Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #31
    pai spune-ti-i d-lui adineculai niste preturi,poate isi schimba optiunea.
    deasemeni,si eu am o curiozitate,marturisesc ca nu stiu cine produce cazane de pardoseala din fonta cu tiraj fortat.multumesc anticipat ptr. ca am convingerea ca-mi veti enumera citiva.

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 984

      #32
      bongioanni idea ...disponibile intr o gama variata , simple, sau combi cu boiler
      spre exemplu ,cca 33kw tiraj fortat,boiler de 120l inclus ,vas exp inclus,pompe si automatizare incluse,ce mai ...o legi si gata ... cca 100mil lei
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #33
        un cazan din fonta este scump,de ce nu o murala in condensare de putere mare (producatorii mari fac ac. centrale pina la puteri de 100 kw),daca tot ne-am permite ?

        Comentariu

        • adineculai
          Incepator
          • 26.aug.2007
          • 35

          #34
          pai diferenta de la 100 mil. pana la 30 mil cat costa un Vaillant,nu ti se pare destul de mare, cu banii astia cumpar radiatoarele si alte chestii,nu?

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #35
            bun, dar idea light 100 merge pina la 28 kw.ptr. necesar termic mai mare ce ar merge ?

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 984

              #36
              cca 33 kw ,modelul cu care am lucrat .
              am montat pana la 350mp ,cu zone de caldura ,cu termostat de ambient pe fiecare zona (camera)cu mentiunea ca nu folosim simultan toate camerele unei case.
              diferenta intre un vaillant si cazan este de 70 mil in bani ....dar si sa folosim doua trei bai simultan , sa mai avem si recirculare apa calda si sa lasam cazanul '' mostenire la nepoti'' ....tot diferenta este
              nu obligam pe nimeni sa faca ceva ,doar discutam ,dupa cum spuneam mai sus se investesc sume imense pe constructie ,pe izolatii ..pe faianturi ,gresii ,mofturi arhitectonice si ajungem la confortul de zi cu zi si brusc se termina banii,asta pt ca se neglijeaza total incalzirea
              am avut ocazia sa vad intr o emisiune o casa la care se facea mare tam tam de amenajare de podele sofisticate de ...vai ce era acolo chiar era misto amenajat si surpriza ...se vedea pexalul cum iese din perete indoit spre radiator............................
              si cate solutii tehnice exista ....................
              nu ma refer la pexal ci la iesirea aceea din perete.....
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #37
                pai VUI 282-7,DUCE DOUA DUSURI SIMULTAN,COSTA 45MIL.,SUPORTA SI POMPA DE RECIRCULARE,PROGRAMABILA CA TIMPI DE FUNCTIONARE,CU AUTOMATIZARE CALORMATIC,EVIDENT.NU TOT ACOLO AJUNG CU BANI MAI PUTINI ?

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 984

                  #38
                  da bine , eu am obosit , renunt ,am destule mai importante de facut ...daca dv comparati boiler de cca 100l cu ...un bidonas din vaillant,care stocheaza cativa l de apa si produce cat..????
                  hai sa fim seriosi ,daca duc boilerul in cca 70 de grade ,si pun un chit de amestec ,va trebuie ...10 vaillanturi sa aveti acelasi debit de apa
                  nu mai faceti atata reclama ca mai stim si noi cum sta treaba si ce se ascunde sub poleiala unei murale fie ea cat de buna
                  sa aveti o seara buna
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • Moldovan Vasile Dan
                    Membru Marcant
                    • 15.nov.2006
                    • 420

                    #39
                    va rog sa ma scuzati ca intervin dar:
                    d-l crinaelena are drepate; si eu am un vailant de 28kw si sunt foarte multumit
                    gusturile nu se discuta ; se executa
                    (pe bani)

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      #40
                      sint a doua oara pe nedrept acuzat,ca fac discutii cu tenta comerciala.

                      Comentariu

                      • termoadi
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2007
                        • 984

                        #41
                        nu acuz pe nimeni ,am si eu vaillant , si in afara de faptul ca ma costat o piesa cat un sfert de de centrala ,sunt multumit .....am doua camere ,o baie si atat ...
                        cu riscul de va ma repeta , sustin in continuare ideea ca la o casa de cateva sute de mp la care sa investit cateva miliarde nu se monteaza un surogat de sistem de incalzire ,bazat pe o murala poleita cu un procesor in plus pentru ...nu stiu ce functii....aiurea si cu un simulacru de acumulare de acm asta cand exista , poate, cate o baie la fiecare dormitor si 4 -5 membri in familie.
                        am intilnit si cazuri unde solutia cea mai buna a fost instalarea unei murale , dar asta nu ne da dreptul sa generalizam,si sa sustinem niste avantaje tehnice iluzorii, asta in ideea unui pret scazut
                        repet nu am nimic cu muralele sunt un segment de produse extrem de vandut , in asa fel , incat unii dintre noi uitam ca mai exista si altceva ...


                        mai ales ca se sustin si niste bazaconii de murale gen arca poket la care subsemnatul a fost nevoit sa schimbe pompa cu totul ,gasind o blocata beton,si nepotrivinduse la dansa nici un motor de la nici un tip de pompa ....o membrana mai schimbam ...,dar si pompa?????
                        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #42
                          dumneata ai idee cite Arca pocket stiu eu pe mers de ani de zile fara probleme?
                          afara de asta o componenta cumparata de la alt producator,nu poate invinovati constructorul,este stiut ca multe componente dintr-o centrala sint produse de altii.pompele de regula sint Grundfos sau Wilo,vasele de expansiune Zilmet,Cimm,etc si atunci astfel de defecte pot aparea indif. de marca centralei.intr-adevar primele mdele de pocket au fost echipate cu pompe Salmson,dar s-a renuntat de citiva ani buni la ele,iar acum sint echipate cu Wilo.
                          Acum spune dumneata cam citi comercianti distribuie Bongioanni si cam ce retea de service au,ptr. ca n-ati precizat ca ieftineala aia pe care a-ti propus-o se poate si strica.
                          daca tot vrem cazane de pardoseala la bani multi de ce nu Chaffoteaux modelul Phoenix Green sau Immergas Hercules Condensing,care gestioneaza trei zone distincte de temperatura,ambele condensatii,si chiar sub 100 mil ?

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 984

                            #43
                            eu nu caut sa fac enumerari de diferite centrale ,ci am recomandat doar unul din sisteme care dupa mine se preteaza la anumite locuinte
                            daca dv aveti in fata o lista cu denumirile si marca acestora nu aveti decat sa le enumerati insa vad ca, confundati un cazan de fonta (ceea ce eu am recomandat) ,cu o centrala in condensatie
                            despre bongioanni , nu promovez si nici nu ma intereseaza acest lucru...
                            eu doar am raspuns la intrebarea dv cu denumirea unui cazan montat de mine
                            iar in legatura cu stiftaraia de arca ,in momentul cand reparatia te costa o gramada de bani ,normal ca te intrebi cine naiba te a pus sa o cumperi
                            si nu te mai intereseaza ca intre timp au schimbat modelul de pompa
                            tu ai luat teapa si gata pt tine arca e un STIFT SI ASA VA RAMANE
                            adica firma producatoare nu este vinovata cu nimic ca au folosit o pompa ieftina ,au facut profit si acum ....ce ...au vazut ca nu se mai poate vinde ca sau desteptat prostii si vezi ca schimba modelul de pompa,......
                            cu ce l incalzeste asta pe clientul meu care scoate din buzunar cca 150 euro si asta dupa doar 3 ani de functionare....
                            mai bine o inchiria cu luna si iesea mai ieftin...;...
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • adineculai
                              Incepator
                              • 26.aug.2007
                              • 35

                              #44
                              Ce spune-ti de centralele in condensatie?merita diferenta de bani ?
                              sunt mult mai economice?cam in cat timp se acopera investitia?

                              Comentariu

                              • crinaelena
                                Living Legend
                                • 11.sep.2007
                                • 1596

                                #45
                                da domnule am o lista pe genunchi ,din care reproduc papagaliceste.
                                cit priveste cazanul in condensatie era o varianta mai buna decit,cea propusa de dumneata ,n-am cum sa fac confuzie.cit priveste Arca este o firma inovatoare ,ca fapt divers,ati vazut pe mers vreuna cu gazeificare
                                intre a propune o varianta mai buna la aceeasi bani si a face confuzie ,e o diferenta,nu?
                                cit priveste bidonasul de la vaillant,are ac. productivitate cit butoiul lu Bongioanni(dealtfel o firma plina de distribuitori si tehnicieni de service scolarizati,prezenti peste tot in teritoriu)
                                apropo,daca v-ati bagat miinile dibace intr-un stift de Arca, atunci ati fost probabil scolarizat de cei de la Eurotherm,caz in care ma dau batut,ptr. ca sinteti o autoritate in ac. centrale.
                                sau sinteti din categ. mesterilor chemati, asa la o ciubucareala.
                                ptr. domnul adineculai:centrala cu condensare lucreaza eficient pe regim de joasa temperatura,adica va trebuie radiatoare f. mari, sau incalzire in pardoseala,iar eficienta este mai mare cu cit spatiul incalzit este mai mare.
                                200mp nu este un spatiu atit de mare incit sa aveti o economie nemaipomenita prin fol. condensatiei.
                                o adevarata economie faceti mai degraba printr-o izolare eficienta a cladirii,faceti asa fel incit sa reduceti cit mai mult pierderile

                                Comentariu

                                Procesare...