Variator/dimmer dublu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doruforum
    Incepator
    • 25.sep.2008
    • 18

    Variator/dimmer dublu

    As avea nevoie de ajutor in urmatoarea problema: doresc sa pun in locul unui intrerupator dublu normal un variator de tensiune dublu. Problema e ca un fir merge la un transformator toroidal pt halogene (220V-->12V) si celalalt la un bec normal. Sa inteleg ca imi trebuie un variator mixt (cu un buton pt transformator si unul pt bec normal)? Daca da, cati Watt trebuie sa scrie pt cel care merge la transformator? Conteaza cate becuri halogene sunt din transformator?

    Am gasit un variator de 20-100W pt transformator si 60-250W pt becul normal. Ar fi ok?

    Multumesc!
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Re: variator/dimmer dublu

    Eu as apela la varianta modulara(doza patrata,suport 2 module dimere,rama) sau 2 modue cu revenire si montat in doza de legaturi ,2 dimmere de la BTcinio (ii cat o cutie de chibrite unul si lucreaza ca si un releu pas-cu-pas) si suporta 500w parca .La un impuls scurt lucreaza ca releu pas-cu-pas, la impuls mai lung variaza lumina.ii varianta mai scumpa putin dar mai eleganta .
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • doruforum
      Incepator
      • 25.sep.2008
      • 18

      #3
      Problema e ca am alt intrerupator si priza langa, deci nu cred ca am loc pt un modul de care zici. Eu ma gandeam sa pun ceva ca in poza, insa fiind situatia cum am prezentat-o mai sus nu stiu daca o sa mearga...

      Ceea ce propui tu merge si pt becuri normale si pentru transformator?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #4
        dimmer

        Daca folosesti faza comuna si 2 plecari din dimmere pt cele 2 canale bec respectiv primarul transformatorului (obligatoriu miez magnetic) merge.Iti recomand sa pui un jug pe transformator daca e toroidal sa-l strangi bine ca altfel vibreaza si daca ii in doza pe perete de rigips o sa ai o "acustica"(50 Hz) de toata frumusetea in camera. Nu merge daca ai adaptor electronic deoarece are o sursa in comutatie si aia lucreaza in impulsuri si majoritatea au tensiunea de iesire fixa,pt o valoare de intrare variabila(180-240V).Mai trebuie sa te incadrezi cu valoarea becului si circuitului de transformator in puterea maxima suportata de dimmer.Mai poti umbla la becurile din secundar,sa pui de 5w in loc de 10w sau 10w in loc de 20w,depinde cu ce ii echipat acuma.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1105

          #5
          Domnule doruforum, ce ziceti de urmatoarea varianta: doua variatoare, doua becuri (halogen sau normal de 220V), fara transformator?! Sint variatoare pina la 16A! Daca nu gasiti, inlocuiti triacul la ceea ce gasiti. Becurile cu reflector sint mai rezistente decit halogenele! Si pina la 10A puteti monta o caruta de becuri ( sa fie si supradimensionare pt triacuri)...Daca reusiti sa alimentati transformator, prin variator de tensiune, fara probleme (caldura), sa-mi spuneti si mie!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            Dimmer

            Aici is 18 becuri de 10W,9 pe o parte 9 pe alta,si sunt alimentate cu un transformator toroidal de 250W,stans cu jug contra vibratiilor, si alimentat printr-un variator de 900W Playbus de la Gewiss.functioneaza de 1 an deja fara incalzire excesiva.A fost gandit de arhitect si executat de mine.
            Fișiere Atașate
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • doruforum
              Incepator
              • 25.sep.2008
              • 18

              #7
              Postat în original de Adamescu Ion
              Domnule doruforum, ce ziceti de urmatoarea varianta: doua variatoare, doua becuri (halogen sau normal de 220V), fara transformator?! Sint variatoare pina la 16A! Daca nu gasiti, inlocuiti triacul la ceea ce gasiti. Becurile cu reflector sint mai rezistente decit halogenele! Si pina la 10A puteti monta o caruta de becuri ( sa fie si supradimensionare pt triacuri)...Daca reusiti sa alimentati transformator, prin variator de tensiune, fara probleme (caldura), sa-mi spuneti si mie!
              Sistemul de halogene e deja facut, deci nu se mai pune problema schimbarii lui cu altceva. Transformatorul e de 300W, ramane sa gasesc un variator corespunzator... ideal ar fi sa nu apara zgomote si sa nu produca supraincalziri.

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1105

                #8
                Domnilor, aveti dreptate: toata lumea sustine ca, se poate conecta o sarcina rezistiva la un variator de tensiune, prin intermediul unui transformator. Ma intreb, totusi, daca nu este vorba despre acele variatoare de tensiune comandate de microcontrolere, unde comada triacului se poate face la trecere prin zero. Modul de functionare al variatoarelor de tensiune controlate de microcontroler, poate sa nu se bazeze pe deschiderea triacului la un anumit unghi (dU/dt =valoare mare).

                Comentariu

                Procesare...