Consecinte intreruperii nul la trifazic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stefanev
    Membru marcant
    • 05.iul.2007
    • 437

    Consecinte intreruperii nul la trifazic

    Salutare! Am citit undeva ceva interesant legat de trifazic... si m-a pus pe ganduri.

    Se da urmatoarea situatie: racord 380V, siguranta generala, sigurante bipolare pt fiecare faza. Se face exceptie la montarea unui diferential !!!
    Schema ar arata asa

    Se intampla din motive necunoscute sa se intrerupa nulul inainte de siguranta generala. In aceasta situatie .... practic se inseriaza 2 faze intre ele. Daca exista diferente de consum pe faze, e posibil ca aparatura sa fie afectata? vorbim de 380V totusi cu aparaturile inseriate.
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #2
    Da.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Pana acuma cca 4-5 ani foloseam in tablourile generale sigurante tetrapolare prin care treceam si nulul. La un moment dat intruna din instalatii mi s-a intrerupt nulul si s-a ars electronica de la o centrala (ca ea saraca nu se alimenta cu 265 de volti cat imi arata mie pe voltmetru)..chestie care m-a costat cca 14 milioane. La vremea aia am blestemat tot ce stiam in materie de sfinti. De atunci, nu trec nulul prin general. Dupa general, il bag in distributie dar la general, nu. Decat sa patesc ca atunci..mai bine nu.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • stefanev
        Membru marcant
        • 05.iul.2007
        • 437

        #4
        foarte interesant evenimentul ... numai protectia la supratensiune sau diferentialul te poate scuti de asemenea situatii neplacute.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Asta am invatat din pacate pe propria mea piele.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            O mică corecţie: "pe propria mea piele" era dacă vă puneaţi pielea "la bătaie". Aşa a fost "pe banii Dvs.". Oricum, rezultatul tot ăla este.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #7
              Multumesc pentru corectie. data viitoare o sa trec expresiile folosite ca si exemplificare intre ghilimelele de rigoare. Pruteanu..ar fi mandru de dvs. Ideea este ca respectivul tablou era la un client si a trebuit sa dau banii din buzunar si apoi sa suport si critica..mai mult sau mai putin constructiva din partea diferitilor "experti". Asta e.
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Să ştiţi că-mi pare rău pentru păţania Dvs. şi-mi cer scuze dacă v-am deranjat!
                Văd că aţi interpretat intervenţia mea ca pe o critică, numai că eu nu am cum să critic ceea ce nu cunosc.
                Am făcut doar o încercare (proastă, se pare) de a mai destinde un pic atmosfera. Voi avea grijă să nu se mai întîmple acest lucru cînd sînteţi şi Dvs. implicat în subiect.

                O seară bună!
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  #9
                  Nulul !!!

                  Am avut si eu muuuuulte cazuri in care dat de asa ceva! Si sincer doar cu un tablou corect echipat poti evita asemenea neplaceri ! Personal recomand clientilor si implementez in instalatiile pe care le fac ,sig diferentiale generale de 0,3A,bobinele de supratensiune + descarcatoare de faza,sig diferentiale 0,03 pe circuitele de prize.Aansamblu care te scuteste de foarte multe neplaceri.Mai bine investesti cateva sute de ron in tablou decat sa arunci un LCD(Plasma) la gunoi si sa dai vina pe ENEL.Proverbu ala vechi cu paza buna si primejdia il stiti.Se intampla de multe ori in retelele vechi(cabluri netorsadate) sa bata vantu vreo craenga si sa se intalneasca 2 faze sau faza cu nulul.Evident lucreaza protectiile la posturile trafo, dar....
                  cateva milisecunde sunt suficiente sa-ti arda un TV sa alte electronice fara surse in comutatie care au plaja mai mare de alimentare.Atunci cine are un dispozitiv de protectie montat face: "sac-sac" catre vecinii care n-au .Ca sa nu mai vb de necesitatea suplimentarii inpamantarii .Desprea aceasta...alta data.
                  Cu respect ... Ovi
                  PS...Lucrul bun e scump!!!
                  Lucrul prost te costa dublu..poate triplu..poaate viata !!!
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • stefanev
                    Membru marcant
                    • 05.iul.2007
                    • 437

                    #10
                    PS...Lucrul bun e scump!!!
                    Lucrul prost te costa dublu..poate triplu..poaate viata !!!
                    foarte frumos zis aici.

                    O problema destul de grava la trifazic. Daca lumea ar fi constienta de treaba asta, atunci nu ar mai lega 380V fara protectii, insa din contra... am vazut intr-un tablou si siguranta monopolara generala 32A pe .... nul. E de ajuns sa sara siguranta si incepe distractia

                    Comentariu

                    • liviu2004
                      Membru marcant
                      • 03.ian.2007
                      • 508

                      #11
                      Re: Nulul !!!

                      Postat în original de RaspoElectric
                      Atunci cine are un dispozitiv de protectie montat face: "sac-sac" catre vecinii care n-au .Ca sa nu mai vb de necesitatea suplimentarii inpamantarii .Desprea aceasta...alta data.
                      Cu respect ... Ovi
                      PS...Lucrul bun e scump!!!
                      Lucrul prost te costa dublu..poate triplu..poaate viata !!!
                      Vezi tu, gandire de roman, tot sa faca in ciuda altuia. sac-sac. Acum intre noi fie vorba, e cam criza nu? Mai bagam o reclama pe aici, una pe acolo, mai pica ceva. Bare-mi de faceai si tu mai subtil asa, nu pe fata.

                      LE: Inca ceva: Firma atestata ANRE,executam instalatii electrice,bansamente 0,4 kV,executie si intretinere AMC-PRAM,sisteme de comanda si executie),protectii(gaz metan, CO)! ! ; verifica niste chestii din astea ()() nu-s la locu lor. Mai baga niste din astea !!!!!! la urma ca-s prea putine.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        Re: Nulul !!!

                        Postat în original de liviu2004
                        Postat în original de RaspoElectric
                        Atunci cine are un dispozitiv de protectie montat face: "sac-sac" catre vecinii care n-au .Ca sa nu mai vb de necesitatea suplimentarii inpamantarii .Desprea aceasta...alta data.
                        Cu respect ... Ovi
                        PS...Lucrul bun e scump!!!
                        Lucrul prost te costa dublu..poate triplu..poaate viata !!!
                        Vezi tu, gandire de roman, tot sa faca in ciuda altuia. sac-sac. Acum intre noi fie vorba, e cam criza nu? Mai bagam o reclama pe aici, una pe acolo, mai pica ceva. Bare-mi de faceai si tu mai subtil asa, nu pe fata.

                        LE: Inca ceva: Firma atestata ANRE,executam instalatii electrice,bansamente 0,4 kV,executie si intretinere AMC-PRAM,sisteme de comanda si executie),protectii(gaz metan, CO)! ! ; verifica niste chestii din astea ()() nu-s la locu lor. Mai baga niste din astea !!!!!! la urma ca-s prea putine.
                        Nu e cazul aici Liviu ! Nu cred ca are nevoie de reclama .

                        Comentariu

                        • bassu
                          Membru Marcant
                          • 25.nov.2008
                          • 475

                          #13
                          Fiecare poate trece ce vrea la status...eu as putea sa trec ca fac si nave spatiale. Asta nu inseamna neaparat ca si fac, nu? Revenind la subiect: acelasi lucru l-am patit si eu ca si raducu_ilie si de atunci nu trec nulul principal prin nicio siguranta.

                          Comentariu

                          • Bill
                            Membru marcant
                            • 05.dec.2006
                            • 419

                            #14
                            In urma cu cativa ani mi s-a intamplat si mie. Pe circuitul respectiv era un calculator. Dupa cateva minute a explodat un condensator din monitorul CRT. Asta a fost toata paguba. Asa mi-am dat seama ca era tensiunea mai mare......

                            Comentariu

                            • stefanev
                              Membru marcant
                              • 05.iul.2007
                              • 437

                              #15
                              hmm... foarte ciudat ca ai scapat cu atat, ori era sursa in comutatie "tzapanoasa" )) de obicei sursele in comutatie suporta intre 100V-250V.

                              Comentariu

                              Procesare...