Miros insuportabil in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dann86
    Incepator
    • 22.iul.2009
    • 5

    Miros insuportabil in baie

    Buna seara,

    Tin sa mentionez faptul ca am citit cateva postari care aveau legatura mai mult sau mai putin cu subiectul care ma intereseaza si pe mine, dar as prefera sa va comunic(pe scurt) personal, situatia in care ma aflu momentan, in speranta ca ma veti putea ajuta cu un sfat.
    Recent m-am mutat intr-o garsoniera, totul la prima vedere a fost ok, dar la cateva zile dupa ce m-am mutat am constatat ca din baie vine un miros exagerat de deranjant...ca o mica paranteza, am bunici la tara, au porci, am fost prin preajma lor de cateva ori,dar mirosul provenit dintr-un cotet de porci e mai slab(ca intensitate) decat mirosul provenit din baia aceasta. Adica, e vorba de un amestec de mirosuri deranjante, mancare, deseuri, etc
    Am luat legatura cu administratorul blocului, nu am apucat sa-mi termin ideea ca dansul stia ce ma "doare" ...a fost la curent cu mirosul din baile de pe tronson. Cand l-am intreabat ce e de facut in privinta asta, a spus ca trebuie sa ia legatura urgent cu o echipa in vederea rezolvarii problemei(vorbe spuse doar asa, sa fie spuse).
    Locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje, garsoniera fiind la etajul 8, de mentionat faptul ca pe acest tronson sunt doar garsoniere. Astazi am venit cu administratorul blocului si cu un instalator (cred ca tot al blocului)..in fine, au venit, au luat la cunostiinta mirosul din baie, si mi-au spus ca s-ar putea ca mirosul sa provina din pricina mizeriilor adunate in canalizare, si ca as putea incerca cu mr muscolo. Eu credeam initial ca o fi problema cu aerisirea, dansii mi-au spus ca nu e nicio problema acolo.
    Acum intrebarea mea este: ce as putea face pentru a scapa de mirosul neplacut (si provocator in ultima instanta de hepatita) din baie ?
    sunt convins ca ar fi mai multe variante, cea cu o substanta care in contact cu apa fiarta turnata pe canalizare sa rezolve problema, sau schimbatul sifoanelor sau altele. Sunt dispus sa le incerc pe toate, doar ca nu vreau sa investesc aiurea si fara efect, vreau sfatul unor profesionisti inainte de toate. Stim cu totii cat de "afectati" sunt majoritatea administratorilor de problemele locatarilor, in cele mai multe cazuri...deloc (sau doar asa am nimerit eu).
    In speranta ca nu v-am plictisit cu acest mesaj, astept un sfat cel putin si va multumesc pentru intelegere.

    O zi/seara buna.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Prin sifon nu poate urca miros daca ai garda de apa.

    Incearca sa localizezi cale ade acces a mirosului, consucte, ghena tevi, ghena gunoi etc.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      #3
      Eu cred ca virgula coloana colectoare de canalizare nu are aerisire sus pe bloc, ori e astupata, ori vecinul de la 10 a taiat teava ca sa aibe mai mult loc in baie sau sa fie mai draguta geometria locului.
      La caderea unei cantitati de apa pe teava, va antrena un volum de aer in urma ei, daca aerisirea este infundata accidental/voit, va trage de unde vine mai usor, adica din sifonul cu garda de apa cea mai slaba, al tau in cazul asta, poate sa fie din pardoseala, poate sa fie din wc.

      Comentariu

      • dann86
        Incepator
        • 22.iul.2009
        • 5

        #4
        va multumesc pentru raspuns !

        din WC nu vine mirosul, din chiuveta si din pardoseala am simtit. Ca o solutie provizorie (desi sper sa fie definitiva) am cumparat doua pliculete de mr musculo (granule) unul pt chiuveta altul pt scurgerea din pardoseala. Am urmat instructiunile de pe ambalaj acum sper sa se fie cu efect....momentan miroase ok in baie, a curat, a dezinfectat....vedem pe maine.

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          scoate o aerisire undeva, din coloana principala, in partea cea mai de sus pe ca posibil, ce s-a scris mai sus este perfect adevarat.....
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • dann86
            Incepator
            • 22.iul.2009
            • 5

            #6
            ok ! situatia e partial clarificata....problema e ca vecinul de la ultimul etaj a taiat teava, asa cum a spus si da_n. Pe cale amiabila nu se va rezolva problema, discutii am inteles ca au tot fost pe aceasta tema de cativa ani, insa propriatarul garsonierei e dispus sa faca demersurile necesare pe la primarie sau unde trebuie mers pt a rezolva situatia.
            Intrebarea mea acum, este...ce demersuri trebuiesc facute si unde anume pentru a lua masurile necesare ?
            Din cate stiu eu, dupa mintea mea, domnul (daca se poate numi asa) de la etajul 10 a taiat teava fara niciun fel de aprobare, e absurd sa aprobe primaria asa ceva, nu stiu cata dreptate am, doar traim in Romania si asta spune tot.

            Va multumesc.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de dann86
              ok ! situatia e partial clarificata....problema e ca vecinul de la ultimul etaj a taiat teava, asa cum a spus si da_n. Pe cale amiabila nu se va rezolva problema, discutii am inteles ca au tot fost pe aceasta tema de cativa ani, insa propriatarul garsonierei e dispus sa faca demersurile necesare pe la primarie sau unde trebuie mers pt a rezolva situatia.
              Intrebarea mea acum, este...ce demersuri trebuiesc facute si unde anume pentru a lua masurile necesare ?
              Din cate stiu eu, dupa mintea mea, domnul (daca se poate numi asa) de la etajul 10 a taiat teava fara niciun fel de aprobare, e absurd sa aprobe primaria asa ceva, nu stiu cata dreptate am, doar traim in Romania si asta spune tot.

              Va multumesc.
              http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...r=asc&start=30 Acolo gasiti un model de supapa care se poate monta in baie si asigura ventilatia fara sa va miroasa nimic .
              Despre vecin ???? Poate ii dati niste .... sau puteti sa-i faceti si plingere penala sau puteti sa taiati apa care merge de la dvs in sus ....
              Pina una alta folositi supapa respectiva si scapati de problema .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • dann86
                Incepator
                • 22.iul.2009
                • 5

                #8
                Va multumesc pentru raspuns si ajutor. Sper sa se rezolve cat mai repede, altfel ma mut din acest bloc.

                Comentariu

                • totolino
                  Membru
                  • 02.sep.2008
                  • 201

                  #9
                  va rog sa-mi spuneti daca scurgerea/sifonul din pardoseala de la baie trebuie umplut cu apa ca sa-si indeplineasca rolul de sifon/dop...!?!

                  ce nu inteleg eu: acest sifon, spre deosebire de cel de la wc, dus, etc e "static", apa nu circula, nu se schimba si deci nu se impute sau/si se evapora...?!?

                  merci

                  p.s. eu am scos apa din aceste sifoane ca parca capatase un miros/aspect neplacut. tre sa mai torn eu apa din cand in cand in aceste sifoane ca sa se inlocuiasca/improspateze...?

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de totolino
                    va rog sa-mi spuneti daca scurgerea/sifonul din pardoseala de la baie trebuie umplut cu apa ca sa-si indeplineasca rolul de sifon/dop...!?!

                    ce nu inteleg eu: acest sifon, spre deosebire de cel de la wc, dus, etc e "static", apa nu circula, nu se schimba si deci nu se impute sau/si se evapora...?!?

                    merci

                    p.s. eu am scos apa din aceste sifoane ca parca capatase un miros/aspect neplacut. tre sa mai torn eu apa din cand in cand in aceste sifoane ca sa se inlocuiasca/improspateze...?
                    Orice sifon prin constructie sta plin cu apa . Daca nu are apa ( garda hidraulica ) mirosurile vin in casa . Nu inteleg cum v-ati chinuit sa scoateti apa dar ati muncit degeaba , ele se incarca iarasi singure . Apa nu " zace " in sifon ci circula deci nu se impute ! de evaporat se evapora doar in cazul caldurii extreme si neintrebuintarii indelungate . Concluzie : daca sint bine montate , dvs nu trebuie sa faceti nimic , prin simpla folosire a apei asigurati buna lor functionare .
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • totolino
                      Membru
                      • 02.sep.2008
                      • 201

                      #11
                      despre celelalte stiam, dar sifonul din pardoseala se incarca singur...sunteti sigur...?!?
                      de scos apa, a fost foarte usor: am scos sita si am bagat o carpa care a tras apa. este curat si uscat de cateva luni. nici miros nu vine la o prima inspectie "nazala". e drept ca sta acoperit cu un covor(as) si poate conteaza si asta.

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #12
                        Postat în original de totolino
                        despre celelalte stiam, dar sifonul din pardoseala se incarca singur...sunteti sigur...?!?
                        de scos apa, a fost foarte usor: am scos sita si am bagat o carpa care a tras apa. este curat si uscat de cateva luni. nici miros nu vine la o prima inspectie "nazala". e drept ca sta acoperit cu un covor(as) si poate conteaza si asta.
                        sifonul, in cazul tau din pardoseala, are intrare(i) si iesire, ce intrari ai la acest sifon?

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de totolino
                          despre celelalte stiam, dar sifonul din pardoseala se incarca singur...sunteti sigur...?!?
                          de scos apa, a fost foarte usor: am scos sita si am bagat o carpa care a tras apa. este curat si uscat de cateva luni. nici miros nu vine la o prima inspectie "nazala". e drept ca sta acoperit cu un covor(as) si poate conteaza si asta.
                          Foarte sigur . Daca la dvs se intimpla in alt mod ...inseamna ca este gresit montat sau lipseste ceva de el ( depinde de model ) . Mai bine ne aratati o poza .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            @ Mircea G: Este posibil ca Dl. totolino sa aibă un sifon de pardoseală cu doar 1 ieşire (mai exact, are doar "intrarea" verticală, prin grătarul de la partea superioară, fără alte "intrări" orizontale).

                            În ultimul timp am văzut multe cazuri în care, deşi scurgerea chiuvetei (sau a oricărui alt obiect sanitar) se putea "trece" prin sifonul de pardoseală, "Gigel" a preferat montarea tipului de sifon "0 intrări 1 ieşire" în detrimentul celui de tip "N intrări 1 ieşire". Evident, "Gigel" habar nu are cum funcţionează un banal sifon de pardoseală.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              #15
                              Postat în original de RaduCA
                              @ Mircea G: Este posibil ca Dl. totolino sa aibă un sifon de pardoseală cu doar 1 ieşire (mai exact, are doar "intrarea" verticală, prin grătarul de la partea superioară, fără alte "intrări" orizontale).

                              În ultimul timp am văzut multe cazuri în care, deşi scurgerea chiuvetei (sau a oricărui alt obiect sanitar) se putea "trece" prin sifonul de pardoseală, "Gigel" a preferat montarea tipului de sifon "0 intrări 1 ieşire" în detrimentul celui de tip "N intrări 1 ieşire". Evident, "Gigel" habar nu are cum funcţionează un banal sifon de pardoseală.
                              la asta m-am gandit si eu cand am intrebat mai sus cate intrari are sifonul, daca este asa cum banuiesti, atunci se poate intampla sa miroase apa din el, aceasta schimbandu-se rar sau deloc, spre deosebire de un sifon cu 2 sau 3 intrari, unde circula apa mai des

                              Comentariu

                              Procesare...