Fixare jgheaburi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • papi
    Membru
    • 30.mar.2008
    • 292

    Fixare jgheaburi

    ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ,
    problema este :am construita o casa si acoperita cu tigla cermica , am cumparat sistemul de jgheaburi si burlane , acum imi dau seama ca nu este cel potrivit , sistemul este de 125 mm , iar tigla este iesita mai inafara cu 120 mm(fata de pazie) ,ce soluti as putea gasi ? am luat in clalcul cumpararea altor cirlige de metal cu tija mai lunga care sa imi permita sa departez putin jgheabul de pazie (dar nu am gasit sa fie prinderea la fel) ma gindeam sa pun distantieri peste pazie si pe urma sa pun cirligele (oare cum arata tinind cont ca este un distantier de 6-8 cm ?) sau o alta varianta la care m-am gindit ar fi sa imping putin mai sus ultimul rind de tigla (8 cm )ca apa sa se scurga exact in jgeab .
    orice idee este binevenita.
    papi.
    Fișiere Atașate
    salutare la toti
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Re: buna ziua

    Nu sistemul de jgheaburi este de vină, ci "meseriaşul" care v-a montat ţigla. Acel ultim rînd de ţiglă de care vorbiţi (este de fapt primul din punctul de vedere al montajului) trebuia să depăşească marginea jgheabului cu aproximativ 1/3 din lăţimea jgheabului. Cred că o soluţie de compromis este, aşa cum aţi menţionat, cea cu "distanţierele". Nu-mi dau seama cum va arăta din punct de vedere estetic, dar, în condiţiile date, cred că acest lucru contează mai puţin decît un compromis din punctul de vedere al rezistenţei sistemului de jgheaburi (cîrligele cu lungime mai mare în consolă).
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • papi
      Membru
      • 30.mar.2008
      • 292

      #3
      problema este ca acoperisul a fost facut inainte sa am cumparate jgheaburile , iar cu rindul ultim ,ai dreptate este de fapt primul , ma gindeam ca este posibil sa dau jos si pazia si sa pun acolo distantierele ,si pe urma sa pun pazia ,ar fi mai mult de lucru asa .
      cit despre meserias este de moda veche ,el zicea ca se lasa 12 inainte ,pe vremea lui . acum trebuie sa rezolv eu pb .

      mersi mult si astept in continuare si alte pareri papi
      salutare la toti

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        A mea parere : inteleg ca sinteti in situatia sa montati jgheaburi la casa unde tigla este deja montata , dar , tigla este lasata prea jos si colierele care v-ar fi bune nu sint decit de pvc ...Deci : cautati sa va faca cineva alte cirlige ca cel din pvc dar din platband , min de 5 mm . Va va costa prelucrarea si vopsirea dar va vor tine min 50 de ani . Cele de pvc sint , din pacate , varza . la alte aplicatii , poate sint bune . Tigla daca sta bine , nu faceti inventii , se poate taia dupa cotele necesare .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • papi
          Membru
          • 30.mar.2008
          • 292

          #5
          in mare cam asa sta treab acum a-ti zis d-voastra ,doar ca eu am avut montate citeva cirlige in partea din fata a casei asta iarna ,la un moment dat le-am gasit jos dimineata ,acum nu pot zice din ce motive au cazut impreuna cu jgheabul,sa fi fost montate necorespunzator ,poate frigul a fost prea mare si au crapat de la inghet,cert este ca au fost jos,in principiu si eu am vrut sa pun cirlige de meta,(pladbanda) doar ca partea din fata a scocului are o forma ca un arc de cerc si ce am gasit eu este cu 5-6 mm mai mic decit cirligul meu din pvc, acum trebuie sa tai putin in jgheab sau clema de la cirligul de metal sa o indoi putin mai de sus.

          ms mult papi
          salutare la toti

          Comentariu

          Procesare...