Solutie fosa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • denise 71
    Incepator
    • 29.dec.2008
    • 94

    Solutie fosa

    Buna dimineata, vreau sa va cer parerea in legatura cu realizarea unei fose.Am tot citit si nu stiu ce solutie sa adopt- fosa betonata sau ministatie...Problema la o ministatie ar fi ca nu prea am unde sa duc tuburile de drenaj si intrebarea ar fi : pot sa le duc sub drumul de servitute si apoi sa le directionez pe toata deschiderea terenului meu? Am voie? Mentionez ca e vorba de o casa ce va fi locuita permanent de 5 persoane. Daca fac fosa betonata, m-am gandit la 2,5/5/3,5, deci un volum aprox. de 45mc.Ar fi suficient si cam la cat timp ar fi necesara vidanjarea? La aceasta fosa betonata as putea face macar o conducta de drenaj ( dupa ideea expusa anterior) pentru a mai scapa de apa acumulata? Multumesc.
  • denise 71
    Incepator
    • 29.dec.2008
    • 94

    #2
    Ce plasa sudata recomandati pentru armarea fosei : de 6 sau 8 ? E vorba de o fosa betonata peste care voi vrea sa pun pavele si pe care vor sta, probabil, doua masini.

    Comentariu

    • denise 71
      Incepator
      • 29.dec.2008
      • 94

      #3
      Mai incerc o data...Mi s-a spus sa armez fosa corespunzator si sa folosesc B300...,eventual un aditiv de impermeabilizare a betonului, fiindca acel beton sta permanent intr-o "apa" acida....etc...Ce parere aveti?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12198

        #4
        Postat în original de denise 71
        Mai incerc o data...Mi s-a spus sa armez fosa corespunzator si sa folosesc B300...,eventual un aditiv de impermeabilizare a betonului, fiindca acel beton sta permanent intr-o "apa" acida....etc...Ce parere aveti?
        B 300 este perfect . Daca se poate sa si vibrati betonul ar fi perfect .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • denise 71
          Incepator
          • 29.dec.2008
          • 94

          #5
          Bun, deci B300.Dar armarea, pe langa plasele de 6 ? Sa mai bag si fier?

          Comentariu

          • denise 71
            Incepator
            • 29.dec.2008
            • 94

            #6
            Buna dimineata. O mare si neplacuta surpriza dupa ploile astea nebune...Intr-unul din compartimentele fosei septice am gasit apa ( cam 50-70 cm), in celalalt era doar putina...Asa se intampla la fiecare ploaie serioasa , se inunda fosele, sau e o problema? Si care ar fi solutia? Sa dau cu smoala pe interior, e ok?

            Comentariu

            • ombun
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 569

              #7
              -din cate stiu impermeabilizarea (de succes) se executa dinspre ext incintei.... (nu cred ca are vreun efect daca folositi smoala pe int
              -ar fi fost de dorit un drenaj al fosei care gradina dvs (sunt expuse unele pe forum ...parca de M. Max...f bune...)...., dar nu legal nu este OK...!
              vreau sa fac o casa !

              Comentariu

              • ombun
                Membru Marcant
                • 12.feb.2007
                • 569

                #8
                ...sorry...am scris in graba...corect:

                -din cate stiu impermeabilizarea (de succes) se executa dinspre ext incintei.... (nu cred ca are vreun efect daca folositi smoala pe int );
                -ar fi fost de dorit un drenaj al fosei catre gradina dvs (sunt expuse unele pe forum ...parca de M. Max...f bune...)...., dar legal nu este OK...!
                vreau sa fac o casa !

                Comentariu

                • denise 71
                  Incepator
                  • 29.dec.2008
                  • 94

                  #9
                  Daca as fi avut suficient spatiu pentru drenaj, as fi luat o ministatie de epurare. Pe mine ma interesa daca pot face ceva astfel incat sa nu-mi mai intre apa in fosa in cazul ploilor serioase...Am mai citit despre Iso..t , formula bicomponenta, pentru bazine, piscine...Sau adaptarea la fosa de beton a unui put de drenaj...?

                  Comentariu

                  • ombun
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 569

                    #10
                    am folosit materialul pomenit ...la hidroizolarea terasei exterioare...dar peste care am aplicat ulterior membrana bituminoasa...deocamdata se comporta bine....(de cca 10 luni).
                    vreau sa fac o casa !

                    Comentariu

                    • marius_lmd
                      Membru Marcant
                      • 19.mar.2009
                      • 440

                      #11
                      folositi totusi o fosa septica, incercati sa gasiti unde sa scoateti drenajul direct la dvs in curte, fara a iesi din limita de proprietate, mai ales in drum public., veti iesi mai ieftin si la costuri initiale si mai ales la cele de intretinere...
                      o parere in plus nu strica niciodata,

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12198

                        #12
                        Parerea mea este ca apa din fosa vine pe sus din curte ...
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • inginerul de mediu
                          Incepator
                          • 12.aug.2009
                          • 19

                          #13
                          trimiteti o schita ca sa vedem cum e spatiul acolo
                          si functie de asta va ajutam cumva
                          imi doresc o lume plina numai de bucurii si fericire

                          Comentariu

                          • denise 71
                            Incepator
                            • 29.dec.2008
                            • 94

                            #14
                            Buna ziua, incerc sa atasez o poza a laturii casei pe care e amplasata fosa.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • inginerul de mediu
                              Incepator
                              • 12.aug.2009
                              • 19

                              #15
                              daca fosa este facuta si acum aveti probleme , ori ii dati inainte cu curaj : adica gauri pe fundul ei din camera 2 sau drenaj ca trebuie cumva sa scapati de apa aia (solutie nelegala dar cea mai ieftina)
                              sau
                              faceti un drenaj de siguranta la nivelul imediat superior tevii de intrare in fosa septica astfel incat niciodata sa nu fiti in ipostaza ca nivelul apei din fosa sa depasesca nivelul tevii
                              Drenajul acesta se va face intr-o alta zona prin teava de la fosa respectand caderi gravitationale si daca nu e posibil sa prindem cadere printr-o pompa cu plutitor ce transvazeaza apa in alta zona.

                              Nu stiu daca m-am facut inteles ....ca doar de aia sunt inginer nu ? )
                              eventual mai vb
                              imi doresc o lume plina numai de bucurii si fericire

                              Comentariu

                              Procesare...