Trasee instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CRISTIANN
    Incepator
    • 17.dec.2007
    • 26

    Trasee instalatie electrica

    Buna ziua

    As dori sa realizez singur canalele pt instalatia electrica, dar nu stiu cate trasee trebuie sa fac.
    Precizez ca am o casa din bca, la parter : living, bucatarie, dormitor, baie, camara, centrala termica; la mansarda : 3 dormitoare si o baie.
    Aer conditionat pun numai la dormitoarele de la mansarda.

    Poate sa ma ajute cineva in acest sens, eventual si cu niste poze?
    Va multumesc
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    In primul rand trebuie sa-ti stabilesti locul fiecarui aparataj.
    Corp iluminat,intrerupator,priza,sa tii cont de traseul celorlalte instalatii,si astfel sa stabilesti locul dozei(lor) in incaperi.Sa nu uiti de circuite de forta in bucatarie pt eventuale aparataje de putere mai mare,senzor de gaz in bucatarie si la termoteca,interfon optional,TV, telefon,internet si locul tabloului general de distributie.
    Apeleaza la un electrician calificat pt stabilierea lor fizica ,sau suna-ma pt detalii tehnice ce pot fi explicate prin telefon....
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Studiaza bine problema inainte sa te apuci de treaba si eventual incearca sa-ti faci un mic plan cu locul aparatajului sau daca ai posibilitatea masoara si marcheaza direct pe perete. Nu este o treaba usoara si va fi mult de lucru mai ales daca faci prima data asa ceva. Exista masina specializata pentru astfel de operatiuni, este asemanatoare unui "flex" cu doua discuri si un sistem de reglaj, dar nu stiu daca merita investitia.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Admin.MC
        Membru Marcant
        • 05.dec.2005
        • 974

        #4
        Postat în original de RaspoElectric
        In primul rand trebuie sa-ti stabilesti locul fiecarui aparataj.
        Corp iluminat,intrerupator,priza,sa tii cont de traseul celorlalte instalatii,si astfel sa stabilesti locul dozei(lor) in incaperi.Sa nu uiti de circuite de forta in bucatarie pt eventuale aparataje de putere mai mare,senzor de gaz in bucatarie si la termoteca,interfon optional,TV, telefon,internet si locul tabloului general de distributie.
        Apeleaza la un electrician calificat pt stabilierea lor fizica ,sau suna-ma pt detalii tehnice ce pot fi explicate prin telefon....
        Cu respect ... Ovi
        Va rog sa cititi regulamentul forumului inainte de a va face cunoscut numarul de telefon.

        Comentariu

        • popsi
          Membru
          • 04.ian.2008
          • 167

          #5
          Re: Trasee instalatie electrica

          Postat în original de CRISTIANN
          Buna ziua

          As dori sa realizez singur canalele pt instalatia electrica, dar nu stiu cate trasee trebuie sa fac.
          Precizez ca am o casa din bca, la parter : living, bucatarie, dormitor, baie, camara, centrala termica; la mansarda : 3 dormitoare si o baie.
          Aer conditionat pun numai la dormitoarele de la mansarda.

          Poate sa ma ajute cineva in acest sens, eventual si cu niste poze?
          Va multumesc
          Daca nu ati mai facut asa ceva sfatul meu e sa nu va apucati ca o sa va para rau.

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #6
            Re: Trasee instalatie electrica

            Postat în original de popsi
            Postat în original de CRISTIANN
            Buna ziua

            As dori sa realizez singur canalele pt instalatia electrica, dar nu stiu cate trasee trebuie sa fac.
            Precizez ca am o casa din bca, la parter : living, bucatarie, dormitor, baie, camara, centrala termica; la mansarda : 3 dormitoare si o baie.
            Aer conditionat pun numai la dormitoarele de la mansarda.

            Poate sa ma ajute cineva in acest sens, eventual si cu niste poze?
            Va multumesc
            Daca nu ati mai facut asa ceva sfatul meu e sa nu va apucati ca o sa va para rau.
            De ce?Daca omul vrea sa -si faca singur sliturile in perete ca sa mai economiseasca niste bani pe criza asta...

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 707

              #7
              Asa ! Asa! Nimeni nu s-a nascut invatat ! Numai facand si documentandu-te inveti ! Unde nu stii,intrebi. In rest...spor la treaba.
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #8
                Si eu am inceput sa tai canale cu o freza cu 2 discuri cumparata de la rusi din piata si un aspirator tip exaustor de pe vremea lu Nea Nicu.Acum am scule profi si se simte diferenta.. Spor fara PRAF !!!
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • CRISTIANN
                  Incepator
                  • 17.dec.2007
                  • 26

                  #9
                  Masina de slituit o sa iau de la cineva imprumut, dar cred ca o sa chem un electriciam sa-mi deseneze traseele, eu urmand sa le realizez.
                  Ceea ce nu stiu eu este unde sa pun dozele, pe unde sa fac sliturile tinand cont ca am tavan suspendat( 20 cm), iar peretii o sa-i plachez cu gips carton.
                  Niste informatii si niste poze ar fi utile, m-ar ajuta mult

                  Comentariu

                  • dumitrescu
                    Membru marcant
                    • 14.sep.2008
                    • 330

                    #10
                    daca plachezi pereti cu placi de gipscarton pe cadru metalic din profile nu are rost sa mai faci slituri inpereti

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #11
                      Ca sa ne fie mai usor sa va ajutam direct la obiect, ar trebui sa postati si dvs o schita a apartamentului. Eventual cu denumirile fiecarei camere.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • CRISTIANN
                        Incepator
                        • 17.dec.2007
                        • 26

                        #12
                        NU STIU DACA SE DESCHIDE DAR AM ATASAT UN FISIER CU O SCHITA

                        Comentariu

                        • dumitrescu
                          Membru marcant
                          • 14.sep.2008
                          • 330

                          #13
                          mai incearca odata ca nu a aparut nici un atasament

                          Comentariu

                          • antonio1
                            Incepator
                            • 28.mar.2012
                            • 10

                            #14
                            Răspuns la: Trasee instalatie electrica

                            exact la acest subiect am si eu o problema, dupa ce am studiat putin despre trasee.
                            Traseele nu au voie sa treaca transversal sau mai aproape de 0,5m de cosurile de fum. Se marcheaza toate dozele ce vin montate, doze de aparat (intrerupator sau priza) si dozele de distributie (cam una pe camera). Traseele pot fi doar verticale si orizontale pe perete nicidecum oblice, si trecerea pe plan orizontal se face prin pardosea (sapa), sau plafon (tavan). Aici am eu problema si intrebarea pentru electricienii priceputi:

                            Daca aleg sa merg cu trasee pe tavan in loc de sapa, cum fac trecerea traseului de la santul din caramida la tavan avand in vedere ca am o centura de trecut pe verticala? Daca pun aparent pe centura ca sa ajung la tavan ce rost mai are santul din caramida vertical, plus ca ar duce la o incarcare a zidurilor cu tencuiala mult prea mare? Singura solutie ar fi decupare, sant format pe centura, ceea ce nu-mi suna prea bine mai ales ca e rezistenta, si ca necesita mult de lucru. Si mai este stiut faptul ca traseele electrice nu au voie sa traverseze stalpi si grinzi de rezistenta prin gaurirea lor!

                            Multumesc mult,

                            Comentariu

                            Procesare...