Asociere casa duplex

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Asociere casa duplex

    Buna ziua! sunt nou pe acest forum asa ca va rog sa ma intelegeti.Vreau sa ma asociez cu cineva la o constructie duplex.Tin sa mentionez ca terenul este luat de la primarie pe numele sau pe 49 de ani.omul nu are bani sa termine constructia si a zis sa ne asociem si luam jumate jumate din duplex,intarri separate,zid despartitor banuiesc ca toata lumea stie cum e un duplex. Acum intrebarea mea este cum fac eu ca sa m aasociez cu el si sa nu fiu pacalit? terenul si proiectul duplexului sunt pe numele lui.Trebuie si eu sa fiu trecut pe concesiune? Si pe proiect de asemenea? se face la notar? cum se procedeaza? Va multumesc anticipat si numai bine la toata lumea!!!
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    #2
    mmm nu stie nimeni?

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #3
      Nu stiu sigur cum se face, dar dupa parerea mea lucrul impreunat miroase a c.... mai ales ca nu ai nimic pe numele tau.
      Cu respect.

      Comentariu

      • evisceratum
        Membru marcant
        • 29.aug.2006
        • 410

        #4
        Problema nr 1 e terenul. Tie nu poate sa iti dea cota parte din teren acesta nefiind al lui, ci in concesiune. Acuma trebuie vazut ce regulament de concesiune sta la baza terenului, poate e concesiune pentru constructia de casa, prin urmare poate sa il cumpere de la primarie daca a finalizat lucrarile de infrastructura - fundatii. Daca nu adio.

        Problema nr 2 e ca ar trebui sa refaceti toate actele de certificat de urbanism si autorizatie de constructie in asa fel incit sa apara si numele tau acolo la beneficiar, urmind ca la intabulare sa nu apara probleme. Evident ca asta pica daca punctun nr 1 nu e rezolvat.

        Per total nu cred ca iesi mai ieftin si in general asocierile de genul acesta tind sa mearga f prost in timp.

        Iti impartasesc din experienta proprie: si eu sunt pe finalizare cu casa mea care e pe calcan cu vecinul, structura de rezistenta complet separata(stiun ca eu am ridicat-o, chiar am pus un polistiren de 2 cm intre ziduri, idem in dreptul placii peste parter) si orice zgomot de impact se transmite ca la bloc. Mai ales acuma cind si el a mansardat si isi face finisajele interioare la mansarda, si eu sunt pe finalizare, atita doar ca el locuieste la parter, nu e o placere f mare si nici nu e fain ca ai zis ca te muti la casa dar nu poti sa faci chiar ce vrei, tre sa te gindesti daca il deranjezi si pe el si cit e ceasu. Asa ca viata la duplex e doar cu f putin mai ieftina, dar pe termen lung consider ca nu merita.

        Comentariu

        Procesare...