Electricitate statica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    Electricitate statica

    Am cumparat recent dintr-un supermarchet un lampadar metalic cu doua variatore de lumina. Cand incerc sa sting de la panoul frontal oricare dintre becuri ma curentez. Nu este curent electric deoarece am pus creionul de tensiune pe corpul metalic al lampadarului. Ce trebuie sa fac ca sa nu ma mai curentez. Mai mentionez ca am pamantare la lampadar si la instalatia electrica din toata casa.
    Cu stima.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Ai incercat sa intorci steckerul in priza ???
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Bill
      Membru marcant
      • 05.dec.2006
      • 419

      #3
      Re: Electricitate statica

      Postat în original de Maestrul Max
      Mai mentionez ca am pamantare la lampadar si la instalatia electrica din toata casa.
      Nu are cum. Vezi cu un multimetru daca ai continuitate de la impamantarea de la stecher si pana la carcasa metalica. Apoi priza daca nu are vreo intrerupere pe impamantare.

      Edit: Sau invers, vezi sa nu fi tu incarcat cu electricitate statica si sa se descarce la pamant prin corpul metalic al veiozei si apoi priza. Ai pulovar sintetic sau ceva de genul asta?

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 290

        #4
        Incercati sa atingeti de doua ori lampa. Daca la prima atingere va curentati si la a doua nu mai simtiti nimic inseamna ca e asa cum a zis Bill : incarcare electrostatica. Mai bine zis descarcare...
        Sunteti plin de energie Maestre

        Comentariu

        • stefanev
          Membru marcant
          • 05.iul.2007
          • 437

          #5
          la mic dejun mancati baterii? scuze, nu m-am putut abtine

          daca aveti de-aface cu energia statica, atunci izolati piciorul lampadarului cu pasla, cauciuc sau altceva si decuplati impamantarea corpului de iluminat.

          Totusi e ciudat ca va curentati numai pe acel lampadar si nu de toate obiectele din casa din metal ....

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Am verificat azi pamantarea de la priza, legatura de la corpul lampadarului la cordonul de alimentare etc. ce mai totul si cumea totul este in regula. Am facut un test: am atins tevile de cupru de la incalzire si dupa aia lampa insa nu am reusit decat sa mai scot ceva reumatism din mine.
            II facui si o poza la lampadar sa il am ca amintire deoarece cat de curand o sa zboare din casa daca tot scoate reuma din mine.
            Fișiere Atașate
            Cu stima.

            Comentariu

            • DM7
              Membru
              • 13.apr.2006
              • 290

              #7
              Din cate vad eu din poza, aveti parchet, plus ca ma gandesc ca stati si pe canapea in momentul aprinderii lampadarului. Eu zic ca nu poate fi vorba de electrocutare.
              ....Ar fi o solutie cam .... de extrema urgenta, insa nu imi pot permite sa o postez pe forum.... Defapt vad ca v-a si sugerat-o cineva....

              Dar maestre, cand doriti sa o aruncati dati-mi un semn si vin eu sa va o iau. Nu trebuie sa va obositi dvs sa o duceti pana la pubela.... Fac eu asta ptr dvs...

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de DM7
                ....Ar fi o solutie cam .... de extrema urgenta, insa nu imi pot permite sa o postez pe forum.... Defapt vad ca v-a si sugerat-o cineva....
                Lasati ca altii isi permit !
                ...adica eu .
                Nu vreti sa incercati si varianta spusa de mine . E simpla si lamureste situatia . Daca dupa intoarcerea stecherului nu curenteaza inseamna ca lampa va trebui desfacuta si refacute legaturile . Se poate si masura daca da la masa ... ( asa e bine domnule DM7 ?)
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • DM7
                  Membru
                  • 13.apr.2006
                  • 290

                  #9
                  Nu dle Mircea G. Nu ma referam la solutiile date de dvs
                  Chestia cu " nu imi pot permite" considerati-o ca nu am scris-o. Daca as mai putea acuma as scoate-o. Nu am vrut sa aiba sensul acuzator fata de nimeni. Ma refeream strict la ideile mele. Ideea era ca nu pot sfatui pe cineva pe forum sa incalce normele de protectie anuland o protectie deja existenta prin constructia lampii si impusa de normative. Cand am zis ca altii au dat solutia inainte nu am vrut decat sa sugerez a urmari mai atent postarile anterioarede de unde sa scoata o varianta de compromis a solutiei la problemele prezentate. No ca am zis prea multe
                  Sa fie cu iertare daca am suparat pe cineva....
                  Mai este o chestie la care m-am gandit ulterior si nu stiu cum sa o explic...
                  Cateodata cand ma dau jos de la volan si ating caroseria masinii ma descarc prima data electrostatic si apoi ma descarc bombanind printre dinti (nu e placut sa tot simti astea). Ideea este :cum ma descarc fata de masina care nu este legata la pamant? Ar fi ceva de genul egalizarii potentialelor? Sa fie tot asta raspunsul si la lampa?
                  Uite asa imi mai veni o idee. Dupa ce ati experimentat toate variantele, mai experimentati un lucru Meastre Max. Scoateti ptr o zi, doua, lampa din priza si atingeti-o. Mai aveti aceeasi senzatie ca inainte?
                  Nu stiu care ar fi raspunsul. In plus: dupa ce fac o descarcare fata de masina si urc la birou cand e intuneric pe hol si doresc sa descui usa, mai observ o scanteie intre cheie si butucul de la yala

                  Comentariu

                  • Bill
                    Membru marcant
                    • 05.dec.2006
                    • 419

                    #10
                    Postat în original de Maestrul Max
                    Am facut un test: am atins tevile de cupru de la incalzire si dupa aia lampa insa nu am reusit decat sa mai scot ceva reumatism din mine.
                    Tevile de incalzire probabil nu sunt legate la pamant, ajung doar pana la centrala si atat.

                    Maestre! mai da-ne din cand in cand cate un semn de viata

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Postat în original de DM7
                      ating caroseria masinii ma descarc prima data electrostatic si apoi ma descarc bombanind printre dinti (nu e placut sa tot simti astea). Ideea este :cum ma descarc fata de masina care nu este legata la pamant?
                      Sarim de la una la alta ...pentru masina exista o solutie . Este o banda cauciucata cu metal pe o parte , legata la caroserie si care se " tiriie " pe asfalt ... Atentie la benzinarie !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • stefanev
                        Membru marcant
                        • 05.iul.2007
                        • 437

                        #12
                        sa nu ma luati in nume de rau ! "Mi-am permis" sa spun sa scoata impamantarea pentru ... culmea... sa nu se electrocuteze. Daca metoda nu da rezultate se poate pune inapoi, nu e problema insa sa fim seriosi... prea putine lampi sunt prevazute cu stecher cu impamantare valabila si prize simple fara impamantare, sau culmea priza prevazuta cu impamantare insa impamantarea e inexistenta sau ineficienta.

                        Si ca un fapt divers: reflectoarele cu halogen daca ati desfacut unul sunt prevazute cu impamantare, dar nu am vazut nici macar una singura sa fie legata intradevar si trebuie sa avem in vedere temperatura inalta dar si contactele la soclu care personal nu imi inspira incredere. Asadar ramane la atitudinea dumneavoastra cum procedati, si reformulez ca sa fie mai clar: NU VA SFATUIESC SA SCOATETI IMPAMANTAREA decat in cazul in care stiti ce faceti.

                        Comentariu

                        • DM7
                          Membru
                          • 13.apr.2006
                          • 290

                          #13
                          stefanev a scris
                          a nu ma luati in nume de rau ! "Mi-am permis" sa spun sa scoata impamantarea pentru ... culmea... sa nu se electrocuteze. Daca metoda nu da rezultate se poate pune inapoi, nu e problema insa sa fim seriosi... prea putine lampi sunt prevazute cu stecher cu impamantare valabila si prize simple fara impamantare, sau culmea priza prevazuta cu impamantare insa impamantarea e inexistenta sau ineficienta.

                          Si ca un fapt divers: reflectoarele cu halogen daca ati desfacut unul sunt prevazute cu impamantare, dar nu am vazut nici macar una singura sa fie legata intradevar si trebuie sa avem in vedere temperatura inalta dar si contactele la soclu care personal nu imi inspira incredere.
                          Aveti perfecta dreptate!
                          DM7 a scris
                          ......Nu am vrut sa aiba sensul acuzator fata de nimeni. Ma refeream strict la ideile mele.....Sa fie cu iertare daca am suparat pe cineva.... Sad
                          E si ptr. dvs dle stefanev

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Tevile de la instalatia de incalzire sunt conectate la pamantare. Am scos firul care facea legatura cu corpul metalic dupa care am bagat lampa inapoi in priza. Rezultatul este ca am mai ramas fara o leaca de reuma. Alt test facut de mine a fost sa intorc steckerul in priza iar rezultatul a fost acelasi brrrr... am mai scot ceva reumatism din mine. In ritmul asta aia de la baile termale o sa ramana fara unul dintre clienti.
                            Nu este curent electric deoarece dupa o piscatura nu mai curenteaza magarul de lampadar. Da numai ca piscatura aia imi ridica parul maciuca cateodata.
                            Nu dau lampa deocamdata deoarece este obiect de studiu, sa vad cat rezist la socuri electrostatice.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • stefanev
                              Membru marcant
                              • 05.iul.2007
                              • 437

                              #15
                              lampa dumneavoastra e demna de Dosarele X foarte ciudat ca se acumuleaza asa repede energie electrostatica. Doar dumneavoastra va curentati? sau si alte persoane? Singura explicatie ce imi vine in cap e ca lampa dumneavoastra se comporta ca butelia de Leyda. Incercati totusi sa scoateti din priza pt o zi si incercati sa vedeti daca s-a acumulat sarcina.

                              Comentariu

                              Procesare...