Tevi, trasee incalzire, distribuitoare etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #46
    daca folositi ct cu lemne NU se vor folosi conducte din pexal, ci cupru (recomandat), sau ppr fibra compozita (culoare verde), dar cel mai bine cupru pentru ca se merge pe temp relativ mari, iar cuprul se preteaza cel mai bine, chiar daca este in spatele rigipsului, nu iti face probleme, daca faci proba corespunzator la 6 atmosfere si nu snt probleme , nu vor fi nici pe viitor
    spor la lucru si cald la iarna :P
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • moscra1
      Membru
      • 25.sep.2007
      • 138

      #47
      Multumesc mult.

      Comentariu

      • danzi76
        Incepator
        • 30.aug.2009
        • 38

        #48
        Sunt curios si eu cum se face testul la tevaraie? Eu voi folosi PPR si il pun prin sapa, Inainte de a turna sapa vreau sa fac si eu un test, am o pompa 3600L/h hidroforul pe care urmeaza sa il cumpar are maxim 4 bari. Se poate inchiria o pompa de putere sau mai stiu eu ce, pt ca nu vrea sa dau bani pe ceva ce nu imi va trebui.
        Multumesc Deosebit

        Comentariu

        • dumitrescu
          Membru marcant
          • 14.sep.2008
          • 330

          #49
          Postat în original de danzi76
          Sunt curios si eu cum se face testul la tevaraie? Eu voi folosi PPR si il pun prin sapa, Inainte de a turna sapa vreau sa fac si eu un test, am o pompa 3600L/h hidroforul pe care urmeaza sa il cumpar are maxim 4 bari. Se poate inchiria o pompa de putere sau mai stiu eu ce, pt ca nu vrea sa dau bani pe ceva ce nu imi va trebui.
          Multumesc Deosebit
          Se poate incerca cu presiune de aer.

          Comentariu

          • danzi76
            Incepator
            • 30.aug.2009
            • 38

            #50
            Si presiunea de aer? Am nevoie de un compresor ca doar nu o sa suflu in teava. Se poate inchiria? caci cum ziceam nu vreau sa dau bani pe ceva ce nu imi va folosi dupa.

            Comentariu

            • dumitrescu
              Membru marcant
              • 14.sep.2008
              • 330

              #51
              Postat în original de danzi76
              Si presiunea de aer? Am nevoie de un compresor ca doar nu o sa suflu in teava. Se poate inchiria? caci cum ziceam nu vreau sa dau bani pe ceva ce nu imi va folosi dupa.
              Ppti sa ajungi la presiunea respectiva de 6 bari si cu o pompa manuala de masina.

              Comentariu

              • danzi76
                Incepator
                • 30.aug.2009
                • 38

                #52
                Interesant. Nu m-am gandit la asta. Cum as putea conecta pompa la teava?

                Comentariu

                • dumitrescu
                  Membru marcant
                  • 14.sep.2008
                  • 330

                  #53
                  O valva lipita cu cositor de un niplu de broz pe care il conectezi la teava.

                  Comentariu

                  • danzi76
                    Incepator
                    • 30.aug.2009
                    • 38

                    #54
                    Multumesc, se pare ca asa am sa fac. Ma gandesc ca e mai bine sa umplu mai inatai instalatia cu apa si apoi sa bag aer, asa cel putin pompez mai putin si vad si unde sunt scapari in caza ca...

                    Comentariu

                    • dumitrescu
                      Membru marcant
                      • 14.sep.2008
                      • 330

                      #55
                      Postat în original de danzi76
                      Multumesc, se pare ca asa am sa fac. Ma gandesc ca e mai bine sa umplu mai inatai instalatia cu apa si apoi sa bag aer, asa cel putin pompez mai putin si vad si unde sunt scapari in caza ca...
                      Da se poate si asa.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #56
                        Postat în original de dumitrescu
                        Se poate incerca cu presiune de aer.
                        Aerul nu este cea mai bună soluţie, pentru că este compresibil.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • marius_lmd
                          Membru Marcant
                          • 19.mar.2009
                          • 440

                          #57
                          ese compresibil, dar facem o comparatie cu presiunea din roata de la masina......?????????
                          daca incarci instalatia cu o anumita presiune atunci ar trebui sa ramana acea presiune, orice ai baga in conducte, ,,,bine e noram sa scada la inceputul incarcarii dar apoi ar terbui sa ramana constanta....
                          o parere in plus nu strica niciodata,

                          Comentariu

                          • dumitrescu
                            Membru marcant
                            • 14.sep.2008
                            • 330

                            #58
                            Postat în original de RaduCA
                            Postat în original de dumitrescu
                            Se poate incerca cu presiune de aer.
                            Aerul nu este cea mai bună soluţie, pentru că este compresibil.
                            Sepoate incerca cu aer sa zicem 6 bari si dupa o zi daca avem aceeasi pre siune inseamna ca nu sunt pierderi, simplu.

                            Comentariu

                            • danzi76
                              Incepator
                              • 30.aug.2009
                              • 38

                              #59
                              Ideea este ff interesanta, am sa o aplic si va multumesc foarte mult pt solutiile si parerile Dvs, oricum voi baga apa in instalatie si voi verifica pe rand. Distribuitoarele, apoi circuitele pt fiecare calorifer in parte, am facut pt fiecare radiator cate un circuit separat cu robinet si la tur si la retur, deci va fi simplu.
                              Ma inclin cu respect.

                              Comentariu

                              • floice
                                Incepator
                                • 10.sep.2007
                                • 94

                                #60
                                Am si eu 2 intrebari. La o casa cu subsol, unde va fi centrala termica, parter, etaj si mansarda vreau sa trag tevi de cupru din mansarda pana in beci pentru niste panouri solare, ele vor fi montate ulterior. ce dimensiune ar trebui sa aiba teava?
                                Am asistat la o discutie cum ca la instalatiile de incalzire cu distribuitor nu se face corespunzator termosifonarea, ce parere aveti?

                                Comentariu

                                Procesare...