iluminare(spatii comerciale-vitrine, spatii de productie) atunci treaba se complica un pic.
    De sursele de lumina cu leduri nu cunosc pre multe din pacate.
    Sper ca v-am putut fi de folos si numai bine.
    Imi place lumina!

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #3
      Multumesc pentru raspuns. Ceea ce vreau este pentru luminarea locuintei. Totusi acele lustre ,veioze cu transformator de 220/24 V sint mai rentabile, raportate strict la consumul din retea.
      Cu respect.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Becul este tot cu incandescenta deci eficienta este cam aceeasi plus ca mai apar pierderile din transformator sau sursa in functie de ce folositi. Lampa compacta (lampa economica), cat si solutiile LED au eficienta mai mare, adica pentru acelasi Watt consumat genereaza mai multi lumeni.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          #5
          Multumesc de raspuns.
          Cu respect.

          Comentariu

          Procesare...