Protectie electrica pentru tv LCD

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mistrie
    Membru
    • 31.ian.2008
    • 196

    Protectie electrica pentru tv LCD

    buna seara tuturor
    dupa cum bine stim la prizele electrice din casele noastre nu se livreaza tensiunea de 220-230v necesara alimentari scumpelor noasre aparaturi electrice si electronice ,mai ales cele electronice.
    pe mine ma intereseaza un aparat de protectie contra suprasarcinei electrice,pentru a proteja un tv lcd.
    ups-ul este bun
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    UPS-ul este foarte bun, ceea ce iti trebuie este un aparat pentru supratensiuni, nu pentru suprasarcini. Daca ai un circuit cu impamantare poti folosi si un prelungitor cu protectie. Acesta decupleaza aparatele conectate cand tensiunea depaseste un anumit prag. Exista si dispozitive de panou care indeplinesc aceste functii cat si dispozitive care decupleaza cand tensiunea scade sub un anumit prag.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • mistrie
      Membru
      • 31.ian.2008
      • 196

      #3
      scuze nu prea le am cu electricitatea c-am le incurc denumirile
      de curind am schimbat tabloul electri ,l-am dotat cu siguranta diferentiala ,sigurante bipolare,plus impamintare[mentionez ca locuiesc la bloc] siguranta diferentiala nu este suficienta s-au aceasta este numai pentru protectia contra electrocutari

      Comentariu

      • mistrie
        Membru
        • 31.ian.2008
        • 196

        #4
        apropo domnul comsultant unde pot gasi acele aparate,tinind cont ca locuiesc intun orasel unde se gasesc decit prize si intrerulatoare si acelea de proasta calitate

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Cred ca dvs va trebuie mai degraba un stabilizator de tensiune. O adresa posibila de unde ati putea sa achizitionati asa ceva http://stabilizator-tensiune.ro
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            Sunt prelungitoare care sunt dotate cu protectie pt forta si protectie pt curenti slabi.Un model destul de ieftin si protectie si pt circuite multimedia gasiti cu un click AICI.E un "gardian" mai slabut,dar decat nimic.......Cu fratele gogu (google) gasiti o gama si mai variata de asemenea produse cu livrarea la domiciliu.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • DM7
              Membru
              • 13.apr.2006
              • 290

              #7
              Eu sunt ptr UPS

              Comentariu

              • mistrie
                Membru
                • 31.ian.2008
                • 196

                #8
                multumesc foarte mult pentru raspunsuri .
                cred ca a-m sa cumpar cite unul din fiecare aparat prezentat de dumneavoastra ,oricum am facut o socoteala ca pretul insumat al tuturor aparatelor prezentate nu este nici jumate din pretul tv-ului deci merita sa-l protejez

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Nu are rost daca aveti UPS sa folositi in acelasi loc si prelungitorul cu protectie.

                  Daca nu gasiti in magazine achizitionati online!
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • mistrie
                    Membru
                    • 31.ian.2008
                    • 196

                    #10
                    momentan nu detin ups dar cit de curind voi achizitiona unul.
                    se poate alimenta de la ups calculator plus tv

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      #11
                      Se poate.Numai sa fie un UPS de o putere rezonabilaila incat sa acopere consumul TV ,calculator+monitor in caz de intrerupere a curentului.
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • mistrie
                        Membru
                        • 31.ian.2008
                        • 196

                        #12
                        am sa achizitionez un ups de 1000w cred ca este super suficient pentru alimentarea celor doua aparate

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #13
                          Pentru a va proteja respectivii consumatori mult mai rezonabila e varianta cu stabilizatorul de tensiune. Varianta cu UPS este mai scumpa pentru ca presupunem ca insumati, ambii consumatori vor avea cca 450 de W cel putin. O varianta care sa va furnizeze tensiune pentru inca cel putin 5-10 minute , de exemplu de la Mustek va duce pe la 200 lei. Asa ca...
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • mistrie
                            Membru
                            • 31.ian.2008
                            • 196

                            #14
                            domnu raducu_ilie nu inteleg la ce va referiti

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              #15
                              Pai UPS va protejeaza in cazul caderii tensiunii ( adica pana de curent) si va ajuta sa va salvati ce lucrati pe pc ca sa nu pierdeti date, etc. Poate fi folosit si ca un dispozitiv de siguranta pentru tv, etc. Dar dvs nu cred ca v-ar trebui un UPS ci mai degraba un stabilizator . Sau cel putin asa cred ca va sugereaza dl raducu_ilie.

                              Comentariu

                              Procesare...