Capcane furnici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • chermar
    Incepator
    • 13.aug.2006
    • 35

    Capcane furnici

    am cautat in discutiile de pe forum ceva pentru a combate furnicile ,si nu am gasit nimic serios ,am gasit aceasta postare si incerc sa gasesc ceva asemanator astfel incat SA NU MI OTRAVESC MICUTII CARE PUN MANA SI LABUTA PE ORICE AVEM SI ANIMALUTE CARE NU PLEACA DE ACASA ...STIE CINEVA UNDE SI CUM EXACT SE NUMESC ACESTE CAPCANE :
    "cristian a răspuns:
    raspuns ales
    Doua tablete cu diferite momeli ( proteine/hidrati de carbon) intr-o capcana prefabricata, pentru combaterea furnicilor.

    Substante active: piriproxifen (5 g/kg) + acid boric (100 g/kg)

    Efect: acidul boric actioneaza ca insecticid cu efect intarziat, astfel ca furnicile muncitoare ajung la cuib fara vreun simptom, iar acolo hranesc toti locuitorii cu momeala. Piriprofixenul impiedica metamorfoza si produce sterilitate.

    Cantitate: consumul si numarul de capcane depinde de marimea atacului.

    Efect: efect intarziat si imperceptibil. Efect mentinut prin piriprofixenul analog hormonului juvenil. Destinat tuturor zonelor sensibile. Siguranta mare pentru oameni, animale si mediu. Capcana transparenta pentru controlul continutului. Inchidere ce confera siguranta pentru copii. Aderenta sigura si pe suprafete verticale sau aspre.

    Ambalaj: cutie de carton cu 12 capcane."
Procesare...