PDA

Arată versiune întreagă : Alegere Centrala Termica

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 [8]

mariusa76
15.02.2016, 18:51
buna ziua,
va rog sa ma ajutati la alegerea unei noi centrale. stau la casa, 2 camere, izolatie exterioara 10 cm polistiren grafitat, in pod 25 cm vata minerala cu factor 0,035, geamuri rehau tripan, am o centrala ferolli de 15 ani si se pare ca i-a trecut vremea. pentru luna ianuarie mi-a venit factura la gaz 600 lei (citit pe contor gaz)...astfel incat:
variante:
1. imergass eolo star: 1800 lei
2. ariston biss II: 1800-1900 lei;
3. ariston class evo 24 ff: 2200 lei;
4. bosch gas 4000: 2200 lei.

va rog sa ma ajutati cu alegerea cea mai buna din cele prezentate.

va multumesc f mult

coby
15.02.2016, 22:26
Cam mare factura dar depinde si cate persoane sunteti si ce temperatura ambientala a fost setata .
Varianta 3 ar fi o alegere buna parerea mea ( dintre cele oferite ) .

mariusa76
15.02.2016, 22:32
Am cronotermostat, programat noaptea 20 grade, ziua 21. Ceva s-a intamplat cu siguranta...anul trecut nu am depasit 250 lei/luna. Mai iau in calcul viesmann vitopend 100. Ca si eficienta ariston class evo 24 ff si viesmann sunt cele mai ok, iar ca pret sunt apropiate...200 lei dif...

coby
16.02.2016, 10:35
Garantia la Ariston este de 5 ani pe cand la viessmann e doar 3 ani . As alege Ariston ca are si randamentul mai bun .

gmtiby
16.02.2016, 11:01
Garantia la Ariston este de 5 ani pe cand la viessmann e doar 3 ani . As alege Ariston ca are si randamentul mai bun .
O sa fiti surprins, mama are Ariston, eu am Immergas, ea are randament 93.7 % eu am 96.4 %.... deci... e tardiv sa zic asa. Eu consider ca cel mai bun raport este sa aibe rap pret/calitate ok, si garantie.

mariusa76
16.02.2016, 18:15
Pai si dc nu scrii si ce model este imergass?
Azi am gasit ferolli in condensatie divacondens cu 2700 lei si 5 ani garantie. Din pacate nu stiu nimic de fiabilitate...

coby
16.02.2016, 20:11
O sa fiti surprins, mama are Ariston, eu am Immergas, ea are randament 93.7 % eu am 96.4 %.... deci... e tardiv sa zic asa. Eu consider ca cel mai bun raport este sa aibe rap pret/calitate ok, si garantie.
Sigur mama dvs nu are modelul specificat de Ariston ( ci una model mai vechi ) asta ca un argument iar ca al doilea argument - eu unul - nu as mai lua niciodata o centrala cu schimbator bitermic . Immergas este cu schimbator bitermic ( o pacatosenie dpmdv ) . Fiecare alege cum doreste eu doar mi am spus parerea ...

mariusa76
16.02.2016, 21:01
Am programata achizitionarea pt maine a unei centrale ariston class evo 24 ff, doar ca, acum ma intreb daca centrala prezentata (ferroli divacondens ) nu ar fi mai buna...randament 103%, desi e unul din cele mai mici randamente la centralele in condensare...

coby
17.02.2016, 00:37
Am programata achizitionarea pt maine a unei centrale ariston class evo 24 ff, doar ca, acum ma intreb daca centrala prezentata (ferroli divacondens ) nu ar fi mai buna...randament 103%, desi e unul din cele mai mici randamente la centralele in condensare...
Ar fi foarte buna daca aveti instalatia configurata corespunzator , caloriferele in special .

mariusa76
17.02.2016, 05:40
Asta nu ar fi o problema. Stiu ca trebuie o oarecare modificare, o supradimensionare a caloriferelor. Asta se poate realiza usor. Doar ca nu stiu nimic de fiabilitatea respectivei centrale ferroli. Sau daca o centrala motan mk 25 e mai fiabila. Uneori este o asa problema sa ai multe optiuni!!!

gmtiby
17.02.2016, 07:29
Sigur mama dvs nu are modelul specificat de Ariston ( ci una model mai vechi ) asta ca un argument iar ca al doilea argument - eu unul - nu as mai lua niciodata o centrala cu schimbator bitermic . Immergas este cu schimbator bitermic ( o pacatosenie dpmdv ) . Fiecare alege cum doreste eu doar mi am spus parerea ...
De acord cu parerea, si eu mia-am spus parerea. Ba da, mama are acel model de Ariston, eu am Immergas Eolo 24e.

coby
17.02.2016, 10:34
Asta nu ar fi o problema. Stiu ca trebuie o oarecare modificare, o supradimensionare a caloriferelor. Asta se poate realiza usor. ...

Usor ? Trebuie schimbate caloriferele cu altele mai mari ( modificare a instalatiei implicit ) deci numai usor nu e , plus costuri pt noile calorifere .

..
Sau daca o centrala motan mk 25 e mai fiabila. Uneori este o asa problema sa ai multe optiuni!!!
Motan , nu :) , am auzit numai pareri negative despre " firma " asta ( eu nu m-as risca ) .

mariusa76
17.02.2016, 16:13
Nu este greu de modificat. Voi muta un calorifer dintr-o camera in alta si voi achizitiona un alt calorifer pentru cel mutat. In rest e ok.
Si m-am stabilit pana la urma la modelul ariston premium evo. Dupa calcule se va amortiza in 4 ani.

OrAndrei
01.03.2016, 17:31
Va multumesc pentru raspuns.
Acest model merita - Centrala termica in condensatie VIESSMANN VITODENS 100-W 26 kw combi?
M-ar fi incantat si acest model - Centrala termica in condensatie VIESSMANN VITODENS 111-W 26 KW cu boiler incorporat de 46 litri - dar nu stiu daca se justifica diferenta de 3000 lei.
O centrala de 24kw este acoperitoare pentru suprafata casei. Pentru a va putea decide la unul din cele doua modele Vitodens 100 combi si Vitodens 111w cu boiler incorporat, va pot spune, ca si cunoscator Viessmann, ca ambele modele isi fac treaba la fel de bine, modelul Vitodens 111w cu boiler incorporat va aduce insa un confort sporit in prepararea apei calde. Boilerul de 46l din otel inoxidabil si rezervorul de acumulare integrat asigura o productivitate in prepararea apei calde echivalenta cu a unui boiler de cca 150l. Apa calda este disponibila imediat si la temperatura constanta si desigur se pot folosi mai multi consumatori simultan

OrAndrei
01.03.2016, 17:39
Am o casa de 280 mp utili (D+P+E) care momentan nu este prea bine izolata (are termopane si izolatie polistiren de 3 cm). Deci as avea nevoie de o centrala de aprox 37 - 40 KW. Dar nu as vrea sa incalzesc demisolul (care are 80 mp) ci sa-l tin la undeva 4-6 grade cu robineti cu termostat pe calorifere, deci necesarul centralei s-ar mai reduce. Mentionez ca mai am si un semineu pe lemne pe care intentionez sa-l mai folosesc din cand in cand si care are 14 kw.

Problema e ca nu pot sa ma decid daca sa folosesc 2 centrale Buderus Logamax Plus GB 012 K - 25KW cu 5 ani garantie (aprox. 2x3000 lei) sau VIESSMANN VITODENS 100 W 35 kw COMBI cu 2 ani garantie (aprox 5200 lei) care este cam la limita ca necesar. Inclin spre 2 centrale cu care as putea folosi 2 termostate (unul pe parter si unul pe etaj) programate pe intervale orare (de ex. pe timpul noptii pana la 7 dimineata as vrea sa tin parterul la 17 grade pentru a face economie la consum). Un alt avantaj pe care il vad la 2 centrale este lipsa fluctuatilor debitului/caldurii apei calde menajere in cazul in care se folosesc 2 bai + bucatarie. Dezavantajul pentru 2 centrale ar fi intretinerea dubla, costuri iscirizare+verificari duble.

Astept orice sugestii cu avantaje/dezavantaje care sa ma ajute sa ma decid daca o sa folosesc o centrala sau 2 centrale. Multumesc!

Pentru suprafata casei, o centrala cu puterea de 35kw este potrivita. Vazand insa ca e posibil sa utilizati simultan mai multe puncte de apa calda, imi permit sa va recomand modelul Vitodens 111 - 35kw cu boiler incorporat. Asa cum am mai spus, boiler incorporat este din otel inoxidabil, are o capacitate de 46 litri, dar asigura o productivitate in prepararea apei calde echivalenta cu a unui boiler de 150 de litri, iar senzorii asigura o iesire constanta a apei. In acest fel eliminati fluctuatiile de orice fel si nu sunteti nevoit sa va montati doua centrale, care ulterior v-ar aduce costuri suplimentare mai mari, iar confortul pe apa calda pe care il veti avea de la aceasta centrala este clar superior.

PopaS
28.06.2016, 18:14
Am un apartament cu 4 camere si 2 bai. Oscilez intre vitodens 100 si vitodens 111, dsigur ca e si o diferenta de bani. M-ar ajuta ceva pareri

Consultant climatizare
30.06.2016, 20:19
Daca aveti nevoie de mai multa apa calda, 111 este optiunea.

Neinteresant
07.07.2016, 12:29
Sunt la alegerea centralei ACM+ INCALZIRE . Voi avea nevoie de 24kw pe incalzire . Optez intre VAILLANT CONDENSATIE INC./ACM ECOTEC PLUS VUW INT II 306/5-5, 25 KW sau VIESSMANN CONDENSATIE, INC./ ACM, VITODENS 100-W, KIT EV, 24KW ori ceva similar de la BUDERUS (din aceeasi categorie de calitate pret). Ce-mi recomandati? Multumesc.

gmtiby
08.07.2016, 06:13
Salut,

VAILLANT CONDENSATIE INC./ACM ECOTEC PLUS VUW INT II 306/5-5, 25 KW sau VITODENS 100-W, KIT EV, 24KW.
Sa ne spui la ce te-ai hotarat.

l_stoian79
25.07.2016, 16:09
Salutari

Pentru un ap 2 camere + 1 baie + bucatarie (total cam 54mp), parter, bloc de caramida, ce recomandari pentru centrala aveti?

Ca idee, in zona lui 3000-3100RON am gasit

Bosch Gaz 5000 (28kW)
Ariston Cares Premium 24 FF 24 kW + kit evacuare
Ariston Clas Premium Evo 24 FF 24 kW + kit evacuare

Care din modele de mai sus l-ati recomanda? sau daca aveti alte variante...

Multumesc

luciadevis
25.07.2016, 18:19
@ l_stoian, pentru imobilul tau este suficienta una de 24 kw.
Intre cele doua modele Ariston, caracteristicile sunt foarte apropiate, totusi are consum de gaz si randament un pic mai bun modelul Cares Premium24.kw
Am comparat cele doua tipuri pe situl Dede...n si am observat ca modelul Cares se specifica ca are kit inclus pe cand la modelul Clas, nu. Asigura-te ca ai si accesoriile......
Din experienta personala pot sa iti spun ca folosesc din anul 2002 o centrala Immergas Eolo Star 24 kw si sunt foarte multumita. Singura interventie a fost acum 2 ani cand am schimbat senzorul de temperatura. In rest nimic.....
Este folosita "la greu" fiind montata intr-un apartament la Predeal.

Cipri1
27.07.2016, 22:38
Ce durata de viata are ~ o centrala termica ( de 45 kw ) ? Intr-un regim de functionare normal .

zorrack
07.08.2016, 11:46
Pareri despre Bosch Condens 7000 W ZWBR35-3E, Gaz, 35 kW, am comandat-o trebuie sa soseasca in 2-3 zile. Casa izolata 240mp, austrotherm grafitat 10 cm, tripan caramida 30cm Poroterm STH.

yo8sbg
03.09.2016, 15:38
Parerea mea e ca puterea e cam mare pentru aceasta locuinta care, dupa cum vad, este izolata bine. Un surplus de putere este bine sa fie dar in acelasi timp randamentul ar putea fi mai mic in zona de folosinta. La 200m.p. am centrala de 28kW si n-a mers la maxim pana acum. Ar fi o justificare, in cazul tau, sa fie o putere mai mare pentru ACM, fiind o familie numeroasa. Vad ca acum unele centrale au puteri diferite pentru incalzire si ACM, aceasta din urma fiind mai mare.

fafu1
05.09.2016, 15:49
Buna,as avea si eu o intrebare!
Nu prea ma pricep la incalzire dar peste aprox. 2 luni ma voi muta la casa noua,doar parter cu un util de 150 mp.
Pana acum ma gandeam sa imi fac incalzirea pe peleti dar un asemenea cazan costa foarte mult.
Mi-a venit urmatoarea idee,sper sa nu radeti de mine in caz ca spun vreo prostie.
Am curent trifazic si ma gandeam sa imi cumpar o centrala pe curent (habar n-am cati kw pt ca in ecuatie va fi si un puffer) si pe langa aceasta centrala pe curent sa mai achizitionez un puffer de 1000-1.500 litri sau cat de mare e necesar pt. ca centrala sa incelzeasca acest puffer noaptea iar ziua sa ma incalzesc cu apa din acel puffer. Ideea e sa fac contract cu cei de la electrica pt. tarif de noapte si in felul asta pufferul va fi incalzit doar noaptea pt ca atunci curentul este ff ieftin... ..sper sa nu vorbesc aberatii!
Ce parere aveti?

danmarianpopescu
06.09.2016, 14:28
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru alegerea centralei termice doar pentru incalzire(boiler separat) la o casa noua, caramida de 30, izolatie polistiren de 12 cm, suprafata utila 140 mp (parter+etaj), calorifere supradimensionate dupa programul Radia. Ca si firme m-am gandit la Viessmann ( aici ar fi Vitodens 100 26KW), ARISTON GENUS PREMIUM EVO de 24 KW (care ar fi mai aproape de bugetul meu si care are garantie 5 ani), Bosch Condens 2500W 24kW ERP . La apartament am avut Viessmann si am fost foarte multumit. Va rog un sfat de achizitie nu neaparat pentru acest tip de centrale. Multumesc.

yo8sbg
07.09.2016, 08:25
Eu am de 10 ani un model cu boiler incorporat de la Ingersoll, model Immergas Zeus de 28 kW si sunt multumit.

OrAndrei
09.09.2016, 19:40
Am un apartament cu 4 camere si 2 bai. Oscilez intre vitodens 100 si vitodens 111, dsigur ca e si o diferenta de bani. M-ar ajuta ceva pareri
Pentru apartamentul dumneavostra, alegeti puterea cea mai mica existenta la cele doua modele, si anume 26kw. Vitodens 100 se gaseste in doua variante: combi, cu preparare apa calda instant sau doar pentru incalzire, iar pentru apa calda sa i se ataseze un boiler extern. Vitodens 100, varianta combi, asigura un debit multumitor de apa la doi comsumatori simultan. Vitodens 111 are incorporat un boiler mare, de 46 litri, ceea ce asigura un confort sporit la apa calda. Acum ca sa va puteti decide ce varianta alegeti trebuie sa tineti cont de spatiu pe care-l aveti la dispozitie pentru centrala si de necesarul de apa, de cate puncte de apa vor fi folosite simultan si cat de des se va intampla acest lucru.

OrAndrei
11.09.2016, 10:13
Sunt la alegerea centralei ACM+ INCALZIRE . Voi avea nevoie de 24kw pe incalzire . Optez intre VAILLANT CONDENSATIE INC./ACM ECOTEC PLUS VUW INT II 306/5-5, 25 KW sau VIESSMANN CONDENSATIE, INC./ ACM, VITODENS 100-W, KIT EV, 24KW ori ceva similar de la BUDERUS (din aceeasi categorie de calitate pret). Ce-mi recomandati? Multumesc.
Din experienta va pot spune ca Vitodens 100-w de la Viessmann este una din cele mai fiabile centrale. are arzatorul cilindric MatriX din otel inoxidabil , cu functionare modulanta, un produs inovator al companiei Viessmann, care isi produce singur mare parte din piesele componente. In ceea ce priveste partea de service intotdeauna veti gasi mai multe firme de service si veti procura mai usor piese de schimb pentru Viessmann

Temelye
12.09.2016, 08:01
Buna,as avea si eu o intrebare!
Nu prea ma pricep la incalzire dar peste aprox. 2 luni ma voi muta la casa noua,doar parter cu un util de 150 mp.
Pana acum ma gandeam sa imi fac incalzirea pe peleti dar un asemenea cazan costa foarte mult.
Mi-a venit urmatoarea idee,sper sa nu radeti de mine in caz ca spun vreo prostie.
Am curent trifazic si ma gandeam sa imi cumpar o centrala pe curent (habar n-am cati kw pt ca in ecuatie va fi si un puffer) si pe langa aceasta centrala pe curent sa mai achizitionez un puffer de 1000-1.500 litri sau cat de mare e necesar pt. ca centrala sa incelzeasca acest puffer noaptea iar ziua sa ma incalzesc cu apa din acel puffer. Ideea e sa fac contract cu cei de la electrica pt. tarif de noapte si in felul asta pufferul va fi incalzit doar noaptea pt ca atunci curentul este ff ieftin... ..sper sa nu vorbesc aberatii!
Ce parere aveti?
Pe ansamblu nu e rea ideea dar are un punct slab si anume pretul curentului. Dvs. spuneti ca noaptea e ff. ieftin. Ma indoiesc ca e ff. ieftin. Nu stiu cine va furnizeaza electricitatea dar probabil e mai ieftin cu cel mult 20% . Daca ati avea posibilitatea unor panouri fotovoltaice,ar fi destul de potrivite la sistemul pe care vreti sa-l implementati.

fafu1
12.09.2016, 21:10
Eu asa stiam ca pretul este de 3 ori mai ieftin noaptea,in caz ca se alege tarif de zi/noapte. Asa arata si pe site la electricafurnizare: pret ziua 0,442+ TVA si noaptea 0,1433 ..deci de 3 ori mai ieftin

Temelye
13.09.2016, 07:06
ok, nu am verificat, daca e de 3 ori mai ieftin atunci chiar merita. Ce interval orar este considerat de ei noapte?

yo8sbg
13.09.2016, 17:16
M-am uitat si eu (la mine este alt distribuitor) la tariful de noapte care nu prea difera dar cel de zi este mai mare (decat asa cum am acum)!

THERMOFLOC
16.09.2016, 10:25
Exista o centrala termica Hybrid care este un echipament care include si stocare (este mai mare) are inclus si un schimbator de INOX pentru apa calda, are si o serpentina solara... defapt tot ce poti cere de la o centrala. Stiti variantele clasice: centrala, boiler, stocator(puffer), fitinguri cu gramada... asta are tot inclus si are dimensiumea unui frigider (combina frigorifica)...

THERMOFLOC
16.09.2016, 10:31
functioneaza cu ori ce sursa de energie. Solar, pompa de caldura, pelleti, tocatura, lemn, etc

THERMOFLOC
16.09.2016, 10:39
ai totul inclus intr-un singur agregat.

THERMOFLOC
16.09.2016, 10:51
E de preferat cu pardoseala si/sau ventiloconvectoare. Eficienta vine de la cat de mult poti extrage caldura din ardere... adica sa ai temperatura mica la cos si cat de bine este izolata casa...

THERMOFLOC
16.09.2016, 10:56
O poti vedea pe facebook la crass enery

yo8sbg
16.09.2016, 11:45
"adica sa ai temperatura mica la cos si cat de bine este izolata casa..."
Trebuie avut grija sa nu scada prea mult temperatura gazelor arse pentru a nu favoriza condensul acid si depunerea gudroanelor pe cos.

Temelye
28.09.2016, 06:44
Sal. Un aspect care ar putea interesa multi oameni si care inca nu este prea cunoscut ar fi ca in cazul centralei pe gaz in condensatie,cosul are panta inversa, cele normale avea inclinatia catre exterior, cele in condensatie avind-o catre interior.

yo8sbg
28.09.2016, 14:32
Interesant si pana la urma normal, am citit ceva legat de o conducta suplimentara pentru evacuarea apei dar nu am realizat ca nu se poate capta daca acel traseu este inclinat catre exterior. Deasemenea trebuie de vazut unde apare acel condens, pe intrare aer sau pe iesire gaze arse si cum se realizeaza aceasta eliminare de apa in montaj cu intrare separata pentru aer-iesire separata pentru gaze si in montaj cu burlan dublu concentric.
In exploatarea centralei fara condensatie am avut probleme cu inghetul (in vre-o doua nopti foarte geroase) pe partea de intrare aer obturand comburantul aproape de tot (semnalizare avarie) cu toate ca burlanul a fost montat corect.

Consultant climatizare
29.09.2016, 18:11
Sal. Un aspect care ar putea interesa multi oameni si care inca nu este prea cunoscut ar fi ca in cazul centralei pe gaz in condensatie, cosul are panta inversa, cele normale avea inclinatia catre exterior, cele in condensatie avind-o catre interior.
Da, cosul are panta inversa pentru ca recupereaza condensul.
Centrala pe condensatie se leaga la scuegere, canalizare prin cele mai subtire traseu posibil, 32mm.

Marius Ionescu
06.10.2016, 16:29
Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu am postat in topicul care trebuie, dar as avea nevoie de o recomandare. Intentionez sa-mi montez o centrala si in urma sfaturilor si recomandarilor primite, am ajuns sa oscilez intre https://www.berluni.ro/centrala-termica-ferroli-24-kw-divacondens-f24.html si https://www.berluni.ro/centrala-termica-viessmann-24-kw-vitodens-050-w.html. Am auzit ca centralele Viessmann sunt foarte bune, dar merita diferenta de aproape 1.000 lei fata de Ferroli? Ca la specificatii nu sunt diferente foarte mari...

coby
07.10.2016, 01:03
Stiu o gramada de beneficiari cu ct ferroli care numa necazuri au cu ele . Probabil de aia si pretul ...

tdr.
13.10.2016, 19:46
Buna ziua,
Imi puteti face va rog o recomandare de centrala care sa furnizeze apa calda si caldura la aprox 400mp (2.9m H) ? Boiler exista deja pe pozitie (de 400L). Ma gandeam la un Vaillant sau Buderus de 65kW.
Multumesc.

coby
14.10.2016, 11:58
65 kw ? Cum este dispusa constructia si de unde stiti ca necesarul termic e asa de mare si mai ales la ce deserveste constructia ( cati consumatori de acm deodata vor fi ) , cum este realizata reteaua de incalzire pe suprafata ( diametre tevi si puteri radiatoare ) ?

tdr.
14.10.2016, 16:02
Este vorba de o vila d+p+2,sunt 3 nivele incalzite a cate ~115mp utili fiecare(2 bai+1 bucatarie per nivel)plus spatii comune( hol demisol,garaj si casa scarilor) .
Am atasat o poza cu schema coloanelor.

coby
14.10.2016, 19:10
Constructia este unifamiliala sau sunt apartamente distincte la fiecare nivel ? De ce nu optati pt incalzre individuala ?

tdr.
15.10.2016, 10:17
Apartamente, nu ne separam pentru ca ar fi prea multe coloane de tras/modificari iar demisolul in acel caz ar cam ramane neincalzit iar cladirea este prevazuta cu camera tehnica si nu ar avea sens sa ocupam spatiul prin apartamente cu asa ceva.

coby
15.10.2016, 10:29
E doar o parere : cand unul din apartamente va dori o temperatura interioara si alt apartament, alta temperatura interioara , se vor isca discutii legate de consum si factura ( daca o familie pleaca in concediu iarna o saptamana si vrea sa reduca factura la incalzire isi poate regla individual temperatura interioara mai mica din TA ...) . Pana si prietenii se cearta din cauza asta . oricum veti duce coloanele de incalzire la toate nivelele deci ar putea fi chiar mai putin deranj cu o singura coloana de gaz pt cele 3 contoare ; fiecare apartament pe nivel ar introduce in circuitul propriu de incalzire si un radiator pt casa scarii . Fiind incalzire individuala nu vor exista niciodata suspiciuni ca unul foloseste mai multa apa calda menajera sau mai mult gaz pt incalzire , Demisolul ar putea avea incalzirea separata si s-ar imparti la cele 3 apartamente in mod egal ( daca accesul la acele spatii sunt in egala masura ) . Doar echilibrarea hidraulica a instalatiei presupune ca se merge pe incredere ( adica cel de la parter nu va modifica setarile instalatiei la el in apartament fara stirea celorlalti )
Un boiler electric de 400 L va consuma cam multa energie si nici nu e sigur ca veti avea fiecare apa calda cand veti dori .
In cazul in care centrala de vila se va defecta toate cele 3 familii vor suferi in acelasi timp si mai sunt multe alte inconveniente cand ai la comun o singura centrala . Doar analizati situatiile .

tdr.
15.10.2016, 11:31
Exista in imobil de cel putin 12ani cazanul din poza atasata si pana acum ne-am inteles, mergem pe sistem pausal de atunci si nu ne batem capul, motivul pt care vrem sa il schimbam este ca este vechi si cu tiraj natural si avem pierderi deoarece camera in care sta nu are geam pentru a asigura debitul de aer necesar functionarii.
Problema nu ar fi cu trasul coloanelor verticale ci de spart toti peretii prin toata casa, nu vrea nimeni deranjul, pentru mine ar fi cel mai simplu ca locuiesc la parter dar tot nu vreau deranjul.

coby
15.10.2016, 18:08
Strict dintre cele 2 as alege Vaillantul . Dar cel mai bine este sa aveti service in oras la dvs ( cam asta ar fi o prioritate ) .
Centralele acestea sunt cu condensare , oare instalatia este proiectata pt asta ?

tdr.
15.10.2016, 18:51
Nu merge link-ul.
Imobilul este situat in Bucuresti.
Din cate am inteles in clipa de fata nu se mai gasesc decat in condensatie si la puterea asta instalata(mare) teoretic ar trebui sa fie rentabila. Prin proiectata pentru asta va referiti cumva sa reziste tevile si sistemul de incalzire la aprox 70-80 C astfel incat sa fie la o diferenta de aprox 30 C fata de sistemul de ACM ?

coby
16.10.2016, 00:21
Ma refer la calorifere sa faca fata la " efectul de condensatie " unde agentul termic vine cu 50 de grade pe tur . La 70-80 de grade adio condensatie .
Ce e subliniat nu este un link .
Mai sunt centrale fara condensatie dar cu tiraj natural si atunci va trebuie o admisie de aer .

Mircea G
16.10.2016, 07:28
Buna ziua,
Imi puteti face va rog o recomandare de centrala care sa furnizeze apa calda si caldura la aprox 400mp (2.9m H) ? Boiler exista deja pe pozitie (de 400L). Ma gandeam la un Vaillant sau Buderus de 65kW.
Multumesc.
Inteleg ca nu doriti santier prin vila respectiva . E adevarat ca trasul unei coloane de gaz , instalatii , montajul centralelor ...se cam face balamuc indiferent cit de " strict " se lucreaza .
Solutia pt dvs e relativ simpla .
Trebuie montate doua/ trei centrale normale in cascada , un boiler ...
Adica o centrala va tine boilerul de apa , restul pt caldura .
Vor fi modificari majore in camera tehnica , va trebui modificata instalatia de gaz , cu proiect ...

tdr.
16.10.2016, 11:40
In camera respectiva actualmente sunt 2 boilere de 200L legate la centrala mare care face caldura si apa calda, si unul de 300L care este legat la o murala de 24kW care functiona doar pe timp de vara pt a asigura apa calda.
Care ar fi avantajele, dezavantajele montarii in cascada? Ce puteri ar trebui sa aiba cele 2 centrale?
@Coby cum ar trebui sa fie respectivele calorifere? Sa fie constructiv diferite sau sa insumeze o anumita putere?

coby
16.10.2016, 13:31
Constructiv sunt la fel . Puterile trebuie sa fie mult mai mari ( se fac calcule in functie de necesarul incaperilor unde sunt montate si randamentul acestora la temperatura agentului termic in regim de condensatie 50 de grade ) .
La cum aveti instalatia facuta , personal , consider ca varianta individuala este cea mai buna alegere

tdr.
16.10.2016, 13:40
Singura varianta in cazul acela ar fi sa trag tevile pe sub planseu pierzand caldura radiata de acestea(as putea sa le imbrac dar nu stiu cat de eficient este)desi as avea un VU 282-5 R3 care as putea sa il folosesc la proiect.

ktf
05.05.2017, 16:08
As dori si eu o recomandare de centrala prin condensare. Va fi folosita la o casa P+1, suprafata utila ~120mp, izolata pe exterior cu polistiren de 10, densitate 70. Vor fi momentan 2 persoane, 2 bai, bucatarie. Din ce mi s-a calculat, ar fi suficienta una de 24kW. M-am gandit ca ar fi bun si un boiler extern sau o centrala cu un boiler decent ca sa nu am surprize pe partea de variatie temperatura in caz ca mai multe persoane folosesc baile / bucataria in acelasi timp.

Ma orientasem initial pe un Ariston genus + boiler de 180 dar din ce am citit / mi s-a recomandat de catre un instalator, Ariston-urile par cam cele mai proaste de pe piata, asa ca am citit degeaba. Intr-un buget de ~6000 RON, ce alternative am ?

De asemenea, m-ar interesa (chiar si ulterior daca nu acum ) si partea de automatizare si din ce am vazut la Buderus de ex, costa enorm sa pui controller fix + un controller LAN (cred ca undeva peste 3000 RON amandoua).

Temelye
06.05.2017, 17:18
O posibila varianta de excludere a centralelor slabe e sa vb cu cineva care repara efectiv. Ar fi cel mai in masura sa dea o rata de defect pt firmele pe care face depanare.

cata_melc
08.05.2017, 07:10
Aceeasi dilema si la mine. Initial ma pornisem catre Immergas dar vorbind cu cineva care vinde si asigura si service mi-a zis sa merg cu incredere pe Buderus sau Vaillant. (Ah da, omu vindea immergas !) Dar la nivel de forumuri majoritatea recomanda Weissmann
Eu nu am luat inca o decizie pt ca m-am poticnit in aceasta "mica" alegere.
Un fel de Intel vs AMD, Logan vs renault si tot asa :))

avali
10.05.2017, 20:13
Ce parere aveti despre centrala Ariston Genus Premium Evo ? Cat sunt de fiabile aceste centrale?

skintekx
06.06.2017, 21:56
Salut , sunt fiabile daca doresti mai multe detalii te rog sa ceri.

coby
07.06.2017, 18:02
Ce parere aveti despre centrala Ariston Genus Premium Evo ? Cat sunt de fiabile aceste centrale?
Nu prea is fiabile .

avali
07.06.2017, 20:49
@skintekx M-ar interesa detalii despre functia comfort, si anume daca se activeaza aceasta functie ar creste si consumul de gaz?cum ar fi mai indicat de folosit aceasta functie, in permanenta sau doar ptr 30 de min de la utilizarea ultimului consumator de acm ?
@ coby Ce probleme ar avea aceasta centrala fapt ptr care consideri ca nu este asa fiabila?

aandrei_24
09.06.2017, 23:42
Buna ziua
Marturiesc ca desi am citit si am tot citit pe aici, sunt in continuare nelamurit.
Am cumparat un ap. de 4 camere, care are in dotare centrala mai veche Immergaz Eolo Mini cu o instlatie PPR si calorifere Starpan Turcesti, totul cu o vechime de circa 8 ani, destul de putin folosite in acest timp (locatarii au stat de fapt pe la copii in alta localitate)
Daca tot am facut santier si investitii, m-am hotarat sa schimb instalatia pe cupru, eventual cu niste calorifere mai pune si o centrala pe condensatie.
Intre Viessmann Vitodens 050 si Bosch Condens 3000, ambele la acelasi pret de circa 3700-3800 de lei nu stiu ce sa aleg. Totodata, nu stiu de ce as da aproape 1000 de lei in plus, oare un Bosch Condens 2000 nu ar fi suficient, eventualele probleme fiind acoperite de garantia de 5 ani? Mentionez ca apartamentul are 4 camere, St = 77 mp, ACM doar la bucatarie si una din bai.
Multumesc pentru sugestii

coby
10.06.2017, 00:16
Bosch Condens 2000 este o alegere f buna pt apartamentul in cauza . Mare atentie la dimensionarea radiatoarelor .

avali
11.06.2017, 20:56
asteptam un raspuns

avali
11.06.2017, 20:59
asteptam un raspuns de la coby, ca sa stiu daca merita un genus premium evo

coby
11.06.2017, 22:45
Ia-o linistit , in cei 5 ani garantie pot s-o repare linistiti daca face figuri .

aandrei_24
14.06.2017, 23:31
Bosch Condens 2000 este o alegere f buna pt apartamentul in cauza . Mare atentie la dimensionarea radiatoarelor .

pana la urma Bosch-ul 2000W s-a facut 3150 cu tot cu PIF si evacuare, asa ca probabil ma voi orienta spre Viessman 050W, la 3500 cu totul (PIF si evacuare). Mai am o varianta si anume Buderus LOGAMAX PLUS GB072K la 3400 cu totul. Nu stiu ce sa decid. Viessmanul are doar 2 ani garantie.

Ianculescu Mihai
19.06.2017, 17:35
As dori si eu o recomandare de centrala prin condensare. Va fi folosita la o casa P+1, suprafata utila ~120mp, izolata pe exterior cu polistiren de 10, densitate 70. Vor fi momentan 2 persoane, 2 bai, bucatarie. Din ce mi s-a calculat, ar fi suficienta una de 24kW. M-am gandit ca ar fi bun si un boiler extern sau o centrala cu un boiler decent ca sa nu am surprize pe partea de variatie temperatura in caz ca mai multe persoane folosesc baile / bucataria in acelasi timp.

Ma orientasem initial pe un Ariston genus + boiler de 180 dar din ce am citit / mi s-a recomandat de catre un instalator, Ariston-urile par cam cele mai proaste de pe piata, asa ca am citit degeaba. Intr-un buget de ~6000 RON, ce alternative am ?

De asemenea, m-ar interesa (chiar si ulterior daca nu acum ) si partea de automatizare si din ce am vazut la Buderus de ex, costa enorm sa pui controller fix + un controller LAN (cred ca undeva peste 3000 RON amandoua).
intradevar o centrala de 24 kw va este suficienta. Mariti un pic bugetul si orientati-va catre Viessmann Vitodens 100 doar pentru incalzire + boiler pentru apa calda. Mai exista varianta Vitodens 111 cu boiler incorporat de 46 litri care este doar un rezervor de pornire, apa continua sa fie preparata apoi de schimbatorul de caldura in placi, asigurandu-se astfel o cantitate de apa echivalenta cu a unui boiler de 150 de litri

civ
08.07.2017, 10:19
Buna ziua! Am nevoie de ajutor in alegerea unei centrale prin condensare(gaz), la o casa P+M, in Bistrita(BN) cu suprafata utila de 160mp.
Casa este construita din caramida Siceram Termobloc 290/240/188 si isolata cu polistiren de 10 cm, iar ferestrele sunt tripan de la Salamander.
Pentru preparare apa calda ar fi trei consumatori, bucatarie si cate o baie pe fiecare nivel. Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!

Costin8906
17.07.2017, 09:51
Incearca Intergas , 30/36 kW . Centrala aceasta nu prea e cunoscuta la noi , dar e foarte cunoscuta in vest pentru fiabilitate si performanta fiind fabricata in Olanda

Link: https://www.neakaisa.ro/centrale-termice-si-periferice/centrala-termica-pe-gaz-in-condensatie-intergas-hre-30-36kw.html

coby
18.07.2017, 09:35
Incearca Intergas , 30/36 kW . Centrala aceasta nu prea e cunoscuta la noi , dar e foarte cunoscuta in vest pentru fiabilitate si performanta fiind fabricata in Olanda

Link: https://www.neakaisa.ro/centrale-termice-si-periferice/
Orice numai de pe site-ul ala de kko , nu !

ghimpe--
19.07.2017, 07:19
Va rog frumos sa ma ajutati in alegerea unei centrale termice. Nu ma pricep deloc si sunt recunoscator pentru orice sfat. Stiu sigur ca va fi cu alimentare pe gaz, 99% sigur ca va fi in condensatie (am vazut ca majoritatea asa sunt) dar in rest sunt in ceata. Puterea de 24kW este suficienta pentru situatia/cerintele mele? Firma/model cu sanse mai mici de a imi creea neplaceri in viitor?

Am atasat planul apartamentului. In plan bulina galbena este punct de alimentare cu gaz iar bulina albastra este punctul de alimentare cu apa rece (de unde voi alimenta si CT)
Apartamentul este situat la parter, este umbrit (racoros). Vecini am doar deasupra, in laterale nu. Am izolatie exterioara de 10cm poliestiren eps 80 (cred). Peretii sunt din placi de beton. Inaltimea camerelor este de aproximativ 245cm. Tamplaria exterioare este din PVC cu geam termopan - nimic special.
Colireferele existente (pe care intentionez sa le pastrez, oricum nu pot monta mai mari de atat) sunt din otel si au urmatoarele dimensiuni:
-camera de zi: 2.000x600 (geamul are circa 2.100x1050)
-dormitor : 2.000x600 (geamul are circa 2.100x1050)
-bucatarie : 600x600 (geamul are circa 1050x1050)
-baie : 400x600 (geam micut, "de baie" de apartament)

Noi suntem 2 adulti si un copil, dar iau in calcul un al doilea copil. Sotia este friguroasa asa ca prefer o solutie care sa ii poata asigura confortul termic (mai bine dau un banut in plus decat sa mananc conserve..). Eu urasc sa am variatii de temperatura la apa cand fac dus, din cate am citit cred ca imi trebuie o centrala cu boiler incorporat, posibil sa ma insel.

http://i65.tinypic.com/b99o36.jpg

Avand in vedere ca apartamentul este la parter, credeti ca este vre-o problema (de natura tehnica sau legala) daca doresc sa trag tevile de apa prin subsol? (adica sa cobor cu tevile din centrala prin placa pana in subsol si sa urc cu ele prin ghenele existente pentru tevi din baie si din bucatarie)

ghimpe--
19.07.2017, 15:09
Nu mai pot sa editez. Eu m-am oprit asupra a 2 modele de centrala:

1. Ariston Genus Premium Evo 24kw
2. Viessmann Vitodens 050-w 24kw

Ceva recomandari?

dmih
20.07.2017, 19:14

Link: https://www.neakaisa.ro/centrale-termice-si-periferice/centrala-termica-pe-gaz-in-condensatie-intergas-hre-30-36kw.html

Mai nea caisa; cum ti-am prmis, raspund si la acest post.

Nu am reusit sa imi dau seama cat de celebra e centrala asta atat de faimoasa, desi am cautat cautat inclusiv din retele din afara Romaniei.

Singura tara in care am gasit prezenta semnificativa este UK. de acolo am pescuit review-uri impartite. Cele mai multe pareri apreciative vin de la instalatori, pe cand de la utilizatori impresiile sunt impartite. Cele mai mari plangeri ale utilizatorilor vin de la suportul post vanzare. Pentru mine asta echivaleaza cu o companie care are ca scop doar vanzarea obiectului, restul neintrand in atributiile lor.

Introducerea fiind facuta, eu, ca un vechi utilizator lovit de multe probleme post vanzare, vad o problema majora:
- nu pare sa existe un importator un Romania al acestor centrale. De aici rezulta lipsa de know-how (sper ca stii ce e aia). Plus lipsa de piese de schimb. Singurii care par sa vanda astfel de centrale sunt acolitii lui caisa.
- cine este calificat sa ofere servicii de PIF, garantie si post garantie in toata tara. Pentru ca sa vinzi online din sectorul 2 la Cluj e simplu, dar cum facem daca (in realitate cand) e nevoie de ajutor.

Pentru asta eu nu recomand acest fabricant in Romania acum. Cel putin pana nu vor avea o alta abordare in Romania.

Si mai e un lucru: sub nicio forma nu recomand site-ul ala pe care il promovezi. Nu arata profesionist si orientat catre binele clientului. Daca era altfel, tu nu aveai ce cauta in acea echipa asa cum ii faci reclama.

dmih
20.07.2017, 19:23
Nu mai pot sa editez. Eu m-am oprit asupra a 2 modele de centrala:

1. Ariston Genus Premium Evo 24kw

Ceva recomandari?

Doar una: verifica sa ai macar doua firme in oras sau foarte aproape care sa asigure servicii de intretinere/reparatii pentru marca aleasa. Mai devreme sau mai tarziu va trebui sa apelezi la una. Eu am schimbat marca din acest motiv.

gmtiby
21.07.2017, 07:22

ghimpe--
21.07.2017, 08:29
dmih, pe site-ul producatorilor sunt trecut 3, respectiv 2 firme de service, nu este diferenta mare nici ca numar nici ca nume de firma de service..

gmtiby, poti sa argumentezi recomandarea? Eu inclin mai mult pentru Ariston deoarece ofera 5 ani garantie, fata de 2 la Viessmann.

gmtiby
21.07.2017, 08:31
Raportul calitate/pret, servisare, fiabilitate sunt doar unele din argumente.

Ianculescu Mihai
21.07.2017, 10:46

24kw e ok. Mai puneti ceva banuti si mergeti pe Viessmann Vitodens 111 care are boiler incorporat si cu care sigur nu veti avea variatii de temperatura la apa calda. Centrala are un boiler de 46 litri ca rezerva de pornire, apa fiind preparara in continuare de schimbatorul de caldura in placi si asigura apa cam cat un boiler de 150 de litri

ghimpe--
21.07.2017, 12:27
gmtiby, am inteles, multumesc.

gmtiby
21.07.2017, 14:00
Cu placere !

Spor la lucru

Costin8906
24.07.2017, 22:42
Dmih am observat ultimele postari ale tale pe acest forum. De aceea am ales sa te ignor ( thank god ! ). Ca sa stii centrala asta este adusa in tara de Black sea suppliers , cu service-uri peste tot in tara. Parerolog de meserie pe forum asta sa va treceti la Cv .La revedere !

avali
01.08.2017, 15:09
Buna ziua, am cumparat de aproximativ 2 luni o centrala Ariston Genus Premiuim Evo 24 kw si am o nelamurire in legatura cu functionarea ei, momentan centrala este pusa doar pe incalzire apa calda menajera, cand incalzeste acm am observat ca se incalzeste si teava de tur a radiatoarelor pe o distanta de 40-60 cm, oare este normal acest lucru? Cei de la service mi-au dat un raspuns evaziv care nu ma prea convinge.

gmtiby
01.08.2017, 15:42
Da, este normal acest lucru, dupa cum stii, daca stii, la apa calda apare calcarul, motiv pt care, ca sa nu mai tina apa calda in schimbator ca sa se produca acolo calcar, o trimite catre calorifere. Deci da, este normal.

avali
03.08.2017, 15:40
Cei cu care am vorbit imi spuneau ca e vorba de radianta termica, ca se transima caldura pe teava de tur de la vana cu 3 cai. Sa fie asa sau doar incearca sa scape de mine ?

avali
07.08.2017, 20:45
la centralele ariston genus manometrul este si afisat electronic si am observat ca atunci cand incalzeste acm scade presiunea pe afisaj de exemplu de la 1.5 la 1.4 si revine la presiunea initiala dupa ce se opreste de a incalzi acm, e normal acest lucru? intreb deoarece am cunostiinte care afirma ca in timpul incalzirii ar trebui sa creasca presiunea si nu sa scada asa cum se intampla la mine.

Ianculescu Mihai
24.08.2017, 11:11
Buna ziua! Am nevoie de ajutor in alegerea unei centrale prin condensare(gaz), la o casa P+M, in Bistrita(BN) cu suprafata utila de 160mp.
Casa este construita din caramida Siceram Termobloc 290/240/188 si isolata cu polistiren de 10 cm, iar ferestrele sunt tripan de la Salamander.
Pentru preparare apa calda ar fi trei consumatori, bucatarie si cate o baie pe fiecare nivel. Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!

O centrala de 24 kw este ok pentru suprafata casei. Daca veti folosi cele 2 bai simultan, atunci aveti nevoie de o centrala cu boiler, extern daca spatiul va permite, daca nu, intern. O centrala foarte bine cotata este Viessmann Vitodens 100 si puteti alege varianta doar pe incalzire si ii puneti boiler extern pentru apa calda, sau daca spatiul nu va permite Vitodens 111 cu boiler incorporat de 46 litri care este doar un rezervor de pornire, apa continua sa fie preparata apoi de schimbatorul de caldura in placi, asigurandu-se astfel o cantitate de apa echivalenta cu a unui boiler de 150 de litri

Marius Nec
24.08.2017, 15:53
Buna ziua! Detin o casa de 220mp, P+E, cu zidarie din boltari, placata cu polistiren de 10 pe exterior, inaltimea de 2,50 la parter si 2,30 la etaj.
Vreau sa achizitionez o centrala si nu stiu intre ce sa aleg? Viessman C100 , Arca Aspiro (varianta inox) sau Srtupova? Ce putere recomandati?
La parter am 9 calorifere iar etaj 8.
Multumesc!

danielH
25.08.2017, 09:51
Va rog frumos sa ma ajutati in alegerea unei centrale termice. Nu ma pricep deloc si sunt recunoscator pentru orice sfat. Stiu sigur ca va fi cu alimentare pe gaz, 99% sigur ca va fi in condensatie (am vazut ca majoritatea asa sunt) dar in rest sunt in ceata. Puterea de 24kW este suficienta pentru situatia/cerintele mele? Firma/model cu sanse mai mici de a imi creea neplaceri in viitor?

Am atasat planul apartamentului. In plan bulina galbena este punct de alimentare cu gaz iar bulina albastra este punctul de alimentare cu apa rece (de unde voi alimenta si CT)
Apartamentul este situat la parter, este umbrit (racoros). Vecini am doar deasupra, in laterale nu. Am izolatie exterioara de 10cm poliestiren eps 80 (cred). Peretii sunt din placi de beton. Inaltimea camerelor este de aproximativ 245cm. Tamplaria exterioare este din PVC cu geam termopan - nimic special.
Colireferele existente (pe care intentionez sa le pastrez, oricum nu pot monta mai mari de atat) sunt din otel si au urmatoarele dimensiuni:
-camera de zi: 2.000x600 (geamul are circa 2.100x1050)
-dormitor : 2.000x600 (geamul are circa 2.100x1050)
-bucatarie : 600x600 (geamul are circa 1050x1050)
-baie : 400x600 (geam micut, "de baie" de apartament)

Noi suntem 2 adulti si un copil, dar iau in calcul un al doilea copil. Sotia este friguroasa asa ca prefer o solutie care sa ii poata asigura confortul termic (mai bine dau un banut in plus decat sa mananc conserve..). Eu urasc sa am variatii de temperatura la apa cand fac dus, din cate am citit cred ca imi trebuie o centrala cu boiler incorporat, posibil sa ma insel.

http://i65.tinypic.com/b99o36.jpg

Avand in vedere ca apartamentul este la parter, credeti ca este vre-o problema (de natura tehnica sau legala) daca doresc sa trag tevile de apa prin subsol? (adica sa cobor cu tevile din centrala prin placa pana in subsol si sa urc cu ele prin ghenele existente pentru tevi din baie si din bucatarie)
Din schita casei vad ca aveti o bucatarie si o baie, deci nu aveti un consum de apa care sa justifice instalarea unei centrale cu boiler. Vitodens 050 pe care o cunosc va asigura fara probleme necesarul de apa. Oricum ambele modele la care faceti referire prepara instant apa calda menajera. In ceea ce priveste puterea centralei, adica 24 kw este mai mult decat suficienta pentru un apartament de 2 camere. Va recomand insa sa mergeti cu o temp in centrala, adica pe tur de aprox.50 de grade, asa este recomandat pentru a functiona in condensatie si pt a optimiza consumul

ghimpe--
28.08.2017, 09:03
danielH, sunt in curs de instalare centrala. Din pacate/fericire am ales Aristonul in defavoarea lui Viessman (5 ani garantie vs. 2 ani garantie, PIF gratuit, cronotermostat wireless gratuit). Sper ca am facut alegerea corecta :)

Getis71
25.09.2017, 13:30
Buna ziua! Detin o casa de 220mp, P+E, cu zidarie din boltari, placata cu polistiren de 10 pe exterior, inaltimea de 2,50 la parter si 2,30 la etaj.
Vreau sa achizitionez o centrala si nu stiu intre ce sa aleg? Viessman C100 , Arca Aspiro (varianta inox) sau Srtupova? Ce putere recomandati?
La parter am 9 calorifere iar etaj 8.
Multumesc!
Eu am ales calitatea nemteasca, vedeti ca Viessmann a lansat noua generatie de cazane cu gazeificare Vitoligno 100-S

doruc
15.10.2017, 09:10
Rog un sfat pentru alegerea unei sisetm de incazlizre avand la baza o centrale termica pe gaz metan. Constructie noua , P+ 1 , caramida porotherm+vata bazaltica 10 cm , Su = 160 mp si H = 2.5 m , din care 90 mp incalzire in pardoseala ( parter ) si 70 mp calorifere ( 10 buc ). As agreea pentru confort varianta pt apa calda formata din boiler de 200,300 litri cu 2 serpentine , una pentru panouri solare si cealalta pentru centrala. Va rog sa-mi dati o parare privind dimensionarea puterii centralei necesare ( centrala doar pentru caldura pentru ca am inteles ca pentru 2 bai si bucatarie , si centralele noi pe piata care fac si apa calda instant au variatii de temperatura a apei la folosirea simultana in 2 , 3 puncte, cu cele vechi m-am convins ca asa e) si alegerea unei marci si model fiabil existent . Dupa formula 160x2.5=400 mc si 400 x 50 ar rezulta o centrala de 20 kw , si cred ca ar fi indeajuns o centrala de 24 de kw dar inteleg ca aceste centrale sunt recomandate si vandute pentru apartamente nicidecum pentru vile , iar pentru vile ( 160 mp - 200 mp ) se propun centrale de 30 de kw ceea ce dupa formula de calcul mi se pare o supradimenionare de 40-50 %. O supradimensionare de acest tip ar rezolva problema variatei temepraturii apei calde menajere la o centrala cu acm instant , prezentate mai sus ??? Motiv pentru care va cer aceste sfaturi . Deasemenea ce panouri solare ar fi indicate , marca , model , capacitate pentru aceast imobil in care locuiesc 3 persoane ? Multumesc.

cata_melc
28.02.2018, 12:32
Buna ziua,
Va rog putin ajutor si sfaturi pentru alegerea unei centrale termice pentru o constructie P+1+pod neincalzit , suprafata construita 160mp, suprafata vitrata ~33mp.

Detalii constructie: (Ilfov), 1 baie completa (chiuveta + cada) si o baie doar cu ciuveta si cadita dus).

Parter: caramida cu goluri 30cm + termozistem expandat gri 10cm
Etaj: dulapi de lemn izolati cu vata minerala 25cm + placaj dublu de gips carton + termosistem de expandat gri 10cm
Planseu peste etaj: lemn, izolat cu 25cm de vata minerala
Pod: izolatie intre capriori de 30cm cu vata minerala
Vata minerala: 0,035 W/mK,
Ferestre 3 foi 44mm (s-a mentiunut un coeficient < 0,8 W/mK pe fiecare fereastra)
Usa access: nu mai stiu exact, dar undeva sub 1 W/mK

La recomandarea "specialistilor" (ghilimelele sunt cu intentie deoarece ma refer la oamenii locului) mi-a fost recomandata o centrala de 35 KW + boiler 200l. Sunt in total 12 calorifere Vogel Noot intre 600mm si 1200mm si pe baza calculelor oferite s-a ajuns la concluzia ca este suficienta o centrala de 24KW. Acum disputa este intre Incalzire + ACM sau doar incalzire + boiler. Mentionez ca momentan (si pe viitor - urmatorii multi ani) nu iau in calcul panouri solare. Ca idee, in proiect mi-a fost recomandata o centrala electrica de 18Kw, dar din motive de racord Enel (doar 9Kw aprobati) si a costurilor de exploatare pe curent am decis sa mergem pe gaz.
Credeti ca un Buderul 072 24KW cu cei 16l/minut ai lui ar fi capabil sa asigure un flow de apa calda decent in orice conditie ? (sa presupunem umplerea cazii de la etaj si un dus la parter unde este doar cadita). Ce se intampla daca cineva spala vasele simultan ? (probabilitatea este sub 1%, dar as lua-o in calcul). Dar daca excludem dusul de parter si doar baie normala (cu dus sau baterie + chiuveta de la bucatarie) ?

Va solicit ajutor mai ales celor care stati la casa si aveti in exploatare centrale termice cu sau fara boiler.

cata_melc
02.03.2018, 16:45
Stiu ca par insistent :) insa nu vreau sa fac vreo prostie. Cumpar cu instant sau cu animal de 200l separat ?

cata_melc
21.03.2018, 13:02
Pana la urma (si pentru ca parerile sunt 50/50 (cu instant sau cu boiler) am ales o centrala GB072 de 24kw cu instant! La urma urmei am baterii termostatate si nu cred ca voi avea o problema atat de mare daca cineva face dus/baie si la bucatarie deschide cineva robinetul.
Sper sa nu regret, iar daca va fi nevoie pe viitor de boiler vad eu cum o convertesc (am aflat neoficial ca s-ar putea).

cata_melc
24.03.2018, 12:12
Domnilor, a venit minunatia de centrala, am agatat-o in perete, frumoasa ce sa mai una alta.
Eu intentionam sa iau un termostat wireless pentru camera , insa mi s-a soptit ca daca centrala are senzor pentru temperatura exterioara acesta ca trebui anulat pentru conectarea unitatii cablate a termostatului wireless.

Pana la urma cum e? Ca eu nu inteleg...

Multumesc.

altruista
16.04.2018, 16:28
Buna ziua!
A venit vremea sa schimb centrala, veche de 13 ani / Ariston microgenus + de 28 kw. Problema este ca nu sunt hotarat ce anume sa cumpar. Stau la casa, doar un nivel, casa este din chirpic, izolata pe nord, vest si est cu polistiren de 8. Pe sud nu este izolata deoarece la circa 20 cm se afla alta casa. Suprafata totala 130 mp. Va rog daca puteti sa/mi spuneti ce centrala imi recomandati. Multumesc anticipat!

dmih
16.04.2018, 18:49
Degeaba iti recomanda cineva un model de centrala daca nu ai service bun la tine.

Afla mai intai ce producatori au service in Tecuci si apoi mai vedem.

Pe durata de viata a unei centrale intretinerea conteaza mult.

OrAndrei
04.05.2018, 15:06
Buna ziua!
A venit vremea sa schimb centrala, veche de 13 ani / Ariston microgenus + de 28 kw. Problema este ca nu sunt hotarat ce anume sa cumpar. Stau la casa, doar un nivel, casa este din chirpic, izolata pe nord, vest si est cu polistiren de 8. Pe sud nu este izolata deoarece la circa 20 cm se afla alta casa. Suprafata totala 130 mp. Va rog daca puteti sa/mi spuneti ce centrala imi recomandati. Multumesc anticipat!
Eu votez Viesmann calitatea nemteasca. Acum modelul il alegi in functie de buget, Vitodens 050 sau 100, ambele au componentele din inox de calitate, ma refer aici in primul rand la schimbator si arzator