Instalatia electrica in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • octit
    Incepator
    • 07.ian.2009
    • 3

    Instalatia electrica in baie

    Va salut,cu draga inima si va doresc la toti La multi ani!
    Problemele mele sunt multe,asa ca le iau pe rand.Am cumparat o casa veche de 100 de ani cu ziduri exteriare de 60cm,dar cele interioare normale.Am dat jos toata tencuiala si maine dimineata vine un electrician,dar sunt sigura ca nu a mai lucrat o instalatie electrica moderna si nici eu nu stiu nimic,nu stiu ce sa-i cer sa faca in baia mea, care va avea cada cu hidromasaj, masina de spalat rufe,4 lumini la oglinda, priza pentru boiler...sunt de-a dreptul speriata de aceasta intalnire, ajuta-ti-ma va rog din suflet

    VA MULTUMESC MULT!
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: instalatia electrica in baie

    Postat în original de octit
    Va salut,cu draga inima si va doresc la toti La multi ani!
    Problemele mele sunt multe,asa ca le iau pe rand.Am cumparat o casa veche de 100 de ani cu ziduri exteriare de 60cm,dar cele interioare normale.Am dat jos toata tencuiala si maine dimineata vine un electrician,dar sunt sigura ca nu a mai lucrat o instalatie electrica moderna si nici eu nu stiu nimic,nu stiu ce sa-i cer sa faca in baia mea, care va avea cada cu hidromasaj, masina de spalat rufe,4 lumini la oglinda, priza pentru boiler...sunt de-a dreptul speriata de aceasta intalnire, ajuta-ti-ma va rog din suflet

    VA MULTUMESC MULT!
    Pai in primul rand nu se ingrasa porcul in ajun. Trebuia sa va interesati mai de demult. Sunteti in Romania si mesterii stiu sa repare/faca instalatii asa cum stiti Dvs sa scrieti. Sper sa va doara, mai ales daca sunteti contabil, asa cum scrieti in profil.

    Din experienta proprie, majoritatea mesterilor fac treaba de mantuiala. Va trebui sa aduceti o persoana de incredere, probabil vreo ruda, fost inginer, pensionar, care sa stie electricitate.

    Daca mesterul pune faianta prost, atunci se vede cu cohiul sau cade dupa 1 an, nu-i mare bai. Daca mesterul face electrica prost, riscati sa va pierdeti viata. Mai ales la baie.

    ===

    Foarte pe scurt, la ce sa va uitati... (desi, daca nu stiti electricitate... cum sa spun, daca eu supraveghez o gospodina si habar n-am, nu am nicio sansa sa ma prind ce face prost):

    - priza se pune in afara baii si trebuie sa aiba impamantare. Inaltime: 1.25m. Se poate pune si in baie, mai departe de surse de apa, dar e mai complicat de descris acum si e mai riscant.

    - sa va verifice impamantarea, sau sa va faca una, daca nu are casa asa ceva (fiind veche, probabil ca n-are). Degeaba aveti fir de impamantare daca nu e legat la borna de impamantare.

    - Impamantarea se face mai complicat, in curte, se sapa o groapa, se pun tarusi galvanizati etc

    - sa va puna in tablou si o siguranta diferentiala. Costa 150 de lei dar merita. Va protejeaza contra electrocutarilor, atunci cand de exemplu sunteti cu picioarele ude sau in cada. Oricum, cada cu hidromasaj are specificat musai chestia asta, din cate stiu.

    - sa va traga firele prin tuburi/copex

    - priza de calitate pt masina de spalat (Legrand, Schneider etc). Fire de 2.5mm2

    - circuit si siguranta separate pt baie. Maxim 20A. Sa nu va puna de 25, ca e prea mult pt firele de 2.5 Circuit adus de la tablou, nu dintr-o doza din apropiere Va dati seama ca instalatia e de nu se stie cand, nu?

    Nota: nu sunt electrician, sunt informatician.

    LE: ati cam ales prost chemand omul sa va faca treaba pt prima data in baie. De ce? Pentru ca daca face prostii, exista sanse mari sa iasa rau. Baia si bucataria sunt cele mai problematice.

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 442

      #3
      NU apelati la un "mester" sau cineva de ocazie. Apelati la o firma care da garantie pe lucrare. Costa mai mult decat un mester, dar la instalatia electrica nu ar trebuisa faceti compromisuri. Se poate muri sau se pot produce pagume materiale daca nu se lucreaza corespunzator(conform normativelor).
      Inca o data va recomand: NU apelati la carpaci sau la mesteri. Pentru instalatia electrica DOAR electricieni autorizati ANRE. (faptul ca sunt autorizati ANRE confirma cunostintele pe care le au)
      Numai bine.
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Postat în original de komy
        [...] faptul ca sunt autorizati ANRE confirma cunostintele pe care le au [...]
        Mai bine spus, ar trebui să o facă.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • octit
          Incepator
          • 07.ian.2009
          • 3

          #5
          Va multumesc mult,asa este nu se ingrase,dar pot sa-l cumpar si gras,
          in fine mesterul meu este electrician de profesie autorizat de ANRE . Problema era ca in acel moment nu stiam eu,mai nimic despre instalatiile electrice,dar dupa ce am stat toata noaptea si am citit tot ce e scris aici in legatura cu electricitatea o idee mi-am format si cu ajutorul dumneavoastra lucrurile s-au mai clarificat. Am inceput cu baia pentru ca acolo s-a turnat deja betonul si instalatia sanitara e adusa in baie si am mare nevoie de baie, ca orice om civilizat.Daca am gresit ceva in exprimare,ma scuzati, dar nu prea vad bine si nu cred ca am citit cu atentie textul. Sper sa-mi fiti alaturi la lucrarea asta e foarte important pentru mine sa am cu cine sa ma sfatuiesc,invat repede..
          Va salut cu multa stima!

          Comentariu

          • octit
            Incepator
            • 07.ian.2009
            • 3

            #6
            Toata instalatia casei va fi noua si moderna incepand de la tabloul
            electric .

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Daca tot schimbati toata instalatia alegeti aparataj si sisteme de protectie de calitate. Spre exemplu aparataj din gama Domae pentru tabloul electric si aparataj produs de Schneider electric. Aici aveti de unde alege fiind disponibile aproximativ 3 game diferite ca finisaje pastrand insa calitatea si fiabilitatea specifica Schneider pentru oricare din ele.
              Neaparat protectie diferentiala de 30mA cu circuit separat pentru cada cu vibromasaj!
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              Procesare...