Calcul priza pamint

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danghinea
    Incepator
    • 13.oct.2004
    • 8

    Calcul priza pamint

    Cunoaste cineva un program de calcul a prizelor de pamint, in funcite de nr de electrozi, tipul solului, distanta intre electrozi, tip electrod (tarus, placi de cupru), cu bentonita sau fara?
  • totolino
    Membru
    • 02.sep.2008
    • 200

    #2
    ma bag si eu in topicul dvs pt ca si la cladirea in care locuiesc trebuie executata impamantarea.
    odata ce stiti aceste detalii, lucrarea o executati dvs...?!?

    Comentariu

    • pavel.gabriel
      Membru
      • 25.iul.2006
      • 158

      #3
      nu am auzit.Se face prin tatonare si se masoara cu inductorul daca pt casnic are sub4 ohmi (industrial 1 ohm) atunci este bine
      eu va luminez...imprejurul

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #4
        Conform I20 Normativ PRIVIND PROTECTIA CONSTRUCTIILOR IMPOTRIVA TRASNETULUI.doc care il gasiti pe pagina principala la normative pt instalatii:
        Tabelul 15
        Lungimile l1 ale electrozilor prizei de pământ în funcţie de nivelul de protecţie al IPT şi de rezistivitatea solului
        Rezistivitatea solului (ohmi/m) Lungimea minimă a electrodului de pământ l1(m)(m)
        Nivel II...IV Nivel I
        100...500 5 5
        750 5 13
        1000 5 20
        1250 5 28
        1500 5 34
        1750 5 42
        2000 5 48
        2250 5 56
        2500 5 63
        3000 5 78

        Lungimea totală minimă a tuturor electrozilor verticali se poate stabili cu relaţia: I = 0,5•I1
        Dacă se poate obţine o rezistenţă a prizei de pământ sub 10 ohmi şi rezistivitatea solului este sub 500 ohmi/m nu este necesară respectarea valorii l, din tabelul 15.
        2.3.93. În cazul dispunerii tip A a electrozilor, fiecare coborâre se leagă cel puţin la un electrod, dar priza de pământ IPT trebuie să aibă cel puţin 2 electrozi.
        În general, dispunerea tip A se recomandă pentru soluri cu rezistivităţi joase, sub 500 ohmi şi construcţii mici.
        2.3.94. În cazul dispunerii tip B, priza se amplasează pe cât posibil ca inel închis în jurul fundaţiei construcţiei.
        Raza geometrică medie "r" a suprafeţei delimitate de un electrod în buclă sau înglobat în fundaţie trebuie să fie cel puţin egală cu valoarea l1 aleasă din tabelul 15.
        Dacă I1 > r, se adaugă electrozi radiali sau verticali suplimentari. Lungimile lr (orizontale) şi lv (verticale) ale electrozilor se obţin cu ajutorul relaţiilor următoare:
        Ir = I1 - r
        Nu poti calcula priza pe hartie fara sa masori rezistivitatea solului,care o masori cu un aparat specific.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #5
          Un exemplu de aparat care masoara si prize pamant si rezistivitatea solului, il aveti AICI sau AICI .Beneficiaza de Certificat de aprobare de model si Certificat Metrologic.Eu acesta il am si sunt multumit de el.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • bassu
            Membru Marcant
            • 25.nov.2008
            • 475

            #6
            Din pacate datorita pretului daca aveti nevoie de o impamantare mai bine apelati la cineva care este autorizat si care stie ce face, sa va execute asa ceva si mai ales care poate sa va elibereze si un buletin de masurare a prizei dvs de pamant.

            Comentariu

            • danghinea
              Incepator
              • 13.oct.2004
              • 8

              #7
              prize

              Salutare tuturor,
              Eu am facut citeva prize cu placi de cupru si bentonita, cea mai buna avind 0.5 ohmi dar vroiam un program care sa o calculeze inainte sa o bagi in pamint si care sa tina cont ,binenteles, de rezistiviatea solului, adincime etc.
              Eu am gasit ceva dar care se refera la electrozi verticali tip tarus.
              stima

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                #8
                Exista modele de calcul pentru toate formele constructive ale prizelor de pamant, inclusiv placi ca si dvs. Isa aveti nevoie de un aparat care sa masoare rezistivitatea solului, similar cu cel indicat RaspoElectric.

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1441

                  #9
                  Re: prize

                  Postat în original de danghinea
                  Salutare tuturor,
                  Eu am facut citeva prize cu placi de cupru si bentonita, cea mai buna avind 0.5 ohmi dar vroiam un program care sa o calculeze inainte sa o bagi in pamint si care sa tina cont ,binenteles, de rezistiviatea solului, adincime etc.
                  Eu am gasit ceva dar care se refera la electrozi verticali tip tarus.
                  stima
                  Poate vrei un calcul aproximativ al instalatiei , ceea ce o sa iti spuna respectivul program (daca o sa gasesti asa ceva) , te va ajuta sa iti faci doar o idee despre numarul tarusilor ,lungime , etc.

                  Comentariu

                  Procesare...