Problema intrerupator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • avatar1982
    Incepator
    • 03.iul.2008
    • 37

    Problema intrerupator

    Buna am o problema la un intrerupator.
    Inainte erau doua intrerupatoare unul langa altul(fiecare aprindea bec in alta incapere). Am rugat electricianul sa imi dezafecteze o pereche de fire si sa imi traga niste fire sa pot pune un intrerupator cu doua butoane(cand apas un buton sa se aprinda becul in o incapere cand apas altul sa se aprinda in alta incapere). Acuma am patru fire(2 faze, 2 nul) si vreau sa leg in intrerupator care are 3 locuri de prins firele. Cum se procedeaza? (Am incercat fazele sa fie puse acolo unde se pun in mod normal si un nul la locul lui si au puscat sigurantele, am incercat si cu cele 2 nuluri in legate , la fel au sarit sigurantele).Care este solutia?
  • leon
    Membru Marcant
    • 19.sep.2006
    • 905

    #2
    Re: Problema intrerupator

    Postat în original de avatar1982
    ...Care este solutia?

    Comentariu

    • avatar1982
      Incepator
      • 03.iul.2008
      • 37

      #3
      Problema intrerupator

      Mersi de schema dar nu prea ma lumineaza ca din cate inteleg ar fi vorba de fie 2 intrerupatoare sau de un intrerupator cu 4 intrari pt fire (exista asa ceva?) eu am numai 3 intrari de fire.

      Comentariu

      • tawtaw
        Incepator
        • 22.ian.2009
        • 5

        #4
        in interupator unde e o singura gaura pui intrare faza , in partea celalta unde sunt 2 este iesirea si legi firele de faze care se duc spre lampi.

        nul il legi direct intre ei in doza .

        sper ca e de ajutor.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Ca sa fie totul mai clar, de ce nu desenezi ce ai tu in doza si astfel ne facem o idee despre cum am putea sa te ajutam.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • avatar1982
            Incepator
            • 03.iul.2008
            • 37

            #6
            Problema intrerupator

            Hmm nu stiu exact cum sunt in doza legate firele nu stiu de ce doza mi-a fost astupata (de electrician) cu mortar (sau glet sau ce o fi adica ii ingropata in perete si nu am acces la ea fara sa sparg peretele) Stiu numai ce am la iesire acolo unde trebuie sa leg firele. Schema pe care a facut-o leon in comentariul de mai sus as zice ca reflecta ce am si eu(banuiesc ca altfel nu stiu de ce mi-ar fi tras 2(faza si nul) fire electricianul nu numai o faza)

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 905

              #7
              Re: Problema intrerupator

              Postat în original de avatar1982
              Hmm nu stiu exact...

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Dar de ce nu a facut electricianul treaba pana la capat?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                Procesare...