Izolare teava canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • radu matei
    Membru marcant
    • 17.apr.2007
    • 515

    Izolare teava canalizare

    Salutare!
    Un sfat, va rog!
    Am o baie la etaj care se afla deasupra garajului (spatiu neincalzit). Canalizarea de la baie va merge pe sub placa - adica pe plafonul garajului - plafon ce trebuie termoizolat pt. a putea merge prin baie fara sa topai pt. a nu te lipi cu picioarele de gresie .

    Intrebarea mea este: in conditiile in care teava de canalizare va avea traseul prin termoizolatie (polistiren sau vata - inca nu m-am hotarat cu ce voi termoizola - apropos ceva sfaturi pt. sistemul de termoizolatie) si tinand cont ca prin ea va circula cand apa rece, cand apa calda, ar trebui izolata pentru a evita producerea condensului pe teava si umezirea stratului de vata/polistiren?
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #2
    nu este obligatoriu dar este recomandat
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • Marcello
      Incepator
      • 18.feb.2009
      • 38

      #3
      Si te-ai gandit sa izolezi tavanul garajului ca sa nu umblii pe varfuri in baie? Shapa in baie e facuta? Ma gandesc ca nu din moment ce acum faci racordurile la scurgeri. Pun in shapa izolatie de 5 cm.

      Mizeria din scurgeri nu e permanenta, fie ca e calda (si cat de calda poate fi, ca doar nu faci dus la 80 greade C), fie rece. Eu la casa parintilor mei nu am izolat tevile de scurgere.

      Comentariu

      • radu matei
        Membru marcant
        • 17.apr.2007
        • 515

        #4
        Postat în original de Marcello
        Si te-ai gandit sa izolezi tavanul garajului ca sa nu umblii pe varfuri in baie? Shapa in baie e facuta? Ma gandesc ca nu din moment ce acum faci racordurile la scurgeri. Pun in shapa izolatie de 5 cm..
        Ar fi si asta o varianta, dar eu consider ca izolatia exterioara este mai eficienta decat cea interioara.
        Mai bine mai tarziu decat niciodata!

        Comentariu

        • radu matei
          Membru marcant
          • 17.apr.2007
          • 515

          #5
          Postat în original de Marcello
          Mizeria din scurgeri nu e permanenta, fie ca e calda (si cat de calda poate fi, ca doar nu faci dus la 80 greade C), fie rece. Eu la casa parintilor mei nu am izolat tevile de scurgere.
          Da, nu le-ai izolat. Dar aceste tevi sunt incluse intr-o izolatie cu polistiren/vata care sa preia umezeala din condens? Nu cred.
          Daca tevile sunt libere condensul se evapora, dar daca sunt acoperite vata se va imbiba cu apa din condens si va aparea umezeala si igrasie pe plafonul garajului.
          Mai bine mai tarziu decat niciodata!

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de radu matei
            ...... dar daca sunt acoperite vata se va imbiba cu apa din condens si va aparea umezeala si igrasie pe plafonul garajului.
            Daca tevile sint in izolatie deci practic izolate ...de unde condens ?
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • radu matei
              Membru marcant
              • 17.apr.2007
              • 515

              #7
              Postat în original de Mircea G
              Postat în original de radu matei
              ...... dar daca sunt acoperite vata se va imbiba cu apa din condens si va aparea umezeala si igrasie pe plafonul garajului.
              Daca tevile sint in izolatie deci practic izolate ...de unde condens ?
              De la diferenta de temperatura a apei care circula prin conducta de evacuare: cand rece, cand calda.
              Mai bine mai tarziu decat niciodata!

              Comentariu

              • tanasie
                Living Legend
                • 15.oct.2008
                • 2501

                #8
                Re: Izolare teava canalizare

                Postat în original de radu matei
                ....... in conditiile in care teava de canalizare va avea traseul prin termoizolatie ......
                Pai daca teava este ingropata in termoizolatie asta nu inseamna ca-i izolata si atunci condens de unde
                Cu respect.

                Comentariu

                • radu matei
                  Membru marcant
                  • 17.apr.2007
                  • 515

                  #9
                  Ipoteza:
                  1. Folosesc apa la chiuveta si este fffffffff rece. Aceasta apa curge prin teava de canalizare care devine si ea ffffffff rece.
                  2. imediat dupa asta dau drumul la apa din cada dupa baie, apa care este bineinteles suficient de calda.

                  In aceasta situatie, teava fiind foarte rece si venind brusc pe ea apa calda nu se creaza condens pe ea? Eu cred ca ar trebui izolata cu ceva pt. ca acest condens sa nu umezeasca vata prin care trece teava. Teava va merge de-a lungul tavanului garajului pe o bucata de vreo 2 metri lungime.

                  O alta ipoteza: garajul nu este incalzit astfel incat spatiul izolat - respectiv vata si deci si teava care sta in ea- are sa zicem cca 3 grade celsius iarna. Dau drumul la apa din cada care are cca 45 grade. Nu se creaza condens?
                  Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #10
                    Prezenta izolatiei cu bariera de vapori pe exterior va impiedica formarea condensului, indiferent ce temperatura va avea apa ce strabate tronsonul respectiv de conducta.

                    Comentariu

                    Procesare...