Modificarea scurgerii dintr-o baie de bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • elbirlic
    Incepator
    • 19.oct.2007
    • 15

    Modificarea scurgerii dintr-o baie de bloc

    Salutare ! Sunt nevoit sa modific scurgerea de la chiuveta si scurgerea de la cadita de dus datorita unui vecin nebun.
    Cauza este urmatoarea: scurgerea de la chiuveta se duce impreuna cu scurgerea de la cadita de dush in sifonul de pardoseala iar acolo se unesc si pleaca prin podea , traverseaza podeaua, intra la vecinu de jos ( vizibila pe tavanul acestuia) coboara 10 cm , face un cot de 90 de grade iar apoi se infige intr-un perete dupa care in scurgerea principala.Intre cotul de 90 de grade si perete exista acea gura de vizitare pe care el o desface si o infunda cu ciorapi. E nebun si asta este !
    Intentia mea este sa anulez tot ce este in pardoseala si sa aduc scurgerea de la chiuveta si cea de la cadita de dush in teava de 110 din spatele wc-ului. Stiu ca se poate acest lucru insa vreau sa va intreb unde ar trebui sa ma poztionez in teava de 110 pentru a realiza noile scurgeri. Ideea este ca daca ma inalt deasupra tevii voi fi obligat sa inalt cadita de dus ceea ce va fi inestetic. Ma intreb daca pot intra in teava de 110 undeva la jumatatea grosimii sale .Sper ca am fost destul de explicit. Distanta de la scurgerea caditei pana la teave de 110 este de circa 1m . Scurgerea chiuvetei nu este o broblema pentru ca aceasta este pozitionata mai sus.Va multumesc ! Cam asta ar fi scema :
    [img][/img]
    Fișiere Atașate
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Teava de 110 nu este pozitionata vertical in coltul dintre perete si WC ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Poti face chestiunea asta daca ai acces la coloana de 110mm si ai destul loc pentru schimbarea actualei ramificatii prin care este racordat vasul de wc. Asta inseamna ca in loc de ramificatia existenta sa pui una care are inca o iesire de 50mm, undeva sub nivelul celei pentru wc.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • elbirlic
        Incepator
        • 19.oct.2007
        • 15

        #4
        Nu . Teava iese din perete si intra in wc. Ea este perpendiculara pe peretele din spatele wc-ului, intra in perete , trece in baia vecinului de langa mine iar de acolo se uneste cu a vecinului si intra in principala. Mentionez ca intre ea si podea sunt vre-o 5 centimetri deci nu este lipita de aceasta.

        Comentariu

        • elbirlic
          Incepator
          • 19.oct.2007
          • 15

          #5
          Coloana principala este undeva la vecinul de langa mine . Eu vreau sa ma '' intep '' in bucata care se afla la mine adica cea destinata wc-ului.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Daca nu poti avea acces la zona de legatura la canalizarea principala de 110mm atunci mai ai varianta montari unui racord de iesire din wc care sa aiba si o iesire de 50, orientata in sus sau putin lateral. Asta in conditiile in care nivelul scurgerii din cada nu incurca.
            In caz contrar trebuie sa inalti cada.

            Alte solutii nu vad.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • dumitrescu
              Membru marcant
              • 14.sep.2008
              • 330

              #7
              te intepi tu in teava de la wc dar cum ramine cu mirosul?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Postat în original de dumitrescu
                te intepi tu in teava de la wc dar cum ramine cu mirosul?
                Mirosul il rezolva sifonul de la cada/lavoar.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • elbirlic
                  Incepator
                  • 19.oct.2007
                  • 15

                  #9
                  Am inteles insa cat de in lateral pot sa ma duc ? Intrebarea mea este legata de cele doua variante de ''intepare'' in 110 de la wc adica, ori deasupra ei ori undeva in lateral . Cat de in lateral ? Sa inteleg ca nu pot cobori foarte jos pentru ca altfel ce iese din wc s-ar putea sa o ia pe noua teava de 50 care vine de la chiuveta si dus.
                  In cazul in care ma inalt cu cadita imi puteti da o solutie pentru masca caditei pentru ca este clar ca masca ei din fabrica va fi la o distanta destul de mare de podea? Cineva mi-a zis din rigips si apoi placata cu faianta sau poate gasesc undeva o foaie de plastic alb ? Ceva idei pentru nedumeririle mele ?

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Poti intra si la nivelul tevii de 110 daca montezi o clapeta de sens imediat dupa racord. Asa mai castigi citiva centimetri pentru nivelul caditei de dus.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • elbirlic
                      Incepator
                      • 19.oct.2007
                      • 15

                      #11
                      Multumesc frumos ! Am sa incerc cu aceasta clapeta pentru ca interesul este sa nu ma ridic prea mult cu cadita de dush si cativa centimetri chiar conteaza.Stiu ca s-a mai scris aici pe forum ,insa, daca tot m-ati ajutat , imi puteti spune in cm cat ar trebui sa fie inclinatia tevii de la cadita pe distanta asta , de 60-70 cm.Multumesc inca o data !

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Ajunge 1 cm panta.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • elbirlic
                          Incepator
                          • 19.oct.2007
                          • 15

                          #13
                          OK ! Multumesc frumos !

                          Comentariu

                          Procesare...