Scurgere infundata la cada

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mucinceai
    Incepator
    • 25.mai.2009
    • 5

    Scurgere infundata la cada

    Am probleme cu scurgerea din cada . De un timp in coace se infunda din ce in ce mai tare . Apa din chiuveta in schimb nu ajunge in cada , presupun ca infundatura se afla intre teava de evacuare si scurgerea de la cada. Am folosit Mr Muscolo si Peak out , dar fara efect.

    1) Am observat k in interiorul scurgerii se afla un fel de cruce (nu ii inteleg folosul ei acolo) si chiar dupa aceasta vine un cot. Pot folosi sarpele,daca scurgerea are 3,5 cm diametru ?
    2) Am observat k interiorul tevilor de la cada sunt cam ruginite . pot sa folosesc soda caustica ?
    3)Plunger (pistonul plonjor) este bun pentru a desfunda ?

    Scuzati-ma nu prea ma pricep la instalatii sanitare.
  • andrei_burceag
    Incepator
    • 08.iun.2009
    • 10

    #2
    Si eu am incercat cu Mister Musculo, dar tot la instalator am ajuns. Se scurgea 2 saptamani dupa care iar o luam de la capat cu MM.

    Am chemat un instalator abia cand s-a infundat de tot. A fost rezonabil ca pret zic eu 40 lei si a venit a doua zi.

    Andrei

    PS sunt din Bucuresti

    Comentariu

    • Mucinceai
      Incepator
      • 25.mai.2009
      • 5

      #3
      Multumesc mult,am sa chem un instalator k n-am ce sa ii fac.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12086

        #4
        Postat în original de Mucinceai
        Multumesc mult,am sa chem un instalator k n-am ce sa ii fac.
        Scurgerea de la cada nu " da " intr-un sifon ? Daca puneati o poza sa vedem cum aveti instalatia , va explicam cum sa faceti .... Este simplu si nu va trebuie scule profesionale .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Mucinceai
          Incepator
          • 25.mai.2009
          • 5

          #5
          nu am posibilitatea sa va arat instalatia, ca nu am acces la ea , da am sifon la cada.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12086

            #6
            De cele mai multe ori cada se infunda la ventil unde se aduna scame si par ! In poza cu ventilul se vede o scama agatata ...chiar daca nu pare mare lucru , daca o agati cu o penseta vei vedea ca trage dupa ea adevarate cocoloase . Eu ti-am facut demonstratia la o cada curatata acum 2 saptamiini ! restul de teava spre sifonul de pardoseala il poti curata cu o sirma , un sarpe ...dar cu mila sa nu distrugi teava , sa nu o intepi ! Mai fa o incercare ...
            La o cada necuratata de mult timp se pot scoate cocoloase imense .....de trebuie sa le apuci cu ceva sa le poti trage sus prin ventil .
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Mucinceai
              Incepator
              • 25.mai.2009
              • 5

              #7
              pun o sita dupa ce termin de facut baie, dar nu e destul de deasa si inca trec firele de par , dar in schimb impiedica sa se mai prinda de scurgere.

              exista site dese pentru cada sau pentru dush ?

              in caz de nu incape sarpele, merge sa iau o sarma mai flexibila si sa ii fac capatul de la sarma ca la un arc ?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12086

                #8
                Exista tot felul de site . Normal ca poti sa desfunzi si cu o sirma , dar , cu atentie , sa nu spargi teava in caz ca este de plumb .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Mucinceai
                  Incepator
                  • 25.mai.2009
                  • 5

                  #9
                  am sa incerc sa folosesc sarma . multumesc mult de ajutor

                  Comentariu

                  • AutoCorect
                    Membru
                    • 20.sep.2007
                    • 286

                    #10
                    Aveti acces sub cada ? Verificati daca aveti racord flexibil la cada. Desfaceti racordul si curatati-l. Mai verificati si sifonul de pardoseala sa nu fie infundata teava de la sifon spre baie, inroduceti o sarma...

                    Si eu am avut aceiasi problema. Rezolvarea a fost inlocuirea racordului, s-a rupt garnitura cand am desfacut si bineinteles ca nu am gasit doar garnitura.

                    Comentariu

                    Procesare...