Spatii goale pe langa tevi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fane boloboc
    Incepator
    • 06.aug.2009
    • 88

    Spatii goale pe langa tevi

    Buna ziua,

    In urma instalarii tevilor de alimentare cu apa din baie (catre toate bateriile + vas wc) au ramas goluri in zid, pe langa tevi. Este deranjant, pentru ca bateriile nu stau fix. Tevile sunt din polipropilena si ma intereseaza sa le fixez cat mai rigid, deci siliconul nu este o solutie. Golurile sunt de 0,5 - 1 cm distanta de la teava. Intrebarile mele sunt:

    1. Exista o varianta de a "injecta" cimentul, pe langa teava? Cu spaclul e foarte dificil. Exista un injector de mortar, ca la silicon, dar mi se pare ca e prea scump.

    2. Merge cu spuma poliuretanica? Ar sustine suficient de rigid tevile? Nu le-ar dauna?

    3. O alta solutie la care m-am gandit ar fi sa introduc niste pene de lemn pentru fixare, iar apoi sa etansez cu silicon. Ce parere aveti?

    Multumesc!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Spuma poliuretanica.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • fane boloboc
      Incepator
      • 06.aug.2009
      • 88

      #3
      Postat în original de VYS
      Spuma poliuretanica.
      taiata apoi si vopsita peste cu o vopsea ulei/alchidica?

      multumesc!

      Comentariu

      • fane boloboc
        Incepator
        • 06.aug.2009
        • 88

        #4
        Postat în original de VYS
        Spuma poliuretanica.
        Este suficient de rigida fixarea cu spuma poliuretanica? Ma intereseaza ca bateria de la cada sa nu "se lase" deloc daca apas pe ea de sus.

        Multumesc!

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Eu n-am auzit si n-am facut decit fixare cu ipsos sau mortar .Mai teapan si mai sigur , nu vad ce poate fi . Spuma nu este ceva rigid si ma gindesc daca cineva se sprijina de baterie , cade cu ea cu tot ....
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • fane boloboc
            Incepator
            • 06.aug.2009
            • 88

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Eu n-am auzit si n-am facut decit fixare cu ipsos sau mortar .Mai teapan si mai sigur , nu vad ce poate fi . Spuma nu este ceva rigid si ma gindesc daca cineva se sprijina de baterie , cade cu ea cu tot ....
            si eu as crede mai mult in mortar. exista o varianta de a-l "injecta" in perete? metoda cu spaclul nu-mi iese...

            Comentariu

            Procesare...