Reflux bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • felichir
    Incepator
    • 11.iul.2006
    • 22

    Reflux bucatarie

    Stau intr-un bloc vechi de 40 de ani la parter. In 2006 instalatia de apa si canalizare de la subsol a fost inlocuita pana la planseu, in sus ramanand cea veche. Mult timp nu am avut probleme deoarece din 5 apartamante de pe coloana erau locuite 2. Acum sunt locuite si mereu imi vine in chiuveta de la bucatarie apa cu spuma inapoi. Am mai curatat conducta in jos cu un sarpe mic si am bagat si soda. As putea sa mai curat si cu un sarpe mai mare dar se pare ca e doar de moment pana se infunda din nou. Am fost sfatuita sa ma debransez de la instalatia veche si sa ma leg direct pe conducta principala de canalizare.
    As vrea sa stiu daca ar fi si o alta alternativa mai putin laborioasa si costisitoare si lipsita de avize, eventual un dispozitiv de montat la mine de antireflux? Am gasit ceva dar oare este potrivit aici si isi merita pretul? http://www.mediabiz.ro/produse/191-c...antiretur.html
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Re: Reflux bucatarie

    Postat în original de felichir
    [...] Am mai curatat conducta in jos cu un sarpe mic si am bagat si soda. As putea sa mai curat si cu un sarpe mai mare dar se pare ca e doar de moment pana se infunda din nou. [...]
    În mod normal, acest lucru ar trebui făcut de personalul specializat, în cadrul operaţiunilor de mentenanţă (întreţinere periodică), deci intră în obligaţiile asociaţiei de proprietari/locatari.

    Postat în original de felichir
    [...] As vrea sa stiu daca ar fi si o alta alternativa mai putin laborioasa si costisitoare si lipsita de avize, eventual un dispozitiv de montat la mine de antireflux? Am gasit ceva dar oare este potrivit aici si isi merita pretul? [...]
    Există şi variante mai ieftine. În poza din link-ul Dvs. nu înţeleg unde este clapeta antiretur.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • felichir
      Incepator
      • 11.iul.2006
      • 22

      #3
      nu stiu unde e clapeta din imaginea atasata, banuiesc ca se afla in interior, imagini cu dipozitive asemanatoare am mai gasit insa nu stiu daca se si gasesc in comert si daca se potrivesc pt rezolva problema mea

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Incercati prima ora cu un instalator (!) care sa verifice toata canalizarea , din locuinta pina in canalul de scurgere stradal . Se poate intimpla sa fie infundata , lasata , sparta .....trebuie facuta o revizie totala . Dupa cum spuneti de " spuma " care va iese prin sifon , ma gindesc sa nu aveti si aerisirea canalizarii desfintate sau infundate ...trebuie verificat . Clapeta antiretur este buna dar nu rezolva tot . Clapeta , indiferent de tip , trebuie curatata periodic , sa nu se agate mizerie in ea si sa se poata inchide etans in caz de necesitate .
        Pina una alta si cel mai ieftin , verificati aerisirea coloanei de canalizare ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...