Instant de apa sau boiler pt chiuveta bucatarie??

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florinalbu
    Incepator
    • 12.mar.2009
    • 59

    Instant de apa sau boiler pt chiuveta bucatarie??

    Buna ziua,

    Cred ca nu am postat bine subiectul,asa ca l-am scris si aici. As vrea sa stiu ce este mai bine sa folosesc pentru a incalzi apa la chiuveta din bucatarie:instant sau boiler?Care consuma mai putina energie? Gaze nu am , iar pentru dus o sa iau un boiler mai mare,eventual sa-l cuplez in viitor cu panouri solare pentru incalzit apa.. Ideea e ca,instantul incalzeste apa rapid, iar boilerul consuma mai mult pt ca trebuie sa o tina calda,nu-i asa? Si la bucatarie o sa am nevoie mai des sa incalzesc apa.

    Multumesc si spor la treaba!
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 287

    #2
    In primul rand conteaza instalatia electrica pe care o ai. Daca iti permite un consum de la 2 la 5 kW.
    Dezavantaje pe care le vad la instanturi vs boiler?
    - fiabilitate scazuta
    - consum ridicat
    - greutatea mixarii apei calde-reci in ideea ca instantul sub un anumit debit nu sesiseaza astfel nu incalzeste apa...
    Avantaj vs bolier?
    - volum redus...
    Instanturile se aleg acolo unde in primul rand se foloseste rar apa calda sau nu este loc ptr un boiler. Nu este eficient ca un boiler sa tina apa calda care sa fie folosita la un interval foarte rarsau in cantitati foarte mici.(cat se te speli pe maini)
    Boilerului consuma energie electrica atunci cand trebuie sa reincalzeasca apa rece (la temperatura prestabilita) care a intrat in boiler in urma folosirii apei calde. Si mentinerea temperaturi apei calde atata vreme cat este in asteptare si apa calda care tinde sa se raceasca la temperatura camerei. Plus efectul de hysteresis.
    Poti pune un boiler mic, jos in dulapiorul chiuvetei, fiind astfel ascuns

    Comentariu

    • danutzddd
      Membru
      • 27.iun.2005
      • 227

      #3
      vedeti ca exista un instant in magazine care se folosesc cu o butelie de gaz normala .dai drumu la apa si face aproape imediat apa calda.consum mic de apa si gaz,fata de curent electric si boiler

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Si preturile cum sunt? Nu e complicatie mare cu butelia etc? Asa mai bine pune un boiler mic. Instantul e cu probleme, daca ai reusit sa mixezi si sa potrivesti apa si vine cineva si da drumul la apa in alta parte si scade presiunea poti avea surprize ori sa te oparesti, ori sa nu mai sesizeze si sa opreasca incalzirea!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • florinalbu
          Incepator
          • 12.mar.2009
          • 59

          #5
          Multumesc pentru raspunsuri. Astept si alte pareri.Cu instalatia pe butelie nu vreau sa ma complic,folosesc butelia pt aragaz,pt gatit.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            #6
            Instanturile sunt "criminale" cu instalatia electrica;cel mai bine este sa fie alimentate cu circuite separate care sa poata "duce" cei aprox.5Kw ai instantului.Si am mai observat un lucru :eu locuiesc intr-o zona de munte unde apa de la robinet este foarte rece iarna.In acest caz,chiar setat pe putere maxima,instantul nu incalzeste satisfacator apa.Cred ca un boiler mic ar fi mai bun (dupa cum au spus si colegii forumisti mai sus).
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Re: Instant de apa sau boiler pt chiuveta bucatarie??

              Postat în original de florinalbu
              Buna ziua,

              Cred ca nu am postat bine subiectul,asa ca l-am scris si aici. As vrea sa stiu ce este mai bine sa folosesc pentru a incalzi apa la chiuveta din bucatarie:instant sau boiler?Care consuma mai putina energie? Gaze nu am , iar pentru dus o sa iau un boiler mai mare,eventual sa-l cuplez in viitor cu panouri solare pentru incalzit apa.. Ideea e ca,instantul incalzeste apa rapid, iar boilerul consuma mai mult pt ca trebuie sa o tina calda,nu-i asa? Si la bucatarie o sa am nevoie mai des sa incalzesc apa.

              Multumesc si spor la treaba!
              Numai pt bucatarie - spalat vase, dar nu jet puternic, puteti folosi instantul. 5kW - asta inseamna de obicei tras din tablou.

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 959

                #8
                experientele mele personale imi spun ca instantul nu face fata decat sa faca o apa calaie, nu calda.
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • florinalbu
                  Incepator
                  • 12.mar.2009
                  • 59

                  #9
                  Postat în original de klaus
                  experientele mele personale imi spun ca instantul nu face fata decat sa faca o apa calaie, nu calda.
                  In cazul asta,pentru baie si bucatarie ar trebui sa folosesc un boiler ,de cati litri?Si ce firma?Momentan suntem doua persoane.

                  Comentariu

                  • dumitrescu
                    Membru marcant
                    • 14.sep.2008
                    • 330

                    #10
                    de 80 l este suficient

                    Comentariu

                    • florinalbu
                      Incepator
                      • 12.mar.2009
                      • 59

                      #11
                      Postat în original de du mitrescu
                      de 80 l este suficient
                      va multumesc,imi recomandati vreo marca sau la ce ar trebui sa fiu atent la achizitionarea unui boiler.eu ma gandeam la unul de 100l sal pot folosi si pt buc si pt baie,imi trebui ceva suplimentar pt presiune?

                      Comentariu

                      • DanielF_67
                        Membru marcant
                        • 22.mar.2007
                        • 336

                        #12
                        Postat în original de florinalbu
                        Postat în original de du mitrescu
                        de 80 l este suficient
                        va multumesc,imi recomandati vreo marca sau la ce ar trebui sa fiu atent la achizitionarea unui boiler.eu ma gandeam la unul de 100l sal pot folosi si pt buc si pt baie,imi trebui ceva suplimentar pt presiune?
                        Daca tu te gandeai la unul de 100 de litri de ce mai intrebi? unul de 80 litri e suficient ,eu am de 80 litri si face fata si la baie si la bucatarie.Cand il cumperi [e in jur de 350 lei i-ti da la el si''ceva suplimentar pt presiune''succes.

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 707

                          #13
                          In primul rand sa aiba termostat de siguranta, si termostat de lucru.Si pt siguranta dvs si a familiei sa-l alimentati prin sig diferentiala 30 mA.
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • florinalbu
                            Incepator
                            • 12.mar.2009
                            • 59

                            #14
                            [quote="RaspoElectric"]In primul rand sa aiba termostat de siguranta, si termostat de lucru.Si pt siguranta dvs si a familiei sa-l alimentati prin sig diferentiala 30 mA.
                            Cu respect ... Ovi[/quote

                            Ms am vb deja cu-n electrician si-mi va trage un traseu separat pt boiler.Imi recomanzi vreo marca?

                            Comentariu

                            • stantudor
                              Incepator
                              • 19.iun.2008
                              • 12

                              #15
                              Suntem si noi interesati de un boiler electric de 80 l pt baie si bucatarie pt o familie de 3 persoane. Ce sa alegem intre Ariston, Concepta sau Tesy ? Multumim.

                              Comentariu

                              Procesare...