Descriere instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariano39
    Incepator
    • 15.ian.2009
    • 34

    Descriere instalatie electrica

    Buna! As dori sa stiu pasii care se fac pentru a realiza o instalatie electrica,planul il voi face cind va fii gata!Mai precis cite doze se pot monta intr-o camera,living,bucatarie,cate prize si cate becuri de iluminare la monofazic.as dori si si un exempu (schita )cum se poate realiza la o camera sau bucatarie un circuit electric.
    Va multumesc!
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #2
    Hopa hopa dam din palme si totul e gata. Cine o pierde oare cateva ore de munca pentru tine? Un google ai incercat? Dar sa citesti o carte de specialitate? Sunt cateva linkuri si aici, putin mai sus de unde citesti acum. Ce zici? Muncesti si tu putin de tot?

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Daca citesti si retii ce este esential din I7 si e suficient cat sa iti controlezi apoi eventualii meseriasi.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • spike66
        Incepator
        • 20.nov.2009
        • 9

        #4
        Re: Descriere instalatie electrica

        Postat în original de mariano39
        buna ,as dori sa stiu pasii care se fac pentru a realiza o instalatie electrica,planul il voi face cind va fii gata!Mai precis cite doze se pot monta intr-o camera,living,bucatarie,cate prize si cate becuri de iluminare la monofazic.as dori si si un exempu (schita )cum se poate realiza la o camera sau bucatarie un circuit electric.
        Va multumesc
        primul pas pe care trebuie sa-l faci daca nu esti de meserie este sa-ti angajezi un electrician!

        Comentariu

        • bogd
          Membru Marcant
          • 16.aug.2009
          • 546

          #5
          Descriere instalatie electrica

          poate doriti calculi de putere pe sigurante?,trasee de priza si lumina,detalii de executie,dosar aprobat electrica,electrician angajat pt executie instalatie electrica.? nu este o prb.se poate rezolva contra cost.
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Numai pe acest forum se gasesc nenumarati electricieni care va pot ajuta, daca eventual sunt si din zona dvs.
            In alta ordine de idei exista niste reguli si una din ele este sa nu deschidem un topic nou daca s-a mai discutat treaba asta de cel putin cateva zeci de ori! Plus ca la intrebarea ta am putea fiecare dintre cei care mai cunoastem domeniul sa scriem o carte probabil.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • costii333
              Incepator
              • 13.nov.2009
              • 7

              #7
              Eu am o mare problema cu priza. Dupa un anumit timp, mi se oprea calculatorul din senin. La un moment dat, nu rezista nici 5 minute si se oprea. M-am dus cu el la garantie de 5 ori si la ei nu avea niciodata nicio problema. Mi-am luat un laptop Benq ca sa rezolv problema, dar priza tot acolo e si in acelasi stadiu...
              Mi casa e su casa

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Mai sunt si alte prize pe siguranta sau este doar priza asta?

                Eu am avut o chestie din asta pe doua prize legate pe o siguranta cu defect de fabricatie. Simptomul era acelasi, cand se incalzea se intrerupea circuitul fara a declansa sigguranta.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 690

                  #9
                  Re: Descriere instalatie electrica

                  Postat în original de mariano39
                  Buna! As dori sa stiu pasii care se fac pentru a realiza o instalatie electrica,planul il voi face cind va fii gata!Mai precis cite doze se pot monta intr-o camera,living,bucatarie,cate prize si cate becuri de iluminare la monofazic.as dori si si un exempu (schita )cum se poate realiza la o camera sau bucatarie un circuit electric.
                  Va multumesc!
                  Ai inceput gresit!
                  Nu era mai bine sa scri:,,VA ROG FRUMOS SA MA INDRUMATI ATAT CAT VA PERMITE TIMPUL?"
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 690

                    #10
                    Re: Descriere instalatie electrica

                    Postat în original de electricman
                    Postat în original de mariano39
                    Buna! As dori sa stiu pasii care se fac pentru a realiza o instalatie electrica,planul il voi face cind va fii gata!Mai precis cite doze se pot monta intr-o camera,living,bucatarie,cate prize si cate becuri de iluminare la monofazic.as dori si si un exempu (schita )cum se poate realiza la o camera sau bucatarie un circuit electric.
                    Va multumesc!
                    Ai inceput gresit!
                    Nu era mai bine sa scrii:,,VA ROG FRUMOS SA MA INDRUMATI ATAT CAT VA PERMITE TIMPUL?"
                    Poate te ajuta cineva!
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • vali_dragomir66
                      Membru
                      • 03.feb.2008
                      • 168

                      #11
                      Va rog eu frumos atat cat va permite timpul sa ma ajutati pt a lega 4 spoturi ; doza ,intrerupator ,spoturi.
                      Electricianul a patit un accident nefericit si nu i-mi pot continua lucrarea.
                      Este un trifilar tras din itrerupator in doza ,unul din doza pana la al 4-lea spot si inca unul din doza pana in al 2-lea sau al 3-lea spot (nu sunt sigur dupa lungime)(mai bine zis in locurile unde ar trebui sa fie spoturile)
                      Va rog , cum sa leg acele fire pt a se aprinde doua si doua (1-3 ,2-4 )
                      Multumesc !
                      omul cat traieste invata.
                      nimeni nu s-a nascut expert,

                      Comentariu

                      • GERULA2007
                        Membru
                        • 04.sep.2007
                        • 180

                        #12
                        Duci fire la spotul 4 si 1.Faci legatura la spotul respectiv si pleci cu alte trei fire catre spotul urmator.Din doza duci faza in intrerupatorul dublu din care pleci cu 2 fire (unul pt fiecare pereche de spoturi). Nulul il duci direct din doza la cele doua spoturi capat de circuit.La fel si impamintarea.
                        Roaga-l pe Dl Leon sa iti faca o schema pt a intelege mai bine.

                        Comentariu

                        • vali_dragomir66
                          Membru
                          • 03.feb.2008
                          • 168

                          #13
                          Multumesc d-l gerula. In doza si intrerupator sunt sigur ca ma descurc , dar mai departe cred ca am totusi nevoie de o schita . Va rog mult d-l Leon , sau orcine care stie si are ceva timp .
                          Multumesc
                          omul cat traieste invata.
                          nimeni nu s-a nascut expert,

                          Comentariu

                          • GERULA2007
                            Membru
                            • 04.sep.2007
                            • 180

                            #14
                            Aici este ceva asemantor cu problema DVS : http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...6204&start=210
                            Legatura din aparat in aparat.

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 903

                              #15


                              Este Laslea in judetul Sibiu?

                              Comentariu

                              Procesare...