Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #16
    Postat în original de termoadi
    totusi este un forum de informare, nu de discutii contradictorii; eventualii vizitatori se pot speria...
    Postat în original de Micky
    Ai dreptate
    Imi permiteti sa nu fiu de acord cu Dvs. Parerea mea este ca forumul nu este un cerc de "yes-men"-i. Altfel, dupa primul raspuns la un nou topic, acesta se va inchide.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #17
      despre auromatic 560 accesati vaillant, dati click la sectiunea documentatie,alegeti de acolo din categ. regulatoarelor auromatic 560 (instructiuni de instalare).veti vedea cite aplicatii are (comanda inclusiv o centrala pe lemne, evident nu vaillant ca nu exista asa ceva, doua sisteme solare ,etc).v-am trimis acolo ptr. ca in instructiuni sint toate schemele de montaj,tot ce face acest auromatic.

      Postat în original de Micky
      Incearca sa vezi ce poate si un Radiant cu condensare , cate avantaje are , ce functii are , si apoi sa mai vezi si alte centrale sa poti compara daca mai ai ce .
      nu pot sa ma abtin si sa nu remarc ca Radiant sint intr-adevar niste centrale f. bune(chiar daca unii sustineau ca promovez la greu Arca)

      Comentariu

      • Moldovan Vasile Dan
        Membru Marcant
        • 15.nov.2006
        • 420

        #18
        propun sa intrebati un depanator de centrale termice ce "firma"are acasa

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #19
          Este un bun punct de plecare, dar nu cred ca este in totalitate relevant. Motivul? Nu stim motivatia reala pentru care a optat pentru acea "firma". Alegerea depinde de la om la om, de la o situatie la alta. Poate respectivul lucreaza de prea putin timp si nu prea "le stie". Sau are una nu foarte buna, dar pe care a luat-o foarte ieftin si nu conteaza ca nu e prea fiabila pentru ca are piese de shimb la discretie. Sau poate a luat-o de mai mult timp si intre timp au aparut multe alte modele. Sau ...
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #20
            de regula cei de la service nu-si cumpara centrale scumpe.daca as fi ing. de service mi-as cumpara bitermica, ptr. ca au componente putine iar spalare chimica as face cind vreau.sint solutii gata preparate care nu ataca schimbatoarele indif. de nr. de spalari.

            Comentariu

            • adineculai
              Incepator
              • 26.aug.2007
              • 35

              #21
              Fratilor,ma-ti bagat in ceata,dati-mi si mie niste sfaturi,am nevoie de o centrala pe gaz.
              Astept cu nerabdare
              Multumesc mult

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #22
                aveti dreptate,dar ve-ti fi in ceata mereu ptr. ca sint unii care numai contreaza dar fara argumente.rugati-l pe dl. Termoadi sa va recomande ceva.pina acum numai a contrat orice propunere dar niciodata nu a propus nimic.
                eu recomand numai modele apreciate in urma unor,sa zicem statistici de service,deci niciodata modele nou aparute pe piata.Dvs.aveti nevoie de o centrala de cel putin 28 kw,ptr. ca in urma calculului neces. termic ve-ti face instal. dar s-ar putea ca in timp sa nu fiti multumit,si sa doriti suplimentarea nr. de calorifere.
                propunerea mea ar fi:vaillant vuw 282-5
                radiant slim rsf 24 e
                arca pixel 31 fc
                baxi luna max 310 fi
                niciodata,o singura varianta ptr. ca este posibil ca in orasul dvs. sa nu aveti distribuitor

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 984

                  #23
                  cazan fonta de pardoseala cu tiraj fortat si boiler bivalent 200l
                  ca si marci ...sunt destule, mai piperate sau mai ieftine
                  va rezulta un grup termic solid cu avantajul ca se construieste dedicat ,alegandu se pompa de circulatie corespunzatoare si volumul vasului de expansiune,iar ca si automatizare , multe cazane o au inclusa
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #24
                    Postat în original de termoadi
                    cazan fonta de pardoseala cu tiraj fortat si boiler bivalent 200l
                    ca si marci ...sunt destule, mai piperate sau mai ieftine
                    va rezulta un grup termic solid cu avantajul ca se construieste dedicat ,alegandu se pompa de circulatie corespunzatoare si volumul vasului de expansiune,iar ca si automatizare , multe cazane o au inclusa
                    saracu om acum e in ceata si mai tare

                    Comentariu

                    • adineculai
                      Incepator
                      • 26.aug.2007
                      • 35

                      #25
                      Multumesc pt informatii ,cred ca voi opta pentru Vaillant 282-5,mai am insa o intrebare:vreu sa montez un radiator pe "casa scarilor",iar acesta ar fi intre parter si etaj ,influenteaza cu ceva buna functionare a centralei?
                      Si as vrea sa trec conductele (tur+retur) prin pardoseala pana la radiatoare,
                      si vreau sa o fac cu cupru(sau exista alt material la fel de bun?) vi se pare ok
                      varianta aceasta?

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        #26
                        nu influenteaza nicicum functionarea centralei.imbinarile trebuiesc facute cu mare grija,daca va curge vreuna,ce faceti,spargeti pardoseala sau blindati traseul si ve-ti face altul?
                        oricum dupa incarcarea instalatiei este bine de lasat sub presiune (cca.2 bar) macar 24 ore.

                        Comentariu

                        • termoadi
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2007
                          • 984

                          #27
                          mda ... ceata asta nu e buna ... ar trebui oare sa nu le spunem clientilor ca mai exista si altceva in afara de ...murale????
                          am vazut destui clienti cu destula situatie materiala ,pacaliti de unu si de altu sa monteze in ditamai casoiu , cu 2-3 bai , diferite murale ,de multe ori cate doua ,ca de ..., asta vinde unu si altu
                          ce sa mai pomenim de gestiune ,de zone de caldura ,de pardoseli calde ....riscam sa producem ceata ....
                          apropo de imbinari in pardoseala ......vedeti ca sa inventat cuprul moale la colac ,care nu necesita imbinari intre distribuitor si robinetul radiatorului
                          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #28
                            Postat în original de termoadi
                            mda ... ceata asta nu e buna ... ar trebui oare sa nu le spunem clientilor ca mai exista si altceva in afara de ...murale????
                            am vazut destui clienti cu destula situatie materiala ,pacaliti de unu si de altu sa monteze in ditamai casoiu , cu 2-3 bai , diferite murale ,de multe ori cate doua ,ca de ..., asta vinde unu si altu
                            ce sa mai pomenim de gestiune ,de zone de caldura ,de pardoseli calde ....riscam sa producem ceata ....
                            ba da sa le spunem ca-s mai bune alea de pardoseala dar hai sa le spunem si ce preturi,eventual si niste marci bine testate de piata.
                            eu daca as fi vreun Becali m-as gindi cu siguranta la o astfel de solutie.
                            cit priveste gestiunea zonelor, n-o face nici cutia de pe perete, nici ladoiul de pe pardoseala.

                            Comentariu

                            • adineculai
                              Incepator
                              • 26.aug.2007
                              • 35

                              #29
                              despre cuprul moale la colac vorbeam si eu,cred ca o sa folosesc aceasta metoda,daca nu apare ceva inovator in domeniu

                              Comentariu

                              • termoadi
                                Membru Marcant
                                • 21.ian.2007
                                • 984

                                #30
                                eu nu cred ca trebuie sa fi becali ca sa faci o investitie pentru tine si urmasii tai
                                eu nu am reusit sa gasesc vreun client care sa si monteze in casa ,murala
                                ma refer la casa de cel putin 200mp ,la care investitia pentru incalzire ,oricum este infima fata de investitia pt ridicarea casei , finisarea si utilarea ei
                                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                                Comentariu

                                Procesare...