Alegere conductor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raduleanovici
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 86

    Alegere conductor

    spuneti-mi va rog cand se alege sectiunea conductorului din tabelul "Curenti maxim admisibili in regim permanent la conductoare izolate" intai se determina curentul nominal si in functie de asta se alege sectiunea conductorului. In acest tabel Sunt date date Nr de conductoare monatete in tub "2; 3; 4; 5,6"

    Spunetimi va rog Nr conductoarelor mentionate mai sus se refera la conductoarele de faza, sau la toate conductoarele din acest tub.

    De ex daca am un circuit trifazat cu neutru si protectie (deci 5 conductoare) iau valuarea de la sectiunea 5,6 conductoare, sau de la sectiunea 3 conductoare?
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Citez din i7/2002:
    ANEXA 8....
    "OBSERVAŢII:
    1. Intensităţile curenţilor pentru trei conductoare în tub sunt valabile şi pentru circuite trifazate (echilibrate sau nu) cu patru sau cinci conductoare (3L + N, 3L + N + PE).
    2. Pentru conducte punte cu două conductoare, respectiv trei conductoare, se folosesc valorile intensităţilor date pentru două conducte, respectiv trei conducte în tub;"
    Daca tot a-ti citit tabelul,trebuia sa cititi si in continuare ce urmeaza dupa tabel.
    Sper ca v-am lamurit.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • raduleanovici
      Incepator
      • 24.apr.2008
      • 86

      #3
      va multumesc pentru raspuns!!! Eu am lansat aceasat intrebare pentru ca eu nu am folosit tabelele din I7, am folosit tabele dintr-o carte de proiectare unde se particularizeaza mai bine in functie de modul de pozare si al altor proprietati.
      Am inteles f bine metodologia din I7 de alegere. Dar spuneti-mi va rog cum sta situatia in tabelul care l-am atasat acum.


      In aceasta carte sunt mult mai multe tabele in functie de tipul conductorului si pozarea lui.
      Ex: Sarcina admisibila, pozare in pamant/aer, cablu U0/U=o,6/1 kv
      hartie impregnata plumb/aluminiu/VDE 0255 vde 0271
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #4
        pai i7 e normativul......si la problema ridicata de dvs,valorile sunt aceleasi in ambele tabele.Ce ii mai ciudat e ca nu sunt date si valurile pt conductorii litati(Myf) care sunt cei mai uzuali si comercializati pe scara larga.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        Procesare...