Panta prea mare la scurgere baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vyo
    Incepator
    • 19.feb.2009
    • 59

    Panta prea mare la scurgere baie

    La o casa,am o baie la parter[3,60/2,10].Inaltimea fundatiei este 70cm.Am gaurit fundatia la 60cm sub nivelul solului pentru a scoate teava de scurgere de 110.A rezultat o panta foarte mare;1.30metri pe 3 metri.Astept solutii pentru ca vreau sa torn placa.
    sa facem lucrari de calitate
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12086

    #2
    Aveti un desen ...in partea dreapta se vede cam cum ar trebui sa arate canalizarea ...
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • vyo
      Incepator
      • 19.feb.2009
      • 59

      #3
      Multumesc Mircea.Am inteles ca daca panta este prea mare apa se scurge mai repede....[se formeaza nu stiu ce fenomen]
      sa facem lucrari de calitate

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12086

        #4
        Postat în original de vyo
        Multumesc Mircea.Am inteles ca daca panta este prea mare apa se scurge mai repede....[se formeaza nu stiu ce fenomen]
        Daca panta este prea mare , pleaca apa si ramine mizeria ...se infunda mai repede . Schema din dreapta , daca te linisteste . este ca la bloc ...merge canalizarea max 1-2 m prin casa la panta normala apoi se scurge in cea verticala a blocului .....
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • alexis
          Living Legend
          • 05.nov.2006
          • 1330

          #5
          Postat în original de vyo
          Multumesc Mircea.Am inteles ca daca panta este prea mare apa se scurge mai repede....[se formeaza nu stiu ce fenomen]
          Daca panta este mai mare apa se scurge mai repede , nu mai sustine mizeria. De aceea panta si diametrul conductei trebuie calculate astfel incat apa sa sustina mizeria pana la capat, adica sa aibe o inaltime si o viteza, in conducta, ca mizeria sa pluteasca pe portiunea de apa.
          faci o casa si pentru urmasii tai

          Comentariu

          • vyo
            Incepator
            • 19.feb.2009
            • 59

            #6
            Schema din dreapta mi se pare ok,cu diferenta ca eu am iesirea la scurgere[in pamint], in partea dreapta,cum este realizat desenul.Scurgerea de la etaj este ca in desen.
            sa facem lucrari de calitate

            Comentariu

            • vyo
              Incepator
              • 19.feb.2009
              • 59

              #7
              Teava de 110 coboara de la etaj ca in figura de mai sus,dar apoi pleaca in panta spre zidul opus si coboara pe linga acesta pina la 60cm sub nivelul solului unde iasa afara spre o fosa septica.As vrea sa stiu ce panta trebuie sa-i dau la scurgere in interiorul baii 2 cm pe metru sau mai mult
              sa facem lucrari de calitate

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Cauta pe forum deoarece am pus pe undeva pantele minime ale conductelor de scurgere in functie de diametru.

                Editare mesaj: am gasit vezi aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...a+minima#64703
                Cu stima.

                Comentariu

                • vyo
                  Incepator
                  • 19.feb.2009
                  • 59

                  #9
                  MULTUMESC MULT.Acest forum este foarte util
                  sa facem lucrari de calitate

                  Comentariu

                  • zapionut
                    Incepator
                    • 08.aug.2009
                    • 3

                    #10
                    Salut tuturor. Sunt intr-o mare dilema. Unii zic ca e bine , altii ca este rau.Sa va spun de fapt care este problema. Am cumparat tevi la 4 m lungime diametru 160. Am cumparat reductii in forma de T cote 160/110 pt a pune la fiecare imbinare a tevilor de 4 m pt scurgere apa ploaie din curte pe tot traseiul canalizarii. M-am apucat cu un unchi si am sapat 26 m de canalizare de la strada pana la casa. Am montat tevile cu reducti la fiecare imbinare si am folosit metoda cu scandura cu cui la capat. Am folosit o scandura de 1 m si am batut un cui pe care l-am lasat afara 16 mm. Am pus nisip sub tevi si am fixat-o sau inaltat unde mai trebuia cu nisip. Am facut proba cu apa si cu felii de cartofi. Totul a fost ok. Am pus pamant peste teava pana am acoperit-o doar pe ea si am pus apa cu furtunul ca sa se inmoaie pamantul si sa o cuprinda pe toata. A doua zi am pus pamant peste toata teava pana la nivelul solului. A inceput ploaia. O ploaie destul de puternica. Am uitat sa spun ca am conectat la aceasta canalizare si burlanul de la casa. A doua zi m-am uitat prin acele reductii in interiorul tevii de canalizare si am vazut apa. M-AM SPERIAT. Era aceeasi cantitate de apa pe tot traseul de 26 m. Eu o verificasem inainte sa o astup si era ok. Am luat un bat si am masurat adancimea apei din teava de canalizare de 160. ARE 1 CM ( 10 MM ).
                    ESTE VRE-O PROBLEMA CA AM ACEASTA APA DE 1 CM PE TEAVA ??? SAU TREBUIE SA SAP ACUM CAT ESTE MOALE SI SA O ALINIEZ DIN NOU ???
                    Diferenta prin calitate

                    Comentariu

                    Procesare...