Impartirea pe faze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raduleanovici
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 86

    Impartirea pe faze

    Va rog ajutatima intr-o problema:

    Am de ex o cladire cu 3 etaje la parter am un tablou general TG cu un bransament trifazat. PT a alimenta un nivelul de ex: (parter) am prevazut alte 2 tablouri secundare pentru distributia energiei electrice la consumatori , prize, lumina, in total in jur de 15 kW. Intrebarea mea este:

    Daca la tablourile secundare trebuie mers tot cu circuit trifazat pt a face impartirea pe faze, sau se merge cu circuit monofazat si impartirea pe faze se face in Tabloul general. (normal in baza unor calcule pe baza coeficentului de simultaneitate.

    Sau daca ma poate ajuta cineva sami dea mailul sa trimit RLV-ul si sa-mi expuna cum ar trebui asezate tablourile (tablou general, tablou secundar)

    Eu lucrez de curand in proiecatare si incerc sa invat si eu cate ceva , dar am ghinion ca nu prea are cine sami arate aici in firma. (Eu zic caci ajuta si cartile dar conteaza f mult experienta )
  • raduleanovici
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 86

    #2
    mai aduc niste completari:- cladirea este o scoala pe 3 nivele si nu am nici un consumator trifazat

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Daca nu exista consumatori trifazati se impart fazele catre tablourile de distributie secundare. Nu are rost sa se mearga cu 3 faze si sa se foloseasca doar una.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • bassu
        Membru Marcant
        • 25.nov.2008
        • 475

        #4
        Daca tot are trifazat e mai usor sa faca distriburia din trifazat pe fiecare nivel. Cel putin, eu unul asa fac. Daca in viitor apare un consumator trifazat nu o sa ma mai chinui sa aduc alta alimentare.

        Comentariu

        • raduleanovici
          Incepator
          • 24.apr.2008
          • 86

          #5
          Da aveti dreptate domnule bassu, initial mam gandit ca nu are rost trifazat pe nivele avand in vedere ca este o institutie de invatamant (ce consumator trifazat in sali de clasa?)

          Dar exista si laboratoare (ex: de fizica) si ar trebuie sa existe unconsumatoar trifazate pt experimente (ceea ce cred ca nu o sa existe niciodata in mediul rural)

          Si inca o intrebare:

          In cabinet medical si in cabinet stomatologic, ar trebui un circuit trifazat? Exista consumatori trifazati in astfel de cabinete?

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Intr-un laborator scolar nu se monteaza trifazat decat daca e un liceu industrial de profil. Abia in laboratoarele de la facultati am vazut instalatii trifazate, acolo unde se faceau cursuri de motoare electrice etc.

            Am atasat o poza cu interiorul unui laborator scolar de prin alte tari si un catalog de la Lucas Nulle care poate va da niste idei.
            Fișiere Atașate
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • raduleanovici
              Incepator
              • 24.apr.2008
              • 86

              #7
              Va ma deranjez cu o rugaminte domnule moderator.
              Am nevoie sa ma ajutati sau sa ma corectati intr-o chestiune. CUM pot sa va trimit un RLV in autocad sa sa vedeti cum am gandit eu pozitionarea tablourilor in aceasta scoala??.

              Va rog sami spuneti parerea dumneavoastra sau sami sugerati o alta asezare.

              Este atasat la desen si rezultatele dimensionarii parametrilor aferenti

              Si mai am o intrebare am prevazut jos un tablou pentru iluminatul de siguranta.

              Pe celelalte nivele pot merge direct cu circuitul la restul consumatorilor pt iluminatul de siguranta ? sau trebuie sa prevad cate un tablou pe fiecare nivel pt iluminatul de siguranta?

              Comentariu

              • DM7
                Membru
                • 13.apr.2006
                • 288

                #8
                In cabinet medical si in cabinet stomatologic, ar trebui un circuit trifazat? Exista consumatori trifazati in astfel de cabinete?
                In cabinet medical uzual nu exista consumatroi trifazati sau mari consumatori, si nici in cabinetul stomatologic (spun asta gandindu-ma la cabinetele care sunt in apartamente de blocuri) Eu totusi as prevedea trifazic pana in tabloul destinat cabinetelor in ideea de distributie a sarcinilor pentru eventualii mari consumatori care ar putea aparea ulterior (sterilizator). Cand faci un proiect trebuie sa te gandesti sa ai posibilitatea, nu, si la o eventuala modificare in viitor a acestuia?

                Si mai am o intrebare am prevazut jos un tablou pentru iluminatul de siguranta.
                pe celelalte nivele pot merge direct cu circuitul la restul consumatorilor pt iluminatul de siguranta ? sau trebuie sa prevad cate un tablou pe fiecare nivel pt iluminatul de siguranta?
                Eu zic ca nu are rost sa prevedeti tablou pe fiecare nivel, decat o doza de distributie. In tabloul de jos veti prevedea o siguranta pentru fiecare circuit - nivel in parte de un veti pleca cu circuitul pana la etajul destinat si de aici va ramificati in doza. Mai ales ca se afla pe iluminatul de siguranta la care veti avea o functionalitate cu un numar redus de functionari si riscul ca sa declanseze siguranta este si mai mica
                O intrebare: circuitul la iluminatul de siguranta este in curent continuu (baterii de acumulatori),sau alternativ (UPS, Generator)?

                Comentariu

                • raduleanovici
                  Incepator
                  • 24.apr.2008
                  • 86

                  #9
                  [quote="DM7"]
                  O intrebare: circuitul la iluminatul de siguranta este in curent continuu (baterii de acumulatori),sau alternativ (UPS, Generator)?

                  Instalaţii de iluminat de siguranţă de evacuare s-a prevazut deasupra uşilor de evacuare şi se va realiza cu corpuri de iluminat speciale cu acumulator înglobat, cu intrare automată în funcţiune la dispariţia alimentării de bază şi cu autonomie în funcţionare 1,5 ore.
                  Circuitele de iluminat de siguranţă se vor executa cu conductori din Cu tip FY protejaţi în tub IPEY montat îngropat în tencuiala pereţilor pe trasee diferite de a celorlalte circuite şi se vor racorda înaintea întrerupătorului general.


                  Va pot trimite in cursul zilei de maine un daca doriti si sunteti de acord un mail cu un atachment autocad sa va dati parerea la felul cum am gandit reteaua?

                  Comentariu

                  Procesare...