Probleme rezistenta tamplarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dudelia37
    Membru
    • 16.sep.2008
    • 132

    Probleme rezistenta tamplarie

    Acum 2 luni cand a fost furtuna aceea puternica am avut ceva probleme:
    1. Geamurile am observat ca sunt prost fixate, vibrand f tare- avem o suprafata vitrata mare la parter- aprox 3\4 din fatada este vitrata cu geamuri termopan de aprox 2,5 X 2m (un geam), care insa nu sunt prinse decat jos iar sus distanta fata de grinda este de aprox jumatate de metru iar geamurile sunt prinse cu niste Z-uri din otel cam din 2 in 2 metri (pe o lungime de aprox 10m). Ce am putea face in acest caz? Exista niste sisteme suplimentare de siguranta ptr geam termopan (ceva gen profil aplicabil peste geam care sa il imparta in parti mai mici si care sa ii confere rezistenta)? Apoi, am putea plasa niste boiandrugi sau ceva care sa umple golul dintre geam si plafon, dar care sa ofere si rezistenta/ siguranta?
    2. Tavanul etajului 1 (care este si tavanul cladirii terasate- nu are acoperis in ape ci terasa)este prevazut un luminator de vreo 15mp (deci un gol in tavan). Initial el a fost acoperit cu o cupola din policarbonat insa f putin rezistenta la vant (am vazut in timpul furtunii din pacate). L-am schimbat, si l-am "coborat" si am facut un "acoperis" mult mai rezistent, sudat din fier cornier, in 2 ape cu o inclinatie f mica , cat sa se scurga apa (aprox 15 cm din varf pana la baza) care, provizoriu l-am acoperit tot cu policarbonat, urmand a-l acoperi cu placi de OSB. Intrebarea este daca acesta in cazul unor furtuni va rezista sau, mai bine spus, care este solutia ptr rezistenta marita. Precizez ca locuinta este plasata singular, fara vecini, fiind pre vantului si intemperiilor

    Sper sa ma fi facut inteles si astept sugestii din partea dvs avand in vedere ca in curand ne vom muta caci interiorul este gata
  • dudelia37
    Membru
    • 16.sep.2008
    • 132

    #2
    Ma poATE AJUTA CINEVA????

    Comentariu

    Procesare...