Calculul coloana electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raduleanovici
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 86

    Calculul coloana electrica

    Spuneti-mi va rog.La calculul coloanelor electrice pentru un tablou care are circuite si pentru prize si pentru iluminat cum se face calcului factorului de putere?

    Stiu ca pentru corpuri fluorescente se ia 0.95, pentru prize 0.85

    Si astefel presupun ca pe acest tablou am si corpuri fluorescente si prize.
    Deci ce cosfi iau in calculul dimensionarii coloanei?
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 442

    #2
    Conteaza foarte mult ce bagati in respectivele prize, si anume aparate inductive sau rezistive. La aparate rezistive(resouri, plite) cos fi =1. La aparatele inductive(motoare) cos fi 0,85. in concluzie puteti folosi cosfi 0,85 in calcule si supradimensionati un pic circuitele.
    Numai bine.
    Imi place lumina!

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #3
      Se ia in considerare cel mai mic cos: 0.85

      Comentariu

      • raduleanovici
        Incepator
        • 24.apr.2008
        • 86

        #4
        eu am gasit o formula de calcul de genul ==> suma (Pi*cos fi)/suma Pi ce parere aveti de ea?

        poate detalia careva metodologia de calcul al unor instalatii civile si formulele aferente lor, cu supozitia ca intr-o cladire civile exista consumatori de genul iluminat, prize, centrala termica, hidrofor, boiler???

        De exemplu eu am mari dileme in alegerea coeficentilor de genul:
        coeficent de simultaneitate
        coeficent de cerere
        coeficent de incarcare
        in functie de coloana sau circuit sau magistrala .

        Comentariu

        • raduleanovici
          Incepator
          • 24.apr.2008
          • 86

          #5
          cineva se baga sa ea o idee?

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            Dvs stiind puterea totala a consumatorilor din cladirea ptr care proiectati alimentarea aveti posibilitatea sa calculati ce va intereseaza folosind formula pentru monofazat ( p=u*i*cosfi) sau cea pentru trifazat (p=1.73*u*i*cosfi). Cosfi poate sa aiba valoarea de 0.95. Apoi in functie de intensitatea curentului absorbit de instalatia dvs aveti posibilitatea sa alegeti sectiunea conductoarelor folosite.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • raduleanovici
              Incepator
              • 24.apr.2008
              • 86

              #7
              Postat în original de raducu_ilie
              Dvs stiind puterea totala a consumatorilor din cladirea ptr care proiectati alimentarea aveti posibilitatea sa calculati ce va intereseaza folosind formula pentru monofazat ( p=u*i*cosfi) sau cea pentru trifazat (p=1.73*u*i*cosfi). Cosfi poate sa aiba valoarea de 0.95. Apoi in functie de intensitatea curentului absorbit de instalatia dvs aveti posibilitatea sa alegeti sectiunea conductoarelor folosite.

              Aice e simplu de calculat In pe circuite luind in calcul cosfi
              0.95 lampi flourescente
              1 lampi incadescente
              0.8 prize

              Dar spuneti-mi in cazul coloanelor tablourilor coloanei firidei si ce formula da calcul folositi? caci aici calculul implica mai multe marimi.
              stiu ca exista o metode numita " metoda coeficentului de cere"

              unde apare un coeficent de simultaneitate, eu stiu o formula de genul

              In= Cs*Pi/(1.72*U*cosfi)

              si stiu ca mai exista si cazuri particulare coloanele tablourilor de lumina si prize in care prizele au o putere comparabila cu cea a receptoarelor de lumina si in acest caz puterea se distribuie uniforma pe fazele tabloului.

              si in acest caz stiu ca s efoloseste formula In=sqrt(Ipatrat na+Ipatratnr)
              -componeta activa si reactiva unde
              Ina=(Pil/Uf)+(Pip/(Uf*np)
              np - randamentul prizei


              Inr=(Pil/Uf)*tgfi iluminat+(Pip/(Uf*np)*tgfi prize (aceasta formula epreluata din manualul instalatorului

              Problema e ca am gasit atatea formule de calcul ca nici nu mai stiu ce sa cred.
              Sau mai spuneti-mi o chesti cum se calculeaza puterea ceruta?

              Comentariu

              • raduleanovici
                Incepator
                • 24.apr.2008
                • 86

                #8
                Sau inca o intrebare? Spuneti-mi va rog cum se alculeaza Puterea ceruta pe un tablou scundar ce alimenteaza si prize si iluminat stiind puterea instalata ?

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  La instalatiile electrice interioare pe care le-am facut eu, am aplicat intotdeauna in functie de alimentarea avuta la respectivul consumator, formulele amintite mai sus de mine. Pana acuma nu am avut probleme. Important este ca la sfarsit sa aveti in vedere sectiunea conductorului cu care veti alimenta acele tablouri. In rest, eu cred ca va complicati prea mult cu acele formule. Dar asta e doar parerea mea, dvs fiind cel care alege varianta buna.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • raduleanovici
                    Incepator
                    • 24.apr.2008
                    • 86

                    #10
                    da va inteleg foarte bine , dar eu lucrez in proiectare si trebuie sa-mi justific solutia.
                    Folosind formulele enumerate de dvs ce cos fi luati in calcul la tabloul general sau de distributie, avand in vedere ca din acesta se alimenteaza mai multe tablouri si ca la aceste tablouri sunt legati consumatori cat mai diversi (iluminat, prize, forta)?

                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 442

                      #11
                      Eu cred ca e foarte important ce fel de consumator aveti. SI anume daca e consumator industrial(cu multe motoare si echiapamente electrice) sau consumator casnic.
                      Daca e consumator industrial ma gandesc sa luati in calcul cazul cu cos fi cel mai mic. In plus intervin si alte variabile(trifazic, randament, coeficient de cerere, etc.).
                      Daca e consumator casnic(1 sau mai multe ap(bloc)) luati in calcul formulele lui raducu_ilie.

                      Numai bine.
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      • raduleanovici
                        Incepator
                        • 24.apr.2008
                        • 86

                        #12
                        Pai cam asta doresc eu sa aflu. Ce formule folositi in aceste calcule:
                        -in cazul tablourilor de forta
                        -in cazul tablourilor care alimenteaza consumatori mai mici : ex cladiri administrative, scoli
                        - ce formule folositi pt stabilirea coeficentului de cerere, sau ce coeficent de cerere folositi?

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 707

                          #13
                          Aveti in atasament problemele date de ANRE la examenul de autorizare.In cuprinsul lor avet exemple formule si calcule pt diferite situatii.Sper sa gasiti ceva util in modelele prezentate.
                          Cu respect ... Ovi
                          Fișiere Atașate
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • raduleanovici
                            Incepator
                            • 24.apr.2008
                            • 86

                            #14
                            Postat în original de RaspoElectric
                            Aveti in atasament problemele date de ANRE la examenul de autorizare.In cuprinsul lor avet exemple formule si calcule pt diferite situatii.Sper sa gasiti ceva util in modelele prezentate.
                            Cu respect ... Ovi
                            Va multumesc pt probleme, am rasfoit si eu aceste probleme, caci mi-am dat examenul de autorizare toamna trecuta, Dar eu vreau sa-mi zica cineva concret ce formula foloseste in dimensionarea coloanelor:
                            ex :
                            -coloana care alimenteaza un tablou de forta cladire civila (ex camera centrala termica- boiler)
                            -coloana care alimenteaza un tablou (prize + iluminat)
                            - coloana care alimenteaza tabloul general
                            Cum determinati coeficentul de cerere si la dimensionarea caror coloane il folositi in calcul?
                            Ce este cos fi neutral?
                            Cum se calculeaza puterea absorbita?
                            (l-am intalnit in datele unor proiecte ex:
                            1.2. Caracteristicile electrice ale obiectivului:
                            - Putere instalată: Pi = 24kw;
                            - Putere maximă absorbită: Ps =20.00 kw;
                            - Tensiunea de utilizare Un = 3 x 380 V.c.a. /1 x 220 V.c.a.;
                            - Frecvenţa reţelei de alimentare Fu = 50 ± 0,2 Hz;
                            - Factor de putere cos φ = 0,92 (neutral);
                            - Durata max. a întreruperii cu energie electrică conf. aviz de racordare existent




                            Chiar nu are nimeni un exemplu de proiect cu tot cu formulele de calcul?


                            Am nelamurirele astea pentru ca eu lucrez la niste proiecte si observ ca formulele de calcul din cartile care le am la dispozitie nu coincid cu proiectele pe care leam prins si eu de pe unde am apucat si pe care le mai folosesc ca exemplu. Vad ca fiecare proiect are alta metoda de calcul, dar nu am la dispozitie formulele pe care leau folosit in proiecte si nici nu contin breviar de calcul.
                            Si astfel nu vreau sa fac niste greseli in dimensionare.

                            Ex: lucrez la niste proiecte pt dimensionarea instalatiei electrice ale unor scoli in care am de obicei 2-3 nivele, si consumatori de genul centrala termica, iluminat de siguranta, prize si iluminat fluorescent in principal.
                            Structura Tablou general + Tablouri de nivel+ tablou centrala
                            Si incerc sa aflu ce formule folositi in dimensionarea coloanelor acestor tipuri de tablouri. In dimensionarea circuitelot mie lamurita treaba.

                            Comentariu

                            • raduleanovici
                              Incepator
                              • 24.apr.2008
                              • 86

                              #15

                              Comentariu

                              Procesare...