Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 442

    #61
    Cred ca ati fost cuprins de un exces de zel caci unele lucruri eu nu le consider necesare, si anume:
    1. sigurante diferentiale pentru circuitele de iluminat; eu cel mult as fi facut impamantare;
    2. 4 circuite pentru iluminat... doar daca este un spatiu comercial sau
    daca pe fiecare circuit este depasit numarul de 10 locuri de lumina;
    3. as fi facut un cirucit pentru ambele aparate de aer conditionat deoarece nu cred ca un aer conditionat depaseste 2 KW necesitand un circuit separat(daca depaseste 2KW ati procedat foarte bine).
    4. sigurante de 20A petru circuitele de aer conditionat mi se par foarte mari; din nou nu inteleg rolul diferentialei.
    Pe partea de conectare din tablou eu nu as fi folosit bara de lagaturi nici pentru nul nici pentru faza. As fi folosit conductor Cu(si nu "sarma") de 4mmp sau pieptene(tinand cont cati bani ati bagat in sigurante). Bara de legaturi este pentru impamantare.
    In plus daca se foloseau punti din conductor de Cu ma asiguram ca legaturile sunt foarte bine stranse atat la intrarea in sigurante cat si la iesirea din sigurante catre circuite.

    Inca ceva... pun niste poze cu un iluminat de pe casa scarii a uinui bloc!!!
    Imi place lumina!

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #62
      Postat în original de nyknyk
      inca o data - dezamagitor
      cred ca si de la un neexperimentat in ale electricitatii iesea o lucrare mai de "doamne-ajuta" !
      !
      Ce nu va convine ?????
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #63
        Postat în original de Piotr
        Postat în original de RaspoElectric
        Daca puteti separa putin circuitele de priza,n-ar fi rau.O sig. diferentiala pt baie si masina spalat ar fi binevenita,si daca sunteti dispus sa introduceti protectii in tablou(descarcator impulsuri atmosferice,bobina tensiune min-max ), o sig 2A pe sonerie (daca aveti) sa o puteti opri.
        Cu respect ... Ovi
        Multumesc. Si pana la urma, cat m-ar costa toata afacerea de mai sus?
        E o intrebare la care raspunsul nu pot sa-l dau virtual pana nu vad fizic ce am de facut si cu ce anomalii m-as putea confrunta.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • xxl_cm
          Incepator
          • 25.iun.2009
          • 16

          #64
          komy, "sarma" e de fapt conductor de Cu de 2.5 mmp.
          am cumparat 200 metri de sarma de Cu de 2.5 mmp rosie, albastra si resp galben/verde.
          ca sa nu ma mai compic cu 2 tipuri de sarma, am folosit acelasi tip de sarma si la prize si la becuri. au intrat in total aprox 130 metri de sarma din fiecare culoare.

          da, era si varianta cu asa-zis pipetene, dar m-am gadit mai tarziu la el.

          decat sa se curenteze cineva umbland la becuri, am preferat sa iau diferentiale peste tot. viata e mai scumpa decat cele cateva zeci/sute de lei dati in plus pe sigurante.
          asa daca o luam, pe circuitul de protectie am dat mai mult decat dau altii pe un tablu intreg. de la primul electrocasnic pe care il salveaza pot sa spun ca si-a scos banii.

          oricum tabloul l-am facut ptr mine si intentionez ca in urmatorii 20 ani sa nu mai fac nici o modificare la el.

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #65
            domnule xxl_cm,
            Pentru protectia aparatelor electrocasnice se foloseste impamantarea, iar pentru protectia impotriva electrocutarii se folosesc sigurantele diferentiale.
            Deci faptul ca dumneavoastra ati montat sigurante diferentiale in tablou nu inseamna ce veti slava electrocasnicele. Pentru a salva electrocasnicele era suficeinta o siguranta normala automata(cu pret de 4 ori mai mic).
            Inca o data eu spun ca nu era negesar sa puneti sigurante diferentiale pe circuitele de iluminat caci EU NU STIU cum te poti curenta schimband un bec(poate daca umblii pe la conductorii de legatura din corpurile de iluminat cu intrerupatorul inchis).

            Inca o data va zic ca nu ati ales rau ceea ce ati ales, doar ca ati cumparat unele sigurante care nu sunt necesare.

            Pe partea de conectare din tablou este insa alta situatie si v-am descris-o in mesajul anterior.

            Poate reusiti sa puneti niste poze.
            Numai bine.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • xxl_cm
              Incepator
              • 25.iun.2009
              • 16

              #66
              circuitul de protectie la supratensiuni este ptr protectia electrocasnicelor, nu sigurantele diferentiale.

              ce fac atunci cand vine un soc de tensiune de 380 ca nu stiu ce dobitoc de la Electrica a facut o greseala? ma uit cum fac popcorn la televizor?

              Comentariu

              • komy
                Membru Marcant
                • 22.iul.2008
                • 442

                #67
                Din ceea ce ati spus dumneavoastra eu nu am inteles ca va referiti la releul de protectie la supratensiune DOLD IK9172. Ati mentionat un circuit de protectie si sincer toate circuitele din tablou sunt prevazute cu intrerupatore automate de protectie.

                S-a clarificat pana la urma.

                Numai bine.
                Imi place lumina!

                Comentariu

                • Catalin_U
                  Incepator
                  • 27.iul.2009
                  • 8

                  #68
                  Buna ziua!
                  N-ai cum sa le stii pe toate, asa ca intreb. Un tablou (PVC sau alte plastice) nu ar trebui sa fie ignifug?
                  O data ar trebui sa nu arda cu flacara, sau daca se aprinde sa nu intretina focul (sa se stinga)
                  Am experimentat aseara cu un tablou Merlin Gerin. ARDE foarte frumos, flacara normala, fum negru la greu si se aprinde foarte usor.
                  Normal/anormal?


                  Parca am citit pe undeva legat de tablou ignifug, dar cu 'search' nu am gasit.
                  Bine ati venit in Romania! Potriviti-ca timpul cu 50 de ani in URMA!

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 691

                    #69
                    Postat în original de Catalin_U
                    Buna ziua!
                    N-ai cum sa le stii pe toate, asa ca intreb. Un tablou (PVC sau alte plastice) nu ar trebui sa fie ignifug?
                    O data ar trebui sa nu arda cu flacara, sau daca se aprinde sa nu intretina focul (sa se stinga)
                    Am experimentat aseara cu un tablou Merlin Gerin. ARDE foarte frumos, flacara normala, fum negru la greu si se aprinde foarte usor.
                    Normal/anormal?


                    Parca am citit pe undeva legat de tablou ignifug, dar cu 'search' nu am gasit.
                    Sunt mai multe tipuri de tablouri ignifuge,abb,siemens,etc,doar ca trebuie sa te duci la un magazin de specialitate profesionist,si trebuie sa ceri expres ce vrei.Sunt tablouri pe care le tii sub flacara si se topesc, dar nu ard cu flacara.
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • Catalin_U
                      Incepator
                      • 27.iul.2009
                      • 8

                      #70
                      Ok, sa exemplific, este vorba de cofret MiniPragma (m-am uitat acum in catalog), care in catalog are specificatia "material: material izolant cu proprietati de autostingere si rezistent la flacara: 650 grade C/30 s."
                      Nu stiam detaliile astea cand am intrebat prima oara, dar mi se parea normal sa fie cum am scris mai sus (ignifug+restul)
                      Fals sau am avut eu o bricheta prea puternica?
                      Bine ati venit in Romania! Potriviti-ca timpul cu 50 de ani in URMA!

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 691

                        #71
                        Postat în original de Catalin_U
                        Ok, sa exemplific, este vorba de cofret MiniPragma (m-am uitat acum in catalog), care in catalog are specificatia "material: material izolant cu proprietati de autostingere si rezistent la flacara: 650 grade C/30 s."
                        Nu stiam detaliile astea cand am intrebat prima oara, dar mi se parea normal sa fie cum am scris mai sus (ignifug+restul)
                        Fals sau am avut eu o bricheta prea puternica?
                        Sa inteleg ca l-ai cumparat ca sa faci experiente pe el?Doua din modalitatile prin care un tablou poate sa ia foc sunt din cauza unui scurt circuit care provoaca o flama,sau din cauza suprancalzirii sigurantelor,conductorilor,etc.Merlin Gerin este o firma serioasa.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1008

                          #72
                          Aparatajul pentru instalatii civile este certificat dupa norma VDE nush cat, care presupune in cazul proprietatilor ignifuge "wire test" - adica testul cu sarma inrosita.
                          Aparatajul pentru uz naval se certifica dupa testul cu flacara, conform normeleor IEC....
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • Catalin_U
                            Incepator
                            • 27.iul.2009
                            • 8

                            #73
                            Domnilor, am inteles ce vreti sa spuneti, eu cred ca nu m-ati inteles. ear1976, indiferent de cum se testeaza, daca producatorul specifica "material izolant cu proprietati de autostingere" si eu l-am aprins, si ardea mai departe, nu vad unde este proprietatea de autostingere. Asta ma intriga. Ramane sa aflu ca e turnat pe vapor.
                            Bine ati venit in Romania! Potriviti-ca timpul cu 50 de ani in URMA!

                            Comentariu

                            • ear1976
                              Living Legend
                              • 09.aug.2007
                              • 1008

                              #74
                              Din cate imi aduc aminte testul cu flacara presupunea ca piesa de test sa fie tinuta in flacara cam 10-15 secunde...nu imi mai aduc aminte exact. Daca a-ti folosit o bricheta normala, si nu una cu flacara fortata, ar fi trebuit ca flacara sa se stinga singura in cateva secunde dupa indepartarea brichetei. E posibil ca informatia de pe produs sa fie totusi eronata.
                              Pe produs ar trebui sa exista o inscriptie conform carei norme a fost testat produsul..ideea e ca aparatajul pentru instalatii civile este destinat sa reziste la sarma incinsa sau flama si nu la flacara cum este cel pentru uz naval. In schimb am intalnit ceva-ceva produse pana acum inscriptionate ca ar fi testate dupa niste norme inexistente..sau aparataj electric testat dupa norme pentru alimente...deci orice este posibil.
                              ratzele se trag din camioane

                              Comentariu

                              • gogu_ologu
                                Membru marcant
                                • 11.nov.2006
                                • 421

                                #75
                                Toate dozele pe care le-am luat eu ardeau bine mersi. Si-s facute din polistiren, care spre deosbire de pvc, arde bine mersi. PVCul se autostinge, e ignifug de la natura din cate stiu eu, insa gazele sunt toxice.

                                Nu stiu exact motivul folosirii polistirenului. Dar doze de la 3 producatori diferiti, 2 de top, faceau la fel - ardeau bine mersi, nici vorba de autostingere.

                                Comentariu

                                Procesare...