Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #46
    Postat în original de crinaelena
    ptr. domnul adineculai:centrala cu condensare lucreaza eficient pe regim de joasa temperatura,adica va trebuie radiatoare f. mari, sau incalzire in pardoseala,iar eficienta este mai mare cu cit spatiul incalzit este mai mare.
    Atzi putea fi mai explicit? Ce inseamna aceasta exprimata in grade?

    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • adineculai
      Incepator
      • 26.aug.2007
      • 35

      #47
      deci la casa mea care are suprafata utila aprox 160-165 mp,si este construita din porotherm de 29 si izolata cu polistiren de 8 nu ar fi mare economia facuta de o centrala in condensatie fata de una normala?

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #48
        nu prea mare.zonele sensibile la transfer termic sint timplaria,planseele(beton) si zona centurilor(beton armat)
        daca e cazul in pod puteti izola cu o saltea din vata minerala
        cred ca dl. termoadi v-a dat o solutie ptr. hotel sau centru balnear,daca veti dori sa va transformati casa in salon de fitness cu masaj thailandez,ascultati-l ,ptr. ca veti avea nevoie de puhoaie de apa calda
        ptr. Baboo:cer scuze dar tocmai plec de acasa.vom discuta cind revin,ptr. ca ma simt dator sa va raspund.
        temperatura la care gazele arse condenseaza(vaporii de apa din acestea),
        este undeva sub 55-60 gr.(59gr. punct de roua ptr. gaz metan),deci vorbim de un regim de temp. 30-50,adica un tur la 50-55 gr,ideal returul cit mai rece.Atunci la temp. peste ac. punct de roua nu mai are loc condensarea,deci acea caldura latenta de condensare nu se va mai elibera in sistem(condensarea este o reactie exoterma,nu ?).
        Cit priveste radiatoarele,ac. au o putere termica diferita, la delta T diferit(vorbim de un acelasi radiator)
        Ptr. un anume delta T,el va ceda o cantit. de caldura in ambient,iar ptr. un alt delta T,o alta cantit. si atunci ptr. un anume necesar termic,in regimul de joasa temperatura,se va face o compensare prin marirea supraf. de schimb termic.

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1658

          #49
          Postat în original de crinaelena
          temperatura la care gazele arse condenseaza(vaporii de apa din acestea),
          este undeva sub 55-60 gr.(59gr. punct de roua ptr. gaz metan),deci vorbim de un regim de temp. 30-50,adica un tur la 50-55 gr,ideal returul cit mai rece.Atunci la temp. peste ac. punct de roua nu mai are loc condensarea,deci acea caldura latenta de condensare nu se va mai elibera in sistem(condensarea este o reactie exoterma,nu ?).
          Cit priveste radiatoarele,ac. au o putere termica diferita, la delta T diferit(vorbim de un acelasi radiator)
          Ptr. un anume delta T,el va ceda o cantit. de caldura in ambient,iar ptr. un alt delta T,o alta cantit. si atunci ptr. un anume necesar termic,in regimul de joasa temperatura,se va face o compensare prin marirea supraf. de schimb termic.

          La aceasta temperatura, centrala ar trebui sa functzioneze aproape tot timpul ptr radiatoare alese normal. Ca sa functzioneze dupa cum atzi spus Dvs., cred ca ar trebui supradimensionate suprafatza de convectzie a caloriferelor, incit termostatul sa functzioneze.
          Acum cinci ani am gasit aici, intr-un singur loc o centrala cu condensatzie care costa 120 de milioane vechi, iar un Saunnier-Duval cu condensatzie, la mina aII-a la un pretz de 23 milioane milioane mi s-a parut rezonabil. Numai ca a fost interzisa montarea de astfel de centrale care a fost montata si dupa o luna a fost demontata. Si astfel am ales un Motan, din primele produse. Se pare ca am pe undeva un loc prin care intra aerul in instalatzie iar in in calzitorul de ACM din centrala am ceva depuneri deoarece dupa oprirea apei se incalzeste apa ramasa in incalzitorul centralei.
          Altfel totul e bine, are un randament de 97%. Mausrata vara pe ACM.)

          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #50
            la asta m-am referit prin marirea supraf. de schimb termic.
            Motan....,centrale bune dar numele f. prost ales.oricum economice
            120 mil,probabil Viessmann,ei au fost printre primii care au adus asa ceva.

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1658

              #51
              Postat în original de crinaelena
              120 mil,probabil Viessmann,ei au fost printre primii care au adus asa ceva.
              Probabil...N-am retzinut numele... Nu m-a interesat ptr ca am avut senzatzia ca-mi sar din gura toate plombele cind am auzit pretzul! Eram pe ,,buget de avarie'' si cu bani putzini trebuiau rezolvate multe lucruri in apartament,balcon...

              Sal'ltare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #52
                cum dracu? da acu si plombele daca-s la toti dintii cam tot atit costa
                apropo,dar schimbatorul in placi oricum ramine fierbinte dupa funct. centralei pe acm,indif. de depuneri sau nu.este posibil s-aveti,dar tot la fel sa nu.Daca debitul de acm este bun, care-i baiul ?
                un sch in placi se curata ori la VTP(daca e cazul),sau cind nu mai curge apa calda aproape deloc.

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1658

                  #53
                  Postat în original de crinaelena
                  apropo,dar schimbatorul in placi oricum ramine fierbinte dupa funct. centralei pe acm,indif. de depuneri sau nu.este posibil s-aveti,dar tot la fel sa nu.Daca debitul de acm este bun, care-i baiul ?
                  un sch in placi se curata ori la VTP(daca e cazul),sau cind nu mai curge apa calda aproape deloc.
                  Cred ca m-am exprimat gresit: nu se incalzeste ci se infierbinta. Nu e o problema majora doar una care incomodeaza: cind uitzi de ea, da peste tine apa fierbinte, ptr ca temperatura creste peste cea prestabilita cu mult. Sunt momete in care, dupa oprirea apei se aud zgomte cauzate de dilatarea puternica a incalzitorului. Debitul de ACM este inca, sper sa mai tzina pina la vara cind trebuie sa reverific centrala.

                  Ceea ce ma deranjeaza cu adevarat este consumul marit de apa rece ptr ACM, care se eface instant, fara acumulare: la orice modificare semnificativa a debitului de ACM ca de altfel si la inceputul folosirii ACM, flacara se opreste, apa rece continua sa curga si dupa ce a patruns apa rece in incalzitor abia atunci se reia incalzirea apei reci.
                  Desigur nu le pot avea pe toate!

                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #54
                    a-ti verificat senzorii de temp. si fluxostatul?

                    Comentariu

                    • termoadi
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2007
                      • 984

                      #55
                      este ceva specific la murale ,probabil ca producatorii ne fortifica cu reprize de dusuri reci
                      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #56
                        Postat în original de crinaelena
                        a-ti verificat senzorii de temp. si fluxostatul?
                        Senzorul a fost schimbat o data iar fenomenul a continuat!
                        Nu e vorba de dushuri reci ci d fierbintzi. Daca , dupa ce a fost reglata o data temperatura apei la o anumita inaltzime a dusului, prin modificarea inaltzimii dusului, se modifica si temperatura apei. Interesat, nu?

                        Sal+tare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • termoadi
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2007
                          • 984

                          #57
                          este posibil ca circuitul comparator din placa sa nu functioneze bine ,si astfel temperatura sa fie influentata de debitul de apa ,sau debitul sa fie foarte mare si centrala sa nu aiba putere sa incalzeasca la parametri ceruti
                          incercati micsorarea usoara a debitului si urmariti ce se intampla
                          am mai citit inca o data postul dv ,Baboo si ma gandesc ca vana cu 3 cai nu inchide perfect calea spre schimbator si asa se explica apa fierbinte,care vine initial la desch unui robinet
                          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            #58
                            Postat în original de termoadi
                            am mai citit inca o data postul dv ,Baboo si ma gandesc ca vana cu 3 cai nu inchide perfect calea spre schimbator si asa se explica apa fierbinte,care vine initial la desch unui robinet
                            Nu cred ca are importanzu vana ptr ca fenomenul are loc in lipsa incalzirii!
                            Explicatzia pe care o am eu e din cauza transferului defectuos de caldura dim cauza depunerilor la interiorul incalzitorului . S-a depus oarece piatra si acestea nu permite transferul complet de caldura spre apa, in ritmul in care curge apa. Dar depunerea cedeaza totusi aceasta caldura apei din incalzitor atunci cind devine statzionara.
                            Solutzia ar fi fost sa o dau jos si sa o duc la service s-o spele dar o la sptr la anu care vine!

                            Sal'tare!
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              #59
                              Care este presiunea de intrare a apei reci ? Nu cumva aveti si dusul opturat sau o colmatare la intrarea in centrala(filtru,etc.)

                              Comentariu

                              • crinaelena
                                Living Legend
                                • 11.sep.2007
                                • 1596

                                #60
                                vana cu trei cai ar fi o cauza,dar raminerea intr-o pozitie intermediara,ar duce doar la producerea insuficienta de acm,practis ag. termic fiind dirijat,o parte spre sch. in placi,o parte spre circ. de incalzire,si s-ar putea verifica usor (incalzeste caloriferele pe timp de vara).
                                Daca modelul este Motan Start,acela bitermic,atunci e clar din cauza calcarului sau modularea necoresp. a vanei de gaz.
                                parerea mea sa va luati una din fonta cu tiraj fortat (oferta promotionala 100 mil.)

                                Comentariu

                                Procesare...