Energie hidro

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    Energie hidro

    Am la aproximativ 100m de casa un piriu cu debit, pe care pot conta, de 30l/s si o diferenta de nivel de 15m pe o lungime de 50m. Ma poate ajuta, un binevoitor, cunoscator, cu ceva idei? Nu sint dispus sa investesc prea mult in baraje si lucruri periculoase. Sincronizarea frecventei vreau sa o fac cu ajutorul retelei. Nu ma intreseaza energia eoliana, pentru ca nu locuiesc in Dobrogea sau alta zona expusa vintului.
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    #2
    Nu aveti posibilitatea de captare mei in amonte a aceluiasi debit, care sa va ofere o cadere mai mare?
    Si cati kW sperati sa produceti?

    Comentariu

    • Piotr
      Incepator
      • 17.apr.2009
      • 93

      #3
      Re: Energie hidro

      Postat în original de Adamescu Ion
      Am la aproximativ 100m de casa un piriu cu debit, pe care pot conta, de 30l/s si o diferenta de nivel de 15m pe o lungime de 50m. Ma poate ajuta, un binevoitor, cunoscator, cu ceva idei? Nu sint dispus sa investesc prea mult in baraje si lucruri periculoase. Sincronizarea frecventei vreau sa o fac cu ajutorul retelei. Nu ma intreseaza energia eoliana, pentru ca nu locuiesc in Dobrogea sau alta zona expusa vintului.
      O idee ar fi construirea unui generator. Atasez o documentatie ce v-ar putea ajuta. Modelul de turbina din foto pt actionarea generatorului este orientativ, dv il puteti adapta conf necesitatilor.
      Succes!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1105

        #4
        Postat în original de razvyyc
        Nu aveti posibilitatea de captare mei in amonte a aceluiasi debit, care sa va ofere o cadere mai mare?
        Si cati kW sperati sa produceti?
        As putea sa mai urc inca 10m, ajungind la h=25m, pe o lungime totala de 60m. In locul respectiv, terenul este mai accidentat.
        Nu sper sa obtin un numar de Kw, vreau sa stiu din calcul cit pot sa obtin. Deci, ma poate ajuta cineva cu ceva formule si variante de realizare?

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1105

          #5
          Domnule piotr, mai pe la ceva despre energie eoliana, prin amabilitatea domnului piotr, am gasit http://www.misiuneacasa.ro/forum/download.php?id=14243 .
          As vrea sa folosesc un generator de ca, pe care sa-l pot sincroniza cu frecventa retelei. Nu vreau sa ma izolez in totalitate de reteaua electrica, vreau sa reduc consumul cit mai mult, folosind si o alta sursa de energie electrica.
          Intentionez sa folosesc o turbina "capsulata". Sint frumos realizate turbinele din poze si le trec in ''material pentru inspiratie''.

          Comentariu

          • roscatraian
            Membru marcant
            • 15.feb.2009
            • 304

            #6
            Cam ce putere scoate turbina cu pricina?
            In orice caz felicitari pentru realizare!

            Comentariu

            • Piotr
              Incepator
              • 17.apr.2009
              • 93

              #7
              Postat în original de Adamescu Ion
              Domnule piotr, mai pe la ceva despre energie eoliana, prin amabilitatea domnului piotr, am gasit http://www.misiuneacasa.ro/forum/download.php?id=14243 .
              As vrea sa folosesc un generator de ca, pe care sa-l pot sincroniza cu frecventa retelei. Nu vreau sa ma izolez in totalitate de reteaua electrica, vreau sa reduc consumul cit mai mult, folosind si o alta sursa de energie electrica.
              Intentionez sa folosesc o turbina "capsulata". Sint frumos realizate turbinele din poze si le trec in ''material pentru inspiratie''.
              Domnule Adamescu, generatorul indicat de mine a fost construit de mai multi pasionati de energie verde. Este un generator de curent alternativ trifazic a carui tensiune este redresata dupa cum se arata in acel proiect, tensiunea redresata intra intr-un regulator de incarcare dupa care se duce intr-un acumulator. Cu ajutorul unui invertor de puterea necesara (sa suporte si capacitatea acumulatorului consumul) curentul continuu al acumulatorului este transformat in curent alternativ de 220V cu care puteti alimenta consumatorii casnici de putere mica sau medie. Nu vad necesitatea sincronizarii generatorului cu reteaua de 220V intrucat il puteti folosi separat de reteaua de 220v.
              Daca doriti sa investiti in aceasta directie, va pot spune ca majoritatea invertoarelor 12v/220v sunt cu sinusoida modificata, adica dreptunghiulara. V-as recomanda sa cautati ceva cu sinusoida pura, sunt ceva mai scumpe, dar...isi fac treaba. Un link util puteti gasi aici: https://www.fraron.de/power-inverter...7c1d22b310b0b7

              Succes si numai bine!

              Comentariu

              • Piotr
                Incepator
                • 17.apr.2009
                • 93

                #8
                Postat în original de roscatraian
                Cam ce putere scoate turbina cu pricina?
                In orice caz felicitari pentru realizare!
                Nu am realizat-o inca, dar intentionez vara asta. Puterea generatorului este de 1 Kw si poate fi folosit atat pentru gen. eolian cat si pentru hidro.
                Toate bune!

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #9
                  Nu cred ca e neaparat nevoie de invertor pure-sin, unul cu sinusoida modificata e sufucient...depinde si de consumatori. Unele centrale termice "sufera' daca nu sunt alimentate cu sinusoida pura.....

                  Cat despre sincronizarea cu reteaua...va legati la cap fara sa va doara. Cel mai simplu separati cativa consumatori importanti pe care sa ii configurati sa aveti posibilitatea sa ii alimentati alternat - ori din retea ori din generator.

                  Generatorul postat de piotr merge bine cu o turbina eoliana, nu stiu insa daca se pupa si cu o turbina hidro - trebuie vazut in ce regim de turatie da randament.
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • Piotr
                    Incepator
                    • 17.apr.2009
                    • 93

                    #10
                    Postat în original de ear1976
                    Nu cred ca e neaparat nevoie de invertor pure-sin, unul cu sinusoida modificata e sufucient...depinde si de consumatori. Unele centrale termice "sufera' daca nu sunt alimentate cu sinusoida pura.....

                    Cat despre sincronizarea cu reteaua...va legati la cap fara sa va doara. Cel mai simplu separati cativa consumatori importanti pe care sa ii configurati sa aveti posibilitatea sa ii alimentati alternat - ori din retea ori din generator.

                    Generatorul postat de piotr merge bine cu o turbina eoliana, nu stiu insa daca se pupa si cu o turbina hidro - trebuie vazut in ce regim de turatie da randament.
                    Asta am sugerat si eu dl. Adamescu. Turatia la care generatorul scoate randamentul maxim este undeva intre 300-500 rot/min. Cred ca ar functiona si cu o turbina hidro cu un ajutaj care sa creasca viteza si presiunea apei.

                    Comentariu

                    • razvyyc
                      Membru Marcant
                      • 04.ian.2008
                      • 450

                      #11
                      Sincronizati generatorul cu reteaua. Este cel mai simplu mod de utilizare, in alte conditii (separare consumatori) o sa aveti mare bataie de cap cu reglajul frecventei, a tensiunii in functie de puterea absorbita in acel moment, etc.

                      Comentariu

                      • Adamescu Ion
                        Living Legend
                        • 21.sep.2008
                        • 1105

                        #12
                        Domnilor, va rog "nu bateti apa in piua"! Trebuie sa incepem cu inceputul: variante constructive, formule de calcul ca sa stim de ce putere dispunem, tip turbina, ... bla, bla, bla...! Vreu sa scot randament, daca muncesc, din indiferent ce forma de energie este si cit de ieftina este! Un Kw, scot si din doua alternatoare auto din remat si nu muncesc pentru asta, sint realizate mai bine decit o pot face eu, sint aproape moca, au regulator de curent, au racire,...
                        Domnilor, chiar daca sintem amatori, avem nevoie de eficienta! Ajutor!!!

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1008

                          #13
                          Postat în original de razvyyc
                          Sincronizati generatorul cu reteaua. Este cel mai simplu mod de utilizare, in alte conditii (separare consumatori) o sa aveti mare bataie de cap cu reglajul frecventei, a tensiunii in functie de puterea absorbita in acel moment, etc.
                          E tocmai pe dos...ca sa il sincronizezi cu reteaua iti trebuie in primul rand generator de 380 V trifazic, reglaj de turatie ca sa ai frecventa constanta, sincronoscop etc...basca avize de pe la electrica.

                          Cu separare de consumatori nu este critica frecventa generatorului, deoarece se redreseaza tensiunea, se stabilizeaza pentru incarcat acumulatorii dupa care este transformata in 220 V AC 50 Hz cu invertor - in felul asta ai frecventa si tensiune stabila.
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • Adamescu Ion
                            Living Legend
                            • 21.sep.2008
                            • 1105

                            #14
                            Domnule ear1976, de la dumneavoastra, in mod special, vreau recomandarea generatorul! Va rog scormoniti prin raftulete, faceti o documentare serioasa si apoi vorbim! Nu va lasati dus de val si ... : citi acumulatori, putere invertor,... Merita investitia, fata de unde eram cu un pas mai in spate? Daca trebuie sa investesc, o fac in automatizare!

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 450

                              #15
                              Postat în original de ear1976
                              E tocmai pe dos...ca sa il sincronizezi cu reteaua iti trebuie in primul rand generator de 380 V trifazic, reglaj de turatie ca sa ai frecventa constanta, sincronoscop etc...basca avize de pe la electrica.
                              Pentru puteri mici de max. 1 kW merita montajul propus de dvs. Deoarece schema implica redresor, baterii de acumulatoare, invertoare de putere mare. Aceste echipamente cel putin dubleaza suma investita.
                              Insa debitul si diferenta de nivel pe care dl. Adamescu le are la dispozitie ii permit mult mai multe. Iar sincronizarea gen. 3F se face destul de simplu si cu echipamente cu costuri scazute.

                              Comentariu

                              Procesare...