PDA

Arată versiune întreagă : Energie hidro

Adamescu Ion
19.04.2009, 11:38
Am la aproximativ 100m de casa un piriu cu debit, pe care pot conta, de 30l/s si o diferenta de nivel de 15m pe o lungime de 50m. Ma poate ajuta, un binevoitor, cunoscator, cu ceva idei? Nu sint dispus sa investesc prea mult in baraje si lucruri periculoase. Sincronizarea frecventei vreau sa o fac cu ajutorul retelei. Nu ma intreseaza energia eoliana, pentru ca nu locuiesc in Dobrogea sau alta zona expusa vintului.

razvyyc
19.04.2009, 22:24
Nu aveti posibilitatea de captare mei in amonte a aceluiasi debit, care sa va ofere o cadere mai mare?
Si cati kW sperati sa produceti?

Piotr
20.04.2009, 11:09
Am la aproximativ 100m de casa un piriu cu debit, pe care pot conta, de 30l/s si o diferenta de nivel de 15m pe o lungime de 50m. Ma poate ajuta, un binevoitor, cunoscator, cu ceva idei? Nu sint dispus sa investesc prea mult in baraje si lucruri periculoase. Sincronizarea frecventei vreau sa o fac cu ajutorul retelei. Nu ma intreseaza energia eoliana, pentru ca nu locuiesc in Dobrogea sau alta zona expusa vintului.

O idee ar fi construirea unui generator. Atasez o documentatie ce v-ar putea ajuta. Modelul de turbina din foto pt actionarea generatorului este orientativ, dv il puteti adapta conf necesitatilor.
Succes!

Adamescu Ion
20.04.2009, 21:20
Nu aveti posibilitatea de captare mei in amonte a aceluiasi debit, care sa va ofere o cadere mai mare?
Si cati kW sperati sa produceti?
As putea sa mai urc inca 10m, ajungind la h=25m, pe o lungime totala de 60m. In locul respectiv, terenul este mai accidentat.
Nu sper sa obtin un numar de Kw, vreau sa stiu din calcul cit pot sa obtin. Deci, ma poate ajuta cineva cu ceva formule si variante de realizare?

Adamescu Ion
20.04.2009, 21:51
Domnule piotr, mai pe la ceva despre energie eoliana, prin amabilitatea domnului piotr, am gasit http://www.misiuneacasa.ro/forum/download.php?id=14243 .
As vrea sa folosesc un generator de ca, pe care sa-l pot sincroniza cu frecventa retelei. Nu vreau sa ma izolez in totalitate de reteaua electrica, vreau sa reduc consumul cit mai mult, folosind si o alta sursa de energie electrica.
Intentionez sa folosesc o turbina "capsulata". Sint frumos realizate turbinele din poze si le trec in ''material pentru inspiratie''.

roscatraian
20.04.2009, 23:22
Cam ce putere scoate turbina cu pricina?
In orice caz felicitari pentru realizare!

Piotr
21.04.2009, 09:17
Domnule piotr, mai pe la ceva despre energie eoliana, prin amabilitatea domnului piotr, am gasit http://www.misiuneacasa.ro/forum/download.php?id=14243 .
As vrea sa folosesc un generator de ca, pe care sa-l pot sincroniza cu frecventa retelei. Nu vreau sa ma izolez in totalitate de reteaua electrica, vreau sa reduc consumul cit mai mult, folosind si o alta sursa de energie electrica.
Intentionez sa folosesc o turbina "capsulata". Sint frumos realizate turbinele din poze si le trec in ''material pentru inspiratie''.

Domnule Adamescu, generatorul indicat de mine a fost construit de mai multi pasionati de energie verde. Este un generator de curent alternativ trifazic a carui tensiune este redresata dupa cum se arata in acel proiect, tensiunea redresata intra intr-un regulator de incarcare dupa care se duce intr-un acumulator. Cu ajutorul unui invertor de puterea necesara (sa suporte si capacitatea acumulatorului consumul) curentul continuu al acumulatorului este transformat in curent alternativ de 220V cu care puteti alimenta consumatorii casnici de putere mica sau medie. Nu vad necesitatea sincronizarii generatorului cu reteaua de 220V intrucat il puteti folosi separat de reteaua de 220v.
Daca doriti sa investiti in aceasta directie, va pot spune ca majoritatea invertoarelor 12v/220v sunt cu sinusoida modificata, adica dreptunghiulara. V-as recomanda sa cautati ceva cu sinusoida pura, sunt ceva mai scumpe, dar...isi fac treaba. Un link util puteti gasi aici: https://www.fraron.de/power-inverter-with-pure-sine-wave-c-37.html?osCsid=bd586197b69bd829cd7c1d22b310b0b7

Succes si numai bine!

Piotr
21.04.2009, 09:23
Cam ce putere scoate turbina cu pricina?
In orice caz felicitari pentru realizare!

Nu am realizat-o inca, dar intentionez vara asta. Puterea generatorului este de 1 Kw si poate fi folosit atat pentru gen. eolian cat si pentru hidro.
Toate bune!

ear1976
21.04.2009, 09:29
Nu cred ca e neaparat nevoie de invertor pure-sin, unul cu sinusoida modificata e sufucient...depinde si de consumatori. Unele centrale termice "sufera' daca nu sunt alimentate cu sinusoida pura.....

Cat despre sincronizarea cu reteaua...va legati la cap fara sa va doara. Cel mai simplu separati cativa consumatori importanti pe care sa ii configurati sa aveti posibilitatea sa ii alimentati alternat - ori din retea ori din generator.

Generatorul postat de piotr merge bine cu o turbina eoliana, nu stiu insa daca se pupa si cu o turbina hidro - trebuie vazut in ce regim de turatie da randament.

Piotr
21.04.2009, 09:44
Nu cred ca e neaparat nevoie de invertor pure-sin, unul cu sinusoida modificata e sufucient...depinde si de consumatori. Unele centrale termice "sufera' daca nu sunt alimentate cu sinusoida pura.....

Cat despre sincronizarea cu reteaua...va legati la cap fara sa va doara. Cel mai simplu separati cativa consumatori importanti pe care sa ii configurati sa aveti posibilitatea sa ii alimentati alternat - ori din retea ori din generator.

Generatorul postat de piotr merge bine cu o turbina eoliana, nu stiu insa daca se pupa si cu o turbina hidro - trebuie vazut in ce regim de turatie da randament.

Asta am sugerat si eu dl. Adamescu. Turatia la care generatorul scoate randamentul maxim este undeva intre 300-500 rot/min. Cred ca ar functiona si cu o turbina hidro cu un ajutaj care sa creasca viteza si presiunea apei.

razvyyc
21.04.2009, 09:52
Sincronizati generatorul cu reteaua. Este cel mai simplu mod de utilizare, in alte conditii (separare consumatori) o sa aveti mare bataie de cap cu reglajul frecventei, a tensiunii in functie de puterea absorbita in acel moment, etc.

Adamescu Ion
21.04.2009, 09:57
Domnilor, va rog "nu bateti apa in piua"! Trebuie sa incepem cu inceputul: variante constructive, formule de calcul ca sa stim de ce putere dispunem, tip turbina, ... bla, bla, bla...! Vreu sa scot randament, daca muncesc, din indiferent ce forma de energie este si cit de ieftina este! Un Kw, scot si din doua alternatoare auto din remat si nu muncesc pentru asta, sint realizate mai bine decit o pot face eu, sint aproape moca, au regulator de curent, au racire,...
Domnilor, chiar daca sintem amatori, avem nevoie de eficienta! Ajutor!!!

ear1976
21.04.2009, 09:58
Sincronizati generatorul cu reteaua. Este cel mai simplu mod de utilizare, in alte conditii (separare consumatori) o sa aveti mare bataie de cap cu reglajul frecventei, a tensiunii in functie de puterea absorbita in acel moment, etc.

E tocmai pe dos...ca sa il sincronizezi cu reteaua iti trebuie in primul rand generator de 380 V trifazic, reglaj de turatie ca sa ai frecventa constanta, sincronoscop etc...basca avize de pe la electrica.

Cu separare de consumatori nu este critica frecventa generatorului, deoarece se redreseaza tensiunea, se stabilizeaza pentru incarcat acumulatorii dupa care este transformata in 220 V AC 50 Hz cu invertor - in felul asta ai frecventa si tensiune stabila.

Adamescu Ion
21.04.2009, 10:17
Domnule ear1976, de la dumneavoastra, in mod special, vreau recomandarea generatorul! Va rog scormoniti prin raftulete, faceti o documentare serioasa si apoi vorbim! Nu va lasati dus de val si ... : citi acumulatori, putere invertor,... Merita investitia, fata de unde eram cu un pas mai in spate? Daca trebuie sa investesc, o fac in automatizare!

razvyyc
21.04.2009, 10:47
E tocmai pe dos...ca sa il sincronizezi cu reteaua iti trebuie in primul rand generator de 380 V trifazic, reglaj de turatie ca sa ai frecventa constanta, sincronoscop etc...basca avize de pe la electrica.
Pentru puteri mici de max. 1 kW merita montajul propus de dvs. Deoarece schema implica redresor, baterii de acumulatoare, invertoare de putere mare. Aceste echipamente cel putin dubleaza suma investita.
Insa debitul si diferenta de nivel pe care dl. Adamescu le are la dispozitie ii permit mult mai multe. Iar sincronizarea gen. 3F se face destul de simplu si cu echipamente cu costuri scazute.

ear1976
21.04.2009, 10:54
Domnule ear1976, de la dumneavoastra, in mod special, vreau recomandarea generatorul! Va rog scormoniti prin raftulete, faceti o documentare serioasa si apoi vorbim! Nu va lasati dus de val si ... : citi acumulatori, putere invertor,... Merita investitia, fata de unde eram cu un pas mai in spate? Daca trebuie sa investesc, o fac in automatizare!

Generatorul postat de piotr stiu ca este realizat, in diferite variante, de foarte multe persoane, cu rezultate satisfacatoare, numai ca in mare parte este folosit pentru aplicatii eoliena - cel mai dificil si costisitor este de facut rost de magnetii de neodinium, dar nu imposibil. Ca si principiu este de luat in seama, mai ales ca se poate "juca" un pic cu configuratia bobinelor (se pot lega serie sau paralel).
Problema este ca nu cunosc foarte multe despre dimensionarea unei hidroturbine - practic de aici trebuie plecat ca sa vedem puterea disponibila in cazul dumneavoastra.
Dupa ce ne lamurim cu asta, vedem daca se pupa cu generatorul in cauza, daca nu cautam altul, vedem ce baterii va trebuie, stabilizator de tensiune, regulator de incarcare - astea se pot realiza in regim de amator cu un pic de experianta in electronica, invertor de tensiune - asta e bine sa fie cumparat, dupa care studiem si cum il conectam cu reteaua - aici e partea cea mai simpla, sau o putem complica cu anclansari automate si alte avioane.
Din cate stiu mai sunt aplicatii in care se folosesc alternatoare auto - astea parca se pupa pt aplicatii de turatii mai reduse.
Dar divagam prea mult, ne punem pe treaba si cautam despre turbine - revin cand aflu mai multe, in limita timpului disponibil.

Adamescu Ion
21.04.2009, 11:07
Donmule ear1976, ce ziceti daca ati incerca sa va documentati, un pic, despre tipuri de generatoare si vorbim pe urma! Despre ce s-a spus pina acum nu mai ziceti nimic, uitati tot ce stiti despre ce a fost scris!

ear1976
21.04.2009, 11:09
Pentru puteri mici de max. 1 kW merita montajul propus de dvs. Deoarece schema implica redresor, baterii de acumulatoare, invertoare de putere mare. Aceste echipamente cel putin dubleaza suma investita.
Insa debitul si diferenta de nivel pe care dl. Adamescu le are la dispozitie ii permit mult mai multe. Iar sincronizarea gen. 3F se face destul de simplu si cu echipamente cu costuri scazute.

Presupunem ca dispunem de un generator trifazic 380 V, sau daca nu unul de tensiune mai mica conectat printr-un transformator ridicator.

Regulator de turatie trebuie musai fiindca ne trebuie frecventa constanta, sincronoscop musai - altfel nu stim cand trebuie sa il cuplam, masura de putere activa si reactiva cu masurarea puterii inverse care sa si comande declansarea la prag de putere inversa - asta ca nu cumva din accident sa folosim generatorul in regim de motor, contorizare putere activa si reactiva si ceva avize ca sa poti sa conectezi harabaia la retea - da, e ieftin....

ear1976
21.04.2009, 11:15
Donmule ear1976, ce ziceti daca ati incerca sa va documentati, un pic, despre tipuri de generatoare si vorbim pe urma! Despre ce s-a spus pina acum nu mai ziceti nimic, uitati tot ce stiti despre ce a fost scris!

Eu va propun sa incepem sa ne documentam despre turbine, sa aflam cum puteti folosi cel mai eficient energia hidro care va sta la dispozitie.
Generatoare exista in foarte multe variante, si realizate in regim de amator si de cumparat, dar pana nu stim cam cati Kw a-ti putea scoate din raulet....

Pentru inceput:

http://www.lpelectric.ro/ro/products/hydro/turbine_ev_ro.html

Masurarea energiei disponibile: http://www.lpelectric.ro/ro/support/microhidro_ro.html

http://www.otherpower.com/otherpower_hydro.html

http://energia-verde.centrale-cazane.ro/hidro.htm

http://www.intergreen.bizoo.ro/vanzare/44572/Turbine-hidro

Adamescu Ion
21.04.2009, 12:05
Domnule ear1976, am mai gasit si eu un material, pe care il atasez. Cu ce ati mai adus si dumneavoastra, ma pot apuca de calcule pentru anumite variante.

ear1976
21.04.2009, 12:40
Mai pun si eu cate ceva....

ear1976
21.04.2009, 13:16
sisteme de turbine

Adamescu Ion
21.04.2009, 18:44
Domnule ear1976, acum vorbim despre alt ceva, nu mai vorbim despre moara din sat. Asa, mai merge! Din calcule, dupa unele modificari si adaptari, considerind ansamblul hidro cu randament de 50%, tinind cont si de necesarul unei gospodarii medii, am optat pentru un generator de aproximativ 5Kw. Ajutindu-ne de diagrama din materialul atasat de mine, stiind ca pompele hidro merg in cea mai mare parte si ca turbine (sint reversibile), ce mi-ati recomanda? Cautam variante simple! Ne intereseaza sa gasim si piese de schimb, alegem tipul turbinei, alegem forma rotorului, sa fie o pompa care se preteaza modificarilor (nu mergem pe un model concret).

Piotr
21.04.2009, 19:36
Domnilor, va rog "nu bateti apa in piua"! Trebuie sa incepem cu inceputul: variante constructive, formule de calcul ca sa stim de ce putere dispunem, tip turbina, ... bla, bla, bla...! Vreu sa scot randament, daca muncesc, din indiferent ce forma de energie este si cit de ieftina este! Un Kw, scot si din doua alternatoare auto din remat si nu muncesc pentru asta, sint realizate mai bine decit o pot face eu, sint aproape moca, au regulator de curent, au racire,...
Domnilor, chiar daca sintem amatori, avem nevoie de eficienta! Ajutor!!!

Bine v-am regasit! Dupa 4 pastravi la gratar pe malul Dunarii si-o sticla de "Sange de Taur" acasa, mai am puterea sa va reamintesc ca un alternator auto se compune dintr-un stator iar in loc de magneti are o bobina de excitatie..ca sa debiteze ceva curent, este nevoie ca acea bobina de excitatie sa fie alimentata in cc iar turatia tre' sa fie pe undeva pe la 2000rot/min, altiminteri, alternatorul consuma mai mult decat produce...de aceea ma-ntreb daca din paraul dv veti obtine un jet care sa-nvarta alternatorul cu 2000rot/min...
Toate bune si letcon incins!

Adamescu Ion
21.04.2009, 20:01
Domnule Piotr, pe malul Dunarii, maninci pastrav? Pe timpul asta incepea sa apara scrumbia... N-ati gasit macar niste crap sau macar niste caras? Nici vin de butuc nu mai aveti? Vint mai aveti? Ce buna era scrumbia, de Paste... si vinul de butuc din butoiul cel ne-nceput... Sa va fie de bine! :wink:

razvyyc
21.04.2009, 20:27
Regulator de turatie trebuie musai fiindca ne trebuie frecventa constanta, sincronoscop musai - altfel nu stim cand trebuie sa il cuplam, masura de putere activa si reactiva cu masurarea puterii inverse care sa si comande declansarea la prag de putere inversa - asta ca nu cumva din accident sa folosim generatorul in regim de motor, contorizare putere activa si reactiva si ceva avize ca sa poti sa conectezi harabaia la retea - da, e ieftin....
Din toate cele enumerate mai sus cel mai dificil lucru este obtinerea avizelor. Sincronizarea se poate face foarte bine (si foarte ieftin) si cu 6 becuri cu incandescenta.

Piotr
21.04.2009, 20:45
Domnule Piotr, pe malul Dunarii, maninci pastrav? Pe timpul asta incepea sa apara scrumbia... N-ati gasit macar niste crap sau macar niste caras? Nici vin de butuc nu mai aveti? Vint mai aveti? Ce buna era scrumbia, de Paste... si vinul de butuc din butoiul cel ne-nceput... Sa va fie de bine! :wink:
Hehe..multzam Dom' Adamescu..scrumbia o dadui gata o data de florii si-nca doo de Sfintele Paste... cat despre vin..fu moftu' cucoanei..deh...des gustibus non diputandum :lol:
Amin!
P.S. Scuze la dom' Adminu' de offtopic...hic! :D

Adamescu Ion
21.04.2009, 22:52
Din toate cele enumerate mai sus cel mai dificil lucru este obtinerea avizelor. Sincronizarea se poate face foarte bine (si foarte ieftin) si cu 6 becuri cu incandescenta.
Domnule razvyyc, rabdare! Sa ajungem acolo si mai vedem... Inca nu am optat pentru un tip de generator si tot ce a mai ramas... Categoric vom apela la toti cei binevoitori.
Foarte mult ajutor am primit din partea domnului ear1976 si astept ajutor in continuare: turbina, generatorul, automatizarea...
Domnule Piotr, un generator de tip alternator are un mare avantaj: modificind curentul de excitatie, se modifica intensitatea cimpului magnetic de excitatie. In acest fel se poate stabiliza tensiunea de iesire. Puterea absorbita pentru excitatie este mica. Toata aceasta stabilizare o face un regulator care, de foarte multe, ori este un integrat. Tot pe alternator (generator trifazat), este montata si puntea redresoare. O turatie de 1000-3000 n/min, nu este ceva iesit din comun.
Voi cauta si o varianta comerciala, ansamblu turbina-generator, pentru comparatie cu ce se poate realiza in regie proprie dar, la sfirsit.

razvyyc
22.04.2009, 11:37
Sa stiti ca am parcurs si eu documentatiile puse la dispozitie de dvs. si colegul de forum, si inclin sa cred ca din aceste informatii si discutii, colaborate cu perseverenta constructiva a celui ce executa instalatia v-a iesi ceva interesant.
Ce nu inteleg eu: doriti si executia turbinei si generatorului DIY ?

ear1976
22.04.2009, 11:56

Asta stiu...dar nu o sa iti dea nimeni avize cu asa ceva...dar mai bine hai sa gandim constructiv, acum avem o baza de plecare si anume stim care e puterea disponibila....

ear1976
22.04.2009, 12:06
Domnule ear1976, acum vorbim despre alt ceva, nu mai vorbim despre moara din sat. Asa, mai merge! Din calcule, dupa unele modificari si adaptari, considerind ansamblul hidro cu randament de 50%, tinind cont si de necesarul unei gospodarii medii, am optat pentru un generator de aproximativ 5Kw. Ajutindu-ne de diagrama din materialul atasat de mine, stiind ca pompele hidro merg in cea mai mare parte si ca turbine (sint reversibile), ce mi-ati recomanda? Cautam variante simple! Ne intereseaza sa gasim si piese de schimb, alegem tipul turbinei, alegem forma rotorului, sa fie o pompa care se preteaza modificarilor (nu mergem pe un model concret).

Mergem pe o idee in sistem DIY, adaptam ceva existent in comert, cautam un sistem "la gata"? (ultima varianta e cea mai simpla...) sau le luam in considerare toate variantele?

Ideea cu o pompa reversata mi-a trecut si mie prin cap, cunoastem debitul si presiunea...

Ca generator cele cu magneti permanenti cred ca sunt mai potrivite, ar fi o varianta su cu alternatoare auto dar sunt de putere mica, trebuie sursa separata pentru excitatie si construit regulatorul de tensiune....sau construita o excitatrice.

La turbine eu ma gandesc ca s-ar potrivi Banki sau Haris Pelton...la prima vedere ar fi cel mai putin de amenajat pentru a capta apa. Aici ar fi de mare ajutor ceva poze de la fata locului...

Mie mi-au iesit un pic altfel calculele:

P= 9,81 ×Q×H, corectie 50 %

Q = 0.03 [m3/s] = 30 [l/s]
H = 15 m

P = 9.81 x 0.03 x 15 = 4.4145 kW x 50 % = 2.20725 kW

Q = 0.03 [m3/s]
H = 25 m

P = 9.81 x 0.03 x 25 = 7.3575 kW x 50 % = 3.67875

Cu alte formule tot cam pe acolo ajung...

Adamescu Ion
22.04.2009, 22:24
Donmule ear1976, cred ca iar ati plecat la moara din sat...
Recapitulam si explicam:
- ca sa nu lungesc povestea, am prezentat doar ce era necesar. Piriul are debit mai mare. Vreau sa iau din el atit cit am nevoie dar, sa nu-i afectez aspectul si ... echilibrul;
- calculul facut de dumneavoasta este corect dar, nu ati citit cu atentie ce am scris (...Din calcule, dupa unele modificari si adaptari,...). Deci, am umblat putin la debit, pentru a ajunge la cei minim 5Kw;
- alternatoarele (realizate la nivel profesional) sint o varianta mai buna si mai ieftina decit ceva artizanal dar, o nunta de alternatoare... nu este practic si arata...In cazul in care este vorba despre o putere mai mica, se pot folosi alternatoare. Explicatia era doar pentru domnul Piotr;
- mai aruncati o privire peste diagrama. Vedeti pentru care tip de turbina gasiti echivalent constructiv ca pompa. Care varianta de turbina credeti ca este mai usor realizabila? O sa incerc sa pun niste imagini cu turbine (variante explicative);
- nu este economic sa mergem pe varianta cu acumulatori si invertor;
- aveti o gindire creativa foarte dezvoltata. De ce nu o antrenati? De obicei in Romania, cind este vorba despre o microhidrocentrala, lumea se gindeste la baraje, jgheaburi,... De ce faceti si dumneavoastra la fel? O microhidrocentrala, poate fi si ceva reletiv ieftin si discret;
- vreau sa gindim totul, in asa fel incit sa se poata inspira si sa poata adapta cine doreste la situatia pe care o are. Daca as pune poze, as personaliza un pic ideile si ar cadea din start anumite variante.

ear1976
23.04.2009, 05:08
Care sunt noile date pe care le-ati luat in cosiderare? (inaltime, debit)

Acumulatorii nu sunt obligatorii, se poate merge si pe o solutie generator - redresor - invertor.

Fara baterii si invertor - in acest caz cel mai potrivit este un generator sincron de turatie joasa cu autoexcitatie si AVR - practic este un generator sincron cu rotor bobinat pe al carui ax se mai construieste o infasurare de excitatie si o punte redresoare. AVR-ul (automatic voltage regulator) regleaza automat curentul de excitatie functie de tensiunea de iesire.
In acest caz turatia trebuie sa fie constanta (frecventa tensiunii este d.p. cu turatia) - deci pompa/turbina va trebui sa aiba un sistem de reglare al vitezei de rotatie.

Nu ma gandesc la baraje, de aceea am si sugerat turbina Banki sau Haris-Pelton, in acest caz captarea apei consta intr-un mic bazin in amonte si o conducta pana la turbina.

Adamescu Ion
23.04.2009, 13:53
Datele pe care le-am luat in calcul, in final, sint: h=25m, Q=40l/s. Va rog alegeti din nou turbina, studiind mai cu atentie diagrama. Am pregatit urmatoarele materiale dar, astept alegerea turbinei! Turbinele enumerate, de dumneavoastra, nu au echivalent constructin, ca pompe. Captarea de apa din poza este aproape improvizatie dar, se apropie de adevar.

ear1976
23.04.2009, 14:04
Datele pe care le-am luat in calcul, in final, sint: h=25m, Q=40l/s. Va rog alegeti din nou turbina, studiind mai cu atentie diagrama. Am pregatit urmatoarele materiale dar, astept alegerea turbinei! Turbinele enumerate, de dumneavoastra, nu au echivalent constructin, ca pompe. Captarea de apa din poza este aproape improvizatie dar, se apropie de adevar.

Sa inteleg ca e un fel de extemporal...

La datele furnizate am gasit o turbina Turgo la gata, 5 Kw, 220/380 V 3PH AC.....ieftina, vre-o 9000 eur

Cu pompa in loc de turbina mai e de studiat...constructia e complet diferita

In caz ca exista dubii...nu vand nici pompe, nici turbine, nici generatoare..de fapt nu vand nimic, domeniul meu de activitate e cu totul altul...discut de dragul unei discutii tehnice!

Adamescu Ion
23.04.2009, 16:31
Nu consider ca este extemporal! Dumneavoastra, aveti cu totul alta viziune fata de a mea si acest lucru este foarte util. De cele mai multe ori, cei care nu lucreaza intr-un anumit domeniu, sint foarte utili pentru ca vad lucrurile din alta perspectiva, mai ales atunci cind persoana respectiva are si un simt practi dezvoltat! Daca va deranjeaza, nu este nici o problema. Va multumesc pentru ajutorul dat! Pina acum am adunat doar date si variante constructive. Toata investitia nu cred ca va depasi 5.000 euro.

Adamescu Ion
23.04.2009, 17:04
Din diagrama atasata de mine, de la pagina 31, am ales o turbina Kaplan. Atasez si un desen al rotorului. Forma rotorului este foarte apropiata de cea a rotorului unei pompe sau de elicea unei barci. Deci, voi gasi usor piese de schimb.

Adamescu Ion
23.04.2009, 17:10
Fara comentarii, atasez imaginea cu o turbina Kaplan.

Adamescu Ion
23.04.2009, 17:15
Imaginea unei pompe, fara comentarii.

ear1976
24.04.2009, 06:31
Nu ma deranjeaza, chiar imi face placere....
Rotorul Kaplan intr-adevar seamana cu un rotor de pompa, numai ca aceste turbine sunt in general folosite pentru caderi mici, plus ca mai trebuie ceva-ceva amenajari. Nu stiu cat de eficienta o sa fie in cazul dumneavoastra....
In schimb un rotor Banki se poate confectiona....

Cu investitia la 5000 eur mi se pare ok....

Mai pun cateva poze cu alte tipuri de turbine, pentru cei interesati.

ear1976
24.04.2009, 07:58
Tot cu rotor Francis

ear1976
24.04.2009, 08:01
Cu rotor Turgo

ear1976
24.04.2009, 08:14
Turbina submersibila

ear1976
24.04.2009, 08:17
Turbina in Peru

Adamescu Ion
26.04.2009, 17:53
Domnule ear1976, va multumesc pentru ajutor.
Am incercat sa gasesc ceva documentatie despre dimensionarea turbinelor si despre pompe in general. Am gasit firme care produc ansamblu turbina-generator. In general, asa cum este de asteptat, ti se trece pe la nas un pic din teorie, o poza... Trebuie sa vad ce pot gasi si ce pot confectiona.
Ca generator, o sa incerc sa vad daca se poate adapta un generator chinezism antrenat de un motor termic (elimin motorul). Cu un asemenea generator, as putea rezolva automatizarea si pretul este acceptabil. La un generator chinezism, gasesc suficienta calitate/pret.
Turbina aia din Peru, este o turbina Kaplan.

ear1976
27.04.2009, 09:08
Printr-unul din pdf-urile postate de mine e un model de calcul pentru rotor Pelton. Pentru Kaplan inca nu am gasit.

Mai trebuie sa aveti in vedere si turatia la care va functiona pompa pentru alegerea corecta a generatorului.

Pentru un generator sincron, n=60*f/p

n - turatia
f - frecventa
p - numarul de perechi de poli

Deci, pentru o frecventa de 50 Hz, un generator cu 3 perechi de poli va trebui sa fie antrenat la 1000 rpm, unul cu 4 perechi de poli la 750 rpm, unul cu 6 perechi de poli la 500 rpm etc..

Nu uitati sa ne tineti la curent cu realizarea...

Bill
05.05.2009, 13:44
Deci, pentru o frecventa de 50 Hz, un generator cu 3 perechi de poli va trebui sa fie antrenat la 1000 rpm, unul cu 4 perechi de poli la 750 rpm, unul cu 6 perechi de poli la 500 rpm etc..

Nu uitati sa ne tineti la curent cu realizarea...

Da, e foarte corect, cu cat cresc numarul de poli scade turatia. La eoliene mari se ajunge la sute de poli si turatii de 20 rpm.

Am citit tot topicul, e bine ca se doreste a se exploata potentialul hidro, care este aproape inepuizabil, sau mai bine zis se poate exploata aproape tot timpul anului in mod continuu.
Totusi sunt surprins de entuziasmul colegilor de forum care au postat pe acest topic, si vreau sa adaug si eu ceva: inca nu cunosc pe nimeni in Romania care sa stie sa proiecteze si generatoare electrice si turbine hidro sau pale pentru eoliene.

ear1976
06.05.2009, 07:33
Nici eu nu cunosc pe nimeni care sa proiecteze turbine si generatoare....

Pentru pale de turbine eoliene sunt pe net ceva calculatoare, despre generatoare se gaseste documentatie...mai greu cei drept, proiectare turbine hidro e un subiect mai delicat...

Bill
06.05.2009, 10:21
:) Ce am vrut sa zic eu? Ca cine e specialist in proiectare motoare si generatoare nu e specialist si in altceva, adica stie sa faca numai motoare.
Asa, ca are tangenta cu domeniul e altceva.
Solutia cea mai buna este sa se exploateze la maxim potentialul local (daca vrea sa vanda curent - pentru ca asta e sursa continua, nu ca solarul sau eolianul).
Sa faca o amenajare ca lumea, apoi sa imperecheze o turbina si un generator pt. randament maxim. Adica generator cu magneti permanenti si tot ceea ce mai este necesar sa se cumpere si nu de la noi, ci direct de afara, ca iese mai ieftin.
Adica face o investitie si apoi o amortizeaza rapid si mai iese si pe profit.

Sau face o instalatie improvizata si produce curent pt. uz caznic.

Dar alta e problema, cum rezolva cu autorizatiile, ca nu deviaza fiecare cum i se nazare apa prin curtea lui si o deverseaza apoi pe unde ii e mai usor, chiar daca e proprietar pe terenul respectiv.

ear1976
06.05.2009, 12:01
Da, din pacate nu exista nimeni care sa studieze potentialul hidro pentru cazuri individuale (mici consumatori), desi avem din belsug, abia a aparut cate ceva pe potential eolian si solar- nu de alta da' ela moda in alte. In materie de hidroenergie mai trebuie si un pic de munca cu pixul pe hartie.

Ce vroiam sa spun in mesajul anterior e ca daca te documentezi un pic se pot gasi solutii pentru orice situatie....

Bill
06.05.2009, 12:21
Ce vroiam sa spun in mesajul anterior e ca daca te documentezi un pic se pot gasi solutii pentru orice situatie....

Da, e corect, dar pt. a face in casa asa ceva e cale lunga.

Uitati-va cum arata un agregat Banki pt. puteri mici realizat la Resita, vedeti pe la jumatatea paginii:
http://www.ucmr.ro/comments.php?id=P40_0_1_0_C

Imi e greu sa cred ca se poate realiza ceva asemanator DIY.

Se poate face ceva gen cum erau pe vremuri morile acelea de apa, dar pt. a se scoate bani e nevoie de o investitie. Apoi generatorul, alta tevatura.

Pentru astfel de realizari este vorba de o cercetare multidisciplinara. Cei care vand pe piata solutii complete au bagat bani grei in cercetare

ear1976
06.05.2009, 12:39
Un sistem DIY niciodata nu va fi la fel de performant ca si unul "la gata", parte din diferenta de pret tocmai asta o reflecta - cercetarea.
Eu sunt de parere ca ceva similar se poate realiza, numai ca nu "de la zero" - ideea pe care s-a discutat era de gasit una alta si de pus cap la cap - asta se poate face.

Pentru a face ceva pentru casa nu trebuie decat sa vrei intr-adevar sa realizezi ceva si sa nu te descurajezi pe parcurs - aici prinde bine o documentare prealabila.

"The dark side" a stiintei - cu cat afli mai multe cu atat descoperi ca stii mai putin.

Bill
06.05.2009, 12:53
Da, e corect ce spuneti. Si e bine sa nu ne descurajam.
Eu cum as face?
As analiza bine potentialul zonei (eventual cu inbunatatirile ce s-ar mai putea face. Apoi as cauta sa integrez o solutie profesionista (in situatia in care se poate vinde energia si s-ar amortiza relativ repede costul). Daca m-ar depasi d.p.d.v. financiar as cauta o solutie de realizare mai "pe genunchi" cum se mai spune. Sunt solutii cu duiumul. Ceva indemanare si timp liber sa ai doar.

Un om cu un minim de spirit intreprinzator nu poate sa stea cu mainile in san si apa care ii trece prin gradina sa isi risipeasca energia degeaba.

ear1976
06.05.2009, 12:58
Pai...cam asta am si facut in discutiile anterioare...am intors pe fata si pe dos ce variante ne-au trecut prin cap :)

Ramane acum sa vedem ce iese din toata discutia.

Bill
06.05.2009, 13:03
Da, sa vedem daca mai continua ideea initiatorul topicului.
Doar dumnealui e fericitul proprietar al unui astfel de teren cu potential hidro.
Nu sunt multi care se lauda cu asta. Daca as fi avut si eu si as fi stat acolo cu siguranta ca as fi facut ceva.

Adamescu Ion
06.05.2009, 23:10
Domnilor, nu am renuntat la varianta de a "construi" sursa proprie de energie. Voi construi ce se poate construi, voi adapta ce nu merita a fi construit, voi da alte utilizari anumitor lucruri... Am lasat sa lucreze un pic timpul si mi-am zis ca poate ma impiedic de ce am nevoie fara a cauta. Ce vreau eu sa fac, au facut altii cu succes, avind cunostintele necesare: w w w.microhidro.ro si multi altii. Pretul acestor produse este mare si cred ca include si pretul energiei pentru un numar mare de ani. Am gasit foarte putin despre dimensionarea turbinelor Kaplan, dar cred ca ma voi descurca. Microcentralele hidro functioneaza la turatii mai mari decit cele eoliene. O turbina eoliana are o turatie mica, insa produce un moment mare datorita dimensiunilor si proprietatilor fluidului - aer. Generatoarele cu multe perechi de poli au o turatie mica, un volum mare, o greutate mare si necesita un moment mare. Pentru turbine microhidro se folosesc generatoare cu una, doua perechi de poli (3.000, 1.500 rot/min) care necesta un moment mai mic. Aceste generatoare se gasesc cel mai usor si au pretul cel mai potrivit. Faptul ca am facut o pauza nu trebuie sa va opreasca sa aduceti documentatie si solutii. Tot ce spuneti iau in considerare si sper sa nu fiu singurul.

Bill
07.05.2009, 07:07
Daca sunteti hotarat sa demarati si credeti ca va putem ajuta cu ceva atunci incepeti cu o poza de la fata locului

ear1976
07.05.2009, 16:11
Ceva ceva pentru Kaplan...poate va ajuta

Adamescu Ion
28.05.2009, 13:30
Domnilor, am incercat sa dimensionez conducta de alimentare si am realizat ca am pornit pe drum gresit: diametrul conductei este de aprox 85 mm, in acest caz, turbina mea, la cei aproximativ 7 m/s ai apei, ar avea o turatie de speriat, cu toate modificarile si adaptarile. Din acest motiv, trebuie sa-i multumesc domnului ear1976, pentru ca imi sugera alte tipuri de turbine care mi se pareau mai greu de realizat. Inca nu am renuntat!

Piotr
29.05.2009, 20:22
Domnilor, am incercat sa dimensionez conducta de alimentare si am realizat ca am pornit pe drum gresit: diametrul conductei este de aprox 85 mm, in acest caz, turbina mea, la cei aproximativ 7 m/s ai apei, ar avea o turatie de speriat, cu toate modificarile si adaptarile. Din acest motiv, trebuie sa-i multumesc domnului ear1976, pentru ca imi sugera alte tipuri de turbine care mi se pareau mai greu de realizat. Inca nu am renuntat!

Ceva poze, nene Adamescule?

Adamescu Ion
29.05.2009, 20:53
Cu ce va pot ajuta niste poze ale unui piriu? Intentia mea este sa ajung la un "proiect" nepersonalizat, incluzind formule, schite si solutii constructive. Conditiile pe care mi le-am impus este sa obtin minim 5Kw, cheltuind mai putin de 4000 - 5000 Eur (cam 2000 Eur) si sa poata fi repetata constructia. Un generator electric cu motor termic, de peste 5Kw, costa cam 20% din pretul unui generator actionat de o hidroturbina. Deci, o hidroturbina costa cam de 5-8 ori mai mult decit un motor termic. Cum se poate comenta, legat de pret si complxitate :?:

Piotr
05.06.2009, 13:15
Cu ce va pot ajuta niste poze ale unui piriu? Intentia mea este sa ajung la un "proiect" nepersonalizat, incluzind formule, schite si solutii constructive. Conditiile pe care mi le-am impus este sa obtin minim 5Kw, cheltuind mai putin de 4000 - 5000 Eur (cam 2000 Eur) si sa poata fi repetata constructia. Un generator electric cu motor termic, de peste 5Kw, costa cam 20% din pretul unui generator actionat de o hidroturbina. Deci, o hidroturbina costa cam de 5-8 ori mai mult decit un motor termic. Cum se poate comenta, legat de pret si complexitate :?:

Pai..generatorul electric cu motor termic consuma benzina...iar generatorul electric actionat de hidroturbina..consuma apa pusa-n miscare de gravitatia pamantului..diferenta de cost se amortizeaza relativ repede, cred eu. Insa, sunt de acord, ca pentru cazuri de urgenta e necesar si-un gen. electric cu motor termic (vara cand debitul de apa poate fi mai mult decat insuficient) cand energia electrica provine strict de la hidroturbina.
Parerea mea.

Adamescu Ion
05.06.2009, 22:35
Scuze pentru dezacordul conditiilor!
Domnule Piotr, cind am comparat preturile celor doua motoare, am vrut sa scot in evidenta ... pe fata. Am lista de preturi pentru ambele categorii de motoare: termic si hidro.
Mai am putin de lucru la prima parte a materialului.
Cei care gasesc pompe, Cerna sau Lotru, cu specificatia puterii pina la limita acceptabila in gospodarie, au in apropierea cabanei sau casei sursa de apa potrivita, pot sa le dea utilitatea de motor sau turbina hidro. Aceste pompe se preteaza foarte bine reversibilitatii. O turbina hidro (motor hidro) poate fi folosita si la actionarea unor utilaje fixe, nu neaparat pentru actionarea unor generatoare electrice.

Piotr
06.06.2009, 08:45
Scuze pentru dezacordul conditiilor!
Domnule Piotr, cind am comparat preturile celor doua motoare, am vrut sa scot in evidenta ... pe fata. Am lista de preturi pentru ambele categorii de motoare: termic si hidro.
Mai am putin de lucru la prima parte a materialului.
Cei care gasesc pompe, Cerna sau Lotru, cu specificatia puterii pina la limita acceptabila in gospodarie, au in apropierea cabanei sau casei sursa de apa potrivita, pot sa le dea utilitatea de motor sau turbina hidro. Aceste pompe se preteaza foarte bine reversibilitatii. O turbina hidro (motor hidro) poate fi folosita si la actionarea unor utilaje fixe, nu neaparat pentru actionarea unor generatoare electrice.

Cum ar fi o moara cu ciocanele? :lol:

Adamescu Ion
06.06.2009, 13:07
Si o moara prin impact este buna. Se poate folosi la tocarea - macinarea nutreturilor combinate pentru animale sau la maruntirea si omogenizarea unor materiale de constructii cu duritate mica.

Piotr
06.06.2009, 16:29
Si o moara prin impact este buna. Se poate folosi la tocarea - macinarea nutreturilor combinate pentru animale sau la maruntirea si omogenizarea unor materiale de constructii cu duritate mica.

Desigur, aplicatii pot fi multe..insa aici vorbim despre producerea de energie electrica verde..sau am gresit iar topicul? :!: :?:

Adamescu Ion
06.06.2009, 20:06
Daca din lantul producerii si utilizarii energiei lipsesc doua verigi ( generator electric si motor electric ) tot energie verde este, daca, se produce dintr-o sursa ecologica. Energia mecanica nu poate fi verde? Velierele nu consumau energie verde? Pe corabii erau turbine eoliene, generatoare electrice, motoare electrice si elice sau zbaturi sau... pur si simplu vele?!

liviuC
16.06.2009, 20:22
Daca e rezolvata problema Hidro adica am turbina si instalatia (de apa) aferenta restul e simplu mai ales daca exista curent in acea locatia.

Chiar si un motor asincron banal poate fi generator .

deci simplu se conecteaza un motor asincron la reteaua existenta pe care il invirte turbina ,si problema e rezolvata, singura conditie este ca turatia motorului sa fie mai mare decit turatia de sincronism.

Cu alte cuvinte daca avem un motor (de exemplu cu 1500 rot/min) turatia in regim de motor este mai mica decit 1500 ,diferenta este mai mare cind sarcina este mai mare acest lucru se poate vedea practic la un circular unde se poate vedea ca turatia scade cind este in sarcina .

daca acest motor il conectam la turbina astfel incit turatia sa fie peste 1500 rot/min ele devine generator, nu mai avem nevoie de sincronizare cum citeam in alte postari (binenteles ca il cuplam sa se rotesca in acelas sens in care sar roti daca nu e cuplat la turbina)

eventul se poate realiza o schema relativ simpla ca motorul sa fie cuplat doar daca se roteste cu o viteza mai mare decit viteza de sincronism )
Lucrurile simple sint cel mai usor de aplicat.

ear1976
18.06.2009, 23:14
daca a-ti citi cat de cat despre masinile asincrone in regim de generator, veti afla ca aceste generatoare nu sunt eficiente in applicatii stand-alone...asa ca nu mai e chiar asa de simplu. e simplu cu o masina sincrona...dar in cazul de fata nu generatorul e problema, astea se gasec, ci dimensionarea instalatiei hidro....

Bill
19.06.2009, 11:54
@liviuC e corect ceea ce spui. Mai trebuie si un circuit care sa iti decupleze motorul daca nu mai ai putere, ca altfel din generator motorul tau devine consumator si se invarte si contoarul..............
Numai ca nu iti accepta Electrica sa vi in retea cu motoare pe post de generator, baga perturbatii.