Hota incorporabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ervin8571
    Incepator
    • 19.dec.2008
    • 45

    Hota incorporabila

    in poza atasata se vede ce as vrea sa fac in bucatarie, dar...aceasta hota e una speciala?
    Are tubulatura ascunsa sau e fara tub de evacuare? Unde se duce aerul in acest caz? Piesa de mobilier este un fel de masca sau chiar are rafturi? Concret, ce model de hota sa aleg? Am vazut ca toate hotele au orificiul de evacuare prezent, doar ca unele il au inchis cu un capac...sunt cam confuz. Mersi
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Poate fi o hota obisnuita iar evacuarea poate fi mascata prin corpul de mobilier (daca se face in exterior) sau fara nici un fel de tubulatura, caz in care avem filtrul de carbon iar aerul este recirculat.

    De preferat sa alegi o hota cu evacuarea inexterior daca ai o viata normala.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • ervin8571
      Incepator
      • 19.dec.2008
      • 45

      #3
      mi-ar fi mai comod fara evacuare exterioara...dar aerul aspirat, dupa ce trece prin filtrul de carbon...tot pe la partea superioara se evacueaza?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Nu, pe acea grila pe care o vezi in poza ta adica din nou in casa.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 905

          #5
          Re: Hota incorporabila

          Postat în original de ervin8571
          in poza atasata se vede ce as vrea sa fac in bucatarie, dar...aceasta hota e una speciala?
          Are tubulatura ascunsa sau e fara tub de evacuare? Unde se duce aerul in acest caz? Piesa de mobilier este un fel de masca sau chiar are rafturi? Concret, ce model de hota sa aleg? Am vazut ca toate hotele au orificiul de evacuare prezent, doar ca unele il au inchis cu un capac...sunt cam confuz. Mersi

          sistem evacuare:


          exemplu montaj hota “Miele DA 156” pag. 18-24:


          instructiuni de intretinere si montaj pentru diferite fabricate:
          Herzlich Willkommen bei Dunstabzugshauben.de - Ihrem Spezialisten rund um das Thema Dunstabzug. Dunstabzugshauben von Berbel, Oranier, Homeier, Novy,…

          Comentariu

          • ervin8571
            Incepator
            • 19.dec.2008
            • 45

            #6
            Postat în original de VYS
            Nu, pe acea grila pe care o vezi in poza ta adica din nou in casa.
            inseamna ca trebuie sa pastrez capacul de la gaura respectiva daca montez in felul acesta? iar aerul iese prin acele fante...

            modeul asta as putea sa il folosesc in acest mod?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Postat în original de ervin8571
              Postat în original de VYS
              Nu, pe acea grila pe care o vezi in poza ta adica din nou in casa.
              Inseamna ca trebuie sa pastrez capacul de la gaura respectiva daca montez in felul acesta? iar aerul iese prin acele fante...
              Depinde de tipul hotei. Poti pune si capacul insa vezi ca unele au o clapeta in interior de unde se alege tipul evacuarii: afara sau recirculare.

              Ca o paranteza, schema tubulaturii de evacuare postata de leon, dupa preturile vazute in Praktiker, s-ar putea sa coste mai mult ca hota.

              Cam ieftina hota, eu zic sa te uiti la debitul de evacuare al hotei cand o alegi.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de VYS
                Poate fi o hota obisnuita iar evacuarea poate fi mascata prin corpul de mobilier (daca se face in exterior) [...]
                Dle VYS, sper să nu vă supăraţi că mi-am permis să fac şi eu o mică completare la spusele Dvs.: există şi posibilitatea ca evacuarea aerului viciat să se facă tot în exterior, traseul evacuării să nu fie vizibil, dar fără ca acesta să fie mascat în corpul de mobilier.

                Cu stimă, al Dvs. RaduCA.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Este o variata posibila, in anumite situatii, ce tine de specificul unor blocuri.

                  Va multumesc pentru completare al meu RaduCA, ce sunteti.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Postat în original de VYS
                    [...] ce sunteti.
                    Sau "care este". "Pe persoană fizică."
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • dumitrescu
                      Membru marcant
                      • 14.sep.2008
                      • 330

                      #11
                      hotele au loc pentru evacuare loc de evacuare si lateral unde vine lipita de perete

                      Comentariu

                      Procesare...