Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #31
    ) Nu am spus "de succes" am spus doar "realizari".
    Multumesc de nota.O sa o iau drept .. compliment.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #32
      Cred ca nyknyk se referea la komy.
      Si oricum ideea era sa vedem ce a gasit omul acolo si ce a lasat el in urma, nu?
      Sunt sigur ca de-a lungul carierei si ceilalti colegi forumisti au gasit realizari la fel de "marete".
      Si apropo de nr de sigurante si ce faci in tablou.
      Cred ca a trecut vremea cand puneam patru sigurante in tablou si era gata.
      Nu sunt de acord nici cu transformarea unui tablou de la un apartament de 2 camere in camera de comanda de la Cernavoda.
      Totul e sa explici proprietarului ce este important sa stie si cum poate fi el protejat cel mai bine. Restul..depinde de noi.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • nyknyk
        Incepator
        • 25.ian.2009
        • 77

        #33
        i-mi pare rau de confuzuia creata !

        respunsul ( si nota) era pentru komy !

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #34
          Postat în original de raducu_ilie
          Nu sunt de acord nici cu transformarea unui tablou de la un apartament de 2 camere in camera de comanda de la Cernavoda. Totul e sa explici proprietarului ce este important sa stie si cum poate fi el protejat cel mai bine. Restul..depinde de noi.
          Descarcator,sig diferentiala pt masina spalat si baie,circuit separat 2 aparate aer conditionat,2 circuite bucatarie(prize si cuptor electric) ,1 circuit prize camere,1 circuit iluminat.Nu cred ca am exagerat......Protectie supratensiune si diferential 32A 0,3A erau in BMPM(ca daca nu avea BMPM le includeam separat in tablou )
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #35
            Pentru ear1976 - sigura ca am pus si un capac... , eu am dorit sa se vada ce e inauntru
            Treaba cu expertul se referea la DanielF_67.
            Cat despre nyknyk.. nici nu prea am ce sa zic pe parte electrica... sau sincer nici nu ma voi mai chinui... doar ca pe partea de limba romana mai sunt niste scapari: "i-mi pare rau" se scrie corect "imi pare rau", si "doamne" se scrie corect "Doamne".
            Treaba era sa radeti si voi despre ce fel de lucrari gasim si trebuie sa le facem functionabile.
            Acum cu realizarile, sunt convins ca sunt foarte multe persoane cu realizari profesionale mult mai consistente decat realizarile mele. Pe mine sicer chiar ma amuza sa vorbesc si despre astfel de lucruri, chiar foarte des intalnite pe la clienti.
            Acel tablou il consider o realizare deoarece am indeplinit lucrurile esentiale:
            1. Am exclus riscurile create de configuratia veche;
            2. Este mai mult decat sigur si functional acel tablou(inca o data mentionez ca este vorba despre o casa si nu apartamant);
            3. Am realizat cerintele exprese ale clientului;
            2. Am iasit si pe plus.

            Inca o data tin sa mentionez ca era vorba despre ceva de fun, pe tema "ce prostii am intalnit". Sa nu mai zic de altele... ca iar se va gasi cineva cu note de 4. )

            Numai bine.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #36
              Asta mi-a placut din cauza "polaritatii" din retea. Si binenteles ca era in aer.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	alt_tablou_125.jpg  Afișări:	4667  Mărime:	51,7 KB  ID:	571728
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • dumitrescu
                Membru marcant
                • 14.sep.2008
                • 330

                #37
                Vad si un sigiliu acolo,era pus pe conductori?

                Comentariu

                • AutoCorect
                  Membru
                  • 20.sep.2007
                  • 286

                  #38
                  Nu cred, cred ca era lita de la sigurantele vechi, acum de rezerva.

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #39
                    Da. Era sigiliul. Acuma este pus pe masca de la tablou. Dar a stat acolo unde se vede cca 11 ani. Mie mi s-a parut ciudat si l-am trecut pe cutia in care am inchis contorul. Repet, mie mi-a placut chestia cu "+" si "-".
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • AutoCorect
                      Membru
                      • 20.sep.2007
                      • 286

                      #40
                      +/- 220V

                      Comentariu

                      • nyknyk
                        Incepator
                        • 25.ian.2009
                        • 77

                        #41
                        pentru KOMY :

                        sa stii ca de data asta ai nota 10 ! bravo !

                        bai frate, tu nici acum nu intelegi ca tot ce ai facut acolo mie personal nu imi place ?

                        daca te apuci de un lucru de ce nu i-l faci intr-un mod cat mai profesionist ?

                        te cred la partea cu " asa a dorit proprietarul", dar prietene daca tii la eticheta faci un lucru care sa i-ti placa mai intai tie si totodata proprietarului , dar mai ales la viitorii posibili clienti !
                        cand am avut si eu meseriasi in casa pentru diferite lucrari, in momentul cand i-am cerut sa treaca cu vederea peste un mic detaliu stii ce mi-a zis ? eu nu fac asa ceva nici daca ma platesti dublu, pentru ca dupa mine vine un vecin sau un prieten si zice " cine ti-a facut frate lucrarea?" tu zici " x-ulescu" daca i-i place i-ti cere referinte despre mine, un nr de telefon, ceva, dupa care observa si acel detaliu peste care tu ai trecut cu vederea, asta doar in cazul in care mai este interesat sa faca si el ceva lucrari "profesioniste" in acel domeniu !

                        nu sustin ca ma pricep la electrica dar la partea cu estetica lucrarii esti departe de a fi rezonabil ! ( tot nota 4)

                        doua tablouri diferite , nealiniate, unul dintre ele fara o "chestie", supradimensionat .... si multe altele !

                        ce faci daca dai peste un proprietar de vila cu 10 camere ? care vrea sa puna protectie diferentiala pe fiecare priza, numai pentru ca el este incapatanat si a auzit el ca este bine sa puna "dalea" ca sa nu se curenteze copii ?

                        sau poate te-am considerat prea aproape de treapta profesionistilor, profesionisti care mai mult ca sigur lucreaza dupa un plan, proiect....
                        ce ai realizat dumneata acolo este o lucrare de , scuze, " gigei" !

                        si scuze, dar cred ca tu doar ai incasat banii ( nu putini) si altcineva s-a ocupat de "lucrare" !?

                        daca am avut unele scapari la limba romana scuze dar, eu am si alte preocupari si numai cand imi permite timpul si cand gasesc liber la calculator mai ma delectez pe net !

                        dar ce sa faci asta este Romanica noastra cu oameni buni si mai putin buni, mai priceputi si si mai priceputi la toate !

                        in rest, sa auzim numai de bine !

                        Comentariu

                        • komy
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2008
                          • 442

                          #42
                          1. ceea ce am facut nu ma intereseaza daca iti place sau nu;
                          2. te rog sa precizezi partea neprofesionista facuta de mine;
                          3. daca recunosti ca nu te pricepi la electrica.. ranunta in a face comentarii;
                          4. ce fac alti mesteri NU MA INTERESEAZA! Eu sunt ELECTRICIAN nu "mester"! Asta pentru clarificare.
                          5. Cat despre "doua tablouri diferite , nealiniate, unul dintre ele fara o "chestie", supradimensionat" - astea au fost materialele puse la dispozitie de client. NU AM AVUT ALTE MATERIALE LA DISPOZITIE;
                          6. Daca ceea ce VREA proprietarul este LEGAL(si anume in tablou siguranta diferentiala pentru fiecare priza... cazul spus de tine ) EU FAC FARA PROBLEME. Dorintele proprietarului sunt LEGE PENTRU MINE. Mai dau un exemplu. Daca pentru o priza dubla proprietarul doreste sa vin cu 2 cabluri separate si eventual 2 sigurante diferentiale, EU ASA FAC.
                          Cat timp este LEGAL si omul asa DORESTE, intotdeauna voi asculta de proprietar(daca sunt platit).
                          7. Ceea ce consideri tu despre lucrarea mea, pentru ca nu esti profesionist - NU MA INTERESEAZA!

                          Si cu asta am incheiat caci vad ca nu prea am cu cine.

                          Numai bine.
                          Imi place lumina!

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #43
                            Eu zic ca ideea initiala a postului nu ar trebui sa se piarda. Intalnim sunt sigur o multime de cazuri in care clientii stau de ani de zile cu diverse ciudatenii si "totul este perfect". Personal nu am postat si poze cu tablourile facute de mine tocmai ca sa nu ajung la polemici si alte discutii neconstructive. In aceasta meserie, ce imi place mie poate nu ii place lui X sau Y. Am intalnit situatii in care remarcile au venit de la tipul sigurantelor folosite pana la ce conductor am folosit in instalatie. Daca erau ABB de ce nu am bagat Hager, etc, etc. Atata timp cat eu garantez ptr o instalatie electrica consider ca nu trebuie sa ascult de X sau Y. Eu am facut-o, eu raspund. Cat despre partea estetica..aici lucrurile stau altfel. Din nefericire, de cele mai multe ori munca noastra e ca Ana lui Manole...ingropata. La ce tin cu adevarat e ca intrerupatoarele si prizele sa fie montate drept, tabloul la fel si in general lucrarea sa ma reprezinte. Si ce este mai important, daca nu am ce trebuie la o lucrare nu ma apuc de acea lucrare. Acuma..depinde de cine se uita. Astept in continuare si alte poze cu tablouri ciudate sau exemple de instalatii electrice mai "deosebite". Stima tuturor!
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              #44
                              tablou electric

                              Cateva anomalii la tablourile electrice...

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	tablou_electric_180.jpg  Afișări:	7780  Mărime:	74,3 KB  ID:	587145 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	tablou_electric_2_877.jpg  Afișări:	4738  Mărime:	70,1 KB  ID:	587146 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	tablou_electric_3_646.jpg  Afișări:	3740  Mărime:	40,5 KB  ID:	587147
                              Cu respect ... Ovi
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              • ear1976
                                Living Legend
                                • 09.aug.2007
                                • 1008

                                #45
                                Ultimele parca sunt facute cu furca....in ciuda depanatorilor, te apuca nervii cand repari ceva la un tablou din asta.
                                Baga cabluri si sigurante acolo frate, daca merge restu' nu conteaza....
                                ratzele se trag din camioane

                                Comentariu

                                Procesare...