PDA

Arată versiune întreagă : Alegere Centrala Termica

Pagini : [1] 2 3 4 5 6

adineculai
03.10.2007, 15:20
BUNA ZIUA,
am nevoie in curand de o centrala termica+radiatoare pe care
sa le montez intr-o casa noua cu urmatoarele dimensiuni
suprafata utila-160mp,inaltimea camerelor 2.5m,casa este construia
din caramida tip porotherm de 29 cm si izolata cu polistiren de 8 cm.
Ce marci imi recomandati?
Ce spune-ti de SAUNIER DUVAL?
PS:in casa vom locui 3-4 persoane(si am multe ferestre ,si mari)
Multumesc anticipat pt. sfaturi

Moldovan Vasile Dan
03.10.2007, 16:01
calculul exact al puterilor este complicat de aceea pe scurt eu i-ti recomand : la incalzire dimensionare radiatoare minim 100 wati/mp pana la 125w/mp la inaltimea standard de 2,5 m.
la apa calda menajera trebuie minm 24 kw pt. a asigura un debit minim de apa calda de 12l/min. incalzita cu 25 grade celsius.
atentie la radiatoare pt. producatorii dau puterea maxima ori in regim normal radiatoarele nu disipeaza maximul de putere deci trebuie sa vezi care este puterea disipata de radiator in conditti normale
cat priveste centrala este buna daca nu ai caderi de tensiune iar daca ai asa ceva atunci eu personal recomand vaillant.

crinaelena
04.10.2007, 13:40
si eu as merge pe un Vaillant de 28 kw(Turbomax Plus 282-5).

termoadi
04.10.2007, 23:31
incearca ceva cu boiler de acumulare totusi la 3-4 persoane probabil ca sunt si doua bai,apoi daca montezi boiler il alegi bivalent ca un panou solar se poate monta oricand ulterior
nu va mai repeziti cu capul inainte sa cumparati orice...

crinaelena
05.10.2007, 06:52
toate centralele vaillant sint compatibile cu instal. solara,prin regulatorul auromatic,de ce nu te documentezi matale?

termoadi
05.10.2007, 20:40
de ce nu ma documentati dv cu ceva in legatura cu acest regulator...astept o schita hidraulica ..ceva...nu e cu suparare ,nu?

Micky
05.10.2007, 20:51
Incearca sa vezi ce poate si un Radiant cu condensare , cate avantaje are , ce functii are , si apoi sa mai vezi si alte centrale sa poti compara daca mai ai ce .

termoadi
05.10.2007, 21:02
problema era ..apa calda pt doua bai ...adica boiler ....adica bivalent
si mi se spune ca nu stiu care piesa poate alimenta serpentina unui boiler ...nu stiu cum ....
reclame la centrale ...

Micky
05.10.2007, 21:06
Centrala pe care ti-am recomandat-o are si boiler de apa , si circuit biterm necesar nevoilor intr-o casa cu doua bai si o bucatarie plus ca ai si o economie de aprox 20 %la factura de gaze

termoadi
05.10.2007, 21:16
si apa mea calda incalzita ...moca ,de soare, toata vara ,unde este

Micky
05.10.2007, 21:16
Singura problema este ca trebuie sa racordezi furtunul de evacuare al condensului la canalizare pentru ca este absolut real ca ai condens de aproximativ o galeata de apa in doua ore de functionare .Nu ai sa mai gasesti asa ceva la nici o centrala de pe piata chiar daca scrie acest lucru . temperatua gazelor evacuate de o centrala cu tiraj fortat este de aproximativ 250 grade la condensare este de 56 grade . Ce crezi ca se intampla cu restul ? Se reintorc in sistemul de incalzire !

Micky
05.10.2007, 21:19
Si ea este setata pentru a fii conectata la panoul solar care este cea mai mare vrajeala . pentru apa ta calde din vara ai nevoie de 2 panouri care costa complet cu coloana 60 mil de lei. crezi ca mai este moca?

termoadi
05.10.2007, 21:28
pareri si pareri ...investitia unuia sau altuia este una si sa spui ca e vrajeala e cu totul altceva...no coment

Micky
05.10.2007, 21:34
Fiecare ne dam cu parerea si avem dreptul sa credem ce vrem pana cand vedem nu?

termoadi
05.10.2007, 21:45
ok , dar totusi este un forum de informare nu de discutii contradictorii
eventualii vizitatori se pot speria...

Micky
05.10.2007, 21:48
Ai dreptate

RaduCA
05.10.2007, 21:59
totusi este un forum de informare, nu de discutii contradictorii; eventualii vizitatori se pot speria...
Ai dreptateImi permiteti sa nu fiu de acord cu Dvs. Parerea mea este ca forumul nu este un cerc de "yes-men"-i. Altfel, dupa primul raspuns la un nou topic, acesta se va inchide. :cry:

crinaelena
05.10.2007, 23:12
despre auromatic 560 accesati www.vaillant.it, dati click la sectiunea documentatie,alegeti de acolo din categ. regulatoarelor auromatic 560 (instructiuni de instalare).veti vedea cite aplicatii are (comanda inclusiv o centrala pe lemne, evident nu vaillant ca nu exista asa ceva, doua sisteme solare ,etc).v-am trimis acolo ptr. ca in instructiuni sint toate schemele de montaj,tot ce face acest auromatic.

crinaelena
05.10.2007, 23:56
Incearca sa vezi ce poate si un Radiant cu condensare , cate avantaje are , ce functii are , si apoi sa mai vezi si alte centrale sa poti compara daca mai ai ce .
nu pot sa ma abtin si sa nu remarc ca Radiant sint intr-adevar niste centrale f. bune(chiar daca unii sustineau ca promovez la greu Arca)

Moldovan Vasile Dan
06.10.2007, 08:00
propun sa intrebati un depanator de centrale termice ce "firma"are acasa

RaduCA
06.10.2007, 08:53
Este un bun punct de plecare, dar nu cred ca este in totalitate relevant. Motivul? Nu stim motivatia reala pentru care a optat pentru acea "firma". Alegerea depinde de la om la om, de la o situatie la alta. Poate respectivul lucreaza de prea putin timp si nu prea "le stie". Sau are una nu foarte buna, dar pe care a luat-o foarte ieftin si nu conteaza ca nu e prea fiabila pentru ca are piese de shimb la discretie. Sau poate a luat-o de mai mult timp si intre timp au aparut multe alte modele. Sau ...

crinaelena
06.10.2007, 12:32
de regula cei de la service nu-si cumpara centrale scumpe.daca as fi ing. de service mi-as cumpara bitermica, ptr. ca au componente putine iar spalare chimica as face cind vreau.sint solutii gata preparate care nu ataca schimbatoarele indif. de nr. de spalari.

adineculai
07.10.2007, 12:19
Fratilor,ma-ti bagat in ceata,dati-mi si mie niste sfaturi,am nevoie de o centrala pe gaz.
Astept cu nerabdare
Multumesc mult :?:

crinaelena
07.10.2007, 12:29
aveti dreptate,dar ve-ti fi in ceata mereu ptr. ca sint unii care numai contreaza dar fara argumente.rugati-l pe dl. Termoadi sa va recomande ceva.pina acum numai a contrat orice propunere dar niciodata nu a propus nimic.

crinaelena
07.10.2007, 12:48
eu recomand numai modele apreciate in urma unor,sa zicem statistici de service,deci niciodata modele nou aparute pe piata.Dvs.aveti nevoie de o centrala de cel putin 28 kw,ptr. ca in urma calculului neces. termic ve-ti face instal. dar s-ar putea ca in timp sa nu fiti multumit,si sa doriti suplimentarea nr. de calorifere.
propunerea mea ar fi:vaillant vuw 282-5
radiant slim rsf 24 e
arca pixel 31 fc
baxi luna max 310 fi
niciodata,o singura varianta ptr. ca este posibil ca in orasul dvs. sa nu aveti distribuitor

termoadi
07.10.2007, 21:20
cazan fonta de pardoseala cu tiraj fortat si boiler bivalent 200l
ca si marci ...sunt destule, mai piperate sau mai ieftine
va rezulta un grup termic solid cu avantajul ca se construieste dedicat ,alegandu se pompa de circulatie corespunzatoare si volumul vasului de expansiune,iar ca si automatizare , multe cazane o au inclusa

crinaelena
10.10.2007, 09:23
cazan fonta de pardoseala cu tiraj fortat si boiler bivalent 200l
ca si marci ...sunt destule, mai piperate sau mai ieftine
va rezulta un grup termic solid cu avantajul ca se construieste dedicat ,alegandu se pompa de circulatie corespunzatoare si volumul vasului de expansiune,iar ca si automatizare , multe cazane o au inclusa
saracu om acum e in ceata si mai tare

adineculai
10.10.2007, 15:41
Multumesc pt informatii ,cred ca voi opta pentru Vaillant 282-5,mai am insa o intrebare:vreu sa montez un radiator pe "casa scarilor",iar acesta ar fi intre parter si etaj ,influenteaza cu ceva buna functionare a centralei?
Si as vrea sa trec conductele (tur+retur) prin pardoseala pana la radiatoare,
si vreau sa o fac cu cupru(sau exista alt material la fel de bun?) vi se pare ok
varianta aceasta?

crinaelena
10.10.2007, 19:36
nu influenteaza nicicum functionarea centralei.imbinarile trebuiesc facute cu mare grija,daca va curge vreuna,ce faceti,spargeti pardoseala sau blindati traseul si ve-ti face altul?
oricum dupa incarcarea instalatiei este bine de lasat sub presiune (cca.2 bar) macar 24 ore.

termoadi
10.10.2007, 21:42
mda ... ceata asta nu e buna ... ar trebui oare sa nu le spunem clientilor ca mai exista si altceva in afara de ...murale????
am vazut destui clienti cu destula situatie materiala ,pacaliti de unu si de altu sa monteze in ditamai casoiu , cu 2-3 bai , diferite murale ,de multe ori cate doua ,ca de ..., asta vinde unu si altu
ce sa mai pomenim de gestiune ,de zone de caldura ,de pardoseli calde ....riscam sa producem ceata ....

termoadi
10.10.2007, 21:44
apropo de imbinari in pardoseala ......vedeti ca sa inventat cuprul moale la colac ,care nu necesita imbinari intre distribuitor si robinetul radiatorului

crinaelena
10.10.2007, 21:53
mda ... ceata asta nu e buna ... ar trebui oare sa nu le spunem clientilor ca mai exista si altceva in afara de ...murale????
am vazut destui clienti cu destula situatie materiala ,pacaliti de unu si de altu sa monteze in ditamai casoiu , cu 2-3 bai , diferite murale ,de multe ori cate doua ,ca de ..., asta vinde unu si altu
ce sa mai pomenim de gestiune ,de zone de caldura ,de pardoseli calde ....riscam sa producem ceata ....
ba da sa le spunem ca-s mai bune alea de pardoseala dar hai sa le spunem si ce preturi,eventual si niste marci bine testate de piata.
eu daca as fi vreun Becali m-as gindi cu siguranta la o astfel de solutie.
cit priveste gestiunea zonelor, n-o face nici cutia de pe perete, nici ladoiul de pe pardoseala.

adineculai
10.10.2007, 21:54
despre cuprul moale la colac vorbeam si eu,cred ca o sa folosesc aceasta metoda,daca nu apare ceva inovator in domeniu :shock:

termoadi
10.10.2007, 22:02
eu nu cred ca trebuie sa fi becali ca sa faci o investitie pentru tine si urmasii tai
eu nu am reusit sa gasesc vreun client care sa si monteze in casa ,murala
ma refer la casa de cel putin 200mp ,la care investitia pentru incalzire ,oricum este infima fata de investitia pt ridicarea casei , finisarea si utilarea ei

crinaelena
10.10.2007, 22:12
pai spune-ti-i d-lui adineculai niste preturi,poate isi schimba optiunea.
deasemeni,si eu am o curiozitate,marturisesc ca nu stiu cine produce cazane de pardoseala din fonta cu tiraj fortat.multumesc anticipat ptr. ca am convingerea ca-mi veti enumera citiva.

termoadi
10.10.2007, 22:23
bongioanni idea ...disponibile intr o gama variata , simple, sau combi cu boiler
spre exemplu ,cca 33kw tiraj fortat,boiler de 120l inclus ,vas exp inclus,pompe si automatizare incluse,ce mai ...o legi si gata ... cca 100mil lei

crinaelena
10.10.2007, 22:24
un cazan din fonta este scump,de ce nu o murala in condensare de putere mare (producatorii mari fac ac. centrale pina la puteri de 100 kw),daca tot ne-am permite ?

adineculai
10.10.2007, 22:26
pai diferenta de la 100 mil. pana la 30 mil cat costa un Vaillant,nu ti se pare destul de mare, cu banii astia cumpar radiatoarele si alte chestii,nu?

crinaelena
10.10.2007, 22:31
bun, dar idea light 100 merge pina la 28 kw.ptr. necesar termic mai mare ce ar merge ?

termoadi
10.10.2007, 22:59
cca 33 kw ,modelul cu care am lucrat .
am montat pana la 350mp ,cu zone de caldura ,cu termostat de ambient pe fiecare zona (camera)cu mentiunea ca nu folosim simultan toate camerele unei case.
diferenta intre un vaillant si cazan este de 70 mil in bani ....dar si sa folosim doua trei bai simultan , sa mai avem si recirculare apa calda si sa lasam cazanul '' mostenire la nepoti'' ....tot diferenta este
nu obligam pe nimeni sa faca ceva ,doar discutam ,dupa cum spuneam mai sus se investesc sume imense pe constructie ,pe izolatii ..pe faianturi ,gresii ,mofturi arhitectonice si ajungem la confortul de zi cu zi si brusc se termina banii,asta pt ca se neglijeaza total incalzirea
am avut ocazia sa vad intr o emisiune o casa la care se facea mare tam tam de amenajare de podele sofisticate de ...vai ce era acolo chiar era misto amenajat si surpriza ...se vedea pexalul cum iese din perete indoit spre radiator............................
si cate solutii tehnice exista ....................
nu ma refer la pexal ci la iesirea aceea din perete.....

crinaelena
10.10.2007, 23:08
pai VUI 282-7,DUCE DOUA DUSURI SIMULTAN,COSTA 45MIL.,SUPORTA SI POMPA DE RECIRCULARE,PROGRAMABILA CA TIMPI DE FUNCTIONARE,CU AUTOMATIZARE CALORMATIC,EVIDENT.NU TOT ACOLO AJUNG CU BANI MAI PUTINI ?

termoadi
10.10.2007, 23:24
da bine , eu am obosit , renunt ,am destule mai importante de facut ...daca dv comparati boiler de cca 100l cu ...un bidonas din vaillant,care stocheaza cativa l de apa si produce cat..????
hai sa fim seriosi ,daca duc boilerul in cca 70 de grade ,si pun un chit de amestec ,va trebuie ...10 vaillanturi sa aveti acelasi debit de apa
nu mai faceti atata reclama ca mai stim si noi cum sta treaba si ce se ascunde sub poleiala unei murale fie ea cat de buna
sa aveti o seara buna

Moldovan Vasile Dan
11.10.2007, 00:31
va rog sa ma scuzati ca intervin dar:
d-l crinaelena are drepate; si eu am un vailant de 28kw si sunt foarte multumit
gusturile nu se discuta ; se executa
(pe bani)

crinaelena
11.10.2007, 06:59
sint a doua oara pe nedrept acuzat,ca fac discutii cu tenta comerciala.

termoadi
11.10.2007, 23:58
nu acuz pe nimeni ,am si eu vaillant , si in afara de faptul ca ma costat o piesa cat un sfert de de centrala ,sunt multumit .....am doua camere ,o baie si atat ...
cu riscul de va ma repeta , sustin in continuare ideea ca la o casa de cateva sute de mp la care sa investit cateva miliarde nu se monteaza un surogat de sistem de incalzire ,bazat pe o murala poleita cu un procesor in plus pentru ...nu stiu ce functii....aiurea si cu un simulacru de acumulare de acm asta cand exista , poate, cate o baie la fiecare dormitor si 4 -5 membri in familie.
am intilnit si cazuri unde solutia cea mai buna a fost instalarea unei murale , dar asta nu ne da dreptul sa generalizam,si sa sustinem niste avantaje tehnice iluzorii, asta in ideea unui pret scazut
repet nu am nimic cu muralele sunt un segment de produse extrem de vandut , in asa fel , incat unii dintre noi uitam ca mai exista si altceva ...

mai ales ca se sustin si niste bazaconii de murale gen arca poket la care subsemnatul a fost nevoit sa schimbe pompa cu totul ,gasind o blocata beton,si nepotrivinduse la dansa nici un motor de la nici un tip de pompa ....o membrana mai schimbam ...,dar si pompa?????

crinaelena
12.10.2007, 07:02
dumneata ai idee cite Arca pocket stiu eu pe mers de ani de zile fara probleme?
afara de asta o componenta cumparata de la alt producator,nu poate invinovati constructorul,este stiut ca multe componente dintr-o centrala sint produse de altii.pompele de regula sint Grundfos sau Wilo,vasele de expansiune Zilmet,Cimm,etc si atunci astfel de defecte pot aparea indif. de marca centralei.intr-adevar primele mdele de pocket au fost echipate cu pompe Salmson,dar s-a renuntat de citiva ani buni la ele,iar acum sint echipate cu Wilo.
Acum spune dumneata cam citi comercianti distribuie Bongioanni si cam ce retea de service au,ptr. ca n-ati precizat ca ieftineala aia pe care a-ti propus-o se poate si strica.
daca tot vrem cazane de pardoseala la bani multi de ce nu Chaffoteaux modelul Phoenix Green sau Immergas Hercules Condensing,care gestioneaza trei zone distincte de temperatura,ambele condensatii,si chiar sub 100 mil ?

termoadi
12.10.2007, 21:56
eu nu caut sa fac enumerari de diferite centrale ,ci am recomandat doar unul din sisteme care dupa mine se preteaza la anumite locuinte
daca dv aveti in fata o lista cu denumirile si marca acestora nu aveti decat sa le enumerati insa vad ca, confundati un cazan de fonta (ceea ce eu am recomandat) ,cu o centrala in condensatie
despre bongioanni , nu promovez si nici nu ma intereseaza acest lucru...
eu doar am raspuns la intrebarea dv cu denumirea unui cazan montat de mine
iar in legatura cu stiftaraia de arca ,in momentul cand reparatia te costa o gramada de bani ,normal ca te intrebi cine naiba te a pus sa o cumperi
si nu te mai intereseaza ca intre timp au schimbat modelul de pompa
tu ai luat teapa si gata pt tine arca e un STIFT SI ASA VA RAMANE
adica firma producatoare nu este vinovata cu nimic ca au folosit o pompa ieftina ,au facut profit si acum ....ce ...au vazut ca nu se mai poate vinde ca sau desteptat prostii si vezi ca schimba modelul de pompa,......
cu ce l incalzeste asta pe clientul meu care scoate din buzunar cca 150 euro si asta dupa doar 3 ani de functionare....
mai bine o inchiria cu luna si iesea mai ieftin...;...

adineculai
12.10.2007, 22:51
Ce spune-ti de centralele in condensatie?merita diferenta de bani ?
sunt mult mai economice?cam in cat timp se acopera investitia?

crinaelena
13.10.2007, 09:28
da domnule am o lista pe genunchi ,din care reproduc papagaliceste.
cit priveste cazanul in condensatie era o varianta mai buna decit,cea propusa de dumneata ,n-am cum sa fac confuzie.cit priveste Arca este o firma inovatoare ,ca fapt divers,ati vazut pe mers vreuna cu gazeificare
intre a propune o varianta mai buna la aceeasi bani si a face confuzie ,e o diferenta,nu?
cit priveste bidonasul de la vaillant,are ac. productivitate cit butoiul lu Bongioanni(dealtfel o firma plina de distribuitori si tehnicieni de service scolarizati,prezenti peste tot in teritoriu)
apropo,daca v-ati bagat miinile dibace intr-un stift de Arca, atunci ati fost probabil scolarizat de cei de la Eurotherm,caz in care ma dau batut,ptr. ca sinteti o autoritate in ac. centrale.
sau sinteti din categ. mesterilor chemati, asa la o ciubucareala.
ptr. domnul adineculai:centrala cu condensare lucreaza eficient pe regim de joasa temperatura,adica va trebuie radiatoare f. mari, sau incalzire in pardoseala,iar eficienta este mai mare cu cit spatiul incalzit este mai mare.
200mp nu este un spatiu atit de mare incit sa aveti o economie nemaipomenita prin fol. condensatiei.
o adevarata economie faceti mai degraba printr-o izolare eficienta a cladirii,faceti asa fel incit sa reduceti cit mai mult pierderile

Baboo
13.10.2007, 10:47
ptr. domnul adineculai:centrala cu condensare lucreaza eficient pe regim de joasa temperatura,adica va trebuie radiatoare f. mari, sau incalzire in pardoseala,iar eficienta este mai mare cu cit spatiul incalzit este mai mare.

Atzi putea fi mai explicit? Ce inseamna aceasta exprimata in grade?

Sal'tare!

adineculai
13.10.2007, 15:13
deci la casa mea care are suprafata utila aprox 160-165 mp,si este construita din porotherm de 29 si izolata cu polistiren de 8 nu ar fi mare economia facuta de o centrala in condensatie fata de una normala?

crinaelena
13.10.2007, 15:47
nu prea mare.zonele sensibile la transfer termic sint timplaria,planseele(beton) si zona centurilor(beton armat)
daca e cazul in pod puteti izola cu o saltea din vata minerala
cred ca dl. termoadi v-a dat o solutie ptr. hotel sau centru balnear,daca veti dori sa va transformati casa in salon de fitness cu masaj thailandez,ascultati-l ,ptr. ca veti avea nevoie de puhoaie de apa calda

crinaelena
13.10.2007, 15:49
ptr. Baboo:cer scuze dar tocmai plec de acasa.vom discuta cind revin,ptr. ca ma simt dator sa va raspund.

crinaelena
13.10.2007, 17:43
temperatura la care gazele arse condenseaza(vaporii de apa din acestea),
este undeva sub 55-60 gr.(59gr. punct de roua ptr. gaz metan),deci vorbim de un regim de temp. 30-50,adica un tur la 50-55 gr,ideal returul cit mai rece.Atunci la temp. peste ac. punct de roua nu mai are loc condensarea,deci acea caldura latenta de condensare nu se va mai elibera in sistem(condensarea este o reactie exoterma,nu ?).
Cit priveste radiatoarele,ac. au o putere termica diferita, la delta T diferit(vorbim de un acelasi radiator)
Ptr. un anume delta T,el va ceda o cantit. de caldura in ambient,iar ptr. un alt delta T,o alta cantit. si atunci ptr. un anume necesar termic,in regimul de joasa temperatura,se va face o compensare prin marirea supraf. de schimb termic.

Baboo
13.10.2007, 18:21
temperatura la care gazele arse condenseaza(vaporii de apa din acestea),
este undeva sub 55-60 gr.(59gr. punct de roua ptr. gaz metan),deci vorbim de un regim de temp. 30-50,adica un tur la 50-55 gr,ideal returul cit mai rece.Atunci la temp. peste ac. punct de roua nu mai are loc condensarea,deci acea caldura latenta de condensare nu se va mai elibera in sistem(condensarea este o reactie exoterma,nu ?).
Cit priveste radiatoarele,ac. au o putere termica diferita, la delta T diferit(vorbim de un acelasi radiator)
Ptr. un anume delta T,el va ceda o cantit. de caldura in ambient,iar ptr. un alt delta T,o alta cantit. si atunci ptr. un anume necesar termic,in regimul de joasa temperatura,se va face o compensare prin marirea supraf. de schimb termic.

La aceasta temperatura, centrala ar trebui sa functzioneze aproape tot timpul ptr radiatoare alese normal. Ca sa functzioneze dupa cum atzi spus Dvs., cred ca ar trebui supradimensionate suprafatza de convectzie a caloriferelor, incit termostatul sa functzioneze.
Acum cinci ani am gasit aici, intr-un singur loc o centrala cu condensatzie care costa 120 de milioane vechi, iar un Saunnier-Duval cu condensatzie, la mina aII-a la un pretz de 23 milioane milioane mi s-a parut rezonabil. Numai ca a fost interzisa montarea de astfel de centrale care a fost montata si dupa o luna a fost demontata. Si astfel am ales un Motan, din primele produse. Se pare ca am pe undeva un loc prin care intra aerul in instalatzie iar in in calzitorul de ACM din centrala am ceva depuneri deoarece dupa oprirea apei se incalzeste apa ramasa in incalzitorul centralei.
Altfel totul e bine, are un randament de 97%. Mausrata vara pe ACM.:))

Sal'tare!

crinaelena
13.10.2007, 19:44
la asta m-am referit prin marirea supraf. de schimb termic.
Motan....,centrale bune dar numele f. prost ales.oricum economice

crinaelena
13.10.2007, 19:46
120 mil,probabil Viessmann,ei au fost printre primii care au adus asa ceva.

Baboo
13.10.2007, 19:53
120 mil,probabil Viessmann,ei au fost printre primii care au adus asa ceva.

Probabil...N-am retzinut numele... Nu m-a interesat ptr ca am avut senzatzia ca-mi sar din gura toate plombele cind am auzit pretzul! Eram pe ,,buget de avarie'' si cu bani putzini trebuiau rezolvate multe lucruri in apartament,balcon...

Sal'ltare!

crinaelena
13.10.2007, 19:58
cum dracu? da acu si plombele daca-s la toti dintii cam tot atit costa

crinaelena
14.10.2007, 00:09
apropo,dar schimbatorul in placi oricum ramine fierbinte dupa funct. centralei pe acm,indif. de depuneri sau nu.este posibil s-aveti,dar tot la fel sa nu.Daca debitul de acm este bun, care-i baiul ?
un sch in placi se curata ori la VTP(daca e cazul),sau cind nu mai curge apa calda aproape deloc.

Baboo
14.10.2007, 10:07
apropo,dar schimbatorul in placi oricum ramine fierbinte dupa funct. centralei pe acm,indif. de depuneri sau nu.este posibil s-aveti,dar tot la fel sa nu.Daca debitul de acm este bun, care-i baiul ?
un sch in placi se curata ori la VTP(daca e cazul),sau cind nu mai curge apa calda aproape deloc.

Cred ca m-am exprimat gresit: nu se incalzeste ci se infierbinta. :oops: Nu e o problema majora doar una care incomodeaza: cind uitzi de ea, da peste tine apa fierbinte, ptr ca temperatura creste peste cea prestabilita cu mult. Sunt momete in care, dupa oprirea apei se aud zgomte cauzate de dilatarea puternica a incalzitorului. Debitul de ACM este inca, sper sa mai tzina pina la vara cind trebuie sa reverific centrala.

Ceea ce ma deranjeaza cu adevarat este consumul marit de apa rece ptr ACM, care se eface instant, fara acumulare: la orice modificare semnificativa a debitului de ACM ca de altfel si la inceputul folosirii ACM, flacara se opreste, apa rece continua sa curga si dupa ce a patruns apa rece in incalzitor abia atunci se reia incalzirea apei reci.
Desigur nu le pot avea pe toate!

Sal'tare!

crinaelena
14.10.2007, 19:46
a-ti verificat senzorii de temp. si fluxostatul?

termoadi
14.10.2007, 22:48
este ceva specific la murale ,probabil ca producatorii ne fortifica cu reprize de dusuri reci :D

Baboo
14.10.2007, 23:53
a-ti verificat senzorii de temp. si fluxostatul?

Senzorul a fost schimbat o data iar fenomenul a continuat!
Nu e vorba de dushuri reci ci d fierbintzi. Daca , dupa ce a fost reglata o data temperatura apei la o anumita inaltzime a dusului, prin modificarea inaltzimii dusului, se modifica si temperatura apei. Interesat, nu?

Sal+tare!

termoadi
15.10.2007, 00:13
este posibil ca circuitul comparator din placa sa nu functioneze bine ,si astfel temperatura sa fie influentata de debitul de apa ,sau debitul sa fie foarte mare si centrala sa nu aiba putere sa incalzeasca la parametri ceruti
incercati micsorarea usoara a debitului si urmariti ce se intampla

termoadi
15.10.2007, 00:18
am mai citit inca o data postul dv ,Baboo si ma gandesc ca vana cu 3 cai nu inchide perfect calea spre schimbator si asa se explica apa fierbinte,care vine initial la desch unui robinet

Baboo
15.10.2007, 00:32
am mai citit inca o data postul dv ,Baboo si ma gandesc ca vana cu 3 cai nu inchide perfect calea spre schimbator si asa se explica apa fierbinte,care vine initial la desch unui robinet

Nu cred ca are importanzu vana ptr ca fenomenul are loc in lipsa incalzirii!
Explicatzia pe care o am eu e din cauza transferului defectuos de caldura dim cauza depunerilor la interiorul incalzitorului . S-a depus oarece piatra si acestea nu permite transferul complet de caldura spre apa, in ritmul in care curge apa. Dar depunerea cedeaza totusi aceasta caldura apei din incalzitor atunci cind devine statzionara.
Solutzia ar fi fost sa o dau jos si sa o duc la service s-o spele dar o la sptr la anu care vine!

Sal'tare!

ing.GRIGORE ZAHARESCU
15.10.2007, 05:45
Care este presiunea de intrare a apei reci ? Nu cumva aveti si dusul opturat sau o colmatare la intrarea in centrala(filtru,etc.)

crinaelena
15.10.2007, 07:05
vana cu trei cai ar fi o cauza,dar raminerea intr-o pozitie intermediara,ar duce doar la producerea insuficienta de acm,practis ag. termic fiind dirijat,o parte spre sch. in placi,o parte spre circ. de incalzire,si s-ar putea verifica usor (incalzeste caloriferele pe timp de vara).
Daca modelul este Motan Start,acela bitermic,atunci e clar din cauza calcarului sau modularea necoresp. a vanei de gaz.

crinaelena
15.10.2007, 07:07
parerea mea sa va luati una din fonta cu tiraj fortat (oferta promotionala 100 mil.)

Baboo
15.10.2007, 08:50
Care este presiunea de intrare a apei reci ? Nu cumva aveti si dusul opturat sau o colmatare la intrarea in centrala(filtru,etc.)
Este usor mai mare decit ACM. NU am cum sa o masor !
Daca era curent sau tensiune ... puteam!

Baboo
15.10.2007, 08:52
parerea mea sa va luati una din fonta cu tiraj fortat (oferta promotionala 100 mil.)

Pai asta e o problema: nu pot s-o iau, ca sta intotdeuna cineva linga ea si nu ma la sa s-o iau (daca nu platesc!:)))

Baboo
15.10.2007, 09:00
vana cu trei cai ar fi o cauza,dar raminerea intr-o pozitie intermediara,ar duce doar la producerea insuficienta de acm,practis ag. termic fiind dirijat,o parte spre sch. in placi,o parte spre circ. de incalzire,si s-ar putea verifica usor (incalzeste caloriferele pe timp de vara).
Daca modelul este Motan Start,acela bitermic,atunci e clar din cauza calcarului sau modularea necoresp. a vanei de gaz.

Vana de care amintitzi, cind e deschisa, face admisia in circuitul de incalzire. Atit . Daca ar ramine deschisa, ar creste presiunea in circiutul de incaltire. Or, dupa o anumita perioada, mie-mi scade aceasta presiune.
Admitzind ca fara sa stiu eu vana e deschisa, ar trebui sa creasca presiunea peste valoarea supapei de sigurantza, care sa trebuie descarce la depasirea valorii reglate! Singura explicatzie plauzibila e depunerea de piatra in incalzitor!

Sal'tare!

crinaelena
15.10.2007, 09:09
nu,n-ati inteles,supapa nu va deschide,da ce, creste presiunea la 3 bari?
cind este in pozitie intermediara,doar o parte din ag. termic,se va duce spre calorifere iar cealalta,spre sch. de caldura.de obicei se incalzesc doar primul sau primele doua calorifere.

crinaelena
15.10.2007, 09:18
Este usor mai mare decit ACM. NU am cum sa o masor !
Daca era curent sau tensiune ... puteam!

se poate masura si presiunea de la retea.pe teava de 1/2 toli,un debit de 4l/minut,inseamna presiune dinamica = 1 bar.
cu o oala si un cronometru rezolvati problema

crinaelena
15.10.2007, 09:22
este ceva specific la murale ,probabil ca producatorii ne fortifica cu reprize de dusuri reci :D

la cele cu sch. in placi sau cu microacumulare se intimpla f. rar(asta-i rolul microacumularii de fapt)

Baboo
15.10.2007, 09:26

la cele cu sch. in placi sau cu microacumulare se intimpla f. rar(asta-i rolul microacumularii de fapt)

Dar ce, Motanul are micro cumulare?

crinaelena
15.10.2007, 09:53
nu,raspunsul era ptr. dl. Termoadi

arabu77
15.10.2007, 23:27
Ce imi recomandati pentru un apartament cu 2 camere intre Saunier Duval si Vaillant

crinaelena
16.10.2007, 07:08
eu as zice Vaillant, sint mult peste Saunier Duval (cel putin Themaclassic,varianta de 24 kw singura dealtfel la ac. putere)

adineculai
16.10.2007, 20:35
apropo ,daca aleg Vaillant VUW 282-5,ce cronotermostat s-ar potrivi?

crinaelena
16.10.2007, 20:51
eu as lua tot de la vaillant.modelul VRT 390.cam scump(5mil.lei vechi),dar merita.

RaduCA
16.10.2007, 20:59
@ crinaelena: Puteti spune care sint atuurile lui care justifica acest pret ridicat?

crinaelena
17.10.2007, 06:55
pe linga programarea temperaturii,ac. mai poate programa interv.de timp
ptr. incalzirea apei calde(utila centralelor cu acumulare si celor cu preincalzire acm),precum si o pompa de recirculare apa calda menajera
(utila atunci cind exista puncte de consum indepartate).
sigur,in unele situatii,s-ar putea spune ca e doar un moft,acum depinde de fiecare ce vrea,dealtfel se poate opta si ptr. ceva ieftin,producatori sint destui.

Baboo
17.10.2007, 08:40
eu as lua tot de la vaillant.modelul VRT 390.cam scump(5mil.lei vechi),dar merita.

Nu cumva pretzul de 5 milioane lei vechi, e gresit? Eu am platit 22 milioane lei vechi pe MOTAN!

Sal'tare!

Seni
17.10.2007, 08:45
baboo, este vorba de cronotermostat.....

Baboo
17.10.2007, 08:51
...mda. ,,Asha e unii, nu vorbesc citetz'' Sau ma rog unii care nu reiau textul de unde trebuie...

Sal'tare!

crinaelena
17.10.2007, 11:32
unii au precizat chiar f. la obiect ,era vorba de VRT 390.

VD-2
17.10.2007, 11:50
Stimati participanti la acest forum.

- MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -

crinaelena
17.10.2007, 12:00
uite dom'le,cum esti rautacios,nimeni aici nu da sfaturi,luate drept litera de lege.oricine citeste,poate sa si discearna.
eu personal sint impotriva excluderii dta de pe forum,cam drastica masura luata de administrator,totusi,da si dumneata dovada de fair-play.

claudiu_83
17.10.2007, 12:35
Nu e rautate, deloc, ma gandesc la cei care primesc tot felul de sfaturi.....

nu te supara, dar daca e asa cum zici si te gandesti la utilizatorii acestui forum, vrei sa le faci un bine si sa nu mai umplii forumul cu acele mesaje stupide la adresa lui maistrul max si nu stiu mai cine?... n-am nici o treaba nici cu ei si nici cu tine dar nu mai am chef sa tot citesc mesajele alea.
o zi buna.

Seni
18.10.2007, 10:31
nu era vorba numai de a promova ideile noi, odata ce apareti cu oferta de pret, chiar va propuneati sa faceti distributie.....
din acest moment voi ignora orice post semnat VDx, sunteti un om capabil de intrigi....

VD-5
18.10.2007, 10:37
In acest punct va inselati.

O zi buna.

mary.r
18.10.2007, 21:16
ma puteti ajuta , va rog.......
ma intereseaza o centrala cu incalzire pe lemne .......
vreau sa stiu daca apar probl avand in vedere ca o sa fie folosita doar in week.end. am vazut undeva AQUA TIP dar nu stiu cat e buna este....multumesc :)

intrudderr
11.11.2008, 09:56
Hello
Am nevoie de cateva pareri si sunt oarecum presat de timp. Vreau sa aleg pt parintii mei o centrala de 24kw de apartament.
M-am documentat pe net atat cat a fost posibil, am mai intrebat si vanzatorii si pe cei de la firmele de centrale termice si in momentul asta sunt intr-o ceata mai mare decat inainte. Oricum fiecare vanzator isi lauda marfa.

Daca puteti sa-mi recomandati o centrala termica al carei principal criteriu sa fie fiabilitatea.

In momentul asta as vrea sa aleg intre junkers ceraclass comfort, Ferroli (nu m-am hotarat inca intre Divatop si Fereasy), Baxi Eco3. Nu sunt convins ca un Vaillant sau Buderus n-ar fi la fel de bune.

La Baxi pretul este ceva mai mare dar garantia de 8 ani este un atuu. Dar pe de alta parte poate fi vorba de o centrala cu garantie 2 ani si sa nu existe probleme niciodata cu ea si alta cu 8 ani garantie cum e baxi si sa aiba anual cate o problema. N-am reusit sa aflu de la un service pana acum daca procentul de retur este considerabil mai mare sau nu la baxi.
La junkers spre exemplu la dedeman am gasit garantie 3 ani dar service-ul e la ei pe cand la distribuitorul autorizat din braila - 2 ani. Nici asta nu mi-e clar de ce.
Parintii mei sunt pe principiul de "lucru nemtesc=bun" dar citind despre wiessman nu mai sunt convins ca afirmatia respectiva este 100% reala mereu.

Mi s-a spus ca cele cu comanda exclusiv electronica gen divatop ar fi mai rezistente la partea de exploatare nemaifiind nevoie sa intorci de butoanele respective. Nu mi-e clar nici acum cat de utila este functia comfort de la ferroli sau cat de mult conteaza schimbatorul bitermic.

Asa ca sunt intr-o mare dilema si cateva sfaturi mi-ar prinde foarte bine. Daca sunt modele sau optiuni pe care nu le-am enumerat mai sus le astept.

Multumesc anticipat si astept cat mai multe sfaturi.

crinaelena
11.11.2008, 10:08
Junkers nu da 3 ani garantie,asta clar.Ceraclass Comfort este o ct. care se comporta bine pina in prezent cu dezavantajul functionarii ritmice la debite mici de apa calda menajera(adica cicluri dese pornit-oprit).Centrala care sa nu se strice nu s-a inventat.
iti recomand o centrala cu doua schimbatoare,in principiu,Vaillant Turbotec Pro sau Baxi Eco 3 Compact.
Vaillant-ul au ramas consecventi in calitate,singura problema a fost vana cu trei cai care s-a rezolvat demult.daca e vorba de un apartament mic,exista si varianta de 20 kw,suficienta ptr. incalzire cit si apa calda ...vuw 202/3-3.
precizez ca cel mai important criteriu este cel al firmei de service,sa fie serioasa, precum si cel al prestatiilor pe apa calda menajera,ptr. ca o folosesti tot anul.....pe incalzire cam toate merg la fel.

franciscf1
11.11.2008, 12:36
chiar daca am unele nemultumiri cu Ferroli, inca nu stiu pe nimeni sa ma fii luat la consum.. poate cele pe condensatie..

Am Ferroli NewElite 30KW.

De precizat ca Ferroli si inca cateva branduri de marca ca si Viessmann lucreaza cu componente HoneyWell care sunt lideri la automatizari

crinaelena
11.11.2008, 12:48
chiar daca am unele nemultumiri cu Ferroli, inca nu stiu pe nimeni sa ma fii luat la consum.. poate cele pe condensatie..

Am Ferroli NewElite 30KW.

De precizat ca Ferroli si inca cateva branduri de marca ca si Viessmann lucreaza cu componente HoneyWell care sunt lideri la automatizari

Ferroli,da au automatizari,senzori si vane de la Honeywell....Viessmann ce componente, inafara vanelor de gaz ?

hicx
11.11.2008, 12:57
baxi, 8 ani garantie este o mare VRAJEALA! Dute si vorb la un service sau reprezentanta ce inseamna garantie 8 ani (poate doar la vopseaua sau carcasa centralei ca la componente nexam).
ESTE O FACATURA DE MARKETING MENITA SA IA MINTILE LA FRAIERI.
Parerea mea e sa mergi pe vaillant si nu alte balarii facute cica in germania sau alte tari.

franciscf1
11.11.2008, 13:24
Ferroli,da au automatizari,senzori si vane de la Honeywell....Viessmann ce componente, inafara vanelor de gaz ?

hmmm. nu bag mana in foc pt Viessmann. stiu doar ca e pe lista de referinte a lui HoneyWell.
Eu am cronotermostat cu regulator PID de la Ferroli (ROMEO se numeste) si i-si face treaba de minune (e facut tot de HoneyWell).

crinaelena
11.11.2008, 13:25
cine stie ce potlogari v-au imbrobodit....Baxi au livrat inclusiv membranele din cauciuc de la vana cu trei cai...desi astea mai degraba ar fi trebuit sa fie considerate consumabile.....deci vorbim de componente de citeva sute de mii lei vechi....iata ca firma de service partener Baxi le-a inlocuit gratis.
Daca Baxi se fac vinovati de ceva,atunci vina lor este aceea de a fi ales si parteneri neseriosi....ca sint ciocoflenderi care lucreaza cu firme mari si le strica imaginea.....si asta se poate intampla indiferent de brand...putem detalia......iar centralele sint f. bune....le cunosti ?

intrudderr
12.11.2008, 16:26
1. ferroli si ariston nu au modele cu 2 schimbatoare sau mai au si alte "hibe" si atunci sunt net inferioare?

2. Din ce am inteles avantajul celor 2 schimbatoare consta intr-un consum mai redus atunci cand se foloseste doar apa menajera? Nu mi-e clar inca in ce consta diferenta de avantaj.

3. Am fost la o firma si le-am zis ca as vrea vaillant si mi-au zis si ei de problema vanei cu 3 cai. Ati spus ca aceasta problema a fost deja rezolvata. intrebarea mea este daca 100% si eventual imi puteti spune ce model de 24 kw nu ar mai avea sigur aceasta problema?

4."are se comporta bine pina in prezent cu dezavantajul functionarii ritmice la debite mici de apa calda menajera(adica cicluri dese pornit-oprit)" -> in cazul vaillantului nu au loc aceste cicluri dese, functioneaza altfel?

crinaelena
12.11.2008, 19:52
deci acea vana cu trei cai,s-a reproiectat acum citiva ani buni,cind pistonul a fost modificat atit ca material cit si forma pentru a putea culisa cu frecari cit mai mici.la fel,distanta dintre scaune a fost marita(astea-s punctele extreme intre care pistonul culiseaza,adica comuta de pe apa calda pe incalzire si invers....fluxul de apa din sch. principal este dirijat spre calorifere sau spre sch. secundar ,functie de pozitia acestui piston,lipit fie de un scaun fie de celalalt)....in fapt blocarea vanei cu trei cai insemna oprirea acestui piston in pozitie intermediara,nelipind de nici una din extremitati(acele scaune)...asta inseamna ca fluxul de apa din sch. principal se impartea in doua,o parte mergind spre sch. secundar,cealalta spre calorifere...adica o functionare incorecta tradusa in debite mici de apa calda....iar vara calorifere fierbinti.dupa reproiectarea ac. element nici o centrala echipata cu asa ceva nu a mai facut probleme.....din cit stiu eu.

Siconi
17.01.2009, 15:03
Va salut pe toti.
De ceva vreme am constatat cu surprindere ca temperatura acm a scazut si, deci, nu mai pot folosi acm pentru dus, doar pentru pe maini si spalat vase. Am facut ceva investigatii si am descoperit ca membrana de la vana cu 3 cai este perforata. Am foat la tot felul de magazine de profil in zona mea si tot ce am gasit a fost o membrana cu diametru mai decat cea de pe centrala termica. Este vorba despre o centrala Romstal Digit, model E (tiraj natural). Unde as putea gasi material sa pot confectiona o membrana (am mai facut una si m-a tinut 2 ani, dar nu mai am material)? E nevoie de 120x120mm. Multumesc.

danM
17.01.2009, 17:28
Stiu pe cineva care a facut la un Junkers din material de manusa ptr. spalat vase,cum poarta ,,doamnele'' ca sa nu-si strice mainile de la spalatul vaselor.Gasesti prin supermarket.Daca e prea subtire pune 2 straturi !

Siconi
18.01.2009, 16:41
Sa stii ca e o idee buna. La acest produs nu m-am gandit. Voi incerca varianta asta... poate chiar tine figura. Mersi mult.

Intre timp, am gasit la Romstal pe site ceva membrane, dar costa cat 4 perechi de manusi de cauciuc mai groase. Ce am gasit eu era pe la 47.75 RON. Cam mult pentru o bucatica de cauciuc usor mulata la cald. Ma rog... voi incerca varianta cu manusa. Mersi mult.
Toate cele bune.

Consultant climatizare
10.05.2009, 16:14
Toate mesajele legate de alegerea unei centrale termice se vor posta in acest topic.

SANDULESCU COSTI
16.05.2009, 14:35
Am revenit dupa mai mult timp cu o intrebare care ma framanta.Anul trecut am construit o casa si acum suntem la faza de finisaje interioare,instalatii etc.Am facut bransamentul trifazat din mai multe considerente ,unul si cel mai important ar fi ca doresc sa achizitionez o centrala termica pe curent.Ce recomandati ca si specialist pentru eficienta incalzire a unei case cu aria utila 120 mp.si volum 130mc.,o centrala pe curent ,gaz sau lemne?Am uitat sa va spun ca Puterea instalata=14,5kw,Puterea max absorbita=12kw.stabilite prin autorizatia de bransament.

cipcirip
16.05.2009, 15:02
Salut, nu mi se par corelate suprafata si volumul; aveti o inaltime medie de doar un metru si ceva ?

SANDULESCU COSTI
16.05.2009, 21:09
AM O CASA CU AMPRENTA LA SOL 88,76 MPparter,84,71 mansarda.

anduvirgil
17.05.2009, 23:15
salut,
cip se pare ca are dreptate,
poate e ceva ...
120 mp x 2.5 m inaltine= 300mc volum incalzit x 40 w/mc
1200 kw necesar incalzire minim

daca aveti gaze trase mergeti pe centrala pe gaze

IuLee
04.06.2009, 22:01
M-ar interesa si pe mine o centrala termica pe lemne, care sa faca fata unei case cu suprafata de 300mp, si as mai intreba daca e recomandat a se instala la demisolul casei sau ar fi mai bine sa ii fac o anexa?
Va multumesc anticipat!

Consultant climatizare
11.06.2009, 10:15
O centrala de 36 kW dar va sfatuiesc sa apelati la un proiectant de instalatii sa va faca un calcul de necesar de caldura mai amanuntit si va spun sigur ca o sa faceti multa economie in timp daca faceti asta.

Centralele pe lemne este indicat sa se monteze intr-o anexa.

lmaqurius
12.06.2009, 15:14
Se poate monta o centrala termica in garajul aflat la parterul unei case cu etaj?
Centralele termice pe gaz pot avea cos vertical?

marius_lmd
12.06.2009, 17:19
Da, se poate.

lmaqurius
12.06.2009, 20:12
"Da" pentru ambele intrebari? :)

marius_lmd
12.06.2009, 21:51
1. Doar daca incaperea apei suprafata vitrata mai mare sau egal cu 0.03 x puterea centralei termice.
2. Se paote monta tubulatura verticala.

lmaqurius
13.06.2009, 10:14
Garajul va avea marimea de 3,5x7x2,5 iar centrala termica va incalzi 100 mp.
Multumesc pentru raspuns !

pumpucea
30.06.2009, 22:57
Am o casa cu lungimea de 21,7 m si latimea de 8,5 m.
Casa este formata din 7 camere, o bucatarie si o baie.
Apa calda este asigurata de un incalzitor instant (baie + bucatarie).
Vreau sa-mi instalez o centrala termica numai pentru incalzire (nu si pentru apa calda menajera).
Daca m-ati putea ajuta cu alegerea unei centrale termice, v-as fi recunoscator.
Ma intereseaza puterea centralei termice si daca se poate cateva marci de centrale termice fiabile.
Am uitat sa mentionez inaltimea camerelor: 3,5 m.
PS: Merita sa-mi achizitionez o centrala termica prin condensatie?

marius_lmd
01.07.2009, 21:05
Depinde de izolarea termica a cladirii, dar pt un calcul in linii mari ai nevoie de o centrala termica de aproximativ 40 kW pentru H= 3.5 m.
Merita o centrala termica in condensatie daca vrei sa ai un consum redus de gaze pe perioada de functionare a centralei, mai ales daca montezi incalzire in pardoseala sau sau chiar si radiatoare.

pumpucea
01.07.2009, 21:10
O sa-mi izolez casa cu polistiren in urmatoarele saptamani.
Problema e ca am intrebat pe un vecin despre centrala termica pe care o are el si mi-a zis ca e de 24 kW.
Are casa aproape cat a mea si mi-a zis ca ii face fata.
In plus, el foloseste si apa calda menajera.
Eu nu am nevoie pt ca am incalzitorul instant.
Ce mai vreau sa mentionez e faptul ca inaltimea camerelor e aproximativa, s-ar putea sa fie mai mici.
In plus o sa izolez si podul cu vata minerala, deci eu zic ca nu am nevoie de o centrala termica asa de mare.
Astept parerile dvs in continuare. Va multumesc!

marius_lmd
01.07.2009, 21:15
Atunci, daca izolezi casa cu polistiren de 5 cm merita sa pui o centrala termica de 32 kW pentru a nu avea neplaceri in zilele cele mai reci cu temperaturi de -20-25 grade, ca atunci se face diferenta.

La tine inaltimea camerelor este de 3.5 m fata de 2.5 inaltimea camerelor de obicei.
Deci, mai gandeste-te inainte de a alege ce au vecinii si ce spun unii.

pumpucea
01.07.2009, 21:23
O sa masor maine exact inaltimea camerelor si o sa postez pentru a-mi putea spune mai cu exactitate cat de puternica sa fie centrala termica.

Ce nu am mentionat e faptul ca o sa-mi plachez casa cu polistiren de 8.
In plus, nu ma iau dupa ce spun vecinii, dar am zis ca poate nu e nevoie sa cumpar o centrala termica cu putere asa de mare fiindca e diferenta destul de mare la pret fata de cele cu putere putin mai mica.
Inca de un sfat as mai avea nevoie: ce tip de cetrala termica sa achizitionez?
Multumesc!

sonic
14.07.2009, 22:27
Buna ziua,

Am nevoie de niste sfaturi, legate de centrala termica, tevi si calorifere.

In primul rand ar trebui sa stiu de ce putere am nevoie intr-o casa, de aprox 120mp, inaltimea camerelor de 3 m, neizolata
Ce brand e mai recomandabil? As vrea ceva nemtesc.
Si nu stiu cum stau lucruruile cu reglarea separata pe fiecare calorifer (se pot pune mai multe termostate?), deoarece casa este maricica, si din trei camere doar una este ocupata in continuu, celelalte doar ocazional.
Sa nu uit, vreau si apa calda.

A doua problema este cea a tevilor.
In momentul de fata casa are centrala de vreo treizeci de ani, cu circuit inchis, fara nicio pompa sau alta instalatie electrica. Caloriferele sunt de fonta.
Ce ar trebui sa folosesc? Tevi de plastic, sau de cupru? Caloriferele sunt mari, cele din camere au 2m. S-a discutat schimbarea lor cu calorifere din aluminiu... nu stiu, sunt mai bune? Banuiesc ca in functie de calorifere se aleg si tevile.. Am inteles ca din cauza volumului mare al caloriferelor de fonta, pompa centralei ar trebui sa functioneze mult, facand un consum mare de curent.

Scopul este reducerea facturii de gaz, care cu centrala actuala este extrem de mare, acesta dand un randament foarte prost.

Va multumesc pentru sfaturi/idei.

marius_lmd
15.07.2009, 11:54
Pentru 120 mp fara izolatie ai nevoie de o centrala de 32 kW.
Ca tevi recomandare cupru, dar poti alege si ppr daca sunt ingropate.

Radiatoarele de aluminiu sau otel necesita o cantitate mai mica de apa in ele, ceea ce inseamna ca se incalzesc mai repede, dar la fel se si racesc.
Referitor la curentul consumat de pompa acesta este relativ mic in jur de 60-75W, intr-adevar merge mai mult pana se incalzesc raditoarele, dar si sta mai mult pana se racesc.

Mesaj editat de Administrator
Va rog sa respectati regulamentul forumului si va rog sa acordati mai multa atentie scrierii mesajelor.

dana1980
16.07.2009, 00:32
Buna ziua,

Apelez si eu la dumneavoastra pentru un sfat in alegerea unei centrale termice pe gaz inclusiv incalzire apa pentru o casa de 154 mp si tavanul la 3,5 m, e o casa veche, peretii sunt din caramida cu grosime de 50 cm;
am luat in considerare si efectuarea unei izolatii insa dupa parerea unor specialisti nu ar avea rost; geamurile termopan

In rezumat nelamuririle mele sunt: are sens sa investesc in izolatie si care ar fi alegerea potrivita pentru centrala ?kW, orientativ macar.

Multumesc anticipat

marius_lmd
16.07.2009, 10:09
puterea centralei minim 28 kW, recomandat 32kW, mai ales ca functioneaza si pt preparare apa calda menajera instant, iar dca folositi 2 robineti simultan sa nu aveti probleme cu temperatura apei, adica sa fiecam mica pentru dus.....
iar referitor la izolare e bina sa fie.....de 5 cm ar fi si mai bine.

spor la treaba!!!!

evika
23.07.2009, 11:37
buna.am si eu o problema mare.vrem sa ne cumparam centrala termica.stam la casa.totul este izolat cu polistiren si geamurile respectiv usa este termopan.doua incaperi au total 32mp cu inaltime de 3,5 metri, trei incaperi au total de 28 mp cu 2,5metri inaltime.am nevoie de o centrala termica pt incalzire si apa calda dar de care.totusi vorbim de o investitie destul de mare,am auzit diferite pareri,dar nu stiu care este cea buna.deci vreau o centrala cu evacuare fortata de care si ce marca pentru ca deja capul imi este calendar.multumesc anticipat pt.raspuns(asa este cand nu te pricepi).scuze pt. eventualele greseli

evika
23.07.2009, 17:40
buna.am si eu o problema mare.vrem sa ne cumparam centrala termica.stam la casa.totul este izolat cu polistiren si geamurile respectiv usa este termopan.doua incaperi au total 32mp cu inaltime de 3,5 metri, trei incaperi au total de 28 mp cu 2,5metri inaltime.am nevoie de o centrala termica pt incalzire si apa calda dar de care.totusi vorbim de o investitie destul de mare,am auzit diferite pareri,dar nu stiu care este cea buna.deci vreau o centrala cu evacuare fortata de care si ce marca pentru ca deja capul imi este calendar.multumesc anticipat pt.raspuns(asa este cand nu te pricepi).scuze pt. eventualele greseli

marius_lmd
23.07.2009, 19:45
raspunsurile noastre vor fi la fel ca si cele pe care le ai deja, alegerea iti apartine,
personal recomand immergas, noi pe astea le montam la majoritatea clientilor si cel putin pana in prezent nu am primit reclamatii

puterea centralei: 24 kW

dar puteti folosi la fel de bine si o centrla electrica cu puterea de 10 kW pentru incalzire si un boiler pt apa calda.

Consultant climatizare
31.07.2009, 17:03
minim 12kW pentru incalzire si preparare apa calda.

ela
04.08.2009, 22:21
Ce tip de centrala prin condensatie (cati kW) e recomandata pt o casa de 200 mp supr. locuita, care e izolata cu polistiren 10 cm?

ela
04.08.2009, 22:32
am uitat sa precizez inaltimea e de 2,60. Sub acoperis izolatie de vata minerala de 10 cm.

sonic
05.08.2009, 15:24
Ce ziceti de asta:

clickbox.ro/Cu-tiraj-fortat_138/Junkers-Ceraclass-Midi-ZW-30-2-AE_p2456.html

ar merge?

Buna ziua,

Am nevoie de niste sfaturi, legate de centrala, tevi si calorifere.

In primul rand ar trebui sa stiu de ce putere am nevoie intr-o casa, de aprox 120mp, inaltimea camerelor de 3m, neizolata. Ce brand e mai recomandabil? As vrea ceva nemtesc... Si nu stiu cum stau lucruruile cu reglarea separata pe fiecare calorifer (se pot pune mai multe termostate?) deoarece casa este maricica, si din trei camere doar una este ocupata in continuu, celelalte doar ocazional. Sa nu uit, vreau si apa calda.

A doua problema este cea a tevilor. In momentul de fata casa are centrala de vreo treizeci de ani, cu circuit inchis, fara nicio pompa sau alta instalatie electrica. Caloriferele sunt de fonta. Ce ar trebui sa folosesc? Tevi de plastic, sau de cupru? Caloriferele sunt mari, cele din camere au 2m. S-a discutat schimbarea lor cu calorifere din aluminiu... nu stiu, sunt mai bune? Banuiesc ca in functie de calorifere se aleg si tevile.. Am inteles ca din cauza volumului mare al caloriferelor de fonta, pompa centralei ar trebui sa functioneze mult, facand un consum mare de curent.

Scopul este reducerea facturii de gaz, care cu centrala acrtuala este extrem de mare, acesta dand un randament foarte prost.

Va multumesc pentru sfaturi, idei.

alfa33
05.08.2009, 17:00
ciao,

am rugamintea sa ma ajutati si pe mine in alegerea unei centrale (de preferat Viessmann) ptr o casa de 188 mp utili.

Centrala o vreau atat ptr incalzire cat si ptr apa calda.

Acum, am tot auzit de centrale in condensatie si in tiraj fortat. Care e recomandata ?

Proiectantul de "termice" a recomandat Vitodens 200, 24kW.

Ca si comparatie, Vitopend cum e? Recomandarea voastra care a rfi?

mersi

vdingo11
09.08.2009, 21:14
Buna seara in primul rand.
Doresc sa imi schimb si eu centrala (acum am una veche de vreo 10 ani, cu flacara de veghe si care consuma destul de mult raportat la caldura pe care o da) la o casa de 120 m patrati la care se adauga o bucatarie exterioara de 9 m patrati (ambele le doresc la aceeasi centrala), ambele sunt din caramida, cu inaltimea de 2,5 m, casa este neizolata iar bucataria este izolata pe interior cu polistiren de 5.
Ma intereseaza sa fie atat pentru apa calda cat si pentru caldura evident.

Ce imi recomandati kw? Cineva mi-a spus de 24 kw, dar citind posturile anterioare nu stiu daca ar fi de ajuns.
Ca firma raportat la pret/consum/calitate care sunt mai indicate. Cineva mi-a recomandat Vaillant. Se merita investitia?

Inca ceva: am vazut pe un site centrale termice conventionale sau condensatie. Ce reprezinta aceste caracteristici?

Multumesc anticipat.

marius_lmd
09.08.2009, 21:22
ar fi suficient teoretic o centrala de 24 kw, dar pentru a avea apa calda suficienta ar fi nevoie de 28 sau chiar 32 kw.
ca marca noi folosim immergas (in cazul dvs victrix 27) in condensatie (consum mai redus de gaze), si nu veti avea probleme cu centrala

in rest, spor la treaba si cald la iarna!!!!

vdingo11
09.08.2009, 21:33
Deci sa inteleg ca pentru incalzirea celor 129 m patrati ar fi suficienta una de 24 KW?
Totusi daca cumpar una de 28KW in afara faptului ca voi avea un avantaj la apa calda de la robinet, mai exista si un alt atu? (banuiesc ca de consumat va consuma mai mult cea de 28 si asta nu stiu daca ma avantajeaza)?

Multumesc.

Mircea G
09.08.2009, 21:52
...............teoretic o centrala de 24 kw, dar pentru a avea apa calda suficienta ar fi nevoie de 28 sau chiar 32 kw.
Nu este o regula .... :wink:

marius_lmd
10.08.2009, 22:11
ba este o regula, daca ai 24 kw sigur daca vrei sa dai drumul la al 2 lea robinet nu vei mai avea apa calda nici la primul....garantat....

nu nu va consuma mai multe gaze, consumulk este acelasi, deoarece puterea va fi cea neceasra....

vdingo11
10.08.2009, 22:38
As dori daca se poate sa ma lamuriti in urmatoarele doua probleme:

1. care este diferenta intre centrale cu tiraj normal si cele cu tiraj fortat (eu pana acum credeam ca cele cu tiraj normal sunt cele pentru care evacuarea gazelor se face pe verticala, dar cred ca ma inselam)

2. Daca la mine vechea centrala (cred ca era cu tiraj natural) avea evacuarea gazelor pe un burlan vertical, scos pe acoperis si cu palarie ca sa nu ploaie in el, as putea monta centrala cu tiraj fortat tot cu evacuare pe verticala ca sa nu mai fiu nevoit sa stric peretii inutil, atat timp cat am gaura in acoperis?
Cineva care monteaza centrale mi-a spus ca nu a auzit sa se poata monta in asa fel evacuarea gazelor.
Banuiesc ca trebuie un alt sistem pentru evacuare nu cel clasic cu cot si tub ca la blocuri.

Multumesc anticipat.

marius_lmd
10.08.2009, 23:02
1. pentru centrale cu tiraj natural ai nevoie obligatoriu de cos (ca la soba),

2. se poate

vdingo11
10.08.2009, 23:10
Multumesc dar as dori o lamurire:
a - "se poate" - dar poate afecta centrala in timp?
b - sau o centrala cu tiraj fortat se poate monta atat pe verticala cat si pe orizontala (evacuarea evident) in functie de loatia de amplasare?

Multumesc.

marius_lmd
10.08.2009, 23:12
nu afecteaza in nici un fel centrala, montajul cosului fiind dupa preferinte, sau spatiu, sau design. ......

vdingo11
10.08.2009, 23:29
Sper sa nu va plictisesc cu intrebarile mele, dar aici gasesc mult mai multe raspunsuri decat la multe persoane care se cred "specialisti " in domeniu.
In cazul montarii verticale, bnuiesc ca trebuie un alt sistem de evacuare (am vazut la un prieten la bloc ca avea un cot de 90 grade si un tub, sau raman valabile acestea doar ca se pun in sus nu pe orizontala. Evident ca cotul dispare).
Pun aceasta intrebare ca sa stiu daca acest cos de evacuare este prevaxut cu un sistem care sa nu ii permita sa intre apa in el.

marius_lmd
11.08.2009, 20:16
mai multe detalii despre montaj vertical al tubulaturii de evacuare: ro.immergas.com/media/eolo_star_23_kw_grundfos.pdf?edstation-media:2445

Mircea G
11.08.2009, 20:34
In afara kit-ului special mai trebuie sa tineti cont de traversarea prin tavan si acoperis cit si de izolarea contra infiltratiilor de apa .

vdingo11
12.08.2009, 07:04
Multumesc multpentru sfaturi.

vdingo11
13.08.2009, 14:58
Revin asupra problemei.
M-am interesat la firma a carui tip de centrale vreau sa-l achizitionez si ca sa iau un kit pentru evacuarea pe verticala ar trebui sa dau in plus 10 mil (lei vechi), destul de mult.
Atunci ma gandesc sa revin tot la tipul de centrala pe tiraj natural avand in vedere ca vechea centrala era tot cu tiraj natural si aveam cos(vreau sa va spun ca nu m-am impacat prea tare cu ea ca consuma mult si nici la caldura nu excela)
Acum revin cu intrebarea postat la ineput (cu riscul de a fi injurat) in afara faptului ca cea cu tiaj natural are evacuarea pe cos iar cea cu tiraj fortat are acel tub special exista vreo diferenta intre ele: ma refer la consum, performante (pentru aceeasi fir si acelasi tip)
Inca ceva: astea cu tiraj natural au flacara de veghe, ca cea veche a mea avea?

Multumesc mutl.

tolnacs danut
16.08.2009, 11:35
buna ziua
mi-am construit o casa P+1+M cu suprafata de 250 m2. Casa este izolata la exterior cu polistiren de 50 iar interiorul cu vata minerala de 100 la parter si mansarda si la etaj cu vata de 50. Casa este prevazuta cu doua bai si este bransata la reteua de gaze. Acum ma intereseaza o centrala pt apa calda si incalzire si nu stiu la ce putere sa cumpar o centrala plus ca sunt dispus sa cumpar una mai performanta (pretul nu conteaza). Ce as putea cumpara?

marius_lmd
16.08.2009, 12:07
centrala trebuie sa fie de minim 32 kW (recomandare 35-37kW), in condensare, cu boiler incorporat sau un boiler separat de apa calda menajera de 2-300 litri (depinde de nr de persoane).
ca marca, toate sunt la fel de bune, isi fac datoria cum tebuie daca sunt exploatate in regim de functionare corespunzator (recomandare: immergas, cel putin noi cu ele lucram si am avut cel putin pana acum reclamatii la ele).
Spor la treaba!!! si cald la iarna!!!

tolnacs danut
16.08.2009, 12:49
multumesc pt raspuns.

crinaelena
16.08.2009, 20:38
buna ziua
mi-am construit o casa P+1+M cu suprafata de 250 m2. Casa este izolata la exterior cu polistiren de 50 iar interiorul cu vata minerala de 100 la parter si mansarda si la etaj cu vata de 50. Casa este prevazuta cu doua bai si este bransata la reteua de gaze. Acum ma intereseaza o centrala pt apa calda si incalzire si nu stiu la ce putere sa cumpar o centrala plus ca sunt dispus sa cumpar una mai performanta (pretul nu conteaza). Ce as putea cumpara?

una de 32 kw,maxim 35 este arhisuficienta,problema e ca majoritatea isi fac treaba,asa cum spune marius,dar conteaza si ce retea service ai in zona, conteaza si cit de repede vin cu o piesa de schimb la nevoie,etc.

sandra
02.09.2009, 12:28
Bine v-am gasit!
Pentru ca sunteti atat de draguti si saritori, incerc si eu sa obtin cateva sugestii de la dumneavoastra, utile pentru alegerea unei CT.
Trebuie sa decid ce centrala cumpar pentru o casa izolata termic cu polisiren de 10 cm, doresc incalzire doar la parter, spatiu inchis fata de mansarda (care nu e gata finisata), spatiul la parter de max.120 mp, prevazut incalzire prin pardoseala, geamuri termopan, plafon izolat cu polistiren de 3 cm, 2 camere, living, baie, bucatarie.
Centrala termica trebuie sa faca fata la incalzire si apa calda menajera. As vrea sa fie o CT pe gaz cu tiraj fortat. Am doua optiuni si vreau sa va cer parerea intre Vaillant si Immergas. Ambele cica ar face fata si cu 24 kw. Cu cat am citit mai mult pe forumuri, cu atat m-am pierdut in amanunte si decizia este mai grea. De aceea astept si de la d-voastra cateva sugestii.
Va multumesc.
Sandra

crinaelena
02.09.2009, 19:44
[quote="sandra"]Bine v-am gasit!
Pentru ca sunteti atat de draguti si saritori, incerc si eu sa obtin cateva sugestii de la dumneavoastra, utile pentru alegerea unei CT.
Trebuie sa decid ce centrala cumpar pentru o casa izolata termic cu polisiren de 10 cm, doresc incalzire doar la parter, spatiu inchis fata de mansarda (care nu e gata finisata), spatiul la parter de max.120 mp, prevazut incalzire prin pardoseala, geamuri termopan, plafon izolat cu polistiren de 3 cm, 2 camere, living, baie, bucatarie.
Centrala termica trebuie sa faca fata la incalzire si apa calda menajera. As vrea sa fie o CT pe gaz cu tiraj fortat. Am doua optiuni si vreau sa va cer parerea intre Vaillant si Immergas. Ambele cica ar face fata si cu 24 kw. Cu cat am citit mai mult pe forumuri, cu atat m-am pierdut in amanunte si decizia este mai grea. De aceea astept si de la d-voastra cateva sugestii.
Va multumesc.

Vaillantul ramane Vaillant, componente de cea mai buna calitate,functii suplimentare privind reglajele,etc.
nici Immergas nu-s centrale rele,dar Vaillant sint peste....cindva erau mai convenabile Immergas,datorita pieselor de schimb mai ieftine....intre timp s-au smecherit,au vazut ca se cumpara si au marit consistent pretul lor(al pieselor)

sandra
03.09.2009, 09:30
Multumesc pentru raspuns. Intre CT Vaillant tuboTEC pro Vuw de 28 kw (cu un singur schimbator de caldura imbunatatit) si Immergas EOLO Mini kw (tot 28 kw), dar cu doua schimbatoare de caldura, sa aleg tot Vaillantul, nu? Desi lumea imi spune sa fiu atenta sa aleg CT cu doua schimbatoare de caldura... Desi Vaillantul are doar unul, sa aleg aceasta marca, nu?
Multumesc mult petru atentie si sugestii.
Sandra

crinaelena
03.09.2009, 21:05
Multumesc pentru raspuns. Intre CT Vaillant tuboTEC pro Vuw de 28 kw (cu un singur schimbator de caldura imbunatatit) si Immergas EOLO Mini kw (tot 28 kw), dar cu doua schimbatoare de caldura, sa aleg tot Vaillantul, nu? Desi lumea imi spune sa fiu atenta sa aleg CT cu doua schimbatoare de caldura... Desi Vaillantul are doar unul, sa aleg aceasta marca, nu?
Sandra

Vaillant nu fabrica centrale cu un singur schimbator,ci doar cu doua,iar Turbotec Pro exista in variante de 20,resp. 24 kw...cel de 28 kw este Turbotec Plus.

crinaelena
03.09.2009, 21:05
Sandra

Vaillant nu fabrica centrale cu un singur schimbator,ci doar cu doua,iar Turbotec Pro exista in variante de 20,resp. 24 kw...cel de 28 kw este Turbotec Plus.

sh3rkhan
05.09.2009, 22:06
Parter plus etaj, 80 mp fiecare la 2,5m inaltime. M-am gandit la un cazan cu gazeificare de 35 kw. La parter vreau sa fac incalzirea prin pardoseala iar la etaj cu radiatoare. Ar fi buna alegerea? Va multumesc.

denise 71
07.09.2009, 10:01
Buna dimineata. Dilema...aceeasi...ce putere sa aiba centrala? Am 10 calorifere (22/600) , puterea lor totala 18 kw, suprafata utila a casei ~ 130mp. Izolatia este doar pe exterior, cu polistiren expandat de 10 cm, pereti de caramida porotherm de 25.Structura este p+1+pod, gol peste living, podul izolat cu 20 cm vata bazltica si minerala.Multumesc.

marius_lmd
07.09.2009, 20:44
24 kW sunt suficienti, daca este si pentru apa calda menajera instant, atunci recomandare 28kW, pentru debit suficient [ppe apa calda

sh3rkhan
07.09.2009, 20:51
pentru cine a fost raspunsul?

crinaelena
07.09.2009, 21:08
Buna dimineata. Dilema...aceeasi...ce putere sa aiba centrala? Am 10 calorifere (22/600) , puterea lor totala 18 kw, suprafata utila a casei ~ 130mp. Izolatia este doar pe exterior, cu polistiren expandat de 10 cm, pereti de caramida porotherm de 25.Structura este p+1+pod, gol peste living, podul izolat cu 20 cm vata bazltica si minerala.Multumesc.

Una de 24 kw e suficienta. Eu unul as lua Vaillant Turbotec Plus, deoarece are functie de preincalzire apa calda - o centrala completa din punctul meu de vedere (adica raspunde la toate exigentele)

marius_lmd
07.09.2009, 21:16

scuze, pentru acestasta intrebare era raspunsul

marius_lmd
07.09.2009, 21:20
Parter plus etaj, 80 mp fiecare la 2,5m inaltime. M-am gandit la un cazan cu gazeificare de 35 kw. La parter vreau sa fac incalzirea prin pardoseala iar la etaj cu radiatoare. Ar fi buna alegerea? Va multumesc.

este foarte buna alegerea, chiar si de 40 kW pentru o autonomie mai mare (camerea de ardere mai mare, lemne mai multe odata)... :)

sh3rkhan
07.09.2009, 21:48
Multumesc mult. O parere in plus nu strica, cum ziceai. :)

denise 71
08.09.2009, 16:28
Multumesc pentru raspunsuri, eu ma gandeam la una de cel putin 30 kw....care ar fi problema daca are putere mai mare? ( logic, exceptand pretul ei si costurile pentru gaz si electricitate...)

marius_lmd
08.09.2009, 16:52
pai ajungi la recomandarea mea (28kW), desigur poate fi si de 35-37kW, pt aport si mai mare de apa calda; pe partea de termice nu te favorizeaza cu nimik, doar cost mai mare de achizitie...
spor la treaba :P

sau poti merge pe una cu boiler incorporat de 60 si putere de 24 kW, care da un spor de confort, fara variatii de temperatura pe apa calda

Ranettius
09.09.2009, 01:32
Am si eu o problema. M-am horarat pana la urma asupra a 2 centrale: Ariston GENUS 35 FF 31,1 kW versus Viessmann Vitopend100, 30kW.

Centrala va deservi 2 etaje, volum maxim 475-500 m3 (suprafata 90m2 cu h=3m plus 80m2 cu h=2,5m).

Ambele am inteles ca merg, sunt sensibil egale la pret/caracteristici. Ariston e generatie mai noua. Ambele am inteles ca asigura un debit rezonabil de acm, fara pierderi, in ideea functionarii unui singur consumator (ex dus). Nu doresc consumatori multipli, daca unul singur merge bine ma multumeste.

Diferente ar fi:
+ Ariston la randament max (94,7% vs. 90%)
+ Ariston la randament la 30% putere (91,1% vs. 89,6%)
+ Ariston la debit apa calda Δt 30°C l/min (16l vs. 14,3l)
+Viessmann la presiune max in circuit apa calda (10 bar vs. 6 bar)
+ Viessmann la vas expansiune (10l vs. 8l)
+ Ariston se pare la programare, desi am inteles ca un chronotermostat face treaba asta.

Avand in vedere si traditia celor 2 marci si experientele dvs, ce ati recomanda? Trebuie sa ma duc sa le iau saptamana asta. Multumesc anticipat.

crinaelena
09.09.2009, 20:23
Am si eu o problema. M-am horarat pana la urma asupra a 2 centrale: Ariston GENUS 35 FF 31,1 kW versus Viessmann Vitopend100, 30kW.

Centrala va deservi 2 etaje, volum maxim 475-500 m3 (suprafata 90m2 cu h=3m plus 80m2 cu h=2,5m).

Ambele am inteles ca merg, sunt sensibil egale la pret/caracteristici. Ariston e generatie mai noua. Ambele am inteles ca asigura un debit rezonabil de acm, fara pierderi, in ideea functionarii unui singur consumator (ex dus). Nu doresc consumatori multipli, daca unul singur merge bine ma multumeste.

Diferente ar fi:
+ Ariston la randament max (94,7% vs. 90%)
+ Ariston la randament la 30% putere (91,1% vs. 89,6%)
+ Ariston la debit apa calda Δt 30°C l/min (16l vs. 14,3l)
+Viessmann la presiune max in circuit apa calda (10 bar vs. 6 bar)
+ Viessmann la vas expansiune (10l vs. 8l)
+ Ariston se pare la programare, desi am inteles ca un chronotermostat face treaba asta.

Avand in vedere si traditia celor 2 marci si experientele dvs, ce ati recomanda? Trebuie sa ma duc sa le iau saptamana asta. Multumesc anticipat.

ambele sint pline de plastic,dar as opta pentru o centrala cu functia comfort,asa cum este Genus.preincalzirea sanitara este f. importanta ptr. un iubitor de dusuri,spre ex....cit priveste presiunea 6 bari nu vei folosi niciodata,ca rupi robinetii.

Ranettius
10.09.2009, 07:51
Multumesc de raspuns.

viorela
14.09.2009, 16:29
buna ziua. Am si eu o mare, mare rugaminte... De curand sunt posesoare unei case aflate intr-o zona neracordata la gaze, cu o suprafata de 120mp, un pod destul de inalt, neizolat. Casa este din BCA, neizolata. In baie am un boiler electric iar in bucatarie un instant. Specific ca este o casa de vacanta pe care o folosesc doar in week-end. Rugamintea mea ar fi sa-mi spuneti va rog, ce tip de centrala ar fi recomandat sa instalez, combustibil solid, electrica si de ce capacitate. Multumesc anticipat pentru raspuns

marius_lmd
14.09.2009, 21:02
recomandat ar fi una electrica dar, nu veti obtine de la "electrica" cei 20 kW necesari locuintei dvs (16 pentru incalzire + 4 necesari dvs la iluminat), si atunci nu va ramane decat centrala pe lemne (sau pe pelleti) de 20-25 kW, dar pentru solutia optima instalatorul dvs are ultima decizie, vede la fata locului amplasamentul.....si trebuie sa ia cea mai buna decizie

Neluc
14.09.2009, 22:08
centrala termica murala transformata pe GPL va consuma o butelie tip aragaz in 4 zile pe 3 calorifere-doar pt incalzire,si o puteti transforma pe gaz natural daca in viitor se racordeaza zona-tot faceti o investitie.Atentie-antigel cu apa distilata pe calorifere pt cand nu locuiti acolo

viorela
15.09.2009, 11:27
va mutumesc foarte mult pentru raspunsuri. In zona nu cred ca se vor baga vreodata gaze drept urmare, cred ca cel mai bine ar fi sa utilizez o centrala pe lemne. Exista langa casa, la o distanta de cca. 4m o constructie, gen magazie din beton in care, cred, ar trebui instalata aceasta centrala. Desi abuzez, doresc sa va intreb daca-mi puteti recomanda o anumita firma. Am inteles ca sunt destul de scumpe acest centrale. Nu cred ca o centrala electrica s-ar potrivi intrucat acolo sunt foarte dese caderile de curent.Va multumesc din nou pentru promptitudine

Neluc
15.09.2009, 17:09
ASTRA sau VIADRUS, chiar le vand si daca sunteti din Bucuresti va fac o oferta=avem filiale in toate marile orase ale tarii

marius_lmd
15.09.2009, 18:10
iar la ATMOS , va pot face o oferta destul de buna, inclusiv montaj daca doriti

viorela
15.09.2009, 20:19
va multumesc foarte mult pentru propuneri dar nu cred ca am sa am bani pentru aceasta centrala si pentru toata instalatia decat prin aprilie-mai. In plus dupa cum am cautat si eu pe net, preturile sunt ceva mai mari decat credeam eu (intentia era sa o fac in aceasta toamna). In cazul in care nu presupune prea mare efort va rog sa-mi trimiteti totusi un pret ptr o casa cu 2 dormitoare x cca 12mp, 1 sufragerie de cca 40mp (s-ar putea sa exagerez putin), 1 baie de 18mp, si o bucatarie de 22-24mp.Nu cred ca-mi dau adunate, suprafata pe care am mentionat-o in mesajul anterior:casa are 110-120mp.Inaltimea camerelor este de 2,80-3,00m.Doresc ca pretul sa fie daca se poate cu tot ce include racordarea acestei centrale, cu calorifere etc. Centrala va fi folosita numai pentru incalzire. In cazul in care sunteti interesati de o viitoare colaborare in acest proiect astept ofertele dumneavoastra pe adresa mea de email.

ghe_val_iri
17.09.2009, 14:30
Buna ziua !As avea si eu o curiozitate ,caci nu stiu unde sa intreb!Am o casa cu 3 incaperi,total 60 mp!Sub una din camere se afla pivnita !Tot incerc sa gasesc cea mai ieftina si comoda solutie de incalzire!Una dintre idei care mi-a venit este sa montez calorifere in casa ,iar in pivnita sa pun un boiler !Este posibil sa functioneze dupa principiul acela ca apa calda se ridica si cea rece coboara ?Cred ca ar fi o solutie ieftina pentru incalzire datorita boilerului,caci initial ma gandesc ca o sa lucreze mai mult,pana incalzeste casa ,dar dupa aceea nu prea mai trebuie sa scada prea mult si prea des temperatura apei din tevi!Va multumesc anticipat!

alfa33
17.09.2009, 15:14
salve,

stie cineva distribuitori de centrale Immergas in Timisoara ?

ms

AdY_TeQ
06.10.2009, 22:38
Buna ziua. As dori sa aflu daca la o centrala cu boiler incorporat se opreste furnizarea apei calde menajere din boiler in cazul in care se opreste curentul? Pentru ca trebuie sa cumpar o centrala si m-ar interesa una cu boiler incorporat doar datorita apei pe care o stocheaza, dar daca nu pot sa ma folosesc de acea apa in cazul in care se opreste curentul nu se merita banii in plus pe care i-as da pe un asemenea model.

crinaelena
07.10.2009, 19:21
Buna ziua. As dori sa aflu daca la o centrala cu boiler incorporat se opreste furnizarea apei calde menajere din boiler in cazul in care se opreste curentul? Pentru ca trebuie sa cumpar o centrala si m-ar interesa una cu boiler incorporat doar datorita apei pe care o stocheaza, dar daca nu pot sa ma folosesc de acea apa in cazul in care se opreste curentul nu se merita banii in plus pe care i-as da pe un asemenea model.

nu va da apa calda,ptr. ca cererea de apa calda se transmite prin intermediul fluxostatului placii electronice vanei deviatoare,asa ca,daca e singurul motiv,mai bine nu o cumpara.

dannyung
07.10.2009, 23:00
Buna ,vreau sa va cer parerea, fiindca,am vazut ca sunteti specialist in domeniu..
Imi contruiesc casa,deja lucrez la interioare,chiar acum fac instalatia pt caldura(calorifere,mtevi etc).Vreau sa va intreb,cat de fiabila este o centrala electrica,ce costuri sunt ulterior.
Casa mea are 260 mp utili(P+E)+ 2 camere la masarda,care inca nu le iau in calcul pt ca nu le voi termina acum,le las la rosu(in total ar fi 300 mp locuibili(cu tot cu pereti).Pereti de BCA,Izolatie exterioara de 10 cm,densitate 16(polistiren expandat),izolatie pod 20 cm(vata bazaltica+vata minerala+folie),rigips pe tavane,izolatie pardoseala 3 cm polistiren extrudat,geamuri termopan cu 5 camere ,de calitate superioara.Daca mi-as monta o centrala electrica,de ce putere as avea nevoie(eu am socotit ca minim 26 KW),ce firma mi-ati recomnda si cat voi plati aprox luar,,in lunile grele de iarna?Sau ar fi mai ok sa-mi montez o centrala pe gaz?Sau altceva?
astept sfatul dvs.Multumesc anticipat

,cu deosebita consideratie

Daniel Ungurian

evisceratum
08.10.2009, 13:56
Draga Crinaelena. Intrebarea la care ai raspuns mai sus m-a pus pe ginduri. Deci tu imi spui ca dupa incalzirea apei din boiler si intreruperea curentului nu mai este apa calda. Trebuie sa incerc si la centrala mea, desi presupunind ca am inteles bine modul de functionare al ei, in mod normal ar trebui sa ai apa calda caci descarci apa din boiler. Partea proasta e ca aceasta apa calda e mult mai putina decit cei 50l pe care ii are boilerul deoarece se amesteca cu apa rece care vine neincalzita din cauza lipsei curentului.

crinaelena
08.10.2009, 19:54
Draga Crinaelena. Intrebarea la care ai raspuns mai sus m-a pus pe ginduri. Deci tu imi spui ca dupa incalzirea apei din boiler si intreruperea curentului nu mai este apa calda. Trebuie sa incerc si la centrala mea, desi presupunind ca am inteles bine modul de functionare al ei, in mod normal ar trebui sa ai apa calda caci descarci apa din boiler. Partea proasta e ca aceasta apa calda e mult mai putina decit cei 50l pe care ii are boilerul deoarece se amesteca cu apa rece care vine neincalzita din cauza lipsei curentului.

cu atit mai mult la a ta,care este prevazuta cu pompa de incarcare a acumulatorului(a ta nu e cu boiler,e acumulator,ptr. ca nu are serpentina,e pe principiul stratificarii)

crinaelena
08.10.2009, 19:58
Buna ,vreau sa va cer parerea, fiindca,am vazut ca sunteti specialist in domeniu..
Imi contruiesc casa,deja lucrez la interioare,chiar acum fac instalatia pt caldura(calorifere,mtevi etc).Vreau sa va intreb,cat de fiabila este o centrala electrica,ce costuri sunt ulterior.
Casa mea are 260 mp utili(P+E)+ 2 camere la masarda,care inca nu le iau in calcul pt ca nu le voi termina acum,le las la rosu(in total ar fi 300 mp locuibili(cu tot cu pereti).Pereti de BCA,Izolatie exterioara de 10 cm,densitate 16(polistiren expandat),izolatie pod 20 cm(vata bazaltica+vata minerala+folie),rigips pe tavane,izolatie pardoseala 3 cm polistiren extrudat,geamuri termopan cu 5 camere ,de calitate superioara.Daca mi-as monta o centrala electrica,de ce putere as avea nevoie(eu am socotit ca minim 26 KW),ce firma mi-ati recomnda si cat voi plati aprox luar,,in lunile grele de iarna?Sau ar fi mai ok sa-mi montez o centrala pe gaz?Sau altceva?
astept sfatul dvs.Multumesc anticipat

,cu deosebita consideratie

Daniel Ungurian

deocamdata iesi mai ieftin cu gaz,in viitor cu electricitate...nu stim insa cit de apropiat acel viitor.oricum pe electric iesi mult mai avantajos cu convectori decit cu centrala,scapi de tevaraie,fitinguri si de apa ca agent termic(care cere o mare cantit. de energie pina la ajungerea temperaturii necesare incalzirii caloriferelor)...iar ptr. apa calda un boiler electric,evident.

muncitor70
13.10.2009, 21:36
sal am si eu o intrebare pt cineva care se pricepe, incerc sa anezez alaturi o schita si sa stiu daca boilerul si pufferul pot functiona prin termosifonare, daca sunt amplasate ca in schita. as scapa de problema supraincalziri centralei in caz ca se opreste curentul
precizez ca distanta pe inaltime de la partea de sus a centralei pina sub puffer este de 40 cm. in plus as face si economie achizitionind doar o pompa, pentru calorifere

ecko72t
18.10.2009, 13:52
Buna ziua! Doresc si eu niste indicatii, informatii, sfaturi si sugestii privind o centrala pe gaz + caloriferele necesare.
Este vb despre un ap. cu 4 camera un hol maricel, baie si bucatarie.
Personal m-am gandit ca ar trebui 7 calorifere, in fiecare camera cate unul , hol, baie si bucatarie.
Acum as vrea sa-mi recomandati fiecare calorifer pt fiecare incapere, ce marime ar trebui sa aibe.
Centrala cati kw ar trebui sa aibe sa acopere aceasta incapere rece, construita din placi de beton ?
Skita 1 arata cum era apartamentul la inceput
Skita 2 dupa ce a suferit unele modificari.
Va multumesc.

krysty94
18.10.2009, 15:13
sal am si eu o intrebare pt cineva care se pricepe, incerc sa anezez alaturi o schita si sa stiu daca boilerul si pufferul pot functiona prin termosifonare, daca sunt amplasate ca in schita. as scapa de problema supraincalziri centralei in caz ca se opreste curentul
precizez ca distanta pe inaltime de la partea de sus a centralei pina sub puffer este de 40 cm. in plus as face si economie achizitionind doar o pompa, pentru calorifere

daca centrala are pompa de recirculare incorporata functioneaza

crinaelena
18.10.2009, 15:19
Buna ziua! Doresc si eu niste indicatii, informatii, sfaturi si sugestii privind o centrala pe gaz + caloriferele necesare.
Personal m-am gandit ca ar trebui 7 calorifere, in fiecare camera cate unul , hol, baie si bucatarie.
Acum as vrea sa-mi recomandati fiecare calorifer pt fiecare incapere, ce marime ar trebui sa aibe.
Centrala cati kw ar trebui sa aibe sa acopere aceasta incapere rece, construita din placi de beton ?
Va multumesc.

suficienta una de 24 kw,eu recomand Vaillant Turbotec Pro sau Plus.
alte variante fiabile si performante Arca Pixel(daca stai la etaj superior si presiunea la apa este slaba,nu o recomand),Motan Optimus(cea mai buna ca raport pret/calitate)

ecko72t
18.10.2009, 15:27
Etaj 3, din bloc cu 4 etaje.

krysty94
18.10.2009, 15:29
dar vreau sa va arat ceva ce am facut singur.
as vrea parerea voastra!

vizionati atasamentul!

krysty94
18.10.2009, 15:46
nu pot sa pun atasamrntul

ma ajutati?

builder
18.10.2009, 17:46
Salutari tuturor!

Am 2 probleme legate de alegerea centralei:
1.vreau parter incalzire in pardoseala, la etaj radiatoare de otel. Problema e ca la o oferta am primit un necesar la parter de cca 8kW, iar la alta 5.5KW.Suprafata de incalzit e de cca 80mp, casa fiid izolata cu polistiren de 10 cm. Care e valoarea mai aproape de adevar.
2. nu prea inteleg ce inseamna centrala cu boiler incorporat. E totuna cu cazan? Adica e echivalenta cu o centrala normala la care adaug un cazan separat? Pot folosi o centrala cu ACM instant de cca 24 KW la ce vreau eu sa incalzesc?

Multumesc!

marius_lmd
18.10.2009, 21:35
1. necesar de 8-8.5 kW pt H = 2.5 m
2. este o centrala care in aceeasi carcasa are inclus un boiler de o anume capacitate (40 - 60 litri) , nu este cu acm instant si oricum nu recomand pentru ca apar "acele dusuri reci" iar pt catava banuti in plus chiar se merita cu boiler incorporat, ,,,, nu are nicio legatura cu cazan separat

ecko72t
21.10.2009, 15:30
Imi poate recomanda careva calorifere pt fiecare incapere dupa marimea lor?
Multumesc !

dummy_
27.10.2009, 18:29
Va multumesc.

alte variante fiabile si performante Arca Pixel(daca stai la etaj superior si presiunea la apa este slaba,nu o recomand),Motan Optimus(cea mai buna ca raport pret/calitate)
motan nu e centrala , e ceva care seamana cu o centrala , consum mare de gaz , randament mic , ansanblata in ramania , produsa cine stie pe unde , daca tot faci niste recomandari macar recamanda ceva de calitate , vissman , buderus , diditrich , soniel duval ,ferroli , imergaz cunosc cel putin 2 persoane care regreta datorita consumului ca si-au montat --- motan - da omul cateva sute de lei in plus dar stie o treaba cat despre Arca , sincer nu am auzit
Toti producatorii inportanti au modele de centrale pentru cele mai variate puteri incepand de la consum casnic pana la cel industrial , eu de obicei am mers pe vissman , si din 50-60 de centrale montate la 2 au fost mici probleme rezolvate in garantie am vazut centrale vissman pe gaz din 80 cere inca mai functionau si propieterul nu vroia sa le schinbe datorita consumului bun / ditrich e ff buna dar mult prea scumpa , buderusul , chiar nu am avut probleme ceva mai scumpa decat vissmanul dar de calitate , imergazul , soniel duval , ferolli , cam in aceeasi categorie , ceva mai ieftine dar ok , aristonul , sa se ia de mana cu motanul :D , electrolux- tronpete romanesti , berreta -consum cam mare , vaillantul la fel ca vissmanul , orcum alege o firma cere are experienta in producerea de centrale , buderusul produce centrale de pedte 276 ani la fel ca vissanul , motanul probabil de vro 6-7 ani
In legatura cu instalatia -alegerea centralei , dimensionarea caloriferelor si a instalatiei , modificarea instalatiei de gaz , etc fao cu o firma autorizata si agrementata care sa aiba niste meseriasi buni , eventual ia niste recomandari de pe unde au mai lucrat , nu te apuca de capul tau sa cunperi centrala sau caloriferele , sau dupa pararile unora de pe anumite forumuri , e o investitie pe care o faci 1 data la 25 de nai , si daca alegerea e proasta de la inceput , o saq te lovesti zilnic de ia , nu orcine are autorizatie de a modifica instalatia de gaz dupa bunul sau plac , se face in baza unei aprobari si a unui proiect , instalatia tre predata , receptionata , inprovizatile si solutile provizorii nu sunt admise , calculul puterii centralei se face in functie de volumul incaperilor , pozitionarea acestora , gradul de izolare termica , puterea calorica a radiatoarelor , traseul conductelor , si in primul rand toate acestea se fac la fata locului , necesarul de materiale si traseul conductelor de asemenea finca nu poti sa faci un necesar adecvat dupa o schita , situatii neprevazute pot aparea orcand , apeleaza la profesionisti ca sa scutesti niste bani si sa scapi de viitoarele probleme

crinaelena
27.10.2009, 19:04
soniel,ma sperie volumul de limba romana pe care trebuie sa-l ingurgitezi, pina la intrarea in normalitate....cum dracu stii tu cu ce se mananca,daca habar n-ai cum se scriu....in rest nu mai fac nici un comentariu....la asa scris agramat e clar ca ar fi pierdere de timp....iti trebuie vreo "25 de nai" pina inveti si tu sa scrii

dummy_
27.10.2009, 19:26
Va multumesc.

motan nu e centrala , e ceva ce seamana cu o centrala , consum mare de gaz , randament mic , ansanblata in romania , produsa cine stie pe unde , daca tot faci niste recomandari macar recamanda ceva de calitate , vissman , buderus , diditrich , soniel duval ,ferroli , immergaz cunosc cel putin 2 persoane ce regreta , datorita consumului, ca si-au montat centrala motan - da omul cateva sute de lei in plus dar stie o treaba cat despre Arca , sincer nu am auzit
Toti producatorii inportanti au modele de centrale pentru cele mai variate puteri incepand de la consum casnic pana la cel industrial , eu de obicei am mers pe vissman , si din 50-60 de centrale montate la 2 au fost mici probleme rezolvate in garantie , am vazut centrale vissman pe gaz din 80 ce inca mai functionau si propieterul nu vroia sa le schinbe datorita consumului bun / ditrich e foarte buna dar mult prea scumpa , buderusul , chiar nu am avut probleme ceva mai scumpa decat vissmanul dar de calitate , immergazul , soniel duval , ferolli , cam in aceeasi categorie , ceva mai ieftine dar ok , aristonul - sa se ia de mana cu motanul :D , electrolux- tronpete romanesti , berreta -consum cam mare , vaillantul la fel ca vissmanul , orcum alege o firma cere are experienta in producerea de centrale , buderusul produce centrale de pedte 276 ani la fel ca vissanul , motanul probabil de vro 6-7 ani
In legatura cu instalatia -alegerea centralei , dimensionarea caloriferelor si a instalatiei , modificarea instalatiei de gaz , etc se va executa cu o firma autorizata si agrementata care sa aiba niste meseriasi buni , eventual ia niste recomandari de pe unde au mai lucrat , nu te apuca de capul tau sa cunperi centrala sau caloriferele , sau dupa pararile unora de pe anumite forumuri , e o investitie pe care o faci 1 data la 25 de ani , si daca alegerea e proasta de la inceput , o sa te lovesti zilnic de ia , nu orcine are autorizatie de a modifica instalatia de gaz dupa bunul sau plac , se face in baza unei aprobari si a unui proiect , instalatia trebuie predata , receptionata , inprovizatile si solutile provizorii nu sunt admise , calculul puterii centralei se face in functie de volumul incaperilor , pozitionarea acestora , gradul de izolare termica , puterea calorica a radiatoarelor , traseul conductelor , si in primul rand toate acestea se fac la fata locului , necesarul de materiale si traseul conductelor de asemenea finca nu poti sa faci un necesar adecvat dupa o schita , situatii neprevazute pot aparea orcand , apeleaza la profesionisti ca sa scutesti niste bani si sa scapi de viitoarele probleme

teoria ca teoria dar practica ne omoara , ce anume nu intelegeti ? , fiinca sunt dispus sa va lamuresc

crinaelena
27.10.2009, 19:29
Va multumesc.

motan nu e centrala , e ceva ce seamana cu o centrala , consum mare de gaz , randament mic , ansanblata in romania , produsa cine stie pe unde , daca tot faci niste recomandari macar recamanda ceva de calitate , vissman , buderus , diditrich , soniel duval ,ferroli , immergaz cunosc cel putin 2 persoane ce regreta , datorita consumului, ca si-au montat centrala motan - da omul cateva sute de lei in plus dar stie o treaba cat despre Arca , sincer nu am auzit
Toti producatorii inportanti au modele de centrale pentru cele mai variate puteri incepand de la consum casnic pana la cel industrial , eu de obicei am mers pe vissman , si din 50-60 de centrale montate la 2 au fost mici probleme rezolvate in garantie , am vazut centrale vissman pe gaz din 80 ce inca mai functionau si propieterul nu vroia sa le schinbe datorita consumului bun / ditrich e foarte buna dar mult prea scumpa , buderusul , chiar nu am avut probleme ceva mai scumpa decat vissmanul dar de calitate , immergazul , soniel duval , ferolli , cam in aceeasi categorie , ceva mai ieftine dar ok , aristonul - sa se ia de mana cu motanul :D , electrolux- tronpete romanesti , berreta -consum cam mare , vaillantul la fel ca vissmanul , orcum alege o firma cere are experienta in producerea de centrale , buderusul produce centrale de pedte 276 ani la fel ca vissanul , motanul probabil de vro 6-7 ani
In legatura cu instalatia -alegerea centralei , dimensionarea caloriferelor si a instalatiei , modificarea instalatiei de gaz , etc se va executa cu o firma autorizata si agrementata care sa aiba niste meseriasi buni , eventual ia niste recomandari de pe unde au mai lucrat , nu te apuca de capul tau sa cunperi centrala sau caloriferele , sau dupa pararile unora de pe anumite forumuri , e o investitie pe care o faci 1 data la 25 de ani , si daca alegerea e proasta de la inceput , o sa te lovesti zilnic de ia , nu orcine are autorizatie de a modifica instalatia de gaz dupa bunul sau plac , se face in baza unei aprobari si a unui proiect , instalatia trebuie predata , receptionata , inprovizatile si solutile provizorii nu sunt admise , calculul puterii centralei se face in functie de volumul incaperilor , pozitionarea acestora , gradul de izolare termica , puterea calorica a radiatoarelor , traseul conductelor , si in primul rand toate acestea se fac la fata locului , necesarul de materiale si traseul conductelor de asemenea finca nu poti sa faci un necesar adecvat dupa o schita , situatii neprevazute pot aparea orcand , apeleaza la profesionisti ca sa scutesti niste bani si sa scapi de viitoarele probleme

teoria ca teoria dar practica ne omoara , ce anume nu intelegeti ? , fiinca sunt dispus sa va lamuresc

pai nu prea am nevoie de lamuriri....se pare ca as avea ?

dummy_
27.10.2009, 19:32
asa ma gandeam si eu

crinaelena
27.10.2009, 19:35
asa ma gandeam si eu

pai,ai gindit bine tura asta.

dummy_
27.10.2009, 19:36
asa ma gandeam si eu

unii mai si gandesc

crinaelena
27.10.2009, 19:41
asa ma gandeam si eu

unii mai si gandesc

mda,ca in povestea celebra a lui Creanga,uite ce amice gindeste la o solutie pentru prietenii tai nemultumiti de Motan,daca nu o gasesti ti-o dau eu....camerele lor nu sint bine expuse la radiatia solara,recomand spargerea peretilor si caratul soarelui cu oborocul...asa cum se intampla in povestea sus-amintita

dummy_
27.10.2009, 19:47
asa ma gandeam si eu

unii mai si gandesc

mda,ca in povestea celebra a lui Creanga,uite ce amice gindeste la o solutie pentru prietenii tai nemultumiti de Motan,daca nu o gasesti ti-o dau eu....camerele lor nu sint bine expuse la radiatia solara,recomand spargerea peretilor si caratul soarelui cu oborocul...asa cum se intampla in povestea sus-amintita
nu stiu daca ironia isi are rostul in discutia de fata , fiinca centrala e slaba atat calitativ cat si tehnic , ei au ramas cu banii dati si cu o centrala proasta , si chiar nu cred ca iar apuca rasul citind topicul dumneavoastra pe ei sau pe viitorii posesori in momentul cand vor primii facturile de gaz

crinaelena
27.10.2009, 19:54
asa ma gandeam si eu

unii mai si gandesc

nu stiu daca ironia isi are rostul in discutia de fata , fiinca centrala e slaba atat calitativ cat si tehnic , ei au ramas cu banii dati si cu o centrala proasta , si chiar nu cred ca iar apuca rasul citind topicul dumneavoastra pe ei sau pe viitorii posesori in momentul cand vor primii facturile de gaz

centralele sint foarte fiabile si economice si sint convins ca nu le stii,si tre' sa mai stii ca pierderile de caldura si reglajul prost sint cele care duc la consumuri mari....cred ca tu le-ai facut punerea in functie ...cu mare maiestrie. :D

dummy_
27.10.2009, 19:59
asa ma gandeam si eu

unii mai si gandesc

centralele sint foarte fiabile si economice si sint convins ca nu le stii,si tre' sa mai stii ca pierderile de caldura si reglajul prost sint cele care duc la consumuri mari....cred ca tu le-ai facut punerea in functie ...cu mare maiestrie. :D
punerea in functiune a facuta firma constructoare , eu doar am constatat faptul , am acces , fara exagerere la cateva mii de centrale si cred ca mi-am facut o parere despre ele , punerea in functiune de catre o persoana neautorizata duce la pierderea garantiei centralei

crinaelena
27.10.2009, 20:03
mersi de informatia de la urma,valoroasa tare...ce modele de Motan si ce nu ti-a placut la ele ? folosesc cronotermostate prietenii tai ? ce valori au facturile,ce suprafete incalzesc ?

dummy_
27.10.2009, 20:07
mersi de informatia de la urma,valoroasa tare...ce modele de Motan si ce nu ti-a placut la ele ? folosesc cronotermostate prietenii tai ? ce valori au facturile,ce suprafete incalzesc ?
o sa ma interesez si o sa iti comunic ,

crinaelena
27.10.2009, 20:14

pai tot nu mi-ai raspuns,ca un trecator...prin mii de centrale ce te afli,macar ai fost curios sa stii ceva legat de componente,asezarea lor in centrala,ceva acolo....ca din sutele de...vissman-uri,chiar nici o placa picata,un servomotor,ceva,n-ai stire ?...ca eu stiu o groaza....recomanzi Buderus(bitermice) cind la tine la Brasov apa e dura de-ti pica dintii...

dummy_
27.10.2009, 20:33

pai tot nu mi-ai raspuns,ca un trecator...prin mii de centrale ce te afli,macar ai fost curios sa stii ceva legat de componente,asezarea lor in centrala,ceva acolo....ca din sutele de...vissman-uri,chiar nici o placa picata,un servomotor,ceva,n-ai stire ?...ca eu stiu o groaza....recomanzi Buderus(bitermice) cind la tine la Brasov apa e dura de-ti pica dintii...
recomand Buderus finca este o firma care investeste in tehnologie si cercetare cateva sute de milioane de euro pe an , fiinca au experienta si tehnologia necesara producerii unei centrale de caliate ,sau axat pe centrale si asta stiu sa faca cel mai bine , si scuzama daca ma indoiesc de capacitatea firmei producatoare , ( de fapt doar le asanbleaza aicea )de a produce o centrala conpetitiva / au aparut de o perioada dispozitive de dedurizare a apei , de fapt de o perioada mai mare , daca doresti iti pot furniza date despre modaliateta de montare a acestora pentru o micro centrala de apartament ,/ la vissman - o centrala avea probleme cu evacuarea gazelor arse , ventilatorul si alta nu mai comuta de pe apa calda pe incalzire ( distribui sau comercializezi cunva centrale motan ?fiinca vad ca te cam deranjeaza unele afirmatii )

crinaelena
27.10.2009, 20:46

recomand Buderus finca este o firma care investeste in tehnologie si cercetare cateva sute de milioane de euro pe an , fiinca au experienta si tehnologia necesara producerii unei centrale de caliate ,sau axat pe centrale si asta stiu sa faca cel mai bine , si scuzama daca ma indoiesc de capacitatea firmei producatoare , ( de fapt doar le asanbleaza aicea )de a produce o centrala conpetitiva / au aparut de o perioada dispozitive de dedurizare a apei , de fapt de o perioada mai mare , daca doresti iti pot furniza date despre modaliateta de montare a acestora pentru o micro centrala de apartament ,/ la vissman - o centrala avea probleme cu evacuarea gazelor arse , ventilatorul si alta nu mai comuta de pe apa calda pe incalzire ( distribui sau comercializezi cunva centrale motan ?fiinca vad ca te cam deranjeaza unele afirmatii )

nici nu distribui,nici nu comercializez...nu ma deranjeaza,dar faci afirmatii in necunostinta de cauza...stii doar ca doi prieteni/cunostinte au consumuri mari,dar fara sa stii cauza reala...daca in locul ac. centrale ar fi fost marci celebre,ce se intampla ?scadea exponential consumul ? mira-m-as...Buderus investeste in tehnologie acolo unde si produsele sint la preturi prohibitive,adica condensare,pompe caldura,etc....muralele conventionale actuale sint brevete Junkers,iar cele anterioare si dovedite proaste erau conceptie si fabricatie Unical,firma cu care au si rupt colaborarea(fructuoasa,n-am ce zice,vezi Logamax U012,un spanac de centrala)

Gabi.Crst
04.11.2009, 22:11
Buna ziua . Am o casa P +1+M cu suprafata de 250m2 locuibili cu inaltimea de 2.7m pe nivel. Este facuta din caramida Poroterm de 30 grosime, tencuita si pe o parte si pe alta, cu izolatie de 5 cm polistiren si geamuri mari ( ex: la o camera de 22m2 am doua geamuri cu suprafata totala de 4m2 - termopan cu 4 camere ). Ce centrala imi recomandati (de cati kw si ce marca)? Multumesc.

vali48
14.11.2009, 14:40
Buna ziua,

Doresc sa va cer sfatul pentru alegerea tipului si puterii centralei termice pentru o casa cu urmatoarele suprafete:

-parter – hol, sas acces din garaj, dressing, living, bucatarie, dormitor, baie = 103m2
-etaj 1 – hol, birou, 2 dormitoare, 2 bai = 105m2
-etaj 2 – sala hoby, sport, spalatorie = 48m2
-scari aferente ( nu stiu daca se iau in calcul… :( ) – 24m2
-garaj (lipit de casa) – 43m2

Casa este inchisa cu zidarie de BCA (Ytong) de 30mm, tamplarie termopan de plastic (5 camere), geam 1 foaie energy + 1 foaie float. Izolatie exterioara polistiren expandat de 10mm.
Am ales sistemul de incalzire prin pardoseala.

Conditiile de alimentare existente in zona:

-conducta de gaz – la aprox 100m. taxa de aprobare record in jur de 2-2500 euro (in functie de puterea centralei). Plus costul efectiv al racordarii de la 100m (proiect, materiale, executie…) pe care nu-l cunosc.
-transformator (pentru curent trifazic) la aprox 250m. Pe aprox 150m exista stalpi, pentru 100m trebuie sa cumpar eu, 3 sau 4 stalpi :evil: - nu cunosc costurile de racordare.
-panza freatica la aprox 15m adancime, se poate sapa 10-11m manual, dupa care trebuie sapat intr-un strat de piatra (pentru pompa de caldura apa-apa).
-suprafata curte libera (pentru serpentine pompa de caldura pamant-apa) –aprox 400m2

Avand in vedere situatia data, ce ar fi mai avantajos sa aleg? Centrala pe gaz, electrica sau pompa de caldura? Si de ce putere? Bineinteles, trebuie sa luam in considerare atat diferenta intre costurile initiale (pret centrala, cheltuieli cu racordul…) cat si diferenta intre costurile de exploatare pentru fiecare tip de centrala.

Cer cam mult, dar… cand o fi gata va invit la o bere rece
http://www.clicksmilies.com/s1106/ernaehrung/food-smiley-004.gif

Multumesc anticipat

vali48
14.11.2009, 15:12
Inaltimea camerelor 2.5m

marius_lmd
16.11.2009, 20:21
Asta tine de o proiectare mai detaliata.

anduvirgil
16.11.2009, 23:21
salut

ceva opinii despre centralele electrice deem ?

sunt pe cale de a achizitiona una de 4.5-9 kw

mmihaim
17.11.2009, 11:11
Salut,

Ma intereseaza daca se justifica alegerea unei centrale termice in condensatie pentru un apartament de aproximativ 85 mp (volum ~250 mc). Apartamentul are 8 calorifere, o baie si o bucatarie.
Cam in cat timp se amortizeaza diferenta dintre o centrala in condensatie si una clasica cu tiraj fortat?

Numai bine,
Mihai.

crinaelena
17.11.2009, 17:30
Salut,

Ma intereseaza daca se justifica alegerea unei centrale termice in condensatie pentru un apartament de aproximativ 85 mp (volum ~250 mc). Apartamentul are 8 calorifere, o baie si o bucatarie.
Cam in cat timp se amortizeaza diferenta dintre o centrala in condensatie si una clasica cu tiraj fortat?

Numai bine,
Mihai.

nu se justifica,economia e f. mica....deci se amortizeaza relativ tirziu,doar scumpirea gazelor poate atenua ac. diferenta de pret.

mmihaim
17.11.2009, 17:50
Salut,

Numai bine,
Mihai.

nu se justifica,economia e f. mica....deci se amortizeaza relativ tirziu,doar scumpirea gazelor poate atenua ac. diferenta de pret.

Multumesc pt raspuns.
O sa ma duc la un specialist pt dimensionarea centralei, dar pp ca o centrala de 24kW este suficienta pt incalzire si acm (o baie si o bucatarie).
Sau ar trebui sa ma gandesc la un 28kW?
Intre un Vaillant VUW 242-5 PLUS si un Buderus Logamax U042K ce ma sfatuiti sa aleg? Daca aveti alte sugestii nu ezitati :)

xrogo
17.11.2009, 18:50
Casa de lemn din barne de 12 cm grosime cu 10 cm izolatie vata,130 mp,parter cu masarda.
As dori o centrala cu gazeificare,pentru incalzire si ACM,ce putere mi-ati recomanda?

crinaelena
17.11.2009, 18:57
Turbotec Plus este in opinia mea cea mai reusita centrala de pe piata de la noi la ora actuala....era si inainte...Turbomax Plus si Vitopend 100 WHE6....Viessmann-ul s-a stricat,e aproape jalnic acum...Vaillant nu,au ramas la fel de bune....o varianta f. buna,desi unora nu le place cum suna numele,ca nu e "brand" ,este Motan in special Optimus MT...o ct. de 24 kw e arhisuficient,concentreaza-te pe marimea caloriferelor ia-le ceva mai mari

marius_lmd
17.11.2009, 20:47
Casa de lemn din barne de 12 cm grosime cu 10 cm izolatie vata,130 mp,parter cu masarda.
As dori o centrala cu gazeificare,pentru incalzire si ACM,ce putere mi-ati recomanda?

130 mp fiecare sau impreuna?
pt 130 mp x 2 nivele = 260 mp - 40 kW

xrogo
18.11.2009, 10:58
130 mp fiecare sau impreuna?
pt 130 mp x 2 nivele = 260 mp - 40 kW

Nu,numai 130 mp ,sa inteleg ca imi ajung 20 kW ?

marius_lmd
18.11.2009, 19:35
24 kw, e suficienta dar daca este si pt apa calda instant atunci recomand 28 kw, daca centrala este cu boiler incorporat ajung 24 kW , doar pt incalzire 24 kW

crinaelena
18.11.2009, 19:41
24 kw, e suficienta dar daca este si pt apa calda instant atunci recomand 28 kw, daca centrala este cu boiler incorporat ajung 24 kW , doar pt incalzire 24 kW

un robinet si un dus pot fi duse de o ct. de 24 kw,cu producere instantanee....nici probabilitatea de folosire simultana nu cred sa fie f. mare.

marius_lmd
18.11.2009, 20:00
daca merg concomitent nu prea, apa nu va fi prea calda la niciunul dintre ele, singura posibilitate este ca apa sa fie "preincalzita", adica sa nu vina iarna cand afara sunt -10 grade prin conducte stradale, daca ai hidrofor care este in camera cu temperaturi peste 10 grade, ai sanse sa mearga ambii robineti cu temperaturi bune pe apa calda, in rest ......asta este din proprie experineta si de la mai multi clineti care nu au vrut sa inteleaga acest lucru, dar au facut-o pe mana lor....

crinaelena
18.11.2009, 20:15
daca merg concomitent nu prea, apa nu va fi prea calda la niciunul dintre ele, singura posibilitate este ca apa sa fie "preincalzita", adica sa nu vina iarna cand afara sunt -10 grade prin conducte stradale, daca ai hidrofor care este in camera cu temperaturi peste 10 grade, ai sanse sa mearga ambii robineti cu temperaturi bune pe apa calda, in rest ......asta este din proprie experineta si de la mai multi clineti care nu au vrut sa inteleaga acest lucru, dar au facut-o pe mana lor....

si cit din timpul de functionare pe acm sint cerinte simultane ? asta cu simultaneitatea mi se pare un moft...cred ca peste 90% din posesorii de ct. de apartament au modele de 24 kw...ar fi bine sa nu se mai fabrice modele de 24 kw,nu ? din cauza gerurilor si simultaneitatii.....cum ar spune viitorul presedinte al RO "iarna nu-i ca vara" :lol: :lol:

marius_lmd
18.11.2009, 20:20
simulteneitatea este mica, dar exista, daca faci dus si speli vasele sunt cel mai des intalnite.....cu toate ca sunt cazuri rare ele exista, nu trebuie sa le neglijam ci trebuiesc precizate,
este un moft, dar cateodata necesar ......
nu , nu trebuies scoase din fabricatie, sunt foarte bune si isi fac treaba foarrte bine dar au acvest mic neajuns...

crinaelena
18.11.2009, 20:30
simulteneitatea este mica, dar exista, daca faci dus si speli vasele sunt cel mai des intalnite.....cu toate ca sunt cazuri rare ele exista, nu trebuie sa le neglijam ci trebuiesc precizate,
este un moft, dar cateodata necesar ......
nu , nu trebuies scoase din fabricatie, sunt foarte bune si isi fac treaba foarrte bine dar au acvest mic neajuns...

eu stiu o marca de ct. la care niciodata nu s-a intimplat sa nu duca simultan dus si chiuveta...vorbim de instantanee,24 kw...si turbina,nu fluxostat.

evisceratum
19.11.2009, 09:51
eu stiu o marca de ct. la care niciodata nu s-a intimplat sa nu duca simultan dus si chiuveta...vorbim de instantanee,24 kw...si turbina,nu fluxostat.

Hai sa vedem - immergas sau vaillant sau motan. ca doar pe astea le iubiti.

crinaelena
19.11.2009, 12:58

Hai sa vedem - immergas sau vaillant sau motan. ca doar pe astea le iubiti.

un comentariu aiurea si inutil,de iubit pot iubi o femeie....o centrala n-ai decit sa o iubesti tu

Neluc
24.11.2009, 17:56
Recomand cu ,,caldura,,Immergas Zeus 27 superior 32 kw cu boiler intern 60 litri si cu functie de gaudio magnum(apa calda rapida pentru mai multi consumatori simultani )

AdY_TeQ
01.12.2009, 10:37
O intrebare scurta: Boilerul separat se poate monta la orice tip de centrala? Mai exact la o Ariston GENUS 35 FF, daca pot sa-i montez un boiler separat ulterior.

marius_lmd
01.12.2009, 17:25
bineinteles ca se paote, numai ca senzorul trebuie luat de la aceeasi firma cu centrala pt a-l putea citi, o alta problema este marimea tecii unde intra senzorul sa nu fie prea mica si sa nu incapa senzorul in ea...

mircea2009
13.12.2009, 19:23
A fost instalata centrala termica un Vaillant, nu am luat si cronotermostat Vaillant din cauza pretului mare, au instalat un termostat Colibri 10 si nu sunt multumit de loc de el. Ce cronotermostat compatibil mai ieftin dar nu ca cel actual pot instala si sa functioneze , nu am pretentii la setari extra, dar sa functioneze bine cu aceasta centrala.

Thorp
03.01.2010, 12:03
Salut !

Am nevoie de o informatie de la cei cu experienta in domeniu. Am sa simplific intrebarea pentru a fi cat mai clar:

Sa presupunem ca puterea necesara de incalzire pentru o casa este de 24 kW. Daca suma puterii instalate a fiecarui radiator este de 35 kW (sa zicem ca intr-o camera, in loc de un radiator de 3 kW pun unul de 5 kW, etc) trebuie sa instalez o centrala de 35 kW ? Ma refer strict la incalzire.

Multumesc !

P.S. : Vreau sa folosesc ventiloconvectoare care, fiind dimensionate corect pentru racire, devin supradimensionate pentru incalzire.

LIVIU_112
18.01.2010, 18:35
ce parere aveti de centrala ferolli gfn 8? si daca cineva stie cam care ar fii autonomia acestei centrale la 0 temp de 22 C ptr o suprafata de 170 mp??

vareg07
19.01.2010, 22:40
Buna seara,

O intrebare legata de puterea centralei raportata la puterea termica a caloriferelor: puterea totala a caloriferelor din casa este de 33,5 kw. O centrala in condensatie cu puterea de 30 kw face fata sau trebuie obligatoriu o centrala de putere superioara celei a caloriferelor?

moscra1
26.01.2010, 18:45
Ce parere aveti de centralele pe peleti?
Are cineva ?
De exemplu: ferroli gfn 23 kw pe peleti.
Ferroli Cazan GFN 23 kW pe peleti GFN7SunP7 ~ 8300 RON

Pachetul contine:

* Cazan din fonta pentru lemne sau carbune Ferroli GFN
* Arzator peleti SUN P7
* Kit transformare pentru functionare pe peleti
* Buncar peleti 140 kg

GFN sunt cazane din fonta pentru functionare cu combustibili solizi (carbune sau lemn) sau cu C.L. tip M (cu kit optional). Corpul cazanului este constituit din elemente asamblate cu niple, profilul elementelor proiectat special si repartitia optima a aripioarelor permitand obtinerea unei eficiente termice inalte, randamente ridicate si economii considerabile de energie.

Camera de ardere a fost studiata special pentru a primi bucati de lemn cu gabarit mare; incarcarea se efectueaza prin usa superioara de dimensiuni mari. Camera de ardere este complet imersata, ceea ce asigura o lunga durata de viata si randament ridicat.

GFNsunt dotate cu un dispozitiv de siguranta cu serpentina impotriva supraincalzirii.

SUN P7 este un arzator de peleti, a carui capacitate ridicata si design original il recomanda pentru marea majoritate a centralelor termice pe combustibil solid prezente pe piata.

Atentia la detalii din timpul proiectarii si in productia industriala a permis crearea unui aparat bine echilibrat, cu randament ridicat, nivel scazut de emisii de CO si noxe si o ardere extrem de silentioasa.

Functionarea arzatorului, odata instalat si reglat in mod corespunzator, este complet automata si nu necesita nicio comanda din partea utilizatorului. În cazul absentei combustibilului sau a unor defectiuni, arzatorul se opreste si se blocheaza. Se recomanda alimentarea cu combustibil inainte de epuizarea totala pentru a evita functionarea defectuoasa a arzatorului.

* putere termica intre 13,7 si 34,1 kW
* capacitate rezervor 195 litri
* continut rezervor 140 kg

marius_lmd
26.01.2010, 20:10
Buna seara,

O intrebare legata de puterea centralei raportata la puterea termica a caloriferelor: puterea totala a caloriferelor din casa este de 33,5 kw. O centrala in condensatie cu puterea de 30 kw face fata sau trebuie obligatoriu o centrala de putere superioara celei a caloriferelor?

depinde la ce temp pe tur au fost calculate radiatoarele
dar cel mai bine stiu cei care fac instalatia.....

Bamboom
27.01.2010, 20:41
Buna seara,

As dori si eu un sfat in legatura cu alegerea puterii pentru o centrala termica pe gaz. Am o casa in suprafata utila de 90 mp, inaltimea camerelor fiind de 2.35 m. Din pacate nu este izolata in nici un fel, fara polistiren pe pereti si fara vata minerala in pod...intentionez sa izolez anul asta podul si o parte din pereti. Din calculele mele, utilizand un program facut in Excel de pe net care pare destul de bine fundamentat (formule de calcul, indici, etc.), care ia in calcul necesarul de caldura, as avea nevoie de aproximativ 24 KW. Mie mi se pare putin, ma gandeam la una de 28 KW, in speta un Ariston Genus 28 FF. Cred ca ar fi suficient, poate la limita in situatia actuala, insa in mod sigur suficient dupa ce voi reusi sa imi izolez casa.

Prin urmare calculele mele sunt corecte sau ar trebui sa ma oriente3z catre o centrala cu o putere mai mare?

Multumesc!

crinaelena
27.01.2010, 20:46
Buna seara,

As dori si eu un sfat in legatura cu alegerea puterii pentru o centrala termica pe gaz. Am o casa in suprafata utila de 90 mp, inaltimea camerelor fiind de 2.35 m. Din pacate nu este izolata in nici un fel, fara polistiren pe pereti si fara vata minerala in pod...intentionez sa izolez anul asta podul si o parte din pereti. Din calculele mele, utilizand un program facut in Excel de pe net care pare destul de bine fundamentat (formule de calcul, indici, etc.), care ia in calcul necesarul de caldura, as avea nevoie de aproximativ 24 KW. Mie mi se pare putin, ma gandeam la una de 28 KW, in speta un Ariston Genus 28 FF. Cred ca ar fi suficient, poate la limita in situatia actuala, insa in mod sigur suficient dupa ce voi reusi sa imi izolez casa.

Prin urmare calculele mele sunt corecte sau ar trebui sa ma oriente3z catre o centrala cu o putere mai mare?

Multumesc!

o cas bine izolata de 90 mp ar avea nevoie de 10-12 kw,cu aproximatie(depinde de mai multi factori necesarul exact) si una de 24 kw este arhisuficienta.Genus este o centrala cu un meniu destul de complicat chiar si pentru servicemani(ptr. unii).daca vrei neaparat Ariston mai bine Clas ptr. ca e mai simpla electronica....in rest totul e identic.

ics
28.01.2010, 18:55
Buna seara,

Multumesc!

care e programu ala? excelul...

marius_lmd
28.01.2010, 19:03
e suficient una de 24 kW pt incalzire, dar daca o folosesti cu apa calda instant poti merge si pe 28 kW (recomandat)

octavian1910
29.01.2010, 13:17
Buna!
Am nevoie de niste sfaturi....
Ma tot uit de ceva vreme si incerc sa ma decid asupra modului de incalzire a unei case in care sper sa ma mut anul acesta.
Banii sunt importanti pt ca sunt foarte limitati, variantele mele sunt :
- cazan Vitoligno 30kw la care am primit un pret de ~7900ron la care sa adaug un puffer de 1000l de la Solarbayer ~3000ron
aceasta este solutia care mi ar place mie, e cam piperata dar nu imposibila
- cazan Ferolli ~30 kw +arzatorul acela pe peleti pe care il au ei mai ieftin Sun p7 parca ii spune , aici am un pret de ~
7300ron
- sa incerc sa gasesc un alt cazan pe peleti in jurul sumei de 10.000ron , parca era ceva din gama OPOP dar sunt destul de
scumpe pt mine

Ma ajutati, va rog, cu niste sfaturi si argumente pro si contra ....

Multumesc

Consultant climatizare
30.01.2010, 09:56
Cea mai buna solutie ar fi cazanul Vitoligno, dar totul depinde de bugetul dumneavoastra.

octavian1910
30.01.2010, 12:11
Cea mai buna solutie ar fi cazanul Vitoligno, dar totul depinde de bugetul dumneavoastra.

Bugetul este limitat destul de rau dar vreau o solutie fiabila si pe termen lung dar vreau si un nivel de comfort rezonabil....costuri decente

crinaelena
30.01.2010, 12:39

Bugetul este limitat destul de rau dar vreau o solutie fiabila si pe termen lung dar vreau si un nivel de comfort rezonabil....costuri decente

Vigas sint niste cazane nemaipomenite,Atmos deasemeni sint centrale f. bune si mai jos ca pret decit Viessmann.

marius_lmd
30.01.2010, 15:48
un atmos DC30RS (32 kW) cu gazificare pe lemn si brichete lemn este la 8.000 lei