Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #46
    Astea fac parte din categoria " cine vine baga un cablu". Si ce te omoara cel mai mult e atitudinea clientului..." dar de ce trebuie inlocuit? ca mergea bine pana sa veniti dvs...".
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 442

      #47
      Nici eu nu stiu cum de mai functioneaza unele "anomalii". Cert este ca multi clienti sunt de mentalitatea spusa de raducu_ilie:"Mergea inainte sa veniti dumneavoastra".

      Numai bine
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #48
        Postat în original de komy
        Nici eu nu stiu cum de mai functioneaza unele "anomalii". Cert este ca multi clienti sunt de mentalitatea spusa de raducu_ilie:"Mergea inainte sa veniti dumneavoastra".

        Numai bine
        Asta e la fel ca "mitul electronistului" - daca merge nu il sterge de praf....
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #49
          Postat în original de komy
          Nici eu nu stiu cum de mai functioneaza unele "anomalii". Cert este ca multi clienti sunt de mentalitatea spusa de raducu_ilie:"Mergea inainte sa veniti dumneavoastra".

          Numai bine
          Asa e , multi nu inteleg ca sigurantele trebuie sa protejeze circuitul respectiv , iar in mintea multora daca sare siguranta de vina e meseriasul nu consumatorul sau alte accidente ce pot provoca depasirea intensitatii pe circuitul respectiv . Am intalnit si cazuri cand electricieni zidari au realizat la o casa P+etaj+ mansarda doar un singur circuit de priza si unul de lumini . Omul avea in casa pe acel circuit masina de splat , 3 x aer conditionate , cuptor electric de 3200W , aparat de cafea , cuptor microunde s.a. cineva ma recomandat pentru a vedea de ce sare siguranta de la prize care era de 32 amperi iar cea de lumini de 20 amperi . . El vroia sa schimb siguranta cu una de valoare mai mare , bineinteles lucru pe care nu l-am facut .


          P.S.

          De sigurante diferentiale nu mai vorbesc , degeaba ii explici omului cum lucreaza aceste sigurante , atunci cand sare datorita unei scurgeri de curent cauzate de masina de spalat defecta (de exemplu) el spune ca nu e siguranta buna , iar cand te duci sa vezi despre ce e vorba te bate la cap ca a dat o "caruta" de bani pe ea si nu e buna de nimic .

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #50
            Atata vreme cat orice fufa care defileaza pe podium sau la tv, sau orice descarcator sau agent de vanari va castiga la fel de bine ca un electrician, atunci sa nu ne mai miram.

            Rasul curcilor cand auzi asa ceva mai ales de la unii care cica au terminat liceul. Eu zic sa va respectati meseria si sa-l lasati asa (balta).

            Eu sunt programator si cam asa le fac, mai ales cand vad multi b*i pe post de manageri. Vitele cred ca asa cum pacalesc ei pe cumparatori, asa incercam noi sa-i pacalim pe ei. Degeaba le explici ca un fir de 2.5 nu poate tine decat atat, ca "nu poti sa negociezi cu el"

            Multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a dat atata minte astfel incat sa nu ma tocmesc cu mesterii sa-mi traga basculanta cu ata de cusut.

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #51
              Astazi am inlocuit acest tablou. M-a distrat la culme "generalul". Lucrarea a fost facuta de respectivul/ii in 2007 si au garantat ca respectivul general nu se va arde nicodata. Pe cuvantul lor. Omul are parterul si etajul alimentate separat si totul este la "gramada". Oricum a privit cu neincredere sigurantele automate. "Domn`le dar astea sunt asa de mici ..cum trece curentul meu prin ele?".
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	general_ptr_casa_cu_etaj_685.jpg 
Afișări:	4204 
Mărime:	32,4 KB 
ID:	572332
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #52
                Postat în original de raducu_ilie
                Astazi am inlocuit acest tablou. M-a distrat la culme "generalul". Lucrarea a fost facuta de respectivul/ii in 2007 si au garantat ca respectivul general nu se va arde nicodata. Pe cuvantul lor. Omul are parterul si etajul alimentate separat si totul este la "gramada". Oricum a privit cu neincredere sigurantele automate. "Domn`le dar astea sunt asa de mici ..cum trece curentul meu prin ele?".
                asta se folosea in aplicatiile industriale cu ani in urma, omul probabil ca le are dintr-o fabrica dezafectata sau ceva de genul, generalul este piesa de muzeu

                Comentariu

                • komy
                  Membru Marcant
                  • 22.iul.2008
                  • 442

                  #53
                  Avea o camera separata pentru acest tablou "minusucul"??? Oricum, daca a fost realizat de cativa ani, cel dinainte nu prea a fost intr-un magazin de electrice de muuuulti ani, sa vada care mai e "moda".

                  Numai bine!
                  Imi place lumina!

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #54
                    Daca ati sti cu cata parere de rau m-a lasat sa-l demontez... Lucrarea de instalare si montaj a instalatiei "vechi" s-a facut in 2007. Pe mine m-a amuzat "generalul". Cand lucram in statii aveam asa ceva.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • Piotr
                      Incepator
                      • 17.apr.2009
                      • 93

                      #55
                      Buna ziua!
                      Am citit acest post cu interes si doresc sa va adresez o intrebare:
                      Pentru schimbarea unui tablou electric vechi cu unul nou cu sigurante automate pentru un apart cu 2 camere, avetii idee cam cati bani mi-ar putea cere un electrician autorizat?
                      Multumesc,
                      stima!

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        #56
                        Depinde de situatia data:are si contorul pe el,il doriti aplicat,ingropat in zidarie(sau beton,lucru care ridica pretul manoperei),echipat cu toata gama de protectii(descarcator,bobina tensiune ,diferentiala)...etc.Daca are si contorul pe el intervne si pretul suportului de contor si al resigilarii.De la 50 ron.Depinde de electrician,de dvs cum negociati cu el,si de situatiile date.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • Piotr
                          Incepator
                          • 17.apr.2009
                          • 93

                          #57
                          Postat în original de RaspoElectric
                          Depinde de situatia data:are si contorul pe el,il doriti aplicat,ingropat in zidarie(sau beton,lucru care ridica pretul manoperei),echipat cu toata gama de protectii(descarcator,bobina tensiune ,diferentiala)...etc.Daca are si contorul pe el intervne si pretul suportului de contor si al resigilarii.De la 50 ron.Depinde de electrician,de dvs cum negociati cu el,si de situatiile date.
                          Cu respect ... Ovi
                          Contorul este pe casa scarii, e din acela modern, cu afisaj digital si cu siguranta automata generala (pe tot apartamentul). In casa exista doar 4 sigurante fuzibile, 2 de 20A pe prize si 2 de 10A pe lumina. Deci un panou electric cu 4 sigurante automate simple sau 2 duble. Sau daca ma sfatuiti alta configuratie...ca de ex, cate 4 sig pe prize, (2/dormitor+baie, 2/living +bucatarie).
                          Va multumesc.

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            #58
                            Daca puteti separa putin circuitele de priza,n-ar fi rau.O sig. diferentiala pt baie si masina spalat ar fi binevenita,si daca sunteti dispus sa introduceti protectii in tablou(descarcator impulsuri atmosferice,bobina tensiune min-max ), o sig 2A pe sonerie (daca aveti) sa o puteti opri.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • Piotr
                              Incepator
                              • 17.apr.2009
                              • 93

                              #59
                              Postat în original de RaspoElectric
                              Daca puteti separa putin circuitele de priza,n-ar fi rau.O sig. diferentiala pt baie si masina spalat ar fi binevenita,si daca sunteti dispus sa introduceti protectii in tablou(descarcator impulsuri atmosferice,bobina tensiune min-max ), o sig 2A pe sonerie (daca aveti) sa o puteti opri.
                              Cu respect ... Ovi
                              Multumesc. Si pana la urma, cat m-ar costa toata afacerea de mai sus?

                              Comentariu

                              • xxl_cm
                                Incepator
                                • 25.iun.2009
                                • 16

                                #60
                                hai sa va prezint ei tabloul meu.

                                L-am facut cu un electrician, dar design-ul si cerintele le-am realizat eu:
                                - am 4 circuite de becuri: fiecare circuit are siguranta diferentiala Moeller de 10A cu 30mA
                                - am 4 circuite de prize: fiecare circuit are siguranta diferentiala Moeller de 16A cu 30mA
                                - am 2 circuite de aer conditionat (cate una ptr fiecare unitate): fiecare circuit are siguranta diferentiala Moeller de 20A cu 30mA

                                Pe post de intrerupator general am folosit o banala siguranta bipolara Moeller de 25A. Aici nu am mai pus siguranta diferentiala de 300mA, ptr ca nu mai era cazul.

                                Ptr protectie am cumparat un circuit de protectie la supratentiune DOLD IK9172 (pe acesta il aveau de vanzare) ce se poate regla sa declanseze intre 0.9Unominala si 1.3Unominala:
                                dold.co.uk/downloads/datasheets1/Measuring/voltage/IK9172.pdf
                                unde conform producatorului Unominala este 230V.

                                Langa siguranta bipolara folosita ca intrerupator general am adaugat un declansator (ati ghicit, tot Moeller) care comuta pe OFF siguranta bipolara genrala.
                                Cand tensiunea depaseste pragul limita, comanda electric declansatorul carela randul lui comanda mecanic siguranta generala - care intrerupe curentul in toata casa.

                                Si acum sa facem suma la elemente sa vedem ce tabluou am nevoie:
                                - 4 sigurante x 2 unitati = 8 unitati
                                - 4 sigurante x 2 unitati = 8 unitati
                                - 2 sigurante x 2 unitati = 4 unitati
                                - 1 siguranta generala bipolara x 2 unitati = 2 unitati
                                - 1 declansator x 1 unitat = 1 unitate
                                - 1 circuit protectie supratensiune = 1 unitate
                                TOTAL: fix 24 unitati.

                                Am luat un tabou Gewiss de 24 unitati ocupat in totalitate. Asta era cel mai aratos tablou pe care il aveau de vanzare si adevarul e ca arata chiar mult mai bine ca cel de la Moeller.
                                Din pacate nu mi-a mai ramas spatiu ca sa pun o siguranta mica ptr sonerie sa o pot intrerupe. Sau chiar sa pun si soneria in tablou, ptr ca am gasit un tip de sonerie care se monteaza in tablou si ocupa 1 unitate. Probabil voi lua o sonerie de sine statatoare pe care o montez separat de tablul electric.

                                Am in total 20 prize, dintre care 2 sunt dedicate ptr cele 2 unitati de aer conditionat, 1 ptr hota si restul sunt de utilizare generala. Acum sunt la stadiul de tencuit/gletuit si m-a rugat sa nu montez prizele si intreruptatoarele ca nu poate lucra langa ele si nu ii iese bine. Asa ca am pus firele pe direct la intrerupatoare, le-am izolat si am pus becuri temporar in cate o dulie. Sa vedeti ce funny e sa aprinzi becurile din sigurante !!!

                                Ce a facut diferit electricianul: in tablou a folosit bara de nul ptr nul, iar bara de impamantare a folosit-o ptr faza (nu va faceti griji, ambele bare sunt total izolate in plastic din constructie si nu au pe langa elemente metalice).
                                Ptr impamantare a legat toate firele impreuna intr-un manunchi. Daca mai aveam de ce sa o prind, probabil foloseam si aici o bara de impamanare, dar nu mai avea suporti de prindere si ar fi stat in aer.
                                La chestia cu bara de faza si bara de nul sunt de acord cu el: daca ar fi folosit varianta cu sarma din siguranta in siguranta, de fapt alimentarea tuturor sigurantelor se facea prin firul primei sigurante, alimentarea de la a doua incolo se face prin firul de la cea de-a doua si tot asa.

                                Daca as fi facut cu sarma din siguranta in siguranta (cum vad ca se obisnuiete) si am ceva consum mai mare, risc ca sarmele de la prima si a doua siguranta sa se incinga sau sa se afume, ptr ca precum stim, curentii se aduna in cazul asta.
                                Sau daca se desprinde un fir de la primele sigurante, celelalte sigurante de dupa ea nu mai sunt alimentate.

                                Pe cand folosind bara de faza si bara de nul, fiecare siguranta are legatura individuala direct la intrare si singurul loc cu consum mare este pe bara de nul (care e un metal gros cat un creion si rezista). Mai sunt si firele care duc de la bara de faza/nul la siguranta generala si firele de intrare la siguranta generala, dar astea chiar sunt comune, nu am ce le face.

                                Maine o sa pun cateva poze cu tablul, atat din exterior, cat si din interior ca oricum trebuie sa il desprind putin de perete ca sa tencuiesc pe langa el.

                                Comentariu

                                Procesare...