Tevi PVC fisurate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dorucriss
    Incepator
    • 23.iun.2009
    • 6

    Tevi PVC fisurate

    Buna seara.Incep prin a imi cere scuze daca initiez un subiect ce a mai fost discutat,dar nu am avut timp sa parcurg toate subiectele.De curand am achizitionat un apartament intr-un bloc construit in 1986.Ne-am apucat de renovare ca orice om si am inceput cu instalatia sanitara.Insa in baie teava de apa rece a suferit un "accident" s-a fisurat si a fost lipita cu super adeziv de la den braven,solutie ce a durat cam o luna pentru ca am constatat ca a inceput sa picure.A fost lipita din nou de data asta cu poxipol,dar degeaba,continua sa picure.Cel care s-a ocupat de aceasta treaba a spus ca il depaseste si nu stie ce sa faca mai departe si sugereaza sa schimam toata coloana de apa de la parter la etajul 4 .Mi se pare ridicol acest lucru,si chiar foarte costisitor,dar pana cand voi reusi sa dau de un instalator care chiar se pricepe va cer ajutorul.Ce e de facut?Nu exista solutii mai bune de lipit?Sau o alta alternativa decat inlocuirea intregii coloane????
    Va multumesc pentru ajutor...
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    bun venit pe acest forum!
    astfel de accidente se intampla frecvent, solutia optima este inlocuirea unui segment din coloana.

    Comentariu

    • dorucriss
      Incepator
      • 23.iun.2009
      • 6

      #3
      Bine v-am gasit.E bine de stiut acest lucru si este linistitor, dar partea din coloana care trebuie inlocuita cum se lipeste sau cum se poate face in asa fel incat sa nu risc sa inund vecinii si sa le fac si lor renovari?Mentionez si faptul ca parte fisurata este destul de jos, cam la 8 cm inaltime fata de podea.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Dupa 23 de ani , solutia inlocuirii instalatiilor este mai mult decit buna , ar trebui sa fie obligatorie in cazul blocurilor .
        Reparatia cu lipitura este depasita . Se poate schimba un tronson de teava folosind mufe rapide sau daca ruptura este la un teu , in functie de cum arata , se poate da filet si monta un niplu de alama . Daca aveti o poza va putem spune mai multe .

        Ps . vad ca ne-am suprapus mesajele ...
        La 8 cm de podea este ok , se poate schimba o bucata de teava folosind cum am spus mai sus , mufe rapide pt a schimba bucata de jos si pina la teul dvs . Macar .. Reparatie de 15 min !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • dorucriss
          Incepator
          • 23.iun.2009
          • 6

          #5
          Asa arata teava de apa in momentul de fata,cu lipitura de poxipol.

          Comentariu

          • dorucriss
            Incepator
            • 23.iun.2009
            • 6

            #6
            Oooops....nu am reusit sa pun poza...

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Banuiesc ca teava este rupta de la iesirea din teu . Daca este asa , si se poate curata pasta de lipit se poate da filet direct in teul de pvc , dupa ce se taie teava rupta . se da filet de 1/2 si se monteaza ce piesa doriti , cu cilti si putin codez .
              Fișiere Atașate
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • dorucriss
                Incepator
                • 23.iun.2009
                • 6

                #8
                Revin cu niste precizari.Apa se infiltreaza printre teava si teu,chiar la imbinare.Teul este nou si teava la fel,numai ca lipiciul nu a fost bun,pentru ca apa tot se infiltreza pe langa lipitura.Care ar fi solutia?

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Atunci solutia este desfacerea curatarea si relipirea cu respectarea timpului necesar de lipire .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • dorucriss
                    Incepator
                    • 23.iun.2009
                    • 6

                    #10
                    Care ar fi cea mai buna solutiede lipit,in afara de super adeziv si poxipol,care deja le-am folosit...si nu sunt bune...

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Codez , codezul clasic si vechi .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • turliuraluca
                        Incepator
                        • 24.iul.2009
                        • 5

                        #12
                        am o problema asemanatoare cu cea prezentata mai sus. este destul de grav tinand cont de faptul ca este a 4 a zi de cand instalatorul se chinuie sa lipeasca teava cu poxilina. asta dupa ce a schimbat teava dupa coloana la mine in apartament (am vrut sa schimbam toata coloana, dar numai 2 vecini au fost de acord din cei 5). intrebarea mea era daca problema d-voastra s-a rezolvat? nu stiu ce sa mai fac, nu ma pricep deloc iar instalatorul imi spune sa am rabdare ca o sa fie ok.
                        Raluca

                        Comentariu

                        • eugen.george
                          Incepator
                          • 07.feb.2011
                          • 1

                          #13
                          am si eu aceasta problema si nu stiu cum se poate remedia...teoretic am inteles despre ce e vb dar cum se desface bucata de teava veche? nu se sparge ?are vreo 20 ani teava... curge exact la imbinare ..picura f rar dar in timp probabil se va agrava... am vb cu un instalator sa vina sa vada despre ce e vb dar a fost f `speriat` din voce despre problema zicand o sa vin sa vad daca te pot ajuta cu ceva...banuiesc ca oricum de lipit nu se pune problema avand in vedere ca este umed locul... eventual e vreun instalator care s ar deplasa doar pt atata lucru? sunt din bucuresti s4... multumesc
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #14
                            Postat în original de dorucriss
                            Oooops....nu am reusit sa pun poza...

                            Teava de Pvc se taie , si se inlocuieste teul , s-ar putea sa mai gasesti ceva modele in genul
                            O conditie esentiala la reusita operatiei e lipsa apei la locul lipiturii , deci coloana trebuie inchisa si golita inainte de operatiune , daca teava e umeda , lipitura e compromisa , deasemenea trebuie respectat si timpul de uscare al adezivului , Codexul e cea mai buna solutie , e ieftin si bun se gaseste la tub sau la cutie , atentie e destul de inflamabil si mirosul degajat in timpul arderii e toxic
                            S-ar putea sa tina si poxilina daca a fost aplicata corect , adica sa nu fie presiune pe instalatie , locul de aplicare curat si uscat , dar e o solutie provizorie care poate ceda orcand

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              #15
                              Posibil ca problemele la lipitura pe teul respectiv sa fi fost cauzate de montarea mufei rapide din stanga.
                              Foarte bun sfatul lui dummy, apreciez ca solutia corecta este oprirea alimentari cu apa si refacarea lipiturii daca mai este posibil. In caz contrar se inlocuieste teul sau daca teava de deasupra se sustine, se poate realiza o legatura cu cuple rapide.

                              Comentariu

                              Procesare...