Tunel solar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • unda
    Incepator
    • 10.sep.2006
    • 9

    Tunel solar

    Tocmai am vazut la tv o emisiune ce prezenta o casa ingropata in pamant pe trei parti si luminata pe timpul zilei cu ceea ce am tradus eu ca fiind conducte solare.Este vorba de niste tuburi care capteaza lumina solara si o retransmit cumva in interior.Am vazut mai demult si pe you tube un film cu o magazie luminata cu sticle pet, care aveau un film fotografic la nivelul dopului.
    Intrebarea mea este: care este exact principiul de functionare si cam cum se realizeaza ca sa aiba un randament foarte bun?
    Astept raspuns daca va pricepeti sau un link spre asa ceva daca gasiti
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • constantin57
      Membru
      • 11.dec.2005
      • 194

      #3
      Re: Tunel solar

      Postat în original de unda
      Tocmai am vazut la tv o emisiune ce prezenta o casa ingropata in pamant pe trei parti si luminata pe timpul zilei cu ceea ce am tradus eu ca fiind conducte solare.Este vorba de niste tuburi care capteaza lumina solara si o retransmit cumva in interior.Am vazut mai demult si pe you tube un film cu o magazie luminata cu sticle pet, care aveau un film fotografic la nivelul dopului.
      Intrebarea mea este: care este exact principiul de functionare si cam cum se realizeaza ca sa aiba un randament foarte bun?
      Astept raspuns daca va pricepeti sau un link spre asa ceva daca gasiti
      S-ar putea sa fie acele ghiduri de unda care se gasesc si la masinutele jucarii. Acolo un singur bec semnalizeaza stinga ,dreapta, fata ,spate.
      Constructiv, este un cilindru din plastic transparent caruia daca ii pui o sursa de lumina la un capat o transmite la celalalt capat.

      Comentariu

      Procesare...