Plan casa tip CULA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Plan casa tip CULA

    Sint interesat de niste planuri ale unei case tip CULA . Poate are cineva . Multumesc anticipat !
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Este clar , vad ca nimeni nu cunoaste subiectul sau nu este interesat ...
    Asa se explica de ce apar numai " vile" cu partiuri infecte si aberante si tot felul de case facute anti-locuire .....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Nu faci putina lumina? Eu chiar sunt curios despre ce este vorba.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de VYS
        Nu faci putina lumina? Eu chiar sunt curios despre ce este vorba.
        Asa arata o casa tip CULA . Ce vreau eu sa fac este o intreaga poveste , daca esti interesat ....
        Fac niste studii vreau sa-mi structurez niste idei pt a face o casa la tara .Punind cap-coada ce stiu si ce-mi mai trece prin cap , sper sa ajung la costuri mult mai mici decit se obisnuieste si la facilitati net superioare ....
        Ca materiale , pe cit posibil traditionale .
        Exclus izolatie exterioara cu polistiren sau vata , idem pt tavan .... am eu ceva in cap....
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • iuliutz
          Membru Marcant
          • 11.nov.2007
          • 453

          #5
          detaliati un pic subiectul, poate ne inspira si pe noi.
          "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
          Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Deoarece nu doresc ca spatiul locuibil sa fie pe doua nivele ar trebui sa arate asa:
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • speechless
              Incepator
              • 05.iul.2009
              • 3

              #7
              Bun gasit!

              Va urmaresc de ceva vreme, de la inceputul anului, devenind mai interesat de subiectele de pe forum atunci cand am trecut de la idee la fapte in construirea unei case: cumparat teren, imprejmuit, canalizare, apa, proiect, etc.

              Acum, legat de subiectul cule aduc si eu cateva informatii despre...

              Cuvantul „cula” vine din turcescul „kule”, ce are ca reprezentare un turn.

              La noi a fost asimilat ca reprezentare pentru o locuinta "fortificata" cu un parter inalt si o scara interioara de acces catre zonele de locuit de la etaj ce are la baza arhitectura veche usor intunecata a vechilor case taranesti.

              Conceptul de parter foarte inalt si arcade stranse de la etaj, dau cladirii un sens de fortificare, ermetic, inaccesibil, dar in acelasi timp zvelt, prin forma usor stransa cu cat te apropii de acoperis.

              Exista pe acest tipar si case boieresti si manastiri ce au combinat arhitectura simpla, curata, a caselor taranesti cu ideea de fortificare dublate la etaj de arcadele stranse ale cerdacului clasic taranesc.

              Mie imi plac, mi se par desprinse din vremurile de atunci si ar fi interesant ca experiment arhitectural sa construiesti o astfel de cladire in vremurile de acum, zidita eco(lemn, argila, etc), s-o acoperi cu sita, si de ce nu, sa dai si functiune spatiului interior rezultat.

              Toate bune.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Re: Plan casa tip CULA

                Postat în original de Mircea G
                [...] case tip CULA [...]
                Nu cumva este o construcţie tipică zonei Oltenia?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Da, dar istoria ei duce pina in Afganistan ....
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Păi şi VYS-ul nostru, din inima Olteniei, ce face? vă întreabă pe Dvs.?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Postat în original de RaduCA
                      Păi şi VYS-ul nostru, din inima Olteniei, ce face? vă întreabă pe Dvs.?
                      Ca orice lucru bun , este rar . Acest tip de casa se mai gaseste sub forma de monumente asa ca este posibil sa nu fi vazut ...desi stiu ca el mai colinda .... Sau este posibil sa nu fi fost atras de ideea de a vizita " o casa " , fara sa stie ca este vorba de ceva deosebit .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Bill
                        Membru marcant
                        • 05.dec.2006
                        • 419

                        #12
                        Re: Plan casa tip CULA

                        Postat în original de RaduCA
                        Postat în original de Mircea G
                        [...] case tip CULA [...]
                        Nu cumva este o construcţie tipică zonei Oltenia?
                        Se pare ca aceste constructii se gasesc numai in Muntenia si Oltenia, nu si in alte zone ale Romaniei.
                        Si eu sunt pasionat de arhitectura populara. Am la tara o casa construita in arhitectura locala (olteneasca) la care tin f. mult si pe care o renovez acum in acelasi spirit.
                        Chiar zilele trecute citeam despre cule pe net. Si am un link (pe calculatorul de la serviciu). O sa il pun daca il gasesc, cu locatia tuturor culelor care mai exista.
                        Ele se pare ca sunt toate construite in secolele 17-18. Toate aveau un anume scop cel de aparare. Peretii erau de 1m grosime. Stilul brancovenesc.
                        O astfel de constructie se afla intr-o stare f. buna, am vazut si poze, parca este in Gorj si e folosita pe post de casa de protocol sper sa nu gresesc de sindicatele miniere, sau cam asa ceva.
                        Banuiesc ca in concediu dl. Mircea ar putea face un tur sa le vada. Ce imi aduc aminte, sunt in Mehedinti, Dolj, Gorj, Olt parca si Dambovita, Arges. Gasesc eu linkul.

                        Comentariu

                        • speechless
                          Incepator
                          • 05.iul.2009
                          • 3

                          #13
                          Va invit la Valcea!

                          Unele dintre cele mai cunoscute cule se afla la Maldaresti(la 7 km de Horezu) apare in prima prima poza postata de Mircea, cele mai cunoscute fiind culele Greceanu si Duca, ambele se viziteaza, putand sa-ti faci o idee de spre cum este compartimentata.

                          Atasez un material despre materialele si modalitati de executie specifice vremurilor.

                          Succes in demersul tau.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1226

                            #14
                            un articol de ziar despre cule
                            ziare.com/Culele_in_zestrea_nationala-259397.html


                            Principalele cule din Oltenia:

                            Judetul Dolj

                            •Cula Poenaru (1750), comuna Almaj, cu fresce inspirate de fabulele lui Esop;
                            •Cula familiei Izvoranu (secolul XVIII), comuna Brabova. Accesul se realizeaza din Craiova pe drumul local care conduce la Vânju Mare;
                            •Cula familiei Cernatescu (secolul XVIII), comuna Cernatesti, la 35 kilometri de Craiova,. Din Craiova, se alege drumul catre Brabova.
                            Judetul Gorj

                            •Cula Cornoiu (secolul XVIII), Curtisoara, dupa Târgu Jiu, spre nord pe DN 66-E79 aproximativ 15 kilometri si apoi pe drumul judetean la dreapta, DJ 665. Daca se continua pe DN 66, la câtiva kilometri nord de orasul Bumbesti-Jiu, se poate vizita manastirea Lainici si sihastria Locurele, la 2 kilometri, într-o frumoasa poiana de munte;
                            •Cula Crasnaru (180, Groserea, sat în comuna Aninoasa;
                            •Cula Grecescu (181, Siacu, comuna Slivilesti.
                            Judetul Mehedinti

                            •Cula Tudor Vladimirescu (1800) si cula Nistor (1812), comuna Simian, la 5 kilometri sud-est de Drobeta Turnu Severin, pe DN 67, satul Cerneti. În apropiere se afla insula Simian, pe Dunare, unde a fost reconstruita citadela Ada-Kaleh. La câtiva kilometri spre nord, pe un drum lateral spre stânga, în satul Izvoru Bârzii se afla manastirea Topolnita;
                            •Cula Cutui (1815), comuna Brosteni, pe acelasi DN 67, aproximativ 10 kilometri înainte de orasul Motru.
                            Judetul Olt

                            •Cula Galita (1790), comuna Dobroteasa, satul Câmpu Mare. Aici se întinde zona viticola Sâmburesti.
                            Judetul Vâlcea

                            •Cula Zatreni (1754), comuna Zatreni, apartinând familiei cu acelasi nume, pierduta la jocul de carti de un nedemn descendent. În aceeasi comuna se regasesc mai multe biserici deosebit de frumoase si un castel din secolul al XIX-lea. Accesul se realizeaza pe DN 67B, la jumatatea drumului dintre Târgu Carbunesti si Dragasani;
                            •Cula Duca si cula Greceanu, de la începutul secolului al XVII-lea, comuna Maldaresti. Acces pe DN67 Târgu Jiu-Râmnicu Vâlcea;
                            •Cula Bujoreni, comuna Bujoreni. Bujoreni se afla pe Valea Oltului, pe DN 7-E81, la 6 kilometri nord de Râmnicu Vâlcea.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Postat în original de Mircea G
                              Postat în original de RaduCA
                              Păi şi VYS-ul nostru, din inima Olteniei, ce face? vă întreabă pe Dvs.?
                              Ca orice lucru bun , este rar . Acest tip de casa se mai gaseste sub forma de monumente asa ca este posibil sa nu fi vazut ...desi stiu ca el mai colinda .... Sau este posibil sa nu fi fost atras de ideea de a vizita " o casa " , fara sa stie ca este vorba de ceva deosebit .
                              Spre rusinea mea la acest subiect pot fi fi lasat repetent in 2 secunde.
                              Cu siguranta am vazut astfel de cladiri, cel putin in filmele cu Margelatu' insa doar atat.
                              Probabil este o tema intersanta si sper sa fie un subiect asupra caruia sa ma aplec peste ceva vreme.
                              Oricum, daca gasesc ceva in surfing-ul meu, postez.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...