Solutie sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Orcusan
    Incepator
    • 05.ian.2009
    • 27

    Solutie sapa

    Am si eu o mica problema.
    "Construiesc" o mansarda.Dupa ce s-a montat mansarda , s-a facut decopertarea acelei izolatii de pe bloc.Acum am ramas cu o "gaura" de aproximativ 30-40 centimetrii pe care evident trebuie sa o umplu inapoi.
    As dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste idei de turnare a sapei.
    O singura problema , sa torn doar sapa fara nimic altceva pana ajung la 40 cm este exclus , nici nu iau in considerare asa ceva.Ma gandeam poate ma puteti va rog sfatui cum as putea umple acel gol de 30-40 cm cu o varianta de sapa combinata poate cu polistirent extrudat sau poate cu altceva ce stiti voi mai bine dar sa iasa cat mai usoara posibil.
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Una bucata idee - poti lua in calcul BCA si/sau polistiren.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Orcusan
      Incepator
      • 05.ian.2009
      • 27

      #3
      Ok la ideea cu BCA-ul m-am gandit si eu putin dar ce nelamurire am in aceasta privinta.Acel BCA.... cum exact il "montez" acolo? Pur si simplu il pun acolo inauntru si torn peste el? Nu o sa se produca oarece "miscari"?Sau il pun si aplic si ciment intre bucatile de BCA sau cum ca nu inteleg.
      Asa ma gandisem si eu la inceput : 1 sapa mica pentru a egaliza frumos deoarece este foarte bine stiut faptul ca placa blocului este praf de stramba, apoi BCA + polistiren extrudat + inca 1 sapa mai groasa si imi calculasem imi iesea cam exact cum imi trebuia.
      Dar ziceti-mi va rog cum exact sa pun acel BCA sa nu ma trezesc cu surprize ca ma pun locatarii blocului la stalpul torturii si ma executa daca iese vreo problema.

      Apoi as mai avea o intrebare : As vrea sa evit pe cat posibil inundatia aferenta turnarii sapei , este posibil asa ceva? Parca se pune o folie , dar habar nu am exact despre ce este vorba , cum se numeste sau cum se pune.Ma puteti va rog lamuri si in privinta aceasta.Va raman foarte mult indatorat daca ma ajutati cu un sfat bun.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Re: Solutie sapa

        Postat în original de Orcusan
        Am si eu o mica problema.
        "Construiesc" o mansarda.Dupa ce s-a montat mansarda , s-a facut decopertarea acelei izolatii de pe bloc.Acum am ramas cu o "gaura" de aproximativ 30-40 centimetrii pe care evident trebuie sa o umplu inapoi.
        As dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste idei de turnare a sapei.
        O singura problema , sa torn doar sapa fara nimic altceva pana ajung la 40 cm este exclus , nici nu iau in considerare asa ceva.Ma gandeam poate ma puteti va rog sfatui cum as putea umple acel gol de 30-40 cm cu o varianta de sapa combinata poate cu polistirent extrudat sau poate cu altceva ce stiti voi mai bine dar sa iasa cat mai usoara posibil.
        Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
        Banuiesc ca cei care "construiesc mansarda" lucreaza in baza unui proiect de constructii care are solutia data pentru "gaura" de 30-40 cm. Pe ce suprafata este "gaura" ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • Orcusan
          Incepator
          • 05.ian.2009
          • 27

          #5
          Da se lucreaza in baza unui proiect , poate suna ciudat insa solutie pentru acea gaura nu este in proiect.In proiect era scris doar ca trebuie decopertat in ideea ca luam jos o greutate ca sa putem adauga alta (mansarda de lemn).Trebuie insa neaparat umplut cu ceva la loc acolo , de preferinta cat mai usor altfel nici macar un om de 1.90 inaltime nu poate ajunge sa priveasca pe geam

          Suprafata este de aproximativ 215-230 mp (zic aproximativ pentru ca nu am proiectul la mine). Toata chestia se compune din 4 apartamente , 2 cu 2 camere si 2 cu 3 camere. Sunt apartamente foarte mici undeva pe la 42-50 mp pentru ca este in Severin.

          Poze momentan nu pot sa pun , poate abia in aproximativ 1 luna.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Adica in proiect nu aveti straturile pentru pardosela noua din mansarda ? Ma indoiesc. Scanati si postati o sectiune verticala din proiect sa vedem ce este prevazut.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Orcusan
              Incepator
              • 05.ian.2009
              • 27

              #7
              Nu am proiectul momentan la mine , o sa revin cu o poza scanata cand o sa il am.Dar pot sa va zic sigur ca nu am solutie in proiect pentru acele straturi.Daca aveam probabil nu mai deranjam lumea pe aici cu intrebari.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Vroiam sa vad cu cat se ridica nivelul actual al terasei blocului. Asteptam scanarea proiectului.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Helerea Nicolae
                  Membru marcant
                  • 02.mar.2008
                  • 910

                  #9
                  probabil peste placa de la ultimul nivel era o umplutura care tinea de termoizolatie si facea panta spre scurgere. pe conturul blocului aceasta umplutura avea grosimea care a-ti specificat-o si cred ca sa facut greseala de a considera nivelul pardoseli noi deasupra umpluturii adica mult mai sus.
                  lucrul, se mai face si cu capul

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Postat în original de Helerea Nicolae
                    probabil peste placa de la ultimul nivel era o umplutura care tinea de termoizolatie si facea panta spre scurgere. pe conturul blocului aceasta umplutura avea grosimea care a-ti specificat-o si cred ca sa facut greseala de a considera nivelul pardoseli noi deasupra umpluturii adica mult mai sus.
                    Se poate. Vedeti din ce cauza astept sa se scaneze proiectul.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • Orcusan
                      Incepator
                      • 05.ian.2009
                      • 27

                      #11
                      Da peste placa de la ultimul nivel era o izolatie compusa din bitum turnat cred, apoi dedesubt un strat de nisip apoi boltari de BCA si imediat dupa BCA venea placa blocului.

                      Imi explicati si mie mai concret ce inseamna ca s-a facut greseala de a se considera nivelul pardoselii noi peste umplutura?

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Postat în original de Orcusan
                        Da peste placa de la ultimul nivel era o izolatie compusa din bitum turnat cred, apoi dedesubt un strat de nisip apoi boltari de BCA si imediat dupa BCA venea placa blocului.

                        Imi explicati si mie mai concret ce inseamna ca s-a facut greseala de a se considera nivelul pardoselii noi peste umplutura?
                        Adica constructorul a facut greseala de a indeprta stratul termoizolant existent pe terasa blocului. In mod normal nu trebuia indepartat acel strat existent. Asteptam in continuare sa scanati o sectiune din planul de constructii.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Orcusan
                          Incepator
                          • 05.ian.2009
                          • 27

                          #13
                          Pai da constructorul (adica eu) a facut greseala de a indeparta acel strat insa greseala de fapt este a arhitectului pentru ca el asa a prevazut in proiect.Ma agit sa fac rost de proiect in cel mai scurt timp posibil, o sa mai dureze umpic deoarece eu sunt la Timisoara , mansarda se face la Severin.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Postat în original de Orcusan
                            Pai da constructorul (adica eu) a facut greseala de a indeparta acel strat insa greseala de fapt este a arhitectului pentru ca el asa a prevazut in proiect.Ma agit sa fac rost de proiect in cel mai scurt timp posibil, o sa mai dureze umpic deoarece eu sunt la Timisoara , mansarda se face la Severin.
                            OK. Asteptam.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • Consultant constructii
                              Membru
                              • 17.iun.2008
                              • 224

                              #15
                              Nu ai sa ai nici o problema in placarea cu BCA a pardoselii si apoi sa torni o sapa. TRebuie doar sa ai grija sa acoperi cat mai bine suporafata cu BCA.
                              Sapa iti recomand sa o torni de 5-6 cm si sa fie un M100, chiar daca sunt prea rezistente astfel de mortare ca sa le folosesti la sape. BCA-ul sa fie cat mai usor, un GBN 25 sau mai mic.

                              Comentariu

                              Procesare...