Controler temperatura+termocupla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valentin geageac
    Incepator
    • 26.mar.2008
    • 33

    Controler temperatura+termocupla

    Salut, am un controler de temperatura si as vrea sa il pun la o distanta de 5-6 metri de locul unde este termocupla. Influenteaza lungimea cablului in procesul de masurare? Trebuie cablu special, ecranat?
    Va multumesc.
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Termocupla este senzor sau un contact care cupleaza la o anumita temperatura si decupleada la o alta temperatura? Daca este senzor, puteti sa dati detalii despre el? In general, in domeniu auto termenul termocupla este folosit cam impropriu. Sper ca nu si in cazul de fata.

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #3
      Datele prezentate de tine sunt destul de generale. Nu pre ne dai multe informatii. Cred ca termenul de "termocupla" este impropriu. Asa cu cum a spus si dl Adamescu Ion, termocupla este un element care este influentat de temperatura si inchide/deschide un contact la o temperatura prestabilita. Ori ea nu poate a fi folosita "in procesul de masurare" . Nu poate fi decat un senzor. Senzor care poate fi un termistor sau o dioda, care isi modifica rezizistivitatea in functie de temperatura. Rezistivitate pe care o "citeste" "controlerul'. Ori daca tu ii inseriezi pe circuit un cablu care are o rezistivitate proprie (e adevarat caci mica)se modifica parametrii. Insa aceasta distanta de 5-6 metri, cum ai spus tu , nu va avea nici o influenta. Problemele se pun de la 10, 50 100 metri. De regula aparatele de masura care au senzorul la o distanta oarecare prezinta distanta maxima la care se poate lega senzorul pentru a putea face citirea corecta.
      Cat despre ecranarea cablului? Nu stiu cat de sensibil este "controlerul". Nu stiu cat de exacta vrei sa fie citirea. Insa nu cred ca ii strica sa fie ecranat. Poti sa folosesti un cablu FTP
      Mai incearca sa si compari citirile la fata locului (acolo unde se fla senzorul) si la distanta dorita de tine. Daca vor fi identice atunci e OK

      Comentariu

      • valentin geageac
        Incepator
        • 26.mar.2008
        • 33

        #4
        Scuze pentru exprimare, termocupla este un PT 100, am sa il montez pe un boiler si in paralel am sa il verific cu un termometru.
        Multumesc pentru raspunsuri.

        Comentariu

        • valentin geageac
          Incepator
          • 26.mar.2008
          • 33

          #5
          Apropo asta este controlerul http://www.yamatakeusa.com/pdf/Broch...20Brochure.pdf

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            In sistemele industriale la adaptoarele pentru PT100 care sunt folosite in bucle de masura de semnal unificat 4-20 mA,traductorul(pt100)are 3 terminale:A,B,bmasura se face intre A si B.B este acelasi cu b in termorezistenta fiind folosit pt compensare.La lungimea specificata de dvs,nu e nevoie de compensare.Daca la intrarea in regulatorul digital sunt doar 2 borne la intrare folositi varianta 2.
            Cu respect ... Ovi
            Fișiere Atașate
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • valentin geageac
              Incepator
              • 26.mar.2008
              • 33

              #7
              Multumesc pentru raspunsuri.

              Comentariu

              Procesare...