Placa peste parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheloo
    Incepator
    • 16.apr.2009
    • 3

    Placa peste parter

    salut!intru si eu cu o problema , probabil discutata de multe ori....urmeaza sa ridic peretii unei constructii P+M, dar nu sunt hotarat ce-o sa fac mai departe!sa fac centura si apoi sa vin cu dulapi de lemn + restul straturilor?sau sa torn placa de beton?
    ma intereseaza rezistenta structurii!rezistenta ei in timp...peste 15 ani, de exemplu!
    betonul o sa se comporte exemplar...dar lemnul?
    nu vorbesc de economia materialelor si de pretul lor...cred ca sunt apropiate ca valoare....
    ceva sfaturi,experiente, cunostinte in cauza?
    multumesc anticipat
  • villara
    Incepator
    • 16.dec.2007
    • 68

    #2
    placa peste parter

    Ce crezi ca se poate intampla in 15 ani daca pui grinzi 12/15, tratate corespunzator, din 50 in 50 cm?
    Se monteaza repede, ofera o izolatie deosebita si este mai ieftin.

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      proiectul ce spune??

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1331

        #4
        Re: Placa peste parter

        [quote="cheloo"]
        Ia o cutie de carton cu capac, scoate-i capacul şi de colţurile diametral opuse apasă spre interior, cutia se va deforma cu usurinţă. Pune-i capacul si incearca iarăşi, vei vedea ca este mult mai greu sa o deformezi. Aşa că toarnă placă de beton cu tot cu centuri, dacă vrei sa ai casa cum trebuie.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • cheloo
          Incepator
          • 16.apr.2009
          • 3

          #5
          proiectu spune placa de beton!asa am cerut....cu foarte mare incredere in acel moment!
          dar acum ajungand usor la placa si gandindu-ma la tonalitatea casei parca as cauta ceva solutii sa pot merg pe lemn....bineinteles ca nu orbeste!daca se poate in conditii de siguranta si rezistenta in timp!dar necunoscator fiind in acest domeniu mi se cere o carutza de bani pentru analiza proiectului si a...urmatoarelor modificari structurale!bineinteles ca e apa de ploaie totul....
          inca un mic amanunt ar fi ca pt piciorul fundatiei si elevatie am folosit fier beton si beton pt P+1+M dar m-am razgandit si fac doar P+M!
          nu stiu daca conteaza acest amanunt!

          Comentariu

          • cheloo
            Incepator
            • 16.apr.2009
            • 3

            #6
            inca o mica intrebare!nu mai am timp sa lucrez personal la casa si o echipa mi-a cerut 10.000 lei pentru turnat si indreptat placa de fundatie(pamantu e aranjat si batut)+zidarie BCA si placa de beton!
            sau 7.000 cu grinzi de lemn fara placa....separat acoperisu!
            este un pret bun?oricum este cea mai buna suma care am gasit-o.....

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #7
              atata timp cand nu cunoastem multe amanunte referitoare la constructie, nu avem cum sa spunem ca este sau nu un pret bun....
              nu te sfatuiesc sa renunti la placa de beton!!

              Comentariu

              • evisceratum
                Membru marcant
                • 29.aug.2006
                • 410

                #8
                Seni are dreptate. Lemnul se poate folosi cu usurinta doar acolo unde ai deschideri mai micute ca sa nu fii obligat sa pui grinzi cu dimensiuni prea mari care te-ar arunca imediat la lamelar stratificat.

                Pe de alta parte, un planseu de lemn bine facut nu e mai ieftin decit unul din beton decit cu maxim 30% in conditiile in care cel din beton are o durabilitate de minim 5 ori mai mare.

                Nu dores sa intru in polemica cu privire la avantaje si dezavantaje intre cele 2 materiale ca e mult.
                Recomand beton

                Comentariu

                • lmaqurius
                  Incepator
                  • 28.mai.2009
                  • 45

                  #9
                  As dori sa folosesc grinzi de lemn pentru aspectul sau estetic, dar pana la ce lungime rezista ele, ca sa nu para supradimensionate(25X25 maxim) ? 5 metri e mult ?
                  Adica altfel spus rezista o grinda de 25X25 daca are lungimea de 5 metri ?

                  Comentariu

                  • Basturea
                    Membru
                    • 03.oct.2008
                    • 163

                    #10
                    5m este prea mult....care este camera cea mai mare si care este suprafata ei( cat/cat)?

                    Comentariu

                    • lmaqurius
                      Incepator
                      • 28.mai.2009
                      • 45

                      #11
                      5X5 m are camera, dar o sa fac atunci un perete despartitor pentru bucatarie, un fel de bar, cam la 1,5 m.

                      Comentariu

                      • mironescu
                        Incepator
                        • 04.iul.2006
                        • 82

                        #12
                        Recomand placa de beton. Este mult mai rezistenta , mai rigida si te scuteste de multe alte necazuri.

                        Comentariu

                        • lmaqurius
                          Incepator
                          • 28.mai.2009
                          • 45

                          #13
                          Stiu dar eu vreau lemn. Multumesc pentru recomandare !

                          Comentariu

                          • Basturea
                            Membru
                            • 03.oct.2008
                            • 163

                            #14
                            atunci trebuie sa faci o grinda la acea distanta unde iti vine peretele la 1,5 m care va da putere grinzilor de lemn...( grinda trebuie sa fie foarte solida).deci rinzile prinse in centura si asezate pe acea grinda...prinse intre ele cu tije cu filet( nu stiu exact denumirea)..eu asa am facut si nu am probleme, si la mine livingul e de 5/5 dar eu am grinda la jumatate si nu am nici un perete

                            Comentariu

                            • fullspeed_momo
                              Membru
                              • 31.aug.2008
                              • 128

                              #15
                              despre grinzi cu zabrele ati auzit, nu ? cele de la mitek va plac cum sunt. Si eu as opta pe lemn in combinatie cu fier, construite in regie proprie dar nu mi-a dat nimeni nici un sfat, Aveti ceva idei ?, va rog !
                              ma pasioneaza multe "da bani e putini"

                              Comentariu

                              Procesare...