Costuri constructie casa informatii.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bm3rmy
    Incepator
    • 25.mar.2009
    • 18

    Costuri constructie casa informatii.

    Salutare tuturor.

    As vrea sa cumpar un teren aprox 10 arii in chiar la iesirea din orasul Bistrita pentru constructie casa.
    Din cate stiu, gazul, apa sunt in apropiere doar trebuie racordate. Canalizare nu este.
    Ma puteti informa care sunt costurile necesare aproximativ pana in momentul inceperii constructiei propriuzise. Casa sa fie 10mx10m P+M
    Proiect, aprobari...legaturi la curent, gaz, apa si ce altele mai trebuie.
    Case sunt in vecinatate, e cartier.

    Multumesc.
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    #2
    Re: Costuri constructie casa informatii.

    Postat în original de bm3rmy
    Salutare tuturor.

    As vrea sa cumpar un teren aprox 10 arii in chiar la iesirea din orasul Bistrita pentru constructie casa.
    Din cate stiu, gazul, apa sunt in apropiere doar trebuie racordate. Canalizare nu este.
    Ma puteti informa care sunt costurile necesare aproximativ pana in momentul inceperii constructiei propriuzise. Casa sa fie 10mx10m P+M
    Proiect, aprobari...legaturi la curent, gaz, apa si ce altele mai trebuie.
    Case sunt in vecinatate, e cartier.

    Multumesc.
    La ce te referi, la costurile cu obţinerea autorizaţiei de construcţie, proiect, avize?
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • bm3rmy
      Incepator
      • 25.mar.2009
      • 18

      #3
      Exact, la costurile cu obţinerea autorizaţiei de construcţie, proiect, avize.
      Teava de gaz trece pe langa teren, as vrea sa stiu aproximativ costul racordarii la gaz, apoi la curent, apa.

      Comentariu

      • MFM
        Incepator
        • 07.feb.2009
        • 64

        #4
        Costurile cu aut. constr. + arhictect nu sunt mari pe langa ce urmeaza ... Costuri casa la rosu (materiale plus manopera): minim 150 euro/mp construit, daca alergi si faci tu rost de materiale ...
        Poate acum au mai scazut preturile, dar anul trecut eu am ridicat casa la rosu (cu tot cu acoperis) la 160 euro/mp construit, in regie proprie (manopera 40 euro/mp construit), cu echipa de meseriasi foarte buna, iar baiatu' (adica eu!) a alergat de i-au sarit capacele dupa materiale ...
        Racordarea la utilitati: e jaleeeee. Mie mi-au cerut 134 milioane sa prelungesc conducta de gaze pe o lungime de 40 m plus racordul individual la poarta ... La Electrica cam 15-20 milioane daca ai stalpul de curent la poarta!
        ATENTIE LA TEPE!!!
        DIN PARTEA CELOR CARE INCEARCA SA TE CONVINGA SA LE CUMPERI TOT FELUL DE MATERIALE!
        NEGOCIAZA PRETURILE LA SANGE!
        SI TE LUA DUPA AGENTII DE VANZARI CARE SUNT DISPERATI SA VANDA CA ISI SCOATA BANU'.
        Asculta-i pe toti si fa cum e mai bine!

        Comentariu

        • bm3rmy
          Incepator
          • 25.mar.2009
          • 18

          #5
          multumesc de informatii.
          mai astept si altele.

          Comentariu

          • bm3rmy
            Incepator
            • 25.mar.2009
            • 18

            #6
            informatiile sunt binevenite
            cost proiect casa?
            cost autorizatii?
            ce alte costuri mia implica pana in momentul ridicarii casei?

            Comentariu

            • natya286
              Incepator
              • 06.mai.2009
              • 1

              #7
              Constructie casa

              Buna ziua! as dori cateva informatii legat de costurile constructiei unei case cu suprafata de 250 mp, parter si mansarda. Mentionez ca utilitatile sunt la strada. M-ar interesa in ansamblu cat ar costa autorizatia de constructie, racordarea la utilitati, costul proiectului casei sau orice alte cheltuieli mai mari(spun asa pentru ca inca nu stiu exact toate demersurile necesare)si mai apoi cat va costa ridicarea casei in situatia in care nu vom plati manopera, deci cam cat vor costa materialele pentru a ne putea face o idee. Multumesc anticipat pentru raspuns. Numai bine!

              Comentariu

              • patrickiss
                Incepator
                • 19.iun.2009
                • 2

                #8
                Costuri constructie casa

                Buna ziua! as dori cateva informatii legat de costurile constructiei unei case cu suprafata de 250 mp, parter si mansarda. Mentionez ca utilitatile sunt la strada. M-ar interesa in ansamblu cat ar costa autorizatia de constructie, racordarea la utilitati, costul proiectului casei sau orice alte cheltuieli mai mari(spun asa pentru ca inca nu stiu exact toate demersurile necesare)si mai apoi cat va costa ridicarea casei in situatia in care nu vom plati manopera, deci cam cat vor costa materialele pentru a ne putea face o idee. Multumesc anticipat pentru raspuns. Numai bine!

                Si eu construiesc momentan o casa, iar cateva detalii despre preturi, materiale si alte sfaturi gasiti si aici.



                Pana acum (la rosu), casa de 10m x 8,5m cu garaj subteran, parter, etaj mansardat a costat cam 25.000 euro (fara pretul terenului).
                Autorizatia de constructie si avizele pentru utilitati au costat ~1000 euro, iar racordul la utilitatili inca ~1000 euro (curent si apa deocamdata)
                http://www.serbanfamily.net/casuta-noastra/

                Comentariu

                Procesare...