Infiltrare apa in perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    Infiltrare apa in perete

    Buna ziua.
    Am o casa la care teava de scurgere nu stiu exact din ce este (afara iese o teava de aluminiu, dar vechiul proprietar sustine ca in interior ar fi de plastic) si de curand de o parte si de alta a unuia din peretii holului a inceput sa pice tencuiala, datorita umiditaii (am marcat acea zona cu rosu).
    Precizez ca atat in baie cat si pe hol am mozaic.
    Am constatat ca teul din baie este mancat de rugina. Acum nu stiu daca a fost spart de tot, dar se desprind bucati de rugina.
    Eu ma gandesc ca ori teul s-a spart si apoi apa se infiltreaza prin pamant pana la acel perete si se ridica apoi in sus, sau teava este fisurata pe undeva si tot asa se infiltreaza apa.

    Precizez ca bucata din perete care este umeda este de vreo 60 cm lungime si 30 inaltime.

    Imi puteti da niste sfaturi cum sa remediez aceasta situatie?
    Ar exista vreo posibilitate fara sa ma apuc sa sparg mozaicul.
    Atasez si o schita a zonei. Sper ca este destul de sugestiva.

    Multumesc anticipat.
    Fișiere Atașate
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    #2
    Ma gandesc ca in afara de a sparge incepand de la teu si apoi mergand pe lungimea tevii de scurgere nu prea poti sa vezi pe unde se infiltreaza.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Unica solutie este sa spargeti tot si sa refaceti canalizarea si restul instalatiei cu materiale noi . Daca la canalizare a folosit teava de irigatii ( , ciordita !) cine stie ce alte improvizatii a mai facut . Reparati una si dati de alta ...
      Daca traseul actual al canalizarii este prin casa , pt a nu sparge si demola toata casa (podeaua ) , se poate sparge numai in baie si redirectiona canalizarea prin curte .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 620

        #4
        nu am cum sa ies din baie in curte, ca fosa este in fata.
        Este foarte urat sa sparg in baie, tot holul si am uitat a precizez ca am si un balconaj dupa hol.
        Va fi destul de urat.

        Multumesc

        Comentariu

        • ecosit
          Membru
          • 18.aug.2008
          • 158

          #5
          la ce distanta este traseul de perete? din desen nu se observa. Este in perete? este pe mijlocul holului? cum vin peretii? Poate nu este de la tevaraie, poate aveti alta problema.

          Comentariu

          Procesare...